Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie zasobnika / bojlera do instalacji cwu

14 Lut 2015 23:50 2610 3
 • Poziom 36  
  Ponieważ wiele osób nie wie jak prawidłowo powinna wyglądać instalacja cwu pomiędzy zasobnikiem i punktami poboru wody postanowiłem to opisać.
  Pomijam ogólnie znane kwestie zabezpieczenia instalacji cwu przed wzrostem objętości i ciśnienia aby nie dublować informacji.

  Zasobnik cwu / bojler jest ogrzewaczem pojemnościowym dzięki czemu umożliwia przygotowanie ciepłej wody użytkowej za pomocą grzałki lub wymiennika o niedużej mocy. Jest to nie tylko korzystne przy bojlerze ( przygotowaniu cwu za pomocą grzałki elektrycznej ) lecz również w przypadku zasobnika zasilanego z kotła. Zarówno w jednym jak i drugim przypadku ogranicza to chwilowe zapotrzebowanie na energię a tym samym pobór energii jest bardziej stabilny. W przypadku większości gospodarstw domowych średnie zapotrzebowanie na energię w przypadku prawidłowo dobranych ogrzewaczy pojemnościowych to poniżej 2 kW.
  W tym miejscu wielu ignorantów podnosi krzyk, że przecież są podgrzewacze z wymiennikiem o dużo większej mocy i .... mają rację. Jak wiadomo, żyjemy obecnie w czasach, w których są sklepy nie dla idiotów co oznacza, że ..... musiały powstać sklepy dla idiotów z adresowanymi do nich artykułami. Jednym z nich jest na przykład zasobnik o mocy 29kW. Każdy inteligentny człowiek wie przecież, że mniejsza moc jest potrzebna do przepływowego ogrzewacza aby zapewnić odpowiedni komfort cieplny więc skoro potrzebna jest aż taka moc to lepiej spożytkować ją natychmiast zamiast magazynować i generować straty.
  Aby przejść do kolejnego etapu warto przypomnieć jeszcze jedną kwestię. Praktycznie w każdej instrukcji obsługi ogrzewania pojemnościowego jest dokładnie podana wartość strat jaką generuje ogrzewacz pojemnościowy. Badania dotyczące tego aspektu zastały wykonane z użyciem fabrycznie ocieplonego zasobnika przez pracowników Politechniki Krakowskiej i straty te wyniosły bez załączonej cyrkulacji 20% energii dostarczonej do zasobnika. Jest to oczywiście prosta wskazówka dla każdego inteligentnego inwestora, że zasobnik taki warto po zamontowaniu zawsze dodatkowo ocieplić ograniczając straty co najmniej o połowę co oczywiście widać w każdej dobrej instalacji.
  Kolejnym ważnym pytaniem jest ...
  do jakiej temperatury należy podgrzewać wodę w zasobniku cwu.
  Tu akurat jest narzucona przez prawo wartość graniczna tzn. minimum 50 st.C. Wartość ta wynika z konieczności dostarczenia do kranu wody o temperaturze minimalnej 45 st.C. Wynika z tego jednoznacznie, że zasobniki mogą być montowane w obiegu co nawet w instalacjach niskotemperaturowych grzejnikowych zasilanych przez kotły kondensacyjne. Należy jednak pamiętać o dwóch aspektach o których oczywiście większość użytkowników nie zapomniało:
  1) Woda w zasobniku musi być przynajmniej raz na pół roku podgrzewana do temperatury powyżej 70 st.C . Piszę o tym na wszelki wypadek, gdyż i tak każdy użytkownik jest w tym temacie przeszkolony przez instalatorów i serwisantów i jednocześnie pilnuje tego ze względu na zdrowie swoje i swojej rodziny;
  2) Zasobnik musi być chroniony przed przegrzaniem (przekroczeniem temperatury maksymalnej) założonej przez producenta. Najczęściej temperatura ta to około 80 st. C.
  Możemy przejść teraz do ...
  połączenia zasobnika z instalacją poboru wody.
  Jak wiadomo, z powyżej zamieszczonych informacji prawo i zdrowy rozsądek nakazują podgrzewanie (przynajmniej czasowe) wody użytkowej w zasobniku do temperatury powyżej 70 st.C. Z tego względu każdy fachowiec montował ogranicznik temperatury ciepłej wody użytkowej docierającej do kranów. Ponieważ było ich coraz mniej od kilku lat ustawodawca za pomocą prawa nakazał także tym mniej inteligentnym stosowania ogranicznika temperatury cwu do co najwyżej 60 st. C. Widząc coraz więcej partactwa w instalacjach zakazał montażu rur cwu bez izolacji termicznej i narzucił jednocześnie minimalną grubość izolacji tych rur.
  Cyrkulacja cwu
  W przypadku instalacji cyrkulacji cwu ustawodawca narzucił stosowanie cyrkulacji w instalacjach rozległych (w budynkach wielorodzinnych o jednym źródle cwu). Zaniechał tego w odniesieniu do domów jednorodzinnych zdając sobie sprawę, że generuje to więcej strat niż korzyści. Analizę kosztów cyrkulacji przeprowadzili pracownicy politechniki krakowskiej. Z badań tych wynika, że zastosowanie cyrkulacji ogranicza zużycie ciepłej wody użytkowej o 20 procent ( 208 zamiast 290 litrów ) jednakże pochłonęło to 41 MJ energii cieplnej ( na podgrzanie wody zużyto 76 MJ a odebrana ciepła woda z kranów miała 35 MJ ). Odliczając straty zasobnika 5 MJ straty bezpośrednie z tytułu cyrkulacji wynoszą 36 MJ.
  Teraz można porównać bezpośrednio :
  1) bez cyrkulacji zużyjemy 290 L wody i 49 MJ energii czyli ( 0,29 m3 * 5 zł/m3 + 49MJ=13,6 kWh * 0,7 zł/kWh = 10,97 zł
  2) z cyrkulacją zużyjemy 208 L wody i 76 MJ energii czyli ( 0,208 m3 * 5 zł/m3 + 76MJ=21 kWh * 0,7 zł/kWh = 15,74 zł
  W powyższym zestawieniu nie uwzględniono oczywiście kosztu energii pobieranej przez pompę cyrkulacyjną.
  Wprowadzenie czasowego załączania cyrkulacji ograniczy nieco straty jednak nigdy nie da oszczędności.
  Z tego względu nikt inteligentny z powodów ekonomicznych i ekologicznych nie włączy cyrkulacji w domu jednorodzinnym.

