Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Prosty sterownik do pieca CO z dodatkowym termometrem

UKey 15 Feb 2015 14:25 12951 17
IGE-XAO
 • Witam, przedstawiam dziś prosty, bezobsługowy sterownik pompy do instalacji CO opartej na piecu węglowym do domu jednorodzinnego z dodatkowym termometrem zewnętrznym. Układ oparty na atmega8 i attiny4313 składa się z:

  -sterownika (atmega8) z wyświetlaczem LCD 4x40 znajdującego się w kuchni - wyświetla on temperatury zbierane z dwóch popularnych czujników DS (jeden czujnik umieszczony na rurze przy piecu, drugi na zewnątrz budynku), wskazuje stan pompy (praca/stop) oraz wyświetla temp. progowe załączenia/wyłączenia pompy (uruchomienie pompy przy 42°C, wyłączenie przy 38°C). Ponadto urządzenie sygnalizuje przekroczenie temperatury 85°C komunikatem i "pikaniem" buzzera - może to mieć miejsce w przypadku np. pozostawionych otwartych dolnych drzwi od pieca (teściowi się zdarzało) oraz po przekroczeniu temp. 90°C buzzer zostaje załączony na dźwięk ciągły oraz pojawia się dodatkowy komunikat - ostrzeżenie o możliwości zagotowania cieczy w instalacji. W przypadku utraty łączności z czujnikiem pompa jest uruchamiana bez względu na temperaturę.

  -wskaźnika znajdującego się w garażu, przy piecu - składa się z niezależnego termometru dla CO na attiny, który dodatkowo co 5°C wyświetla stan pompy, oraz 4 diod LED sygnalizujących: zasilanie urządzenia, stan pompy (praca/stop) oraz wysokie temp. cieczy w układzie CO (85/90°C) - diody są sterowane z układu głównego. Jest też drugi buzzer - spełniający te same zadania do buzzer ze sterownika.

  -zasilacza z przekaźnikiem - klasyczny stabilizowany zasilacz z filtrem przeciwzakłóceniowym. W tej obudowie znajduje się też tranzystor sterowany z megi, który załącza pompę poprzez przekaźnik. W obwodzie pompy dodałem bezpiecznik.

  Wszystkie trzy układy są połączone ze sobą za pomocą "skrętek" komputerowych (ok. 5m). Czujniki mają osobne ekranowane okablowanie ok. 7m. Urządzenia zał./wył. jest za pomocą dwóch przełączników w układzie schodkowym - umożliwia to zał./wył. sterownika zarówno w garażu, jak i w kuchni. Na koniec kilka fotek. Pozdrawiam.

  Prosty sterownik do pieca CO z dodatkowym termometrem Prosty sterownik do pieca CO z dodatkowym termometrem Prosty sterownik do pieca CO z dodatkowym termometrem Prosty sterownik do pieca CO z dodatkowym termometrem Prosty sterownik do pieca CO z dodatkowym termometrem Prosty sterownik do pieca CO z dodatkowym termometrem

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  UKey
  Level 15  
  Offline 
  Has specialization in: audio
  UKey wrote 187 posts with rating 57, helped 14 times. Live in city Jaworzno. Been with us since 2005 year.
 • IGE-XAO
 • #2
  User removed account
  Level 1  
 • #3
  waleryfw
  Level 14  
  Bardzo ciekawy i zarazem funkcjonalny układ sterująco - nadzorujący w naszych domach . Na pochwałę zasługuje możliwość nadzorowania całości w dwóch niezależnych punktach . Proszę kolegę o więcej informacji , schematy mile widziane . A w jakim programie stworzono ten sterownik .

  Dodano po 2 [minuty]:

  Jak napisał kolega włącza i wyłącza .... właśnie to jest też sterowanie . Jest prosty ale jeżeli mamy chodzić do pieca i ciągle sprawdzać , to niech ten sterownik robi swoje .
 • IGE-XAO
 • #4
  123XmaX
  Level 12  
  Jak już kolega wcześniej zauważył jest to raczej sterownik samej pompy C.O.

  Ogólnie projekt fajny, ale trochę rzuca się w oczy ta kostka łączeniowa, która jest przymocowana do pudełka z bezpiecznikami. Co prawda wydaje mi się, że jest ona zamocowana wysoko i trudno byłoby przez przypadek dotknąć części pod napięciem, no, ale może warto się zastanowić nad umieszczeniem jej pod obudową.

  Temperaturę załączenia i wyłączenia (histereza) pompy można regulować? Czy są po prostu te wartości wpisane na stałe?
  W jakim języku napisałeś program?
  Czy podczas błędu z odczytem czujnika DS18x20 na wyświetlaczy pojawia się jakiś napis sygnalizujący błąd, czy tylko załącza się pompa?
  Czy jeśli wyskoczy alarm wys. temp. i włączy się buzzer, czy można go ręcznie wyłączyć? Jeśli nie to proponowałbym taką funkcję dodać, nie wiem jak głośny jest ten buzzer, ale po co głuchnąć przy piecu?

  Warto byłoby zastanowić się nad funkcją "anty stop". Oraz przed zamarznięciem wody.

  Właśnie buduje coś podobnego, program już mam, teraz tworzę płytkę.


  Pozdrawiam!
 • #5
  krisu007
  Level 12  
  Ciekawy układ, przede wszystkim funkcjonalny - kto posiada kocioł który trzeba nadzorować ten wie ile chodzenia do kotłowni to zaoszczędzi.Przy remoncie domu wziąłem to pod uwagę i rozprowadziłem przewody czujników w pobliżu drzwi wejściowych. Zastosowałem zakupiony na allegro gotowy termometr na procesorze atmega (sprzedający zaprogramował mi na życzenie nazwy temperatur) -dzięki czemu po wejściu do domu od razu wiem czy temp. wewn nie jest za niska, czy woda użytkowa jest wystarczająco ciepła oraz czy piec wymaga "odwiedzin"Prosty sterownik do pieca CO z dodatkowym termometrem
  Obudowa jest mojego wykonania -ramka oraz zaślepka kontaktów SIMON
 • #6
  Karol966
  Level 30  
  Na moje oko coś mało kondensatorów jest na tej płytce. To, że sam procesor wymaga filtracji zasilania raczej powinno być oczywiste, często koledzy na forum zwracają takie uwagi początkującym - masz może jakieś kondensatory ceramiczne od drugiej strony płytki? Ten element w TO-92 to tranzystor od buzzera czy może 78L05?
 • #7
  Shalvan
  Level 10  
  Pomysł Ciekawy, sam jestem w trakcie budowy czegoś podobnego z tym że u mnie dane z pieca będą "zbierane" tak jak u kolegi za pomocą słynnego DSa ale wysyłane za pomocą modułu NRF24L01 do "centralki". Sam moduł nadawczy będzie też sterował dwiema pompami ( CO i wody użytkowej ), projekt jest na razie w trakcie budowy tzn program jest ( choć to pewnie nie jest jego finalna forma ), elektronika jest ( na płytkach stykowych). Planuje też z czasem dodać pomiar temperatury wody w obu bojlerach ( mam 2 elektryczny i zasilany z pieca CO ), sterowanie dmuchawą i wylotem do komina ale do tego muszę lekko przerobić piec.
  Sam odbiornik poza wyświetlaniem stanu pomp, temp. pieca, będzie także pokazywał a raczej pokazuje ( częściowo układ jest uruchomiony) Ciśnienie atmosferyczne, temp, w pomieszczeniu w którym się znajduje, wilgotność oraz temp. na zewnątrz, a także wysyła informacje przez UART ( na razie nigdzie ale są plany połączenia z Raspberry PI albo ethernetem ).
  Dodam jeszcze że wszystkie moduły oparte są o atmegę328 ( aktualnie 2 Nadajnik i Odbiornik ) nadajników może być ponad setka, całość ma topologię drzewa.
 • #8
  GanzConrad
  Level 25  
  skoro wszyscy wrzucają uwagi na podstawie własnych projektów to ja również dorzucę:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=14335880#14335880
  Osobićie uważam, że większość miejsca na wyświatlaczu została zmarnowana. W praktyce nie potrzebujesz tylu opisów, ponieważ po pierwszym dniu wiadomo co jest gdzie ;-).
  Moje główne pytanie dotyczy temperatury załączania pompy i związanej z tym IMO marnowaniem opału: Jeśli w domu jest 18stC, a grzejnik panelowy jest dostosowany do instalacji niskotemperaturowej to dlaczego załączasz pompę dopiero przy 42st?
  W przypadku gdy w piecu wygasa i pozostało tyle opału, aby podgrzać wodę do 35st to dlaczego nie puścić tego w grzejniki?
  Ja załączam pompę przy 25st. - wydłuża to znacznie czas pomiędzy dorzucaniem do pieca.
 • #9
  gemiel
  Level 24  
  GanzConrad wrote:

