Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dewalt 20v na bateriach 18v?

14 Feb 2015 14:30 13149 22
  • Level 7  
    Witam być może temat już odgrzewany ... jeśli tak to prosiłbym o przekierowanie do odpowiedniego tematu za co byłbym bardzo wdzięczny :)

Mianowicie zakupiłem całkiem niedawno zestaw wkrętarek dewalt pracujących na bateriach 20v ,czy mogę bez problemu dokupić dostępne na naszym rynku baterie 18v i bez żadnych problemów pracować na nich? Handlarz od którego kupiłem zestaw powiedział,że bez problemu mogą pracować na bateriach 18v XR jednak wiadomo jak do z handlarzami jeden powie prawdę drugi zaś nie byle by sprzedać towar,jeśli ktoś ma jakiekolwiek informację na ten temat bardzo bym prosił o podzielenie się nimi ze mną.

Pozdrawiam
    [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
  • User removed account  
  • Level 11  
    Możesz , ujemnym skutkiem będzie trochę mniejsza moc . Z praktyki wiem ,że bardziej wpływ na moc ma jakość ogniw ( akumulatorków ), a dokładniej ich rezystancja wewnętrzna niż kilkunastoprocentowa różnica napięcia zasilania.
  • Level 7  
    Zestaw to Dewalt 20v DCD771 + DCF885 czyli zakrętarka udarowa oraz wkrętarka zwykła dwubiegowa,do zestawu posiadam converter na nasze 220v działam już sprzętem od ponad miesiąca bez żadnego problemu.

Czyli bez problemu mogę kupić baterie 18v kosztem po prostu delikatnego spadku mocy?

A co z kupnem innych urządzeń 18v pod baterie 20v? będzie coś groziło urządzeniom gdy dostaną nieco większą moc?

Pozdrawiam
  • User removed account  
  • Level 7  
    kura13 wrote:
    Te narzędzia posiadają regulator obrotów. Na dobrą sprawę jest to potencjometr który steruje tranzystorem. Tranzystor może być częściowo otwarty co zależne jest od napięcia na bramce więc obniżenie napięcia może poskutkować nie tylko obnizeniem mocy ale również spadkiem prędkości obrotowej.

Rozumiem,a różnica w mocy oraz prędkości obrotowej między 18v a 20v jest mocno zauważalna? być może pytanie głupie ale nie mam porównania.No i rzecz najważniejsza nadal nie wyjaśniona do końca użytkowanie baterii 18v na urządzeniach 20v narazi urządzenie na awarie o wiele szybciej niż na bateriach 20v które znajdują się w zestawie?
  • User removed account  
  • Level 7  
    Jeszcze się nie rozglądałem konkretnie za akumulatorami tyle co zauważyłem to moje aku mają oznaczenie 20v max są o pojemności 1.3Ah i nie mają diód kontrolnych stanu aktualnej mocy aku zaś dostępne na naszym rynku 18v widzę,że mają.
  • User removed account  
  • Level 7  
    Hmmm z tego co widzę to chyba nie warto testować metodą prób i błędów moich urządzeń tym bardziej,że na elektryce się nie znam.W każdej chwili w ciągu kilku dni mogę sprowadzić sobie baterie lub inne urządzenie 20v ze stanów za znacznie mniejszą kaske,jedynym minusem to brak gwarancji.

A tak w teorii z tego co zrozumiałem to mogę jechać na moich bateriach 20v urządzenia 18v ale na odwrót już nie.

No coś temat założyłem z czystej ciekawości i dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam
  • User removed account  
  • Level 7  
    Mam kilka urządzeń makity ale na kablu i jestem z nim zadowolony ale chciałem spróbować teraz coś z Dewalta a zestaw kupiłem dosyć tanio i z tego co przeglądałem różne aukcje czy to u nas czy za granicą to urządzenia 20v też są stosunkowo tańsze.

Poza tym aż takich ciężkich prac nie wykonuje tym zestawem jestem Hydraulikiem więc montuje zakrętarką mocowania do rur czy grzejników itp.żadne ciężkie prace a wkrętarką wkręcam zwykłe czarne wkręty od czasu do czasu gdy muszę skręcić sobie jakąś podstawę do mocowań itp,po pewnym czasie gdy miałem odcisk na odcisku od śrubokręta w środku dłoni stwierdziłem,że trzeba z tym skończyć ;-)
  • User removed account  
  • Level 7  
    Szczerze szukałem makity ale zestaw jaki by mnie interesował wychodził dosyć drogo więc postanowiłem zaryzykować z Dewaltem,znajomy również jedzie 3 rok na urządzeniach Dewalta 20v i puki co jest zachwycony ale czas pokaże,akumulatory 20v dokupywał z USA.