  A teraz wszyscy mogą sprawdzić czy ich instalacja cwu jest zgodna z prawem i zdrowym rozsądkiem czy też montował i projektował ją jakiś nieuk-partacz.

  Pozdrawiam
  Grzegorz

  PS
  Jak widać dzielę się także wiedzą.
 • Specjalista - systemy grzewcze
  Chyba dzisiaj (Walentynki) nikt Cię nie kocha i swój żal przelałeś na innych.
  Nie wnikając w merytorykę, artykuł być może pomocny dla początkujących laików, ale jego formę mogłeś skonstruować inaczej.
  pozdrawiam.
 • Poziom 22  
  Grzegorz Siemienowicz napisał:
  Analizę kosztów cyrkulacji przeprowadzili pracownicy politechniki krakowskiej. Z badań tych wynika, że zastosowanie cyrkulacji ogranicza zużycie ciepłej wody użytkowej o 20 procent ( 208 zamiast 290 litrów )
  Czy kolega Grzegorz może podać źródło z jakiego pochodzą te dane bo dla mnie 208 z 290 to ~71% a więc różnica wynosi ~29%.
  Czy te wzory
  Grzegorz Siemienowicz napisał:
  1) bez cyrkulacji zużyjemy 290 L wody i 49 MJ energii czyli ( 0,29 m3 * 5 zł/m3 + 49MJ=13,6 kWh * 0,7 zł/kWh = 10,97 zł
  2) z cyrkulacją zużyjemy 208 L wody i 76 MJ energii czyli ( 0,208 m3 * 5 zł/m3 + 76MJ=21 kWh * 0,7 zł/kWh = 15,74 zł
  to też ze wskazanego opracowania bo jeżeli tak to zaczynam poważnie się martwić o tego, który je napisał.
 • Poziom 36  
  Przepraszam,
  Oczywiście nie 20 a 28%.
  Dane bezpośrednie są prawidłowe.

  Badania przeprowadzili w 2010r A.Bednarczyk i L.Kulesza

  Dodano po 6 [minuty]:

  arelektroda napisał:
  Grzegorz Siemienowicz napisał:
  1) bez cyrkulacji zużyjemy 290 L wody i 49 MJ energii czyli ( 0,29 m3 * 5 zł/m3 + 49MJ=13,6 kWh * 0,7 zł/kWh = 10,97 zł
  2) z cyrkulacją zużyjemy 208 L wody i 76 MJ energii czyli ( 0,208 m3 * 5 zł/m3 + 76MJ=21 kWh * 0,7 zł/kWh = 15,74 zł
  to też ze wskazanego opracowania bo jeżeli tak to zaczynam poważnie się martwić o tego, który je napisał.


  Tego nie rozumiem.
  Akurat ja w arkuszu sobie przeliczałem i chętnie bym poznał jaki błąd popełniłem?

  Wychodzę z założenia że 1m³=1000L ; 1MJ=0,277777 kWh
  cena 1m³ wody jaki przyjąłem widać tak samo jak cenę 1kWh energii.
  Czy coś pominąłem ?