Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zestaw do 4000 zł (bez OC) - do domowej rozrywki (trochę gier)

Arek1980 12 Feb 2015 11:37 1401 27
    Arek1980
    Level 9  
    Witam, po 2 tygodniach czytania w internecie zwracam się do Was o pomoc :-)

Zastosowanie komputera: domowe centrum rozrywki, zazwyczaj wygląda to u mnie tak: uruchomiona poczta, word, mozilla z kilkudziesięcioma zakładkami, gra typu World od Tanks / FIFA / PES + jednocześnie bajka/film po HDMI na TV plazmowym.

Maksymalna kwota: ok. 4000 zł
    Których części potrzebuję: buda, monitor, system

Części z poprzedniego komputera: brak, aktualnie posiadam Laptopa SAMSUNG R780 (i5 M520, 4 GB Ram, GeForce GT 330M, Windows 7 64 bit), który przy powyższym trybie korzystania niedomaga, ma spore opóźnienia

Własna propozycja zestawu :

Procesor: i5-4590 - 845 zł
    Chłodzenie CPU (lubię ciszę): SilentiumPC Fera 2 - 95 zł
    Płyta główna: MSI B85-G43 - 309 zł
    Pamięć RAM: Crucial Ballistix Tactical DDR3-1600 CL8 - 2x4GB - 299 zł
    Dysk SSD: Plextor SSD 128GB SATA3 PX-128M6S - 305 zł
    Dysk HDD - nie potrzebuję, mam zewnętrzny 1 TB
    Obudowa: Zalman R1 - 199 zł
    Zasilacz: Antec True Power Classic GOLD 550W - 315 zł lub Cooler Master G550M – 265 zł
    DVD: Liteon iHAS124 - 52 zł
    Monitor: AOC i2269Vwm - 535 zł lub LG 22MP65VQ-P - 499 zł
    WiFi: Asus Adapter USB Wi-Fi N300 2x5dBi - 96 zł lub Tp-Link TL-WN722NC 4dBi - 60 zł

Karta graficzna: do moich potrzeb (jednocześnie film hd na TV i gra typu World of Tanks / PES / FIFA na monitorze, nie gram w super wymagające gry, typu BF, Wiedźmin, a nawet jeśli spróbuję to mogę pograć na średnich detalach), nowa za max 900 zł, ale im mniej tym lepiej bo budżet i tak przekroczę:

Jakaś porządna R9 280 chyba będzie najlepszym wyborem:

Gigabyte Radeon R9 280 Oc 3GB (384Bit) - 879 zł
    Sapphire Radeon R9 280 Dual X-Boost 3GB - 855 zł

ewentualnie dorzucić do 280X od XFX bo jest akurat promocja w morele, tyle że taktowanie ma 1000 Mhz (pamięci 6000) a 280 OC Gigabyte ma 1072 (pamięci 5000)
    XFX R9 280X - 1000M DD Boost Edition - 3072 MB - 989 zł

System: Tutaj chyba nie ma co kombinować tylko brać Windowsa 8.1 64bit Proffesional. Wliczam cenę ok 160 zł, gdyż są takie na allegro, legalne, z naklejkami autentyczności, więc chyba są ok. Nie mówią o tych nie wiadomo co za 40 zł.

Póki co bez systemu , z Gigabyte R9 280 wychodzi ok. 3900 zł i to jest mój absolutny maks (i tam planowany budżet przekroczony).
    Ale być może gdzieś da się uciąć bez spadku jakości. Choć takie podzespoły jak płyta, zasilacz, obudowa i nawet procesor chciałbym mieć na lata, więc wolałbym tam nie oszczędzać.

Dodatkowe wymagania:
    Chciałbym móc uruchomić film na TV poprzez amplituner (posiadam kino domowe) i jednocześnie grać na monitorze z dźwiękiem puszczonym na słuchawkach. W chwili obecnej gdy rozszerzę ekran i puszczę film na TV poprzez HDMI i grę na laptopie to dźwięk z gry również idzie na głośniki.
    Nie wiem czy ma to wpływ na wybór któregoś z podzespołu.

Widzę to tak, że kartę graficzną po HDMI połączę z amplitunerem, a wyjściem DVI z monitorem (AOC nie ma DVI ale ma 2x HDMI, więc chyba przejściówka da radę).

Czy na jakość dźwięku z kina domowego ma wpływ karta dźwiękowa na płycie czy i tak po drodze amplituner to sobie przerobi i jakość karty dźwiękowej dla kina domowego nie będzie miała znaczenia ?

