Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Zasilacze UPS
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Płyta indukcyjna mastercook zakłóca telewizję sat.

pawwol 17 Lut 2015 20:49 5496 65
  • #31 17 Lut 2015 20:49
    pawwol
    Poziom 8  

15kVmaciej napisał:
    Witam. Może kolega potwierdzić że ma instalację z przewodem PE (żadne tam "zerowanie" i tym podobne) i w obu odbiornikach są one prawidłowo doprowadzone? Omomierz pomiędzy obudowami odbiorników powinien pokazywać cokolwiek poniżej kilkunastu Ω. Dekoder może mieć na obudowie niezależny zacisk do uziemienia, też należy go wykorzystać prawidłowo.

Instalacja ma 3 lata także chyba jest ok z tym uziemienie. Dekoder mam w TV Samsung

• Zasilacze Ups
  • #32 17 Lut 2015 20:51
    maystero
    Poziom 24  

pawwol napisał:
    freebsd napisał:
    Masz multimetr?

Nawet nie wiem co to i do czego służy

nie no.. my się tu napinamy jak wróżki a tu kolega taki cios w plecy!
    Proponuje wezwać serwis, będzie szybciej i pewniej.

• #33 17 Lut 2015 20:56
    freebsd
    Poziom 34  

15kVmaciej napisał:
    Omomierz pomiędzy obudowami odbiorników powinien pokazywać cokolwiek poniżej kilkunastu Ω
    Dekoder polsatu i TV zapewne są w II klasie i nie są podłączone do bolca ochronnego. Chciałem zaproponować sprawdzenie rezystancji pomiędzy:
    - Metalową obudową płyty, a np.: kranem.
    - Ekranem kabla antenowego, a np.: kranem.
    Lecz kolega Pawwol nie ma czym zmierzyć.

• #34 17 Lut 2015 21:00
    pawwol
    Poziom 8  

maystero napisał:
    pawwol napisał:
    freebsd napisał:
    Masz multimetr?

Nawet nie wiem co to i do czego służy

nie no.. my się tu napinamy jak wróżki a tu kolega taki cios w plecy!
    Proponuje wezwać serwis, będzie szybciej i pewniej.

Ale dowaliłem, pewnie że mam multimetr. Worki że cię podirytowalem

• #35 17 Lut 2015 21:04
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #36 17 Lut 2015 21:04
    freebsd
    Poziom 34  

To wracamy do gry.
    1) Czy możesz zmierzyć rezystancję pomiędzy metalową częścią płyty indukcyjnej, a kranem? Masz dojście do metalowej obudowy od spodu płyty? Pomiar przeprowadź na pracującej płycie, ale zachowaj na wszelki wypadek ostrożność.
    2) Czy możesz zmierzyć rezystancję pomiędzy metalową końcówką kabla antenowego (ekranem), a kranem?

• #37 17 Lut 2015 21:08
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • Zasilacze Ups
  • #38 17 Lut 2015 21:27
    15kVmaciej
    Poziom 34  

Zaczyna robić się nudno.. Każdy każdego pyta o wszystko.

pawwol napisał:
    Instalacja ma 3 lata także chyba jest ok z tym uziemienie. Dekoder mam w TV Samsung

"Dawcą" zakłóceń zapewne jest twoja płyta. Albo inny nieliniowy odbiornik, może i sąsiada. "Biorcą" na pewno jest dekoder. Wpierw upewnij się, że biorca jest prawidłowo połączony z potencjałem ziemskim. Powinno wystarczyć.

• #39 17 Lut 2015 22:38
    Darom
    Specjalista elektryk

Witam
    Mam podobne zdanie jak kolega Maciek (post #30). Ciagłość przewodu PE w wielu przypadkach ma istotne znaczenie. Niedawno też była na forum dyskusja - w której miedzy innymi ja - pisałem o wrażliwości różnych urządzeń na zakócenia rozchodzące się drogą przewodową. Być może jest tak i w przypadku kolegi.
    Osobiście uważam, że przewód współosiowy YWDXpsk-75 1.15/5.0 jest dość dobrym przewodem - porównywalnym do średniej jakości chińczyków typu Triset-113. Ten ostani ma większy współczynnik ekranowania, ale nie aż tak, żeby w tym przypadku robiło to różnicę.

15kVmaciej napisał:

"Dawcą" zakłóceń zapewne jest twoja płyta. Albo inny nieliniowy odbiornik, może i sąsiada. "Biorcą" na pewno jest dekoder.
    W slangu EMC jest to agresor i ofiara.

pzdr
    -DAREK-

• #40 17 Lut 2015 23:05
    15kVmaciej
    Poziom 34  

W wielu przypadkach podobnych do tego wątku problemem jest brak prawidłowej utylizacji zakłóceń produkowanych przez odbiorniki nieliniowe. Harmoniczne i takie tam podobne..
    Panaceum to PE w dużych ilościach.

