Witam. Dostałem projekt instalacji stacji uzdatniania wody, wszystko ładnie pięknie lecz zastanawia mnie jedna rzecz któr± projekt zakłada. Projektant zamierza doposażyć układ sterowania pomp± o Falownik Danfoss VLT oraz sterownik PLC. Czujnikiem który będzie odpowiedzialny za sterowanie będzie czujnik ci¶nienia zainstalowany na zbiorniku przeponowym ujęcia. Teraz zastanawiam się jak połaczyć PLC z falownikiem aby w zależno¶ci od zapotrzebowania sterował prędko¶ci± obrotow± pompy, a co za tym idzie jej wydajno¶ci±. Proszę o porady, dodam ze ogarniam dobrze VLT lecz nie bardzo mam pomysł jak wykorzystać do tego PLC z wejsciami analogowymi. (miałem jakis czas temu kontakt z Eaton Easy lecz tam ograniczało się do czystej logiki) Proszę o porady i z góry dziękuję za pomoc.
Je¶li nie ma innych sygnałów z obiektu w projekcie to sterownik wydaje się tu niepotrzebny. Generalnie to sterownik będzie "czytał" ci¶nienie i na jego podstawie wystawiał wyj¶cie analogowe do falownika aby...(reszta zależy od tego co poeta(projektant) miał na my¶li).
Zał±czam cze¶ć opisow± dokumentacji Zastaniawia mnie po co projektant uwzględnił tutaj PLC, Czy jest on ,,przezroczysty" dla sygnału analogowego ? W VLT na pokładzie mamy regulator PID na którym możemy spokojnie tak± regulacje osi±gn±ć przy zastosowaniu wła¶nie samego falownik.
Zastanawia mnie dlaczego projektant uwzględnił jakie¶ bajery ze zdalnym sterowaniem i innymi niepotrzebnymi bzdurami a nie uwzględnił zadnego by-pass pompy...
Według projektu wszystko jest opisane.
Z tego co udało mi się odczytać z przedstawionych przez kolegę stron projektu RG projektant zakłada ze cała stacja uzdatniania wody ma być sterowana poprzez sterownik PLC oraz panel HMI.
Dodatkowo ma posiadać zdaln± komunikację itd.
Nie widzę tutaj jakiego¶ problemu. A co do projektanta zaprojektował to według życzeń klienta.
Tak ze wykonać to według jego zaleceń i po sprawie.
Narzekasz, że pójd± "grube złotówki" ... może masz rację.
Sam robiłem takie zdalne sterowania na studniach, które były oddalone od dyspozytorni o kilka, kilkana¶cie, kilkadziesi±t kilometrów i zdecydowanie to "przekombinowanie" ułatwiało życie obsługi - często zredukowanej do jednej, dwóch osób na zmianę.
Tak po prawdzie to przy kosztach całego przedsięwzięcia typu budowa SUW (stacji uzdatniania wody) to koszt PLC + panela do tego jest niewielki a co¶ musi sterować urz±dzeniami SUW.
Witam, kolega bartek-p odpowiedział tobie na pytanie celnie, w większo¶ci nowych stacji SUW sterownik zawiaduje technologi± stacji (w tym i przewałówkami )a układ pomp sieciowych jest autonomiczny. Dlaczego ? A choćby dla tego aby w czasie awarii PLC lub ogólnej pracy szafy automatyki (RA) stacja pracowała nadal pchaj±c wodę ze zbiorników wody uzdatnionej (o ile takowe s±). I tu dobrze działaj±cy układ zdalnego monitoringu teraz otrzymuje swoje zadanie a mianowicie poinformowanie dyżurnego pracownika komunikatem - ruszaj d....e na stacje bo masz awarię i wody na jeszcze 2 godziny , ot na przykład.wiec nie krytykujmy projektantów bo s± to ludzie znaj±cy się na robocie (zazwyczaj) a i swoje cele maj±. Mamy i¶ć do przodu technologi± a nie cofać sie do czasów pompy ręcznej.
Je¶li w projekcie masz sterowanie sieciówkami z przetwornika ci¶nienia i pid to masz prosty temat ale je¶li masz sterowanie przez sterownik to sprawdĽ jak bo wtedy większy problem z pidem na PLC. Ale my¶le że je¶li masz spięty falownik z plc to pewnie tylko po to aby dać info o ci¶nieniu na sieci do HMI oraz do monitoringu
Pozdrawiam
Dodano po 48 [minuty]:
Hmmm teraz doczytałem dopiero teksty ze zdjęć, wiec je¶li projektant nie zgodzi się na zmianę na projekcie to po prostu przewal 4-20mA przez AI - AO i zrób PID na VLT lub je¶łi dasz radę to na PLC to od ciebie zależy.
Z tego co doczytałem to projektant założył że regulacja ci¶nienia sieci będzie regulowana przez panel HMI, który może być łatwiejszy w obsłudze dla operatora stacji niż dotykanie się falownika w razie konieczno¶ci zmiany parametrów, dodatkowo prawdopodobnie projektant założył, że ma być sterowanie ci¶nieniem na sieci z poziomu zdalnego wiec tu modem musi być spięty z PLC aby mieć dostęp do wszystkich rejestrów.
Reasumuj±c projektant zrobił projekt dobrze bior±c pod uwagę powyższe informacje. Nie kombinuj tylko działaj