Trochę się rozpisałem, ale uznałem, że im dokładniej się przygotuję tym łatwiej będzie wam celnie mi doradzić.
    Z góry dziękuję za poświęcenie czasu.
    Arek1980
    Level 9  
    np taka aukcja:
    http://allegro.pl/ms-windows-8-1-professional-pro-32-64-oem-fv-vat-i5056782595.html

Ceny są z proline i morele. Jak będę zamawiał to przeliczę czy bardziej się opłaca wziąć w jednym sklepie czy jednak część tu i część tu, bo póki co odszedłem od pomysłu usługi złożenia tylko złożę sam (mogą zrobić byle jak, większa szansa uszkodzenia w transporcie złożonego zestawu).

Kurcze już nie mam z czego dorzucać, właściwie i tak mi parę stów brakuje i muszę się jakoś wyżyłować.
    To może jednak ta R9 280 OC Gigabyte (patrząc na to w co ja gram) ?
    a reszta podzespołów ma ręce i nogi ? Czy np brak modularności w Antecu będzie problemem (gorszy przepływ, wyższe temp.) pomimo, że to świetny zasilacz na japońskich kondensatorach ?
    Ationx
    Level 35  
    Szczerze mówiąc to mam wątpliwości co do tego Windowsa, niby naklejka to zawsze coś więcej niż sam klucz, no ale cena coś dziwnie niska. Pewnie jakieś klucze z odzysku.

R9 280 od Gigabyte też może być, jeśli nie grasz w nic bardziej wymagającego to wystarczy.

Reszta podzespołów jest ok. Brak modularności nie będzie problemem jeśli nie zależy Ci na tym, aby wisiały tylko te kable, które są do czegoś podłączone.

Skoro chcesz składać sam to i tak możesz skorzystać z drugiej części poniższej promocji, też będziesz miał wysyłkę za free ;)

Jeśli będziesz zamawiał zestaw w morelach to możesz sobie dodać do koszyka usługę montażu.
    Obecnie sklep oferuje dwie różne usługi montażu.
    Pierwsza przeznaczona jest dla osób, które w swoim zestawie nie dokupują dodatkowego
    chłodzenia na procesor, lecz zamierzają korzystać z dodawanego przez producenta procesora
    Montaż komponentów (zestaw komputerowy od trzech elementów bez dodatkowego chłodzenia procesora)
    http://www.morele.net/montaz-komponentow-zest...-elementow-bez-dodatkowego-chlodzenia-266770/
    to ta usługa.
    Druga natomiast została przeznaczona dla osób, które dokupują do zestawu oddzielne
    chłodzenie na procesor
    Montaż komponentów (zestaw komputerowy od trzech elementów z dodatkowym chłodzeniem procesora)
    http://www.morele.net/montaz-komponentow-od-3-elementow-wraz-z-dodatkowym-chlodzeniem-690846/
    W przypadku obu powyższych usług przy zamawianiu zestawu w polu "kod promocyjny" należy wpisać
    O44Y129AC8
    i naciśnąć obok wyślij. Wtedy koszt montażu zmieni się na 1 złoty, a wysyłka będzie darmowa.
    Alternatywnie zamiast montażu możesz wybrać kartę sieciową wi-fi Asus USB N10 Nano
    http://www.morele.net/karta-sieciowa-asus-usb-n10-nano-621331/
    Wtedy przy zamawianiu skorzystaj z kodu
    WP35ZXZG5A
    i postępuj analogicznie jak w przypadku promocji na montaż.
    Arek1980
    Level 9  
    o tych promocjach wiem, nieraz widziałem w innych tematach :-)

A powiedz mi, zestaw jest ok całościowo ?

I druga sprawa, może mylę się co do usługi montażu, może jednak z tą usługą wziąć ?
    Wtedy chyba gwarancja jest jakoś inaczej, na całość a nie na części?
    Ationx
    Level 35  
    Zestaw całościowo ok, ale... no właśnie kolejne ale :P Monitor w tej cenie to możesz spokojnie brać 23", a nie małe 21.5"
    http://www.morele.net/monitor-lg-23mp55-23mp5...dni-bezplatnej-gwarancji-na-badpixele-639587/

