Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Focal Aria 948 zwrotnica glosnikowa

suchutki 15 Lut 2015 18:22 2334 15
  • #1 15 Lut 2015 18:22
    suchutki
    Poziom 7  

Witam, proszę o wasze zdanie odnośnie zwrotnicy kolumnowej. Niedawno rozebrałem kolumny głośnikowe Focal Aria 948 i pomimo, że te kolumny nie należą do najtańszych to co zobaczyłem w środku to się troszkę zdziwiłem. W zwrotnicy zobaczyłem kondensatory elektrolityczne i to bardzo dużej pojemności, jeden 150uF, drugi 75uF, trzeci 10uF no i ostatni 3.3uF.Te zwrotnice chciałbym przerobić na bi-wiring, poza tym wymienić kondensatory na lepsze - myślałem o Jantzen i zmienić okablowanie wewnątrz, bo wygląda na mizerne. Panowie dajcie znać co o tym myślicie, czy gra jest warta świeczki, czy dać sobie na luz. Poniżej wysyłam zdjęcia zwrotnicy. Dzięki za wszystkie odpowiedzi.

• #2 15 Lut 2015 20:07
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

suchutki napisał:
    ponizej wysyłam zdjecia zwrotnicy
    Czekamy. ;)
    Interesujące jest to co mówisz. Oczywiście przy takich pojemnościach, nie ma szans żeby to nie były elektrolity.
    To już jest takie audio, w którym zmiany kabli mogą dać wiele.
    Dasz radę rozrysować schemat zwrotnicy?

• #3 15 Lut 2015 22:22
    suchutki
    Poziom 7  

Panowie witam ponownie, rozrysowałem schemat zwrotnicy a wygląda to tak:
    Focal Aria 948 zwrotnica glosnikowa

Dodano po 20 [minuty]:

A tu fotka zwrotnicy Focal Aria 948 zwrotnica glosnikowa

Dodano po 1 [minuty]:

Tu z boku Focal Aria 948 zwrotnica glosnikowa

• #4 15 Lut 2015 22:28
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

Koszt kondensatora foliowego o pojemności 150uF to 50 euro. Wymiana by się przydała. Oczywiście kondensatory muszą mieć identyczną pojemność.
    Jeżeli chcesz przerobić to na Bi-Wire to filtr od GDNa musisz odłączyć. Jak narysujesz schemat w sposób normalny, to będziesz widział gdzie.

• #5 15 Lut 2015 23:06
    suchutki
    Poziom 7  

Dzięki za odpowiedzi a co myślicie o wymianie obecnego okablowania na triangle silver ghost ciekawy jestem opini na temat tego kabla

Dodano po 2 [minuty]:

Zdjęcie obecnego okablowania Focal Aria 948 zwrotnica glosnikowa

Dodano po 1 [minuty]:

Na taki myśle wymienić tylko nie jestem pewien czy to co kołkiem da Focal Aria 948 zwrotnica glosnikowa

Dodano po 14 [minuty]:

Telecaster dziekuje ci za odpowiedz a czy wytłumaczysz mi lopatologicznie odnośnie odłączenie filtru gdna ,czy chodzi tobie o usunięcie filtra

• #6 15 Lut 2015 23:33
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

Przy tej klasie sprzętu, zmiana kabla może dać słyszalny efekt. Wymienić możesz zawsze.

suchutki napisał:

Telecaster dziekuje ci za odpowiedz a czy wytłumaczysz mi lopatologicznie odnośnie odłączenie filtru gdna ,czy chodzi tobie o usunięcie filtra
    Nie. Chodzi mi o usunięcie filtru górnoprzepustowego z tej płytki i przeniesieniu go na osobne PCB.

• #7 15 Lut 2015 23:48
    suchutki
    Poziom 7  

Dziekuje slicznie a mam jeszcze pytanie szukam kondensatorow foliowych o wartosci 150uf i 75 uf po necie i bez większego efektu czy moge liczyć na jakiś link gdzie moge takowe dostac i jakie byście proponowali

• #8 16 Lut 2015 00:35
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

Jantzen produkuje pojemność 150 uF. To 75 mikro będziesz musiał sobie połączyć z dwu innych. Gdzie? W sklepie gdzie sprzedają Jantzeny.