• #41 18 Lut 2015 01:52
    Zenek
    Poziom 30  

Witam, pomijając w tej chwili niewątpliwie słuszne uwagi o jakości podłączenia PE do płyty... jak pozostałe kanały z tp 12265, np HBO HD, polsat sport hd czy tvp 2 HD? Są zakłócenia?
    Rozumiem, że załączenie płyty- np dwóch pól na "10" ale bez postawionego żadnego garnka nie generuje zakłóceń. A jak wyglądają kable z instalacji zbiorczej- od gniazdka w ścianie... nikną gdzieś w ścianie czy biegną np wzdłuż podłogi pod listwą....
    Można też "pobrać "na próbę sygnał z gniazdka od zaprzyjaźnionego sąsiada- kiedyś tak robiłem, kilkanaście metrów koncentryka, dwa wtyki F i beczka. Okazało się wtedy, że "fachowcy" kablówki mają do wymiany kabel miedzy skrzynką na klatce schodowej a gniazdem w moim mieszkaniu. Mimo, że objawy na to nie wskazywały.
    Jeszcze jedna sprawa: płytę można jak wynika z instrukcji podpiąć do tylko jednej fazy.(czarny połączony razem z szarym) Potrzebne jest wtedy zabezpieczenie 32A/ Ale na czas próby- włączenie z mocą 5 niewielkiego garnka na parę minut na jednym polu- nie powinno być problemu z nadmiernym prądem. Może taki eksperyment da nam ciekawe dane do przemyśleń- czy coś się zmienia, gdy zasilamy tylko z jednej bądź tylko z drugiej fazy. I przypominam o zasadach bhp ;)

• #42 18 Lut 2015 04:03
    15kVmaciej
    Poziom 34  

Zenek napisał:
    Może taki eksperyment da nam ciekawe dane do przemyśleń

Kolego Zenku, ten eksperyment został wykonany symultanicznie i jedyne, co dał do przemyślenia, to jedno. Po co oboje tracimy czas pisząc coś bez ... meritum?

• #43 18 Lut 2015 08:33
    pawwol
    Poziom 8  

Zenek napisał:
    Witam, pomijając w tej chwili niewątpliwie słuszne uwagi o jakości podłączenia PE do płyty... jak pozostałe kanały z tp 12265, np HBO HD, polsat sport hd czy tvp 2 HD? Są zakłócenia?
    Rozumiem, że załączenie płyty- np dwóch pól na "10" ale bez postawionego żadnego garnka nie generuje zakłóceń. A jak wyglądają kable z instalacji zbiorczej- od gniazdka w ścianie... nikną gdzieś w ścianie czy biegną np wzdłuż podłogi pod listwą....

Inne kanały z tej grupy powyżej działają i nie są zakłócane.
    Kable sat. znikają gdzieś w ścianie albo nawet w podłodze. Kabel sat wchodzi w peszel, który jest w ścianie i schodzi w dół czyli pewnie w podłogę. Zastanawia mnie jak on leci dalej, ponieważ na klatce schodowej nie ma żadnej skrzynki zbiorczej. Czyżby zrobili tak że leci bezpośrednio do piwnicy, gdzie jest switch?

Dodano po 11 [minuty]:

Czy orientujecie się Panowie czy da się dodatkowo uziemić telewizor, ponieważ nie mam w kablu zasilającym wtyczki na bolec. Czy może tv nie potrzebuje takich dodatkowych uziemień. Może musiałbym uziemić rozdzielacz/ sumator RTV-SAT ? Jak tak to jak to zrobić?

• #44 18 Lut 2015 09:40
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #45 18 Lut 2015 09:57
    pawwol
    Poziom 8  

Bronek22 napisał:
    pawwol napisał:
    Czy orientujecie się Panowie czy da się dodatkowo uziemić telewizor, ponieważ nie mam w kablu zasilającym wtyczki na bolec.

Po postach kolegi Darom "majsterklepka" usiłuje uziemić TV który jest w II klasie.
    Kolego Pawulo -nie wolno ci tego zrobić !
    Stracisz ochronę p-porążeniową TV.

Uważasz,ze konstruktor TV przez głupotę nie zastosował uziemienia TV ?
    [/b]

Niczego na siłę nie próbuje robić, tylko pytam.
    Pewnie że producent jakby miał dać wtyczkę z uziemieniem to by to zrobił!

Dodano po 4 [minuty]:

I zastanawiam się jeszcze nad jednym. Może mam uszkodzony tuner sat wbudowany w telewizor? Czy można jakoś to sprawdzić, np jakie napięcie podaje na kabel sat? Może jest zbyt małe i sygnał jest przez to zakłócany?