Gwarancja jest tak samo na wszystkie podzespoły, tylko jak sklep Ci złoży to masz na obudowie plomby, które mają za zadanie informować Cię, że nikt w drodze pomiędzy sklepem, a Tobą nie mieszał Ci w skrzynce oraz jest też jakaś gwarancja 30 dni od sklepu na usługę montażu. Jak zerwiesz plomby wcześniej niż przed okresem 30 dni to nie możesz zgłaszać reklamacji na usługę montażu, ale na każdy podzespół normalnie tak samo jakbyś je kupował osobno bez tej usługi.
    Arek1980
    Level 9  
    No tak mogę mieć większy, ale nie zawsze większy znaczy lepszy :-)
    W sensie, że raz mam mało miejsca, a dwa ten monitor nie ma wyjścia DVI.
    Więc jak kartę po HDMI podepnę z TV plazmowym, to z monitorem zostaje mi już tylko DVI. Więc trzeba dokupić przejściówkę a nie wiem czy jakość będzie ta sama. No i nie ma głośników, trochę lipa czasem żeby cokolwiek usłyszeć trzeba by zakładać słuchawki.
    Ale faktycznie propozycja godna uwagi.

p.s. Ty polecasz usługę złożenia czy radzisz poskładać samemu? (szczerze :-) )
    Ationx
    Level 35  
    Szczerze to ciężko mi powiedzieć ;) Ja ostatni komputer gdzie ktoś mi coś składał kupiłem 5 lat temu. Od tego czasu wszystkie wymiany, modernizację robię samemu, także mi osobiście to większej różnicy nie robi, bo złożyć sam potrafię. Generalnie nie ma zbytniej ilości skarg na forach na ten montaż. Wiadomo, czasem kurierzy przesadzą z transportem jakiejś paczki i coś tam się zniszczy w złożonym komputerze, ale są to sporadyczne przypadki. Rób jak chcesz. Jak wolisz złożyć to złóż sobie samemu, a jak nie masz czasu to bierz złożony ;)
    wariato
    Level 43  
    Arek1980 wrote:
    Więc jak kartę po HDMI podepnę z TV plazmowym, to z monitorem zostaje mi już tylko DVI. Więc trzeba dokupić przejściówkę a nie wiem czy jakość będzie ta sama

Jakość ta sama, jedynie dźwięku nie prześlesz jak w przypadku HDMI.

Co do kart to jeśli nie 280X to nawet 280 będzie wydajna a jak ją podkręcisz to będziesz miał w zasadzie to samo co droższa 280X.
    Arek1980
    Level 9  
    znalazłem do wyrwania Gigabyte Radeon R9 280X OC 3GB DDR5 384bit (1100/6000) za 999 zł. warto się szarpnąć te 120 zamiast 280 OC tego samego producenta czy nie?

wariato podpowiedz mi bo dla mnie najważniejsza jest równoległa praca komputera na monitorze i amplitunerze:

komp - ampli - tv - z kompa po hdmi idzie dźwięk i obraz, sprawa prosta
    komp - monitor - obraz przez dvi a dźwięk zwykłymi kabelkami?

i czy takie połączenia pozwolą na rozdzielenie dźwięku, tzn ten co będzie na TV będzie tylko na tv a ten na monitorze + słuchawki tylko na słuchawkach ?
    wariato
    Level 43  
    Arek1980 wrote:
    warto się szarpnąć te 120 zamiast 280 OC tego samego producenta czy nie?

Jeśli musisz i uważasz że nie wystarczy ci wydajność zwykłej 280 to tak. Chociaż z gwarancją?
    Arek1980 wrote:
    komp - monitor - obraz przez dvi a dźwięk zwykłymi kabelkami?

Tak, dźwięk z karty muzycznej do ampli przez chinche.
    Arek1980 wrote:
    tzn ten co będzie na TV będzie tylko na tv a ten na monitorze + słuchawki tylko na słuchawkach ?

Tu już trzeba będzie pogrzebać w ustawieniach audio.
    wariato
    Level 43  
    Cena kusząca i 3 lata gwarancji. Jak masz $ to bierz.
    Arek1980
    Level 9  
    Wiem, wiem. Dlatego muszę to przemyśleć bo nie znam tego sklepu.
    Arek1980
    Level 9  
    Kurcze chyba jednak zdecyduję się na R9 280, cena dobra, wydajność super.
    Tylko nie wiem na która się zdecydować. Bardzo Was proszę o pomoc.
    W takich samych cenach są: Gigabyte, MSI, XFX, Sapphire i jeszcze Asus. Czy któryś ma znacznie lepszy od pozostałych układ chłodzenia lub niezawodność?