• #9 16 Lut 2015 08:14
    Tomek Janiszewski
    Poziom 29  

telecaster1951 napisał:
    Oczywiście przy takich pojemnościach, nie ma szans żeby to nie były elektrolity

Na warszawskim Wolumenie widziałem już kondensator polipropylenowy 220µF. Kosztował coś koło stówki.

• #10 16 Lut 2015 16:13
    suchutki
    Poziom 7  

Dziekuje za info nie mam wyjscia podjede na wolumen choc mam wrazenie ze gielda elektroniczna juz tam sie skonczyla

• #11 18 Lut 2015 09:31
    Tomek Janiszewski
    Poziom 29  

suchutki napisał:
    Dziekuje za info nie mam wyjscia podjede na wolumen choc mam wrazenie ze gielda elektroniczna juz tam sie skonczyla

Wcale się nie skończyła, za to od wielu już lat jest tam znakomity dojazd metrem.
    W każdą niedzielę, tak co najmniej do godziny 13 rezyduje w centralnej części placu sprzedawca busowo-stolikowy którego znakiem rozpoznawczym są rezystory MŁT popakowane w niezliczone pudełka po zapałkach. Są u niego kondensatory MKP w dużym wyborze, ale kondensatory tego typu o pojemnościach aż 100µF oraz 220µF widziałem u innego sprzedawcy dysponującego dużo mniejszym stoiskiem a zlokalizowanym w tej samej alejce, kawałek tylko w kierunku przeciwnym do huty. Można też pytać o nie w nowowybudowanych pawilonach pod płotem przeciwnym wobec ul. Kasprowicza.

• #12 04 Mar 2015 01:03
    suchutki
    Poziom 7  

Witam Ponownie chcialbym wszystkim podziekowac za wasze rady i propozycje . Niestety nie kupilem kondensatorow jantzena ,ale udalo mi sie nabyc kondensatory mundorfa mcap. Szybciutko zmontowalem zwrotnice,wymienilem okablowanie,podlaczylem kolumienki do zestawu i co............... Normalnie kopara mi opadla naprawde nie sadzilem ze wymiana przyniesie taki efekt. Jestem taki zadowolony bo efekt jest naprawde niesamowity,nie trzeba wsluchiwac sie godzinami brzmienie jest o dwie klasy wyzej .nie bede sie rozpisywal o brzmieniu,bo nie ma sensu,tylko chcialbym potwierdzic tym co sie wahaja nad tuningiem swoich zestawow,naprawde warto to nie jest audiowoodo,pozdrowienia wszystkim dzieki jeszcze raz za info i temat uwazam za zamkniety.ponizej fotka zwrotnicy prowizorycznej ale zato jak to wszystkim gra. Focal Aria 948 zwrotnica glosnikowa

• #13 22 Mar 2015 14:56
    studio7
    Poziom 10  

Daj więcej zdjęć ! zrobiłeś ten bi-wiring ? Mam 836VW SE i też myślę o takich zmianach bo tam zwrotnica i okablowanie wygląda podobnie.

• #14 05 Sty 2016 18:24
    panerai_47
    Poziom 2  

Kondensatory, jeśli chcesz dodawać wartości łączy się rownolegle a nie szeregowo. Na zdjeciu w części średniotonowej zwrotnicy, widać że masz kondensatory 2x33uF i 8,2uF, połączone szeregowo.

• #15 05 Sty 2016 19:12
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

panerai_47 napisał:
    Kondy jesli chcesz dodawac wartosci laczy sie rownolegle a nie szeregowo
    Jeśli w ten sposób wykonać chciałeś 75uF to gratulacje...
    Jak się okazuje - zwrotnica nie jest potrzebna w ogóle. Wystarczy świadomość że są tam kondensatory AUDIO... i już można pisać:
    suchutki napisał:
    kopara mi opadla naprawde nie sadzilem ze wymiana przyniesie taki efekt. Jestem taki zadowolony bo efekt jest naprawde niesamowity,nie trzeba wsluchiwac sie godzinami brzmienie jest o dwie klasy wyzej .nie bede sie rozpisywal o brzmieniu,bo nie ma sensu,tylko chcialbym potwierdzic tym co sie wahaja nad tuningiem swoich zestawow,naprawde warto
    Nie mogę się tylko zgodzić z ostatnim zdaniem:
    suchutki napisał:
    to nie jest audiowoodo
    To właