Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

kicker/ audio station/ spectro - Drugi akumulator czy kondensator?

12 Lut 2015 10:40 2457 19
  • Poziom 7  
    Witam nie wiem czy dobrze trafiłem z tematem ale mam problem z niedoborem mocy :(
    Na początek dane sprzętu
    radio: Alpine iva d300r z procesorem dzwieku
    wzmazniacze: Audiostation AS 10001D, Spectron spa 1500d
    głośniki: Kicker s15L5 750rms 2ohm skrzynia zamknięta, 2x kicker cvr12 (jeden 500rms 2ohm) bassreflex.
    kondensator: hifonics hfc 1200
    audio station napędza s15l5, a spectron cvr'y.
    auto: audi a4b5 sedan
    kicker/ audio station/ spectro - Drugi akumulator czy kondensator? kicker/ audio station/ spectro - Drugi akumulator czy kondensator? kicker/ audio station/ spectro - Drugi akumulator czy kondensator?
    Więc zacznę od początku, wcześniej miałem tylko s15l5, kondensator wystarczał żeby uniknąć migających świateł itp.
    Dokupiłem następne głośniki, bo oczywiście zaczęło brakować basu:) i troszkę przesadziłem bo poszła przednia szyba:( kicker/ audio station/ spectro - Drugi akumulator czy kondensator?
    Niestety po zamontowaniu cvr'ów problem powrócił i to z podwójną siłą:(
    Moje pytanie brzmi, czy w moim przypadku lepiej kupić potężniejszy kondensator
    czy to już pora żeby zacząć zabawę z dodatkowymi akumulatorami?
    Podkreślam,że w sobotę zmieniam akumulator na mocniejszy i co za tym idzie wymiana alternatora na 160A
  • Moderator CarAudio
    Jakie masz kable zasilajace , bo na fotkach raczej na cienkie wygladaja . Kondensator masz zaraz przy wzmacniaczu, czy na metrowym przewodzie.Jakie masz spadki napiecia na wzmacniaczu?
  • Poziom 21  
    A może tak wygłoszenie pojazdu i porządna instalacja ?
    Chcesz się bawić w 2kW a sprzęt zrobiony na nitkę i ptasią kupę.
    Wspaniale że będziesz miał alternator 160A, tylko jak dostarczysz ten prąd do wzmacniaczy ?
    Sprzęt zagra tak jak jego najsłabsze ogniwo.
    A ty w swoim poście pominąłeś kilka ważnych zagadnień.

Poza tym co ci te światła migoczące przeszkadzają, taka właściwość się przyda na imprezy typu wieś śpiewa i tańczy hahaha ;)

PS
    Sprzęt prezentuje się niesamowicie i z tego co widzę to masz jeszcze miejsce na jeden głośnik ;)
  • Poziom 7  
    Zasilanie kolego 50mm2, do glosników 8mm2, kondensator ma ok. 30cm przewodu do wzmacniacza,
    napiecie:
    alternator bez opciazenia 14.2, obciazony 13.8
    akumulator 14 i 13.7
    kondensator pokazuje 13.89 a przy udezeniu basu spada do 11.97
    na wzmacniaczu jest tak samo 13.9 i 11.9

Dodano po 6 [minuty]:

kolego zabudowa jest w planach. Wszystko jest zamontowane na próbę. Dopóki nie będę miał zabudowy i nie będę wiedział co muszę jeszcze zamontować co dodać itp to raczej nie widzę sensu robienia profesjonalnej instalacji żeby później wszystko na nowo rozwalać.
  • Moderator CarAudio
    Zrob tzw. big 3 czyli zdubluj polaczenie masy akumulatora z karoseria i pomiedzy alternatorem, a plusem akumulatora. Przy tej operacji stare kabelki i polaczenia oczysc i zabezpiecz np.wazelina . Potem powtorz pomiary .
  • Poziom 7  
    Użyć do tego nowych seryjnych kabli czy też swoje np te 50mm2 lub jakichś innych bo słyszałem coś ze spawalniczych tez uzywaja
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Kilka różnych głośników.

Rewelacja.
  • Poziom 7  
    W jakim sensie kilka typów głośników i rewelacja?

Dodano po 32 [minuty]:
    Nie jest przypadkiem tak u Ciebie?
  • Poziom 26  
    Jeżeli "odprowadzasz" z akumulatora prąd przewodem 50 mm2, to żeby zachować "równowagę, trzeba dodać 50 mm2 masę na karoserię, z karoserii na silnik, oraz nie zawadzi dołożyć przewód z alternatora na akumulator (oczywiście + w tym wypadku).