• #46 18 Lut 2015 10:22
    zbich70
    Specjalista elektryk

Druga strona pitolenia o jakichś magicznych zakłóceniach.
    Na pierwszej stronie kliknąłem Ctr+F i wpisywałem kolejno: przegląd, pomiary, IPZ.
    Nic.
    To może przydałoby się pomierzyć tą instalację, co ?
    Przynajmniej coś będzie pewne.

PS. Wrzuć jeszcze raz foto z postu #6, tylko w lepszej rozdzielczości. Może niedowidzę, ale przewód PE gdzieś mi znika. Niebieski i brązowy z płyty wpiętę są razem ?
    Podłączał to kwalifikowany elektryk? Mi wygląda na "selfie".

• #47 18 Lut 2015 11:07
    freebsd
    Poziom 34  

Wykonałeś pomiar rezystancji? Te dwa pomiary mogą sprawdzić, czy jest zachowana ciągłość przewodu PE do płyty i że nie ma przerwy w ekranie kabla antenowego. Kabel antenowy powinien być uziemiony od strony dostawcy (multiswitcha). W nowej instalacji elektrycznej zapewne są wykonane połączenia wyrównawcze, a wtedy to powinno zdeterminować pomiar rezystancji. Jeżeli te dwa pomiary rezystancji wykażą otwarte obwody to prawdopodobnie masz w mieszkaniu plastikowe rury od wody. Ciężko jednak w domu znaleźć inne miejsce uziemione, szczególnie, że nie masz rur gazowych :-) Jeżeli pomiar rezystancji płyty będzie skaczący, lub w inny sposób zakłócony, może to wskazywać na problem z przewodem PE. Tak czy inaczej ten pomiar da dalsze podstawy do rozważań co wykazał.

Kabel antenowy dobrze, że wymieniłeś. Zobacz jaki stary kabel miał ekran: siateczka - jak w kabaretkach:-). Pokrycie ekranu starego kabla to 38%, a wspomnianego triset-113 to 88%. Walczymy z zakłóceniami, czyli poprawiamy ekranowanie. Nie wiem jaki kabel założyłeś, ale gorsze kable, od tego który miałeś, mają też taki siateczkowy ekran, tylko, że aluminiowy (aluminium mimo wszystko nie jest najgorszym materiałem w ekranowaniu).
    Kabel YWDXpek-75 1.15/5.0 (zwany w tym wątku YWDXpsk-75 1.15/5.0):
    Kabel TRISET PROFI 120dB (zdjęta zewnętrzna warstwa folii ekranującej). Widoczny oplot z cynowanej miedzi:

Różnymi testami zawężasz problem do płyty indukcyjnej. Teraz to już tylko potwierdzamy, że to na pewno problem z tą płytą. Zastanawiające nadal jest to, że problem pojawiał się i znikał. Może gdzieś do kabla antenowego dostawała się wilgoć - zdarza się, gdy coś z rur przecieka, lub izolacja budynku nie jest szczelna. Twoja płyta jest już po gwarancji, czyli ma swoje lata :-) Może kondensatory w filtrach straciły parametry.
    Zobacz też ten wpis: http://blogpl.jwerk.de/2014/10/cyfrowy-polsat-modul-cam-ci-wady-i-zalety-telewizor-czy-tuner/

• #48 18 Lut 2015 12:45
    pawwol
    Poziom 8  

Pomiary zrobię za 2 bo musiałem wyjechać. Jak wrócę to się tym zajme

• #49 18 Lut 2015 12:52
    Darom
    Specjalista elektryk

Bronek22 napisał:
    pawwol napisał:
    Czy orientujecie się Panowie czy da się dodatkowo uziemić telewizor, ponieważ nie mam w kablu zasilającym wtyczki na bolec.

Po postach kolegi Darom "majsterklepka" usiłuje uziemić TV który jest w II klasie.

Kolego Bronku - a gdzie ja rekomendowałem koledze pawwol uziemienie telewizora?
    No chyba że za pomocą gwoździa do doniczki. To co innego taki uziemienie jest najlepsze;-). Najlepiej jak w doniczce rośnie aloes.

Miesiąc temu miałem przypadek, że klientowi często ulegały zakłóceniu programy z transpondera 10 (Hotbird) czyl TVN, TVN24, TTV ....
    Okazało się, że jest to druga harmoniczna linku bezprzewodowego (kan.136), który pracował w pobliżu. Wymiana urządzenia rozwiązała sprawę.