  Osobiście uważam, że większość miejsca na wyświetlaczu została zmarnowana. W praktyce nie potrzebujesz tylu opisów, ponieważ po pierwszym dniu wiadomo co jest gdzie ;-).

  Na wyświetlaczu panuje za to porządek.
  Natomiast w konstrukcji GanzConrad trudno połapać się o co chodzi. Jedne parametry po środku, drugie po bokach. Strzałki wskazują jakby na sąsiednie parametry. Dużo na wyświetlaczu, ale nieczytelnie.
  Zdecydowanie wolę wyświetlanie parametrów UKey.
 • #11
  mitsubishit
  Level 12  
  Ale ten elcedek to taki raczej 4x20 a nie 4x40 jest ;)
 • #12
  KubaGlowno
  Level 13  
  Mam pytanie do kolegi Ukey, ile już masz tą instalację C.O ?
  Czy bypass nie przepuszcza i działa prawidłowo ?
  Dla mnie mało profesjonalnie wykonał "hydraulik" pracę z bypass,
  Zastosowany zawór zwrotny równolegle z pompą jest przeznaczony
  do zimnej wody, tam są elementy plastikowe i uszczelki gumowe
  przeznaczone na prace w innym przedziale temperaturowym.
 • #14
  UKey
  Level 15  
  Odpowiadając na pytania:

  - temperatury zał/wył/alarmów oraz histereza są ustawiona na stałe-w zasadzie to mój pierwszy układ z mikrokontrolerem więc jeszcze biegły nie jestem (obsłyga przerwań itp - pewnie kiedyś to opanuję), zależało mi też na prostocie obsługi (układu używa teściu), miałem też ograniczony czas...

  - program napisałem w BASCOM'ie

  - przy utracie łączności z czujnikiem (czujnikami) wyświetlana jest odpowiednia informacja zamiast wyniku pomiaru + załączenie pompy

  - jeże chodzi o zasilania to na płytce widać kondensator elektrolityczny + MKP, zasilacz jest stabilizowany jednak faktycznie znajduje się w odległości ok 5m od sterownika - być może dodam jakiegoś ceramika zaraz przy procku (od czasu do czasu zdarza się króciutkie piknięcie z buzzera mimo że temp są ok - sporadycznie), dzięki za radę. Dodałem w samym zasilaczu kondensator przeciwzakłóceniowy oraz warystor - z racji zasilania na wsi - duża liczba indukcyjnych obciążeń w sieci itp

  - myślę że wyświetlacz mógłby być mniejszy ale zależało mi na prostocie urządzenia i maksymalnej klarowności pokazywanych danych

  - temperatury zostały mi zasugerowane przez teścia - miała takie lata ustawione na sterownika analogowym (komparator na uA741 :* ~40 st. Celc.) no cóż - lubi sobie "dorzucić" ;)

