Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rejestrator prądu. Jak to ugryźć?

perwol175 13 Lut 2015 17:27 726 11
  • #2 13 Lut 2015 17:48
    mlewan
    Poziom 20  

Może nie jest to odpowiedź jakiej oczekujesz, ale ja bym poprosił sprzedawcę o dokumentację techniczno ruchową.

0
  • #3 13 Lut 2015 18:03
    freebsd
    Poziom 34  

Informacja ze strony produktu: "zakres napięcia impulsów wejściowych: 0 do 24 V". Napisz co chcesz osiągnąć (mierzyć, rejestrować ,sterować), ponieważ od tego zależą dalsze porady (rozwiązań jest wiele).

0
  • #4 13 Lut 2015 18:10
    perwol175
    Poziom 8  

chcę rejestrować czas oraz ilość energii jaką zużywa ten zespół, chcę jeszcze mierzyć jaką energię zużywa grzałka z regulatorem temperatury, kompresor i to chyba wszystko. W moim przypadku grzałka załącza się w/g histerezy po osiągnięciu wartości zadanej, wiertarka działa cały czas, komprsor posiada prosestat czyli też nie działa w sposób ciągły

0
  • #5 13 Lut 2015 18:16
    freebsd
    Poziom 34  

To może taki przyrząd będzie bardziej adekwatny: Licznik kosztów energii Voltcraft Energy Logger 4000

Cytat z opisu: "może rejestrować zużycie energii przez okres do 6 miesięcy we wbudowanej pamięci. Zarejestrowane pomiary można przenieść na kartę SDHC ... oprócz zużycia energii wskazuje też moc, współczynnik cos phi, częstotliwość, aktualne napięcie oraz jego wartość minimalną i maksymalną. Wyświetlacz można przełączyć w tryb wskazywania różnicy pomiędzy aktualną wartością mocy a wartością średnią, oraz tryb prognozy kosztów na miesiąc, rok. Energy Logger 4000 rejestruje zmiany mocy w wysokości 0,1W, dzięki czemu może mierzyć zużycie energii urządzeń w trybiach czuwania. Bateria CR 1620 3V pozwala na zachowanie ustawień pomimo awarii sieci zasilającej."

0
  • #6 13 Lut 2015 18:26
    perwol175
    Poziom 8  

hmm... Są zalety i wady. Zaleta prosta konstrukcja nie trzeba się bawić w okablowanie i sposób podłączania.
    Minus karta sdhc, czyli brak możliwości przez swobodne podłączanie do portu usb, nie wiem jak z tym oprogramowaniem czy przykładowo mogę wyniki przenieść do innego oprogramowania np LabViev, ale to już jakieś rozwiązanie.

0
  • Pomocny post
    #8 13 Lut 2015 19:17
    freebsd
    Poziom 34  

Możesz użyć też:
    Mierniki mocy i energii USB DE -, 950402
    Opis:
    "Do pomiaru zużycia energii i poboru mocy podłączonego urządzenia
    Moc, napięcie, prąd, częstotliwość oraz współczynnik mocy (cos fi) wskazywane na wyświetlaczu LCD...EMU Check USB dostarczany jest z oprogramowaniem odczytu Home Energy Monitor i kablem USB
    Moc aktywna/bierna, prąd i napięcie mogą być zapisywane w różnych zakresach

Lub:

Bezprzewodowy licznik energii elektrycznej OWL -rozpakowanie (unboxing)
    Nie ma pomiaru cos(phi).

Lub:

Watomierz, DW-6163
    Ograniczeniem jest prąd: do 10A.

Lub:

METRAHIT ENERGY + USB XTRA Set + WZ11B
    Pomiar bezpośredni, ciągły do 10A, z cęgami można zwiększyć zakres pomiarowy.

Może jeszcze ktoś zaproponuje inne urządzenia. Rejestrator, który Tu zaproponowałeś, też można dostosować do napięcia 230V (jeden kanał z przekładnikiem, lub mierzący spadek napięcia na rezystancji, drugi kanał np. z dzielnikiem napięcia), ale napisałeś też, że nie znasz się na elektronice.

1
  • #9 13 Lut 2015 20:57
    perwol175
    Poziom 8  

mógłbyś rozwinąć temat z dzielnikiem napięcia do tego co zaproponowałem? Czy chodzi tu o połączenie równoległe odbiorników. Wiertarka jako jeden odbiornik, kable połączone równolegle i tu drugi odbiornik czyli mój rejestrator z podzielnikiem napięcia? Heheh tylko żebym nie wymyślił nowych teorii w elektronice. Na przekładniki spojrzałem wcale to nie jest zły pomysł., i pewnie na podobnej zasadzie tylko, że z uzwojeniami. Przekładnik byłby podejrzewam łatwiejszy do znalezienia.

0
  • Pomocny post
    #10 13 Lut 2015 22:17
    freebsd
    Poziom 34  

perwol175 napisał:
    mógłbyś rozwinąć temat z dzielnikiem napięcia do tego co zaproponowałem? Czy chodzi tu o połączenie równoległe odbiorników. Wiertarka jako jeden odbiornik, kable połączone równolegle i tu drugi odbiornik czyli mój rejestrator z podzielnikiem napięcia? Heheh tylko żebym nie wymyślił nowych teorii w elektronice. Na przekładniki spojrzałem wcale to nie jest zły pomysł., i pewnie na podobnej zasadzie tylko, że z uzwojeniami. Przekładnik byłby podejrzewam łatwiejszy do znalezienia.

To może nie być jednak takie łatwe - jest zależne od możliwości rejestratora. Potrzebujesz mierzyć napięcie i natężenie. Lecz do obliczenia pobieranej mocy potrzebujesz by te pomiary był bardzo zbliżone w czasie, by móc obliczyć prawidłowy cos(phi). Kolejne pomiary muszą być wykonywane w powtarzalnym czasie.
    Natężenie mierzysz przekładnikiem, lub pomiarem napięcia na rezystancji, typu 0,01om (o odpowiednim amperażu). Napięcie wejść Twojego rejestratora to max 24V, czyli możesz zastosować dzielnik napięcia (poszukaj w necie hasła "dzielnik napięcia") z dwóch rezystorów np.: 100kom i 6,8kom o odpowiedniej mocy. Jednak i to nie wszystko: będziesz wykonywać ileś tam pomiarów na sekundę, czyli bez odpowiedniego układu wejściowego stracisz dane pomiędzy pomiarami. Jak już wykonasz taki układ należało by porównać jego wskazania z jakimś prawdziwym watomierzem (obciążenia różnego typu), by sprawdzić czy nie popełniło się gdzieś błędu.

0
  • Pomocny post
    #11 13 Lut 2015 22:22
    tzok
    Moderator Samochody
  • #12 14 Lut 2015 11:12
    perwol175
    Poziom 8  

Dziękuję panowie za pomoc. Zamykam temat.

0
  Szukaj w 5mln produktów