Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Seat Alhambra 2001 1.9tdi AUY - Nie gaśnie podświetlenie zegarów, przełączników

15 Lut 2015 17:55 3789 15
 • Poziom 9  
  Witam,
  Mam problem z instalacją w samochodzie Alhambra 2001 1.9tdi AUY. Nie gaśnie podświetlenie zegarów, przełączników i tablicy rejestracyjnej. Wyjmowałem po kolei wszystkie bezpieczniki i tylko wyjęcie 32 spowodowało wyłączenie podświetlenia zegarów i skasowało zegarek. Przyciski i tablica rejestracyjna świeciły nadal. Bez bezpiecznika 32 po włączeniu stacyjki podświetlenie zegarów się zaświeciło.
  32 S232 5A Zentralelektrik, Radio, Telefon, Multimedia, Eigendiagnose, ABS/ESP, Climatronic
  W samochodzie niczego nie modyfikowałem. Mam go od 7 lat i dotychczas nie było podobnych problemów.
  Bardzo proszę o sugestię jak zawęzić poszukiwania przyczyny.
  Próbowałem znaleźć na forum schemat, ale znalazłem tylko do wersji przed 2000. Czy ktoś może udostępnić lub wskazać skąd pobrać schemat do mojego auta?
  Będę wdzięczny za pomoc.
 • Admin grupy Samochody
  Odłącz wtyczkę od włącznika świateł i zobacz czy pomoże.
 • Poziom 9  
  Wyłącznik świateł odłączony - nie pomogło. Żadnej zmiany.
 • Admin grupy Samochody
  Następnym krokiem to sprawdzenie wiązki w przelotce do tylnej klapy czy przewody nie połamane i nie zwierają się.
 • Poziom 9  
  Faktycznie po stronie prawej gdzie idzie grubsza wiązka kilka przewodów ma popękaną izolację. Jednak po rozdzieleniu i zaizolowaniu stan się nie zmienił.
  Po stronie lewej idzie cieniutki peszelek. Czy są szanse że kabelki wewnątrz tego peszelka mogą robić takie psikusy? Jeżeli tak, to rozetnę go i przejrzę tą stronę też.
  Seat Alhambra 2001 1.9tdi AUY - Nie gaśnie podświetlenie zegarów, przełączników Seat Alhambra 2001 1.9tdi AUY - Nie gaśnie podświetlenie zegarów, przełączników
 • Admin grupy Samochody
  Ten cieniutki peszelek to wężyk od spryskiwacza. Nie tnij.
 • Poziom 9  
  OK.
  Czy jakieś dalsze sugestie?
 • Poziom 9  
  Zrobiłem krok dalej.
  Bez przełączenia wyłącznika świateł mam napięcie na podświetleniu przycisków i tablicy zegarów. Normalnie bierze się ono z wyłącznika świateł za którym przez bezpiecznik S28 rozwidla się na podświetlenie tablicy rejestracyjnej i regulator jasności podświetlenia aparatów. Okazuje się że pomimo braku wyłącznika świateł (wymontowany) i bezpiecznika S28 nadal świeci się podświetlenie tablicy rejestracyjnej i podświetlenie aparatów. Jednak po wyjęciu regulatora jasności aparatów podświetlenie tablicy rejestracyjnej zgasło. Wynika z tego, że jest zwarcie do plusa po stronie podświetlenia aparatów i wstecznie wraca przez regulator jasności do oświetlenia tablicy rejestracyjnej.
  Czy ktoś ma doświadczenia gdzie może być najbardziej prawdopodobne zwarcie do plusa instalacji podświetlenia aparatów? Ta instalacja ciągnie się po całym samochodzie i sporo czasu zejdzie aby wszystkie przewody przejrzeć.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Odłącz radio.
 • Poziom 9  
  Odłączone.
  Panel i przyciski nadal świecą.
 • Poziom 20  
  Zapalniczkę sprawdź
 • Poziom 9  
  Dzięki za sugestię.
  Odpiąłem zapalniczkę, klimatronik, przełączniki szyb tylnych uchylnych, wyłacznik świateł awaryjnych, wyłącznik podgrzewania szyby tylnej i przedniej (chociaż część z nich ma podświetlenie, ale nie ma zasilania bez stacyjki, więc szanse na takie zwarcie żadne) - nadal reszta wraz z panelem zegarów świeci.
  Co dalej? Jakieś pomysły?
 • Poziom 10  
  Wymień kolego potencjometr od ściemniania i rozjaśniania.
 • Poziom 9  
  Dziękuję za sugestię.
  Cały regulator jasności wymontowałem już wcześniej o czym pisałem w poście #8. Przestało się wtedy świecić podświetlenie tablicy rejestracyjnej.
  Jakieś inne pomysł?
 • Poziom 1  
  witam problem ze swiecącymi licznikami i rejestracja został rozwiązany??