MSI http://www.morele.net/karta-graficzna-msi-rad...-bit-dvi-i-hdmi-displayport-v277-082r-638804/
    GIGABYTE http://www.morele.net/karta-graficzna-gigabyt...b-384bit-dvi-hdmi-dp-gv-r928wf3oc-3gd-634799/
    SAPPHIRE http://www.morele.net/karta-graficzna-sapphir...t-3gb-384bit-dvi-hdmi-dp-11230-00-20g-635688/
    XFX http://www.morele.net/karta-graficzna-xfx-rad...33-5000-2xmdp-hdmi-2xdvi-r9-280a-tdfd-640202/

ASUS http://proline.pl/?p=R9280-DC2T-3GD5

I kwestia monitora jeszcze.

Nie wiem czy brać LG bez głośników ten MP65VQ-P czy jednak AOC I2369VM z głośnikami. Nie wiem w którym będzie lepsze podświetlenie ekranu szczególnie wieczorem przy ciemnych scenach.
    Ationx
    Level 35  
    Ogólnie to linki nie bardzo działają, przynajmniej ich część, bo są źle wklejone ;)

XFX i Sapphire bym odrzucił ze względu na 2-letnią gwarancję. Pozostałe karty mają po 3 lata.

Jeśli zaś chodzi o resztę to MSI będzie najcichszy, Gigabyte głośniejszy, ale będzie miał wydajniejsze chłodzenie. Asus jest droższy, ale jest takim kompromisem pomiędzy MSI, a Gigabyte. Zatem co dla Ciebie ważniejsze to bierz.
    Arek1980
    Level 9  
    Edytowałem linki :-)
    Dzięki za wskazanie różnic.

Rozumiem, że w wydajności nie będzie dużych różnic?

Pisząc o niezawodności miałem na myśli sytuacje, o których czytałem np. w przypadku karty R9 280X Asusa, gdzie grzały się VRAMy i była masa artefaktów (chyba źle zaprojektowane chłodzenie, które ie obejmowało całych Ramów).
    W przypadku R9 280 nie było u któregoś producenta podobnych wpadek?
    Ationx
    Level 35  
    W wydajności różnica taka ile różnicy w zegarach czyli niewiele, zawsze można samemu podkręcić.

Nie przypominam sobie jakichś wielkich wpadek przy R9 280, jak chcesz to poszukaj czy nie ma jakichś dużych problemów z którymś modelem.
    gregorianin
    Level 27  
    Jeśli chodzi o coś tańszego to ja mogę polecić z własnego (doświadczenia oczywiście) 3DClub Royal Queen 280x, chociaż firma nie ma takiej reputacji jak MSI, Asus itp. to karty 280x mieli b. udane. Miałem 3, pracowały przez PÓŁ ROKU 24/7 z pełnym ogniem, podciągnięte na tyle ile się dało (kopały scrypt) z temperaturą 93c NONSTOP. Potem gdy temat umarł i weszły ASIC grałem na nich ale przez chwile bo do zabawy miałem inny zestaw, nie było żadnych artefaktów, do dzisiaj są w kręgu znajomych i mają się świetnie, żadna nie była reklamowana. Na plus trzeba dodać wykonanie + metalowy backplate i na prawdę ZERO problemów a jak pisałem nie oszczędzałem ich.
    Ciekawe czy ktoś jeszcze używał tych kart i jakie ma o nich zdanie?
    Ationx
    Level 35  
    A jak głośność? No i bądź co bądź taki Club3D ma 2 lata gwarancji, MSI, Asus, Gigabyte mają po 3. To też ma dla wielu osób znaczenie.
    gregorianin
    Level 27  
    Arek1980 wrote:
    Dzięki za info gregorianin, tyle że ta karta wcale nie jest tańsza, ani w 280 ni 280X. Zobacz

No faktycznie teraz patrzę i ceny normalne na tle konkurencji, gdy ja je kupowałem to były najtańsze 280x na rynku.
    Ationx wrote:
    A jak głośność? No i bądź co bądź taki Club3D ma 2 lata gwarancji, MSI, Asus, Gigabyte mają po 3. To też ma dla wielu osób znaczenie.

To prawda, okres gwarancji nie jest bez znaczenia, ja miałem na myśli tylko ich całkiem niezłą jakość względem ich ówczesnej ceny. Głośne nie były wcale, miały naturalnie dwa tryby pracy wybierane z przełącznika ale większej różnicy nie zaobserwowałem. Przy OC wentylator lepiej było pędzić wg. własnego schematu sporządzonego np. w afterburnerze aby uniknąć thorttlingu, głośność wtedy stawała się zauważalna ale nie nadal nie jakaś dokuczliwa, bez OC było cicho i w dobrze wentylowanej obudowie 75 stopni więc bardzo OK.
    Arek1980
    Level 9  
    Panowie została kwestia monitora:

Naczytałem się sporo, i nie wiem czy w cenie do 550 zł brać budżetową IPS czy lepiej wziąć np VA BenQ, które zbierają bardzo dobre opinie. Która matryca sprawdzi się lepiej w trybie: 70% przeglądanie internetu, 30% gry ( z czego sporo wieczorem).

