Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kratka wentylacyjna - do kanału dymowego?

MARCIN.SLASK 14 Feb 2015 15:12 2412 9
 • #1
  MARCIN.SLASK
  Home appliances specialist
  Witam.

  Właśnie sąsiedzi z dołu robią remont i wpadli na pomysł, aby z kanału dymowego zrobić wentylację. Jest 3 piętra, 4 kanały dymowe z czego jeden zatkany gdzieś.
  Nie wiem czym i jak będą ogrzewać. Wentylację chcą mieć, bo zrobili sobie łazienkę.

  Jak się to ma na ogólne bezpieczeństwo? Nie wiem czy się wepną do używanego kanału czy też do wolnego.
 • #2
  antykvarius
  Level 10  
  Pytanie dodatkowe: Trzy piętra czy trzy kondygnacje? Jeden kanał kominowy pozwala obsługiwać kilka kondygnacji. Ważne jest, aby podłączać pomieszczenia co drugą kondygnację. Jeżeli parter, to nad nim łazienka z II piętra i tak dalej. Kanały wentylacyjne mogą być prowadzone obok kanałów dymnych. W dobie obecnej, gdy likwiduje się piece węglowe, można adaptować kanały dymne na wentylacyjne. Tyle teorii. W praktyce decyzja należy wyłącznie do mistrza kominiarskiego, który ma obowiązek sprawdzić kanał, jego szczelność, ciąg itp. On ostatecznie powinien zadecydować też, czy takie rozwiązanie jest dopuszczalne i określić czy dopuścić wentylację mechaniczną czy tylko grawitacyjną. Podsumowując, sąsiedzi powinni otrzymać na piśmie dopuszczenie takiego kanału wentylacyjnego od licencjonowanego mistrza kominiarskiego.
 • #3
  MARCIN.SLASK
  Home appliances specialist
  Budynek jest taki:
  3 piętra, a 5 kondygnacji (dochodzą piwnice, gdzie są kratki do czyszczenia oraz strych).
  Jest 9 mieszkań (3 piony, 3 kominy po 4 kanały wentylacyjne). Standardowo każde mieszkanie miało dwa piece (kuchnia i pokój). Jak jest obecnie to chyba tylko właściciele wiedzą. U mnie jest jeden piec, piętro wyżej chyba też jeden, ale pewności nie mam.
 • #4
  antykvarius
  Level 10  
  Prawdopodobnie mieszkańcy I piętra mają samodzielne kanały dymne i wentylacyjny. Jeżeli nie dokonano w zamierzchłej przeszłości przekuć z uwagi na zablokowany któryś z kanałów. Mieszkańcy parteru i II piętra powinni mieć kanały wspólne. Tyle teorii. Radził bym jednak nie gdybać, bo to poważna sprawa gdyby np. czad zaczął wlatywać przez kratkę wentylacyjną do czyjegoś mieszkania. Nie wiem czy jest też użytkowany gaz? Kominy są częścią wspólną i albo należą do właściciela budynku albo są zarządzane przez wspólnotę. Tylko za ich zgodą można wykonywać takie przeróbki. Oni zaś na pewno zażądają ekspertyzy kominiarskiej.
  Ps. Jeśli kanał wentylacyjny jest wspólny, stanowi dobrą tubę dla głosu - słychać przez niego rozmowy sąsiadów - to może być wskazówką.
 • #5
  MARCIN.SLASK
  Home appliances specialist
  Budynek nie posiada kanałów wentylacyjnych.
  Najbardziej się obawiam, że gość się wpiął pod używany kanał spalinowy i może np. wymuszać odprowadzanie wilgoci z łazienki za pomocą wentylatora. Jeżeli w typowych kanałach taki wentylator zakłóca prawidłową pracę kanału wentylacyjnego, to tym bardziej pracę kanału dymowego.
  Budynek nie ma instalacji gazu przewodowego.
 • #6
  antykvarius
  Level 10  
  Takie podejrzenie zmienia postać rzeczy. Skoro nie ma stałej instalacji gazowej, mogło nie być kanałów wentylacyjnych :cry: .
  Można adaptować tylko nieużywany kanał dymowy do wentylacji, po uprzednim sprawdzeniu jego szczelności, drożności no i oczywiście wyczyszczeniu. Wymusić (elektrycznym wiatraczkiem) wentylację można jedynie w kanale indywidualnym lub w kanałach specjalnie do tego celu zaprojektowanych, Sąsiad powinien zbudować sobie indywidualny kanał (kanały) wentylacyjne, wyprowadzając je w fasadzie budynku na zewnątrz.
  Jeżeli jest takie podejrzenie, trzeba to natychmiast zgłosić administracji budynku.
  Pozdrawiam.
 • #7
  MARCIN.SLASK
  Home appliances specialist
  Wczoraj wysłałem e-mail do administracji. Jak do tygodnia nie odpowiedzą, to pójdzie pismo w formie papierowej.
  Gdyby to była instalacja wodna, albo chcieli sobie okna różowe powstawiać, to niech sobie robią, ale z czadem nie ma żartów.
 • #9
  MARCIN.SLASK
  Home appliances specialist
  Dzwonili z ADM. W piątek ma być kominiarz i ma sprawdzić co i jak.

  Dam znać co z tego wyszło.