Tutaj jednak wygląda mi to na zakłócenie przewodowe. Pytanie czy agresor (kuchenka indukcyjna) zbyt dużo sieje zakłóceń, czy może ofiara (tuner tvsat) jest zbyt wrażliwy. A może jedno i drugie. Pożycz od kogoś na chwilę tuner i sprawdź.

pzdr
    -DAREK-

• #50 18 Lut 2015 13:28
    pawwol
    Poziom 8  

Miałem kolego tez zwykły dekoder Polsatu i było to samo. Zakupilem moduł CAM z myślą ze pozbede się dekodera i zakłócenia ustają. Tak jednak się nie stało

• #51 18 Lut 2015 17:15
    Zenek
    Poziom 30  

zbich70 napisał:
    Druga strona pitolenia ... Niebieski i brązowy z płyty wpiętę są razem ?

A mają nie być razem?

• #52 18 Lut 2015 18:46
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #53 18 Lut 2015 19:59
    Darom
    Specjalista elektryk

Witam

Jeśli z mojej wypowiedzi:

Darom napisał:
    Ciagłość przewodu PE w wielu przypadkach ma istotne znaczenie.
    kolega Bronek wyciąga wniosek, że ja kazałem koledze pawwol uziemiać telewizor wykonany w II klasie izolacji - to zgodnie z tą logiką - pozostało mi się tylko przyznać do wszystkiego. Przeze mnie te zakłocenia - będę sypał głowę popiołem. ;-)

Tak na poważenie - diagnoza jest trudna, gdyż kolega mający problem nie ma odpowiedniego oprzyrządowania - chociażby miernika TVSAT (z autonomicznym odbiornikiem tvsat) zasilanego bateryjnie. Pozwoliłoby to na sprawdzenie, czy zakłócenia nie zamykają się w pętli (przewody zasilające, impedancja odbiornika TV, przewód współosiowy). Na skutek różnicy impedancji na multiswitchu miedzy żyłą a ekranem składowa wzdłużna prądu zakłóceń może indukować napiećie (skadowa poprzeczna) na wejściu multiswitcha. Multiswitch może interpretować, to jako 22kHz i przełączać na pasmo górne (o czym już jeden z kolegów nadmieniał). Zakłocenia czestotliwości Ku czy pośredniej (tej z multiswitcha) są b. mało prawdopodobne. Wrażliwość odbiornika odpada - bo dotyczy to dwóch tunerów sat. Pozostaje coś zrobić z tą kuchenką. Najlepiej wymienić na coś bardziej ekologicznego nieindukcyjnego.

pzdr
    -DAREK-

• #54 18 Lut 2015 21:28
    Fotodetektor

Poziom 30  

Spróbuj dać Zewnętrzny filtr przeciwzakłóceniowy.

• #55 19 Lut 2015 00:24
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #56 19 Lut 2015 06:50
    Fotodetektor

Poziom 30  

Może również uziemić ekran przewodu koncentrycznego między gniazdem a tunerem-telewizorem.

• #57 19 Lut 2015 07:15
    pawwol
    Poziom 8  

Płyta była podłączana przez fachowca z pieczątką.
    Instalacja ma 4 lata (nowy budynek)

Fotodetektor napisał:
    Spróbuj dać Zewnętrzny filtr przeciwzakłóceniowy.

Jaki filtr? Podaj przykład.

Dodano po 1 [minuty]:

Fotodetektor napisał:
    Może również uziemić ekran przewodu koncentrycznego między gniazdem a tunerem-telewizorem.

Jak to zrobić?

• #58 19 Lut 2015 07:27
    Fotodetektor

Poziom 30  

Możesz to zrobić jak na zdjęciu.
    Podobnie robię przy uziemieniu przewodu radiolinii.

• #59 19 Lut 2015 10:12
    freebsd
    Poziom 34  

pawwol napisał:
    Fotodetektor napisał:

Jak to zrobić?

Sprawdź pomiarem, o którym wcześniej pisałem, czy przewód antenowy nie jest uziemiony od strony dostawcy (a powinien być). Inaczej zrobisz pętlę mas, uziemisz przewód z dwóch stron.

Dodano po 18 [minuty]:

W tej sytuacji sugerowałbym odnaleźć i zlikwidować problem, a nie maskować go filtrem. Tak duże zakłócenia które pojawiły się, są oznaką, że coś jest uszkodzone. Małe uszkodzenie może zmienić się w duże - trywialne, ale prawdziwe. Wg. mnie, jeżeli uproszczane pomiary wykażą, że masz PE połączone z obudową płyty, a ekran kabla antenowego jest uziemiony, to pozostaje wezwać kogoś do naprawy: albo jak pisał Darnom (#53), fachowca od CATV, może innego niż serwis od Twojego dostawcy, albo oddać płytę indukcyjną do serwisu.

• #60 19 Lut 2015 18:48
    pawwol
    Poziom 8  

Pomiary wykonane. Multimetr nawet nie drgnął. Zero reakcji.