22":
    Monitor: LG 22MP65VQ-P (IPS) - 499 zł
    BENQ LED 21,5" GW2265HM (VA) - 409 zł

albo z 23-24":
    LG 23MP65VQ-P (IPS) - 579 zł
    BenQ 24" LED GL2460HM (VA) - 545 zł
    AOC i2369Vm (IPS) - 599 zł

Bardzo Was proszę o poradę :-)
    bronzik
    Level 12  
    Jeśli chcesz aby sprzęt posłużył Ci kilka dobrych lat zobacz taką propozycję :

-Procesor Intel Core i5-4690K, socket LGA1150, 64bit, do 3.9 GHz, 88W, cache 6MB, BOX (BX80646I54690K – 999,00 zł
    -Płyta główna Asus Z97-P Z97 DualDDR3-1600, SATA3, RAID, HDMI, DVI, D-Sub, DP, ATX - (Z97-P) -389,00 zł
    -Karta graficzna Asus GTX 970 STRIX DirectCU II OC, 4096 MB DDR5 - 90YV07F0-M0NA00 - 1797,50 zł
    -Pamięć G.Skill RipjawsX DDR3 2x4GB 2133MHz CL9 (F3-17000CL9D-8GBXM) – 349,00 zł
    -Dysk Seagate 1TB, SATAIII, 7200RPM, 64MB cache (ST1000DM003) – 225,00 zł
    -Dysk SSD Transcend 370 128GB SATA III 6Gb/s MLC (Premium) (TS128GSSD370) – 260,00 zł
    -Zasilacz SilentiumPC Vero L1 500W 80Plus 2 lata Door-to-Door - VL1-500 – 155,00 zł
    -Chłodzenie CPU SilentiumPC Fera 2 HE1224 (SPC094) – 89,00 zł
    -Napęd LG GH24NSB0 RBBB black bulk SATA (bez softu) GH24NSB0RBBB – 55,00 zł
    Razem : 4318,50 zł

Zestaw z wyższej półki oparty na czterordzeniowym procesorze i karcie graficznej GTX 970 - obydwa komponenty oferują znakomite osiągi. Dzięki dyskowi SSD praca w systemie przyspieszy, dodatkowy cooler przyda się natomiast przy podkręcaniu procesora a jeśli nie chcesz się bawić w OC to rozważ zakup bez coolera i dysku SSD :)
    bloodyman
    Level 26  
    @bronzik Ładny zestaw ale nie dla autora tematu. On chce za 4000 z mnitorem (~550) zł. Zestaw który wybrał jest dobry. Można i za 10k złożyć ale jak autor nie chce to po co? Wiadomo jak za 100 zł dostanie coś dużo lepszego to można polecić żeby dołożył. Ale Twoje 4300 +monitor =4800 a więc 800 zł za dużo:)
    Arek1980
    Level 9  
    Dokładnie, taki zestaw złożyć nie problem, procek z K, płyta z97, szybkie ramy i karta za 2,7 tys :-)

Wracając do tematu, co z tymi monitorami i ewentualnie który producent karty graficznej
    Arek1980
    Level 9  
    Monitor (AOC) już podłączony póki co do laptopa . Bardzo fajny, ale 23 cale robią wrażenie (laptop 17) i póki co am w odległości 70 cm i jest ok.

Pytanie mam takie.
    Czy jak podłączę monitor z kartą graficzną przez DisplayPort (podobno najlepsze rozwiązanie, gdyż przy hdmi monitor jest traktowany jak tv) to czy dźwięk również jest przesyłany czy wtedy osobno przez chinch ?

Druga sprawa. W jaki sposób po instalacji systemu sprawdzić czy wszystko jest ok z podzespołami.
    Wstępnie pościągałem 3dMark 11, Furmark, memtest, prime95. Mam je po kolei pozapuszczać, ewentualnie wrzucić tu wyniki, i jednocześnie zapuścić jakiś program który zapisze temperatury (jaki polecacie) ?
    Czy polecacie jakąś inna procedurę ? :-)

Dzięki