Co do "profesjonalnej" zabudowy z czasem, to z tej zbieranicy możesz zrobić wieśaudio, bo nic innego powstać z tego nie może. Kto "normalny" wstawia różne głośniki, różne wzmacniacze, więc czego nie rozumiesz w postach powyżej :D ?
  • Poziom 7  
    Może i masz rację a może i nie acz kolwiek zaczęła bym z oceną na efekt końcowy. z wzmacniaczami zgodzę się z Tobą, przydał by się jeden p, poza tym nie mam przekonania co do spectrona nie wydaje mi się zbyt dobry. A z głośnikami to nie wiem dlaczego jest problem, przyznam, wygląda to jak nie powiem z kąt wyjęte, ale odpowiedni design i nie będzie źle wyglądało, a specyfikacje przecież podobne. Zobaczymy efekt końcowy
  • Poziom 21  
    killwarez doświadczeni użytkownicy nie muszą czekać na efekt końcowy, bo wiedzą że zestrojenie tego co masz, aby było przynajmniej w miarę poprawne jest mało prawdopodobne.
    Robisz sprzęt do psucia szyb i wzbudzania zachwytu u ludzi, którzy nie maja pojęcia o audio. Każdy przynajmniej średnio obeznany w audio powie "bieda jedzie" gdy Cię usłyszy.
    Nie piszę tego bo chce być wredny, po prostu dobrze by było jakbyś wszystko jeszcze raz dobrze przemyślał, skorzystał z wiedzy innych ... i uwierzył że TO jest gorące i nie musisz tego sprawdzać językiem ;)
    Poczytaj co trzeba zrobić aby samochód zagrał na 2kW, a nie buczał na 2kW bo to znacząca różnica.
    I uwierz że nie trzeba słuchać twojego sprzętu żeby stwierdzić że teraz masz mocne buczydło ...
    Tak z ciekawości zapytam ... a jaki masz przód i czym go zasilasz ?
  • Poziom 7  
    Przód i tył kicker css 65 165mm kupiłem je w zestawach razem z zwrotnicami podpięte są pod radio (alpine iva d300r).
    To teraz już nie wiem z czego w takim bądź razie zrezygnować, bassreflex sam w sobie jest buczydłem i myślałem, że wsadzenie wszystkiego w zamknięte oddzielne pudła zwalczy ten problem
  • Poziom 21  
    killwarez jak chcesz dużo bassu to bass reflex jest dobrym rozwiązaniem, ale taka obudowa musi mieć dobrą kontrolę tzn porządny piec klasy D z przyzwoitym DF (współczynnik tłumienia) i filtrem subsonicznym.
    Ten Spectron spa 1500d do BR-a w 1 ohm to delikatnie mówiąc badziew, dla 1 ohma powinien mieć DF na poziomie 25 ;)
    BR buczy bo ten wzmacniacz nie kontroluje jak należy głośników.

Tak na kolanie proponuję:
    Wzmacniacz na zestawy zasilane radiem. Wzrośnie dynamika i te zestawy zaczną trochę kopać i "przyspieszą" suby tzn. ich odbiór.
    Wzmacniacz do subów i 2 porządne suby w obudowie BR. Mogą zostać nawet te cvr12. Z porządnym wzmacniaczem te głośniki zagrają zupełnie inaczej.
    Jak lubisz dużo basu to zwróć uwagę na skuteczność głośników, może znajdziesz coś +2db i przy mniejszej mocy uzyskasz takie samo ciśnienie.

Pamiętaj to nie mocy słuchamy ;)
    Nie jest sztuką mieć 2kW. Sztuką jest nad nimi zapanować.
    @killwarez pisz poprawnie.
  • Poziom 7  
    Ok załóżmy, że zostają tylko cvr'y dwie cewki po 4ohm, to lepiej piec stabilny przy 2ohm np. Hifonics Brutus Bxi 3000D, czy jak już tyle wywalić to lepiej 4ohm np. Bxi 6000d znalazłem jedną używkę za 800zł
  • Poziom 21  
    killwarez to jak ty masz spięte w końcu te cvr'y ?
    Napisałeś że każdy ma 2 ohm (2 cewki po 4 ohmy rozumiem ...) więc możesz je spiąć na 1 albo 4 ohmy.
    Ja masz na celowniku 6000d to możesz brać, przy spiętych 4 ohmach może nawet cvr'y pocisną (przez chwilę lub dwie) do tych 1,2kW, a jakby co to zawsze będziesz miał 3 kW przy 1 ohm na przyszłość ...

Co do pieca, ostatecznie niech się wypowiedzą jeszcze spece od dB dragu, bo ja osobiście w takich mocach nie gustuje ;)
  • Poziom 7  
    Mam spięte tak kicker/ audio station/ spectro - Drugi akumulator czy kondensator?
    Moze mówisz o jednym kanale w spectronie ja mam dwa kanały i w spec pisze ze 2x 450rms przy 2ohm i df niby >100 dlatego tak podłączyłem
  • Poziom 21  
    killwarez to że masz 2 wyjścia + i 2 - nie oznacza że masz 2 kanały.
    Twój wzmacniacz jest jednokanałowy a 2 wyjścia są po to żeby ułatwić ci życie, żebyś nie pchał dwóch przewodów w jedno gniazdo.
    Aktualnie zestaw masz spięty w 1 ohm przy mocy nominalnej 1kW (tak producent podaje) co daje DF>25 bo 100 masz dla 4 ohm.
    Na odległość i bez magicznej kuli mogę stwierdzić że ten zestaw bardziej buczał niż grał.
    Dla Hifonicsa 6000D zepniesz głośniki w 4 ohmy przy DF>200, na pewno usłyszysz różnice i oczywiście na pewno wyciągniesz z niego 1kW mocy.