Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

AR 147 - Spalony/uszkodzony sterownik panelu klimatyzacji?

13 Lut 2015 19:56 2070 7
  • Poziom 6  
    Witam, mam pewien problem z panelem klimatyzacji manualnej do samochodu alfa romeo 147. Chciałem wymienić żarówki podświetlenia ponieważ stare były spalone i niestety chyba uszkodziłem sterownik. Mianowicie zakupiłem żarówki typu BX8.4D (http://www.luxline.sk/Images/Vyrobky/517_84.jpg) bo one najbardziej były bliskie oryginału (oryginały niestety ok 30-40zł za szt.) i zamontowałem (musiałem tylko lekko powiększyć otwór). Po podpięciu wtyczki z obudowy panela zaczął wydobywać się dym więc szybko odłączyłem. Bezpieczniki jak się okazało były całe ale po ponownym włożeniu wtyczki panel już nie reagował. Co mogło się stać z panelem, czy aby na pewno mógł uleć spaleniu przy wymianie samych żarówek? Dodam iż dzisiaj chciałem spróbować jeszcze raz i panel coś tak jak by chciał działać ale za chwile nie było już nic, mianowicie załączył się wentylator ale pokrętłami nie dało rady nic zrobić. Czy da radę odratować uszkodzony sterownik?

Poniżej zdjęcia płytki, a jedno miejsce jest takie jak by przypalone czy to właśnie to uległo spaleniu?

AR 147 - Spalony/uszkodzony sterownik panelu klimatyzacji? AR 147 - Spalony/uszkodzony sterownik panelu klimatyzacji? AR 147 - Spalony/uszkodzony sterownik panelu klimatyzacji? AR 147 - Spalony/uszkodzony sterownik panelu klimatyzacji?
  • Poziom 29  
    Lekkie powiększanie otworu to zły pomysł, PCB tam jest wielowarstwowe.
  • Poziom 6  
    No ale czy to mogło być przyczyną? Pomysł z powiekszeniem otworu widziałem też na jedym forum, gdzie osoba która to robiła pisała że wszystko działa po takiej modyfikacji i nie było żadnych problemów.
  • Poziom 43  
    dr1v3r napisał:
    Pomysł z powiekszeniem otworu widziałem też na jedym forum

Ja tam bym sobie otworu nie powiększał, nawet jak by pisali na forum że to jest ok i w ogóle.

Mogłeś zewrzeć ścieżki , jak bym wyciągnął te debilne diody i spróbował wtedy podłączyć panel do auta.
    Ale i tak widać przepalone przelotki i laminat.
  • Poziom 6  
    Jak to mówią człowiek uczy się na błędach.. No ale w takim razie skoro laminat jest przepalony to czy jakiś ogarnięty elektronik dałby radę to naprawić?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Możesz ten panel wyrzucić. Naprawa znacznie przewyższa wartość drugiego, używanego. Pomysł z rozwiercaniem płytki warstwowej co najmniej nie na miejscu. Teraz wiesz czemu żarówki drogie.
  • Poziom 43  
    Śmiechu warty pomysł z wierceniem.Jak juz szczędziłeś na żarówki trzeba było wlutować do tych miejsc styku takie żarówki 1,2W z długimi wąsami do lutowania po 1zł za szt.Do kupienia w każdym sklepie z elektroniką lub dobrych samochodowych punktach. Wiercenie???? Żarty.
  • Poziom 29  
    Pewnie poczytał forum alfoholicy albo podobne, weź Andrzej poczytaj fora fascynatów marki.
    Jest jeszcze jedna możliwość-np. powinien mieć żarówki gdzie wąsy są tylko z jednej strony, od strony kołnierza, jak to zazwyczaj stosuje fiat a założył BAX, czyli wąsy łapią z dwu stron płytki i coś tam zwarły.