Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung Rf511 - Włącz się tylko po resecie BIOS

sekso 14 Lut 2015 01:34 1260 1
 • #1 14 Lut 2015 01:34
  sekso
  Poziom 1  

  Witam,

  Problem dotyczy SAMSUNGA NP-RF511-S03PL którego dane techniczne:
  -System operacyjny - Oryginalny Win7 Home Premium (64 bit)
  -Procesor Intel® Core™ i5 2410M (2,30 GHz, 3 MB)
  -Chipset Intel HM65
  -Procesor graficzny NVIDIA GeForce GT540M


  Przeglądając fora internetowe natrafiłem na podobne problemy w komputerach stacjonarnych:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1982129.html#9463643
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1340391.html
  Objawy pokrywają się z danymi wątkami, tzn:

  Laptop pewnego razu został wyłączony, natomiast przy próbie włączenia zawiesił się już na ekranie startowym (bez możliwości włączenia BIOS, ani RECOVERY). Po rozebraniu urządzenia i wykonaniu resetu BIOS (odłączenie baterii na pewien czas), laptop włączył się bez problemu i działał tak aż do momentu jego wyłączenia (jedyne co było nie tak w jego działaniu to nie wyświetlanie się wszystkich ikon w pasku zadań przy zegarze), kiedy to sytuacja się powtarzała. Problem częściowo ominąłem poprzez nie zamykanie systemu tylko hibernację, natomiast jest to uciążliwe, ponieważ zaczęły wyskakiwać blue-screen, a każdy restart wiąże się z resetem BIOS.

  -Wykonałem aktualizacje BIOS do wersji 17HX.
  -Napięcie na bateryjce wynosi 3.03 V.
  -Kondensatory na płycie nie są spuchnięte oraz nie poruszają się.

  W wyżej zaprezentowanych wątkach podawane są za przyczynę usterki wadliwą prace:
  -procesora
  -karty graficznej
  -chipsetu
  Mogę jednak wykluczyć chyba wadę karty graficznej, ponieważ przeglądając inne strony internetowe nie pokrywają się żadne z wymieniany tam objawów uszkodzonych układów graficznych.

  I tutaj pojawia się pytania czy mógłby ktoś na podstawie zamieszczonych przeze mnie screenów przybliżyć mi drogę w którą obrać w usunięciu usterki?
  Samsung Rf511 - Włącz się tylko po resecie BIOS Samsung Rf511 - Włącz się tylko po resecie BIOS Samsung Rf511 - Włącz się tylko po resecie BIOS Samsung Rf511 - Włącz się tylko po resecie BIOS Samsung Rf511 - Włącz się tylko po resecie BIOS Samsung Rf511 - Włącz się tylko po resecie BIOS Samsung Rf511 - Włącz się tylko po resecie BIOS Samsung Rf511 - Włącz się tylko po resecie BIOS
  Dane screeny wykonane zostały w programie CPU-Z oraz SiSoftware.
  Zaznaczyłem na nich parametry, które przykuły moją uwagę dla porównania dołączyłem screen z SiSoftware dla sprawnego(ten po lewej) laptopa (SAMSUNG R580).
  Samsung Rf511 - Włącz się tylko po resecie BIOS Samsung Rf511 - Włącz się tylko po resecie BIOS
  Jak widać są duże rozbieżności w częstotliwości i przepustowości w chipsecie. W uszkodzonym urządzeniu dane parametry są o wiele za małe w porównaniu do wolnego od usterek laptopa.
  Poza tym różnią się również częstotliwości taktowania procesora w zależności od zastosowanego programu w jednym procesor cały czas pracuje w trybie turbo, natomiast w drugi wynosi ona zaledwie niecałe 800MHz.

  Osobiście początkowo stawiałem na uszkodzenie procesora na podstawie wyżej opisanej różnicy w częstotliwościach taktowania procesora oraz jednego z powyższych wątków, ale obecnie stawiam na uszkodzenie chipsetu na podstawie porównania jego parametrów ze sprawnym laptopem oraz natrafiłem również, że dane układy Intel wypuścił wadliwe i dany laptop jest w grupie ryzyka.
  Co przedstawione i opisane jest na portalu notebookcheck w artykule pt.:"Wadliwe chipsety pod Sandy Bridge".

  Dodam jednak, że do tej pory laptop działał bez żadnych zarzutów.

  Co o tym myślicie?

  0 1
 • #2 15 Lut 2015 09:29
  overclokerking
  Poziom 12  

  Czy przy obciążeniu taktowanie CPU się podnosi (CPU-Z pod tym względem jest miarodajny)? W przypadku, gdy laptop nie chce się uruchomić wszystkie przetwornice pracują poprawnie? Wykonaj testy stabilności procesora i RAM-u.

  0