Zestaw o którym mowa kupiłem za 950zł nowy już z converterem choć miałem zniżkę właśnie ze względu na znajomego który brał już urządzenia Dewalta od handlarza u którego ja również kupiłem zestaw.

Dzięki za info i pozdrawiam
  • User removed account  
  • Level 11  
    Teoretyczna różnica mocy pomiędzy zasilaniem 20v a 18v wynosi około 20%. Dużo większa różnica jest w jakości ( głównie parametr rezystancji wewnetrznej) stosowanych akumulatorów. I to one będą decydowały o tym jaki jaki moment obrotowy (Nm) będzie miała przykładowa wkrętarka W wiekszości elektronarzędzi istnieją regulatory i nie pracujemy z mocą ciagłą . Moim zdaniem różnica w tym przypadku 2v w zastosowanych bateriach akumulatorów nie ma wpływu na poprawną pracę , i nie grozi uszkodzeniem .
  • Level 7  
    kura13 wrote:
    Właśnie pogrzebałem w internecie za tym dcd771 i okazało się że jest ona uwaga na napięcie 18-20V.
    Ten klucz udarowy także.
    Możesz spokojnie kupić takie akumulatory jeżeli będą pasowały :)

Hmmm to jakieś sprawdzone informację? czy tylko domysły kogoś?
  • Level 7  
    Super dzięki jeszcze raz wszystkim za pomoc i pozdrawiam ;-)
  • Level 11  
    A ja widziałem niedawno filmik jakiegos testera z USA dotyczący dewalta w któym tłumaczy że 20V max i 18V XR to to samo.
    Tłumaczy to tym że tak jak bateria w telefonie choć ma 3,7V to ładujemy ją do 4.2V (z charakterystyki li-ion). Napięcie baterii szybko spada 4.2V bateria w użytkowaniu ma tylko przez max 5% bo szybko spada do ok 3.7 które jest uznawane za nominalne. Moc itak jest limitowana prądowo bo jak wiadomo Li-ion potrafi zrobić ka-boom i daje duży prąd zwarciowy :)
    Podobnie jest tutaj z dewaltem i nie tylko dewaltem. Inne amerykanskie produkty też poszły w hasło marketingowe 20V max. Bateria jest zbudowana z pakietu wielokrotnośći 5ogniw : 2Ah -5ogniw, 4Ah 2x5ogniw. Każda paczka 5 ogniw jest doładowywana do 20V ale to napięcie utrzymuje się przy wkrętarce przez bardzo krótki czas i nie można tego nazwać napięciem nominalnym. Dlatego napięcie nominalne to 18V. Podobno UE narzuciła wymóg deklarowania napięcia nominalnego na jakim pracuje urządzenie. I tak produkty w UE "10.2/14.4/18V" = USA "12/16/20V MAX" czyli odpowiednio 3/4/5 ogniwowe.
    Nie ma tu więc żadnych cudów poza marketingiem który ukróciła Unia Europejska.
  • Level 31  
    Scorpio_123 wrote:
    Nie ma tu więc żadnych cudów poza marketingiem który ukróciła Unia Europejska.

Nic nie ukróciła.
    Makita w linii 10,8V też przeszła na 12V. HITACHI (teraz HIKOKI)od zawsze podawali 12V PIK, a dopiero maluśkimi literkami 10,8V. I są u nas normalnie dostępne. Wynika to z tego że do ludzi lepiej trafia 12 niż 10,8, nie ważne że to samo mocy przybywa od samego napisu.
    Marketowe wynalazki od zawsze używają tego triku i nikt im tego nie zabrania.

Anonymous wrote:
    wkrętarki makity mogę spokojnie polecić.

MAKITA ma akurat najgorsza gwarancję na baterie, tylko 6 miesięcy, po zarejestrowaniu 2 lata. DEWALT, HIKOKI (HITACHI) 3 lata. METABO 3 lata bez względnej gwarancji.