Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Włącznik dzwonkowy + klawiatura membranowa

14 Lut 2015 18:05 2637 15
  • Poziom 36  
    Witam.

Wpadłem na pomysł takiej konstrukcji.

Miało być: tania i elegancka obudowa z panelem na klawiaturę, montowana do puszki fi 60.

Jest: dużo tańsze niż myślałem, z elegancką klawiaturą, nie wymagające wymiany obecnych włączników. Dodatkowo pozostaje funkcja klasycznego włącznika. Koszt klawiatury 4,50 PLN.

W puszkach mam doprowadzone dwie skrętki ethernetowe. W puszkach nie mam napięcia sieciowego, więc wszystko bezpiecznie i zgodnie ze sztuką.

Klawiatura ma fabrycznie wyprowadzone złącze: żeński goldpin 1x8.
    Ponieważ w puszkach nie mam dużo miejsca pozostaje mi podłączyć bezpośrednio skrętkę (8 żył) do klawiatury (obsługa po drugiej stronie kabla).

I tutaj jeszcze szukam ostatecznego rozwiązania, bo skrętka nie daje się za bardzo lutować (kiepska miedź). Wetknięcie żył luzem do żeńskiego goldpina odpada. Spróbuję może wetknięcie żył skrętki do żeńskiego goldpina 1x8 + zakorkowanie goldpinem męskim 1x8. Skrętka ma cienkie żyły, może się uda. Dam znać.

Jeśli ktoś ma lepszy pomysł, proszę dać znać. W puszce nie ma zbyt wiele miejsca, bo zamontowany jest w niej włącznik dzwonkowy. Ale złącze goldpin i taśma mieszczą się bez problemu.

Włącznik dzwonkowy + klawiatura membranowa Włącznik dzwonkowy + klawiatura membranowa Włącznik dzwonkowy + klawiatura membranowa Włącznik dzwonkowy + klawiatura membranowa Włącznik dzwonkowy + klawiatura membranowa Włącznik dzwonkowy + klawiatura membranowa Włącznik dzwonkowy + klawiatura membranowa Włącznik dzwonkowy + klawiatura membranowa Włącznik dzwonkowy + klawiatura membranowa
  • Poziom 20  
    Czy przypadkowe, obce osoby zauważają w tym funkcję przycisku dzwonka?
  • Poziom 32  
    A dwa dolne rzędy naciskając ,będziemy uruchamiać dzwonek.
  • Poziom 36  
    Maticool napisał:
    Czy przypadkowe, obce osoby zauważają w tym funkcję przycisku dzwonka?

Generalnie, takie włączniki zamontowane są u mnie jako włączniki / regulatory mocy światła w każdym z pomieszczeń. Problem w tym, że z takiego klawisza trudno kontrolować 3 oświetlenia i 9 gniazd sieciowych. Tutaj - cyfry od 0 do 9 oznaczają gniazdo sieciowe (załącz / wyłącz), klawisze A, B, C to 3 tory oświetlenia. Nie widzę też problemu w zrealizowaniu większej liczby funkcji, np. sterowanie elektryką w innym pokoju, pomieszczeniu. Generaalnie przeznaczone dla osób wtajemniczonych. A żona, nie będzie marudziła, dalej może sobie klikać po staremu ;-).

Dodano po 1 [minuty]:

azibik napisał:
    A dwa dolne rzędy naciskając ,będziemy uruchamiać dzwonek.

I tak, i nie. Klawisze membranowe działają dużo szybciej, niż włącznik dzwonkowy.
    Kwestia przyzwyczajenia się, lub zablokowania funkcji klasycznego klikania.
  • Poziom 32  
    Ja bym zamontował podwójną ramkę ,w puszce przycisk dzwonkowy a obok klawiaturę,wtedy można przedłużyć skrętkę porządnym miedzianym przewodem.

Dodano po 1 [minuty]:

W Twoim rozwiązaniu naciskanie dolnych klawiszy będzie uruchamiało dzwonek.
  • Poziom 36  
    azibik napisał:
    Ja bym zamontował podwójną ramkę ,w puszce przycisk dzwonkowy a obok klawiaturę,wtedy można przedłużyć skrętkę porządnym miedzianym przewodem.

