Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ASUS PRO79Aseries - Laptop czasem się uruchamia, czasem nie (czarny ekran)

12 Lut 2015 16:40 1161 3
  • Poziom 8  
    Witam!
    Jakieś 2 tygodnie temu zainstalowałem Windows8.1 na laptopa i od tego momentu zaczęły się robić problemy, tylko o tyle dziwne, że w zasadzie nie powinny mieć nic wspólnego z nowym systemem.

Czy to z baterii, czy z zasilacza - kiedy wciskam przycisk zasilania włącza się kontrolka zasilania i nic więcej, słychać jeszcze napęd optyczny (radiator karty graficznej jest letni po jakimś czasie, więc gpu jakby działało). Potem nie robi się kompletnie nic, zależnie od szczęścia, czasem po wyjęciu baterii (pozostaje zasilacz podłączony) komputer się ożywi, ekran się włącza, wentylator zaczyna działać i przechodzi procedurę POST prawidłowo.
    Próbowałem uruchomić komputer bez baterii EEPROM, bez RAM'u, bez dysku, ale wychodzi na to samo, nie ma to żadnego znaczenia.

Na początku po zainstalowaniu systemu, komputer włączał się normalnie, jedynie po kilkunastu godzinach nieużywania czarny ekran utrzymywał się około 5minut, potem w tym samym dniu uruchamiał się normalnie, następnego dnia rano znowu to samo). Teraz po prostu coraz ciężej jest uruchomić komputer, ale jeśli jest włączony - działa prawidłowo.

Jeśli macie jakiś pomysł co może być nie tak, to piszcie. Dodam, że przywracałem fabryczne ustawienia BIOSU i z jego poziomu i z poziomu wyjętej baterii.

Pozdrawiam
    Daniel
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Spec od komputerów
    Jaki system był poprzednio?
  • Poziom 8  
    Chyba okazało się, że karta graficzna nie chce współpracować z W8.1. Sterowniki były zainstalowane, ale spróbowałem jeszcze raz je zainstalować ze strony AMD, w zasadzie to próbowałem 3 razy, bo za każdym razem wyskakiwał w pewnym momencie blue screen przy instalacji sterowników i sterowniki się nie zainstalowały.

Wcześniej był W7, oryginalnie wgrany, ale własnie pobieram W7 z Dreamsparka, mam nadzieję, że wróci wszystko do normy, choć trochę szkoda, że te sterowniki coś nie chcą współpracować. :/

EDIT:
    Zainstalowałem w końcu Windowsa7 (ale naprawdę ciężko było), dało się tylko z poziomu Windowsa, bo jakby komputer miał gdzieś że w boot sequence jest tylko napęd optyczny i ładował się prosto dysk.
    Koniec końców, efekt jest dalej ten sam, sterowniki próbowałem zainstalować, teraz już bez przeszkód. Problem tylko w tym, że na dysku dalej jest partycja zastrzeżona z Windowsa8.1, nie wiem czy to nie ona powoduje te problemy (choć teraz na włączenie ekranu i procedurę POST trzeba czekać jedynie minutę, a nie kiedy próbowałem robić instalację to "melcowałem" się przy jednym uruchamianiu ponad godzinę : ) ). Mam już dostęp normalnie do instalacji prosto spod biosu, więc sformatuję cały dysk i zrobię instalację w7 na nowo, a nóż to pomoże.

Edit:

Zainstalowałem W7 na świeżo, ale problem jest ten sam, tylko teraz troszkę inaczej to wygląda i poczyniłem pewnych obserwacji.

Otóż, rano komputer włączył się normalnie, ale wyłączyłem go, wsadziłem płytkę z systemem i co? I się nie włączył. Dopiero po kilku minutach "zaskoczył". Kiedy zainstalowałem na świeżo rozpartycjonowanym dysku jeszcze raz W7 + sterowniki karty graficznej ręcznie, wyłączyłem go i znowu nie chciał się włączyć. Po 15 minutach przy "włączonym" laptopie, odpiąłem kabel sieciowy i na baterii włączył się od razu. Dodam jeszcze, że to nie działa zawsze, a i jeszcze próbowałem odpinać baterię przy "włączonym" laptopie i zasilaczu - również raz, czy dwa to pomogło i komputer od razu przeszedł do POST'u.

Czy problem może leżeć w sekcji zasilania, czy może jakiś sterowników, które niby są?