Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak ustawić kamerę: 720p czy 1080i?

14 Feb 2015 08:16 4224 9
 • Level 10  
  Witam wszystkich.
  Mam kamerę samsung HMX-X204 nagrywającą w obraz w formacie ACV (kodek H.264). Najwyższa jej rozdzielczość to 1080i 50kl/s 17000kb/s. Niższa to 720p 50kl/s 12000kb/s.
  Mój tv to sony 40 cali (KDL-40x3500) obsługujący full HD ale w niedalekiej przyszłości będzie z pewnością większy. Kamera służy mi w zasadzie jedynie do uwieczniania wakacji, okoliczności rodzinnych itp. Filmy z kamery nagrywam w formacie AVCHD na płytach dvd-dl i odtwarzam w odtwarzaczu bluray. W takim wypadku mieści się na płycie około 1 godzina materiału nagranego w 1080i lub 1 godzina i 14 minut materiału nagranego w 720p. Oprócz wypalenia na płycie materiał oryginalny z kamery "przechowuję na przyszłość". Ponieważ słabo znam się na tych sprawach mam do Was takie dwa pytania:
  1. Jaką ustawić rozdzielczość na kamerze aby "wyciskać" najlepszą jakość obrazu?
  2. Jaka rozdzielczość jest "najlepsza" do przechowywania na dysku twardym na przyszłość na potrzeby ewentualnej konwersji np. do formatu DVD czy bluray lub jakiegoś innego...nowego, jeszcze nieznanego? :D

  Proszę osoby zorientowane w temacie o doradzenie. Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam
  [Szkolenie 22.06.2021, g.9.30] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
 • Level 19  
  Nie znam tej kamery, ale pierwsze co sprawdziłbym, to z jaką rozdzielczością pracuje matryca, w tanich modelach często ta najwyższa rozdzielczość jest interpolowana.
  Druga sprawa, te magiczne literki i oraz p
  i - interlaced, klatka jest rejestrowana z przeplotem, tak jakby co druga linia, czyli na pełny kadr składają się dwie klatki i de facto przy 1080i masz co prawda wyższą rozdzielczość ale jakość może sie okazać gorsza niż przy 720p, gdzie każda klatka to pełne ujęcie.

  Najlepiej zrób test kamery przy szybko poruszających się obiektach i słabym świetle, potem obejrzyj, która wersja jest lepszej jakości, zwłaszcza zatrzymując klatka po klatce ujęcia.
 • Level 10  
  Zarówno w instrukcji, specyfikacji jak i w menu kamery max. rozdziałka to 1080i. Ewidentnie przeplot. Testy rzeczywiste nie wniosły nic nowego: obraz widziany wydaje się być jednakowo dobry w obu przypadkach. Która jakość jest więc lepszą? Która bardziej nadaje się do archiwizacji i późniejszej obróbki, konwersji ? Pzdr.
 • Level 19  
  Ja osobiście rejestruję wszystko w 720p 60kl/s, choć mam 3 kamery i każda potrafi rejestrować 1080p.
  Dla mnie priorytetem jest ilość klatek na sekundę, w późniejszym montażu można zrobić slow motion, przy stop klatce też widać więcej szczegółów zwłaszcza przy szybko poruszających się obiektach.
  Ale... ja nie mam, nie oglądam, i nie zamierzam posiadać telewizora :) więc FullHD nie jest mi do niczego potrzebne, na 19'' ekranie laptopa spokojnie wystarcza 720p.

  Z drugiej strony musisz mieć na uwadze, że świat idzie na przód i za kilka lat, zapewne powszechne staną się telewizory o jeszcze większej rozdzielczości (zwłaszcza te o matrycach powyżej 30'') i wówczas 720p może być odrobinę za mało.
 • Level 10  
  Gdyby moja kamera potrafiła rejestrować w rozdzielczości 1080p jak Twoje to nie miałbym żadnego dylematu. Mam wybór 720p i 1080i. Napisałeś, że w przyszłości "720p może być trochę za mało". Czy zatem 1080i będzie lepiej??? Pozdrawiam
 • Network and Internet specialist
  kkamyk wrote:
  1. Jaką ustawić rozdzielczość na kamerze aby "wyciskać" najlepszą jakość obrazu?

  Najwyższą możliwą na tej kamerze.
  kkamyk wrote:
  Jaka rozdzielczość jest "najlepsza" do przechowywania na dysku twardym na przyszłość na potrzeby ewentualnej konwersji np. do formatu DVD czy bluray lub jakiegoś innego...nowego, jeszcze nieznanego?

  j.w.
 • Level 10  
  KOCUREK1970 wrote:
  Najwyższą możliwą na tej kamerze


  :D Generalnie wiem, że im wyższa rozdzielczość tym lepiej :D Ale czy najwyższa rozdzielczość oznacza najlepszą jakość obrazu? Przeplot lub jego brak nie są istotne? A birate?
  W pierwszym poście podałem szczegóły możliwości mojej kamery po to aby fachowcy, biorąc wszystko pod uwagę oraz przeznaczenie nagrań doradzili mi co ustawić w kamerze. Jak będzie obiektywnie rzecz biorąc najkorzystniej, najlepiej. Szukam rozwiązania optymalnego. Czy "full HD" w postaci 1080i to nie trochę "przesadzony" manewr reklamowy? Co zatem jest "lepsze":
  720p 50kl/s 12Mb/s czy 1080i 50kl/s 17Mb/s
  Pzdr.
 • Network and Internet specialist
  kkamyk wrote:
  Ale czy najwyższa rozdzielczość oznacza najlepszą jakość obrazu?

  To po co to wszystko jest tworzone - przecież PAL analogowy mógł zostać... (komu to przeszkadzało) :) .
  kkamyk wrote:
  Jak będzie obiektywnie rzecz biorąc najkorzystniej, najlepiej

  A jak Kolega sam "zerknie" na podane przez niego przykłady, ot tak "na chłopski rozum" - to co Ci wychodzi:
  kkamyk wrote:
  720p 50kl/s 12Mb/s czy 1080i 50kl/s 17Mb/s

  Bo może się mylę ;) , ale ja bym na 100% obstawił to drugie, patrząc chociaż po 'cyferkach" ;) .
  kkamyk wrote:
  Czy "full HD" w postaci 1080i to nie trochę "przesadzony" manewr reklamowy?

  Wszystko, to robienie z ludzi idiotów - a najbardziej to widać w tv, na kanałach "ponoć" HD....
 • Level 19  
  Pozostaje jeszcze kwestia, czy taki materiał będzie potem obrabiany, bo przy FullHD, żeby w miarę komfortowo robić montaż, potrzeba komputera z procesorem i5 i coś więcej niż zintegrowana karta graficzna.
 • Level 10  
  Troszkę pogadaliśmy, uznajmy że problem rozwiązano. Przynajmniej znacznie zgłębiono temat. Można więc zamykać ...