To też jest rozwiązanie, tyle, że wymagałoby powiercenia i wstawienia puszek. Generalnie brudna robota.

azibik napisał:
    W Twoim rozwiązaniu naciskanie dolnych klawiszy będzie uruchamiało dzwonek.

I tak, i nie. Klawisze membranowe działają dużo szybciej, niż włącznik dzwonkowy.
    Kwestia przyzwyczajenia się, lub zablokowania funkcji klasycznego klikania.

Dodano po 6 [minuty]:

PS. Szkoda, że taśma od klawiatury nie odchodzi w bok, wówczas można by pomyśleć o ramce, bez wiercenia / osadzania puszki. Można by ewentualnie przyklejać klawiaturę bezpośrednio do ściany. Żywotność? Do następnego malowania.
  • Poziom 32  
    Robiłem takie rzeczy i nie montowałem puszki,wklejasz do ramki sam klawisz.
  • Poziom 36  
    azibik napisał:
    Robiłem takie rzeczy i nie montowałem puszki,wklejasz do ramki sam klawisz.

Brzmi bardzo ciekawie. Rozważę to.

PS. Jak robisz, że nie wypada ci ten klawisz?

Powiesz na jakich konkretnie ramkach / włącznikach to robiłeś?
  • Poziom 36  
    Slawas napisał:
    Zobacz to: Link

Dobre, tylko zastanawiam się, jak z demontażem w razie potrzeby. Dostęp do śruby po przyklejeniu klawiatury będzie nieosiągalny. I Pytanie czy taką zaślepkę przykręcać do ściany (dwa kołki) czy też w jakiś sposób będzie trzymała ją ramka (obejmująca klawisz typowy (osadzony w puszce fi 60) oraz zaślepkę umieszczoną obok tego klawisza.

Ze względu na wyprowadzenie taśmy przyłączeniowej (skierowana w dół) najwygodniej byłoby umieszczać klawiaturę (zaślepkę) nad przełącznikiem klasycznym.
  • Pomocny post
    Poziom 32  
    Dowolna ramka.Z jednej strony trzymana wyłącznikiem.Z drugiej strony mały dybelek w ścianę.Klapka z wyłącznika,dwa magnesy meblowe,blaszka w ścianę.Prosty demontaż/nóż/
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Ja do przyłączenia chińskiej skrętki (gdzie żyła jest z jakiegoś "żelaza" pokryta miedzią o grubości zero zero nic) polecam piny http://www.tme.eu/pl/details/ndr-t/listwy-i-gniazda-kolkowe/ninigi/#, do tego oprawki i już można wsuwać na goldpina. Tutaj będziemy mieć dwa gniazda żeńskie - jedno zaciśnięte na skrętce a drugie na klawiaturze. Do tego trzeba zrobić adapter składający się z dwóch rzędów goldpinów zlutowanych tyłami do siebie.
  • Poziom 36  
    pawlik118 napisał:
    Ja do przyłączenia chińskiej skrętki (gdzie żyła jest z jakiegoś "żelaza" pokryta miedzią o grubości zero zero nic) polecam piny http://www.tme.eu/pl/details/ndr-t/listwy-i-gniazda-kolkowe/ninigi/#, do tego oprawki i już można wsuwać na goldpina. Tutaj będziemy mieć dwa gniazda żeńskie - jedno zaciśnięte na skrętce a drugie na klawiaturze. Do tego trzeba zrobić adapter składający się z dwóch rzędów goldpinów zlutowanych tyłami do siebie.

Dziękuję za podpowiedź.
    Muszę rozejrzeć się za oprawką 1x8 na takie piny. Wtedy problem będzie rozwiązany.
  • Poziom 36  
    Właśnie zauważyłem, że istnieją również piny męskie GOLDPIN do wtyku BLS, BLD.
    Nawet adapter nie jest potrzebny.
  • Poziom 27  
    oprawki są, zarówno jedno jak i dwu - rzędowe. Do kupienia prawie wszędzie. powodzenia
  • Poziom 36  
    Temat wyczerpany, zamykam.