  - tak wyświetlacz to oczywiście 4x20 - moja pomyłka - thx

  - instalacja CO jest z początku jak 90tych - i z tego co wiem nie była nigdy naprawiana- jedynie dodawaliśmy ostatnio dodatkowy grzejnik

  Przepraszam za zdawkową formę - brak czasu, pozdrawiam.
 • #15
  Shalvan
  Level 10  
  Mam jeszcze pytanie, gdzie i w jaki sposób zamontowałeś czujnik temperatury i czy sprawdzałeś jakie są różnice w pomiarach między zwykłym termometrem znajdującym się na piecu a Twoim sterownikiem.
  Jak pisałem wyżej sam składam aktualnie coś podobnego i właśnie zastanawiam się gdzie i w jaki sposób zamontować czujnik. Aktualnie jest zamontowany najbliżej pieca na miedzianej róże wylotowej wody ( nie wiem jak się to fachowo nazywa ) przypięty metalowym nierdzewnym paskiem zaciskowym i przykryty rurką piankową do izolacji termicznej. Niestety jak zdążyłem zauważyć jest różnica we wskazaniach termometru rtęciowego na piecu a moim układem, wynosząca 2 stopnie przy temp. pieca ok 50 stopni, oczywiście zostało to skorygowane w programie, ale zastanawiam się czy jest może jakaś inna metoda lub może inny sposób montażu.
 • #16
  UKey
  Level 15  
  Czujnik jest umieszczony przy piecu - na rurze wylotowej, też jest zapięty metalową opaską na miedzianej rurce i całość zasmarowana pastą termo-przewodzącą. Ponieważ są tam umieszczone dwa DSy - jeden dla atmegi drugi dla attiny sprawdziłem i ich wskazania nie różnią się bardziej niż 0,2 st. celc.
  Natomiast termometr który widać na piecu (chyba bimetaliczny) zwłaszcza w początkowej fazie znacznie "spóźnia się" z pokazywanie właściwej temp - nawet o 10 stopni temp jest zaniżona w stosunku do DSów - w miarę upływu czasu wskazania się zbliżają i w sytuacji ustabilizowanej nie różnią się więcej niz 5st celc. (stawiam na błąd tego starego wskaźnika jednak).
 • #17
  _Carl_
  Level 13  
  KubaGlowno wrote:
  Mam pytanie do kolegi Ukey, ile już masz tą instalację C.O ?
  Czy bypass nie przepuszcza i działa prawidłowo ?
  Dla mnie mało profesjonalnie wykonał "hydraulik" pracę z bypass,
  Zastosowany zawór zwrotny równolegle z pompą jest przeznaczony
  do zimnej wody, tam są elementy plastikowe i uszczelki gumowe
  przeznaczone na prace w innym przedziale temperaturowym.


  Powinien być tam zamontowany zawór różnicowy a nie zwrotny, układ taki nie spełnia swojej funkcji, gdyż w przypadku awarii pompy, sama gorąca woda nie jest w stanie otworzyć takiego zaworu (sprężyna)
 • #18
  elektryku5
  Level 39  
  Na połączenia 230V zastosuj złącza IEC (komputerowe), jak to ma miejsce w fabrycznych piecach/sterownikach, żeby jednak było w miarę bezpiecznie.

  No i na atmedze SMD można całość ładnie zminimalizować, swój wskaźnik (bo sterownik pieca jest fabryczny) oparłem o LCD 2x16, a PCB jest niewiele większe od niego m.in. ze względu na zastosowane złącze oraz potencjometr kontrastu.
  Takie skróty mi odpowiadają i przynajmniej zminimalizowałem koszty (spory wyświetla sporo kosztuje), pobór prądu podświetlenia (chyba jakoś całość poniżej 100mA) oraz wymiary.

  Prosty sterownik do pieca CO z dodatkowym termometrem