Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Połączenie wyrównawcze-części przewodzące obce

elektronikq 12 Feb 2015 23:43 1974 9
    elektronikq
    Level 24  
    Mam następujący dylemat. W wykonywanej przez nas instalacji jest dużo połączeń wyrównawczych, moim zdaniem wykonanych niepoprawnie.

Część przewodząca obca to część nie będąca częścią instalacji elektrycznej ale mogąca wprowadzić różny potencjał.
    Taki przykład:
    Instalacja CO wykonana takimi przewodami:
    Połączenie wyrównawcze-części przewodzące obce

Do rozdzielnic wodnych są doprowadzone rury z Cu o średnicy 25mm. Rury przy kotle CO są z CU.
    Przeczytałem opracowania dr Musiała i normy. I teraz jak mam dylemat czy to podpinać czy nie, mierzę rezystancję między tą instalacją CO a GSU, jeśli rezystancja będzie powyżej 50kΩ to nie jest to część przewodząca obca i nie muszę jej podłączać.

Czy ktoś może wytłumaczyć jak betonowa posadzka (sucha) przewodzi prąd? Bo mówi się o ekwipotencjalizacji, czyli wszędzie jest taki sam potencjał? To jakoś w to nie wierzę. Proszę o wyprowadzanie z błędu.
    User removed account
    User removed account  
    INTOUCH
    Level 30  
    elektronikq wrote:
    Mam następujący dylemat. W wykonywanej przez nas instalacji jest dużo połączeń wyrównawczych, moim zdaniem wykonanych niepoprawnie.

Nie kłóć się czasem z kierownikiem budowy, a broń Boże z inspektorem nadzoru.
    Z pracodawcą możesz delikatnie porozmawiać na ten temat.

Dodano po 5 [minuty]:

elektronikq wrote:
    Czy ktoś może wytłumaczyć jak betonowa posadzka (sucha) przewodzi prąd?
    Betonowa posadzka nie jest traktowana jako izolator ani izolacja bo nie spełnia definicji.
    Adam_Bandit
    Level 20  
    Podłączę się do tematu. Sprawa wygląda następująco dom jednorodzinny, rury od wody w plastiku i AL-PEX, ogrzewanie CO też w AL-PEX, wanna z włókna (nieprzewodząca), bojler i piec CO węglowy w piwnicy. I moje pytanie brzmi co w takim wypadku należy objąć połączeniami wyrównawczymi i czy w ogóle nie lepiej nie robić ich w takim wypadku. Instalacja TN-C-S, piec ma swoje dedykowane gniazdo zabezpieczone RCD i tak samo bojler.
    elektronikq
    Level 24  
    Projekt projektem ale nie chcę tego robić bezmyślnie. No suchy beton albo np. płytka ceramiczna w kuchni czy łazience jest izolatorem=nie przewodzi prądu. Czy ktoś może wytłumaczyć, dlaczego kiedyś jak byłem mały stojąc na drewnianej podłodze w skarpetach i dotykając przewody z wyrwanego gniazdka, zostałem porażony? Jak ten prąd popłynął?

Czytałem dużo artykułów na temat połączeń wyrównawczych ale na rysunkach wygląda to wszystko fajnie ale moim zdaniem nie ma przełożenia na praktykę.
    I czy to z tym "pomiarem 50kΩ" jest wg was poprawne?
    retrofood
    VIP Meritorious for electroda.pl
    elektronikq wrote:
    Projekt projektem ale nie chcę tego robić bezmyślnie. No suchy beton albo np. płytka ceramiczna w kuchni czy łazience jest izolatorem=nie przewodzi prądu.

Czy Ty kiedyś zaczniesz myśleć? Suchy beton, jeśli rzucisz na niego mokrą ścierkę to natychmiast przestaje być suchy, tak? Widziałeś kiedyś wiecznie suchą łazienkę?
    Zacznij myśleć, to nie boli!
    Strzelby nie trzyma się w pokoju z dziećmi. Nawet niezaładowanej, takiej bez nabojów.
    zbich70
    Level 43  
    elektronikq wrote:
    Czy ktoś może wytłumaczyć, dlaczego kiedyś jak byłem mały stojąc na drewnianej podłodze w skarpetach i dotykając przewody z wyrwanego gniazdka, zostałem porażony? Jak ten prąd popłynął?

A jak byłeś duży to na pewno używałeś "neonówkę".
    Nie zastanawiałeś się nigdy dlaczego są różnice w jej świeceniu - od braku świecenia po wyraźne "kąsanie" palca ? ;)
    User removed account
    User removed account  
    elektronikq
    Level 24  
    retrofood wrote:

Czy Ty kiedyś zaczniesz myśleć? Suchy beton, jeśli rzucisz na niego mokrą ścierkę to natychmiast przestaje być suchy, tak? Widziałeś kiedyś wiecznie suchą łazienkę?
    Zacznij myśleć, to nie boli!
    Strzelby nie trzyma się w pokoju z dziećmi. Nawet niezaładowanej, takiej bez nabojów.

Tak od ścierki to się stanie ekstra przewodnikiem. Beton można zmoczyć ale nikt nie wylewa na niego bezmyślnie kilku litrów wody. Co z płytkami?
    Nie wiem jak u kolegi, u mnie jest sucha łazienka. Wg kolegi płytka absorbuje wodę? Pod płytką może być wilgoć i płytka odejdzie!

zbich70 wrote:

A jak byłeś duży to na pewno używałeś "neonówkę".
    Nie zastanawiałeś się nigdy dlaczego są różnice w jej świeceniu - od braku świecenia po wyraźne "kąsanie" palca ? ;)

Nigdy podczas używania neonówki nie czułem, szczypania czy podobnych rzeczy.
    Natomiast jak założyłem rękawiczkę to nie zaświeci. Ale jak stanę na drewnianym krześle w butach to zaświeci. Obwód teoretycznie się nie zamyka. Bo stoję na izolatorze. Skoro w kondensatorze jest dielektryk, to jak może przez niego płynąć prąd?
    kkas12
    Level 43  
    Quote:
    Tak od ścierki to się stanie ekstra przewodnikiem.
    Na glebę (ziemię) ścierki rzucać nie trzeba i przewodnikiem nie jest.
    Więc zapytam za Staszkiem.
    Czy Ty kiedyś zaczniesz myśleć???

Więc do czasu aż myśleć nie zaczniesz nie zabieraj się za naprawianie i nie próbuj dyskredytować uznanych zasad wiedzy technicznej, których najnormalniej w świecie nie ogarniasz.
    I z tego powodu temat zamykam.
    Ponadto było to wielokrotnie wałkowane.
    Chociażby w Matołku.