Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Seat Alhambra 2001 1.9tdi AUY - Nie gaśnie podświetlenie zegarów, przełączników

chris_g 15 Lut 2015 17:55 2763 14
  • #1 15 Lut 2015 17:55
    chris_g
    Poziom 9  

Witam,
    Mam problem z instalacją w samochodzie Alhambra 2001 1.9tdi AUY. Nie gaśnie podświetlenie zegarów, przełączników i tablicy rejestracyjnej. Wyjmowałem po kolei wszystkie bezpieczniki i tylko wyjęcie 32 spowodowało wyłączenie podświetlenia zegarów i skasowało zegarek. Przyciski i tablica rejestracyjna świeciły nadal. Bez bezpiecznika 32 po włączeniu stacyjki podświetlenie zegarów się zaświeciło.
    32 S232 5A Zentralelektrik, Radio, Telefon, Multimedia, Eigendiagnose, ABS/ESP, Climatronic
    W samochodzie niczego nie modyfikowałem. Mam go od 7 lat i dotychczas nie było podobnych problemów.
    Bardzo proszę o sugestię jak zawęzić poszukiwania przyczyny.
    Próbowałem znaleźć na forum schemat, ale znalazłem tylko do wersji przed 2000. Czy ktoś może udostępnić lub wskazać skąd pobrać schemat do mojego auta?
    Będę wdzięczny za pomoc.

0 14
  • #3 15 Lut 2015 18:16
    chris_g
    Poziom 9  

Wyłącznik świateł odłączony - nie pomogło. Żadnej zmiany.

0
  • #4 15 Lut 2015 18:26
    T5
    Admin grupy Samochody

Następnym krokiem to sprawdzenie wiązki w przelotce do tylnej klapy czy przewody nie połamane i nie zwierają się.

-1
  • #5 15 Lut 2015 19:22
    chris_g
    Poziom 9  

Faktycznie po stronie prawej gdzie idzie grubsza wiązka kilka przewodów ma popękaną izolację. Jednak po rozdzieleniu i zaizolowaniu stan się nie zmienił.
    Po stronie lewej idzie cieniutki peszelek. Czy są szanse że kabelki wewnątrz tego peszelka mogą robić takie psikusy? Jeżeli tak, to rozetnę go i przejrzę tą stronę też.
    Seat Alhambra 2001 1.9tdi AUY - Nie gaśnie podświetlenie zegarów, przełączników Seat Alhambra 2001 1.9tdi AUY - Nie gaśnie podświetlenie zegarów, przełączników

0
  • #7 15 Lut 2015 19:26
    chris_g
    Poziom 9  

OK.
    Czy jakieś dalsze sugestie?

0
  • #8 16 Lut 2015 01:29
    chris_g
    Poziom 9  

Zrobiłem krok dalej.
    Bez przełączenia wyłącznika świateł mam napięcie na podświetleniu przycisków i tablicy zegarów. Normalnie bierze się ono z wyłącznika świateł za którym przez bezpiecznik S28 rozwidla się na podświetlenie tablicy rejestracyjnej i regulator jasności podświetlenia aparatów. Okazuje się że pomimo braku wyłącznika świateł (wymontowany) i bezpiecznika S28 nadal świeci się podświetlenie tablicy rejestracyjnej i podświetlenie aparatów. Jednak po wyjęciu regulatora jasności aparatów podświetlenie tablicy rejestracyjnej zgasło. Wynika z tego, że jest zwarcie do plusa po stronie podświetlenia aparatów i wstecznie wraca przez regulator jasności do oświetlenia tablicy rejestracyjnej.
    Czy ktoś ma doświadczenia gdzie może być najbardziej prawdopodobne zwarcie do plusa instalacji podświetlenia aparatów? Ta instalacja ciągnie się po całym samochodzie i sporo czasu zejdzie aby wszystkie przewody przejrzeć.

0
  • #9 16 Lut 2015 02:14
    Pawel wawa
    Moderator Samochody

Odłącz radio.

0
  • #10 17 Lut 2015 00:49
    chris_g
    Poziom 9  

Odłączone.
    Panel i przyciski nadal świecą.

0
  • #11 17 Lut 2015 09:13
    grzegorzbuczylo
    Poziom 20  

Zapalniczkę sprawdź

0
  • #12 18 Lut 2015 23:09
    chris_g
    Poziom 9  

Dzięki za sugestię.
    Odpiąłem zapalniczkę, klimatronik, przełączniki szyb tylnych uchylnych, wyłacznik świateł awaryjnych, wyłącznik podgrzewania szyby tylnej i przedniej (chociaż część z nich ma podświetlenie, ale nie ma zasilania bez stacyjki, więc szanse na takie zwarcie żadne) - nadal reszta wraz z panelem zegarów świeci.
    Co dalej? Jakieś pomysły?

0
  • #13 19 Lut 2015 10:01
    bronisław222
    Poziom 10  

Wymień kolego potencjometr od ściemniania i rozjaśniania.

0
  • #14 19 Lut 2015 21:02
    chris_g
    Poziom 9  

Dziękuję za sugestię.
    Cały regulator jasności wymontowałem już wcześniej o czym pisałem w poście #8. Przestało się wtedy świecić podświetlenie tablicy rejestracyjnej.
    Jakieś inne pomysł?

0
  • #15 26 Lut 2017 20:23
    robert612
    Poziom 1  

witam problem ze swiecącymi licznikami i rejestracja został rozwiązany??

7
  Szukaj w 5mln produktów