Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulator prędkości obrotowej silnika-prądu stałego.

katsu1 15 Lut 2015 11:07 1377 8
  • #1 15 Lut 2015 11:07
    katsu1
    Poziom 4  

Witam, widziałem temat który jest już ze schematami, ale nie mogę dowiedzieć się kilku rzeczy, ponieważ jest temat zablokowany.
    A mianowicie czy silnik wycieraczki samochodowej mogę podpiąć pod zasilanie domowe 230V za pomocą uniwersalnego zasilacza z regulacja natężenia.

I chciałbym zrobić/kupić coś co będzie regulowało płynnie jego obroty (potencjometr), lecz widziałem ze potencjometry są do max 2A, a taki silnik na większych obrotach może zrobić natężenie około 5-8A (chyba), jak podpiąć potencjometr do tego silnik poprzez regulator natężenia?

Przepraszam, ale jestem całkowitym laikiem.

0 8
  • #3 15 Lut 2015 11:57
    katsu1
    Poziom 4  

Większość znam bo schematy widzę że są te same tylko ze gdzie indziej pisaliscie że będzie spadek mocy i silnik wycieraczki może chodzić słabo na wolnych obrotach, ja bym chciał ze stabilizacją i czy do tego można potencjometr przylutowac jakoś daleko od płytki bo chcialbym to zamknąć w skrzyni wszystko a potencjometr mieć jakoś 1m od tego wszystkiego.
    I jestem zielony z robieniem takiej płytki żebym dał radę to zrobić musiałbym dostać rozpiske co kupić w sklepie.

0
  • #4 15 Lut 2015 12:29
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

katsu1 napisał:
    A mianowicie czy silnik wycieraczki.samochodowej mogę podpiąć pod zasilanie domowe 230v za pomocą uniwersalnego zasilacza z regulacja natężenia A

Można. Oczywiście wydajność zasilacza musi być odpowiednia.
    Ponadto w większości zasilaczy regulacja nateżenia jest regulacją progu zadziałania ograniczenia, ergo skutku regulacji nie zauwazysz gdy silnik będzie działał na biegu luzem, a po obciązeniu ograniczenie pradu da efekt ograniczenia momentu obrotowego.

Co będziesz napędzał silnikiem?

katsu1 napisał:
    tylko ze gdzie indziej pisaliscie że będzie spadek mocy i silnik wycieraczki może chodzić słabo na wolnych obrotach,

Moc jest funkcją obrotów. Zmniejszasz obroty - zmniejszasz moc.

katsu1 napisał:
    ja bym chciał ze stabilizacją

Czego stabilizacją - prędkości obrotowej? Momentu?

katsu1 napisał:
    i czy do tego można potencjometr przylutowac jakoś daleko od płytki bo chcialbym to zamknąć w skrzyni wszystko a potencjometr mieć jakoś 1m od tego wszystkiego.

Zwykle można.

katsu1 napisał:
    I jestem zielony z robieniem takiej płytki żebym dał radę to zrobić musiałbym dostać rozpiske co kupić w sklepie.

Rozważ czy gotowca na Allegro nie warto nabyć.

0
  • #5 16 Lut 2015 00:30
    katsu1
    Poziom 4  

Zakupić i sklecić to nie problem w szkole robiłem płytki itp itd. Tylko po nazwach ja nic nie zrozumiem muszę mieć to przed oczami.
    Stabilizacją mocy, tzn że jak dostanie obciążenie to on doda trochę więcej mocy aby nie spadł z obrotów. (chyba dobrze to napisałem)
    Silnikiem chce napędzić bujak. xD
    Jak pokaże w sklepie ele. schemat to facet będzie wiedział co ma mi wyłożyć na lade ?
    Chce zrobić to samemu ponieważ chce zrobić to jak najtańszym kosztem.
    I ostatnie pytanie czy np ściemniacz światła deski rozdzielczej z samochodu tego samego co silnik by się sprawdził czy nie ??

PS: Moderatorze jaki błąd jest w tytule ponieważ nie mogę go znaleźć ?

0
  • #6 26 Maj 2015 17:46
    katsu1
    Poziom 4  

Ktos cos moze na temat ?
    Krotko mowiac co to ma byc, dostaje rozne zlecenia , pomysly do zrobienia zbudowania roznego typu rzeczy, aktualnie mam do zrobienia tanim kosztem tzw "fuuking machnes"- "czyli sex maszyny silnik od wyciraczki najbardziej mi spasowal poniewaz juz mam ruch okrezny za crankiem czyli polowa z glowy tylko nie wiem jak podpiac to pod 230v i zeby mialo regulacje plynna obrotów.

0
  • #7 26 Maj 2015 18:42
    slawussj
    Poziom 34  

Witam. Chcesz zasilacz, który stabilizuje obroty w całym zakresie mocy silnika? Do takiego zasilacza (regulatora) potrzebna jest informacja o obrotach, czyli odczyt z wałka. Nie jest to takie proste urządzenie, ale do zaprojektowania. A może zwykła regulacja. Ta "super machines" bardzo obciąży silnik?

0
  • #8 26 Maj 2015 21:35
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

katsu1 napisał:
    Stabilizacją mocy, tzn że jak dostanie obciążenie to on doda trochę więcej mocy aby nie spadł z obrotów. (chyba dobrze to napisałem)
    Silnikiem chce napędzić bujak. xD

To raczej stabilizacja obrotów. Radzę regulację obrotów PWMem.

katsu1 napisał:
    Jak pokaże w sklepie ele. schemat to facet będzie wiedział co ma mi wyłożyć na lade ?

Nie wróżę tu sukcesu...
    Nabycie regulatora na Allegro nie nie wyjdzie ci wiele drożej biorąc pod uwage włożoną pracę. Ewentualnie zakup jakiś kit.

katsu1 napisał:
    aktualnie mam do zrobienia tanim kosztem tzw "fuuking machnes"- "czyli sex maszyny

Niezłe zlecenie ;)

slawussj napisał:
    Chcesz zasilacz, który stabilizuje obroty w całym zakresie mocy silnika? Do takiego zasilacza (regulatora) potrzebna jest informacja o obrotach, czyli odczyt z wałka. Nie jest to takie proste urządzenie, ale do zaprojektowania. A może zwykła regulacja.

Silnik wycieraczej jest obecnie zwykle silnikem z magnesem stałym w stojanie, starczy regulacja napięcia, przecież nikt od maszyny do pier&^*enia nie będzie wymagał stabilności obrotów większej od 20%.

0
  • #9 26 Maj 2015 21:44
    slawussj
    Poziom 34  

Swoją drogą fajne zlecenie, tylko silnik dość głośny. Koleżanki , którym pokazałem ten temat twierdzą, że napęd elektryczny w tych sprawach jest za słaby. To musi być napęd jądrowy.

0
  Szukaj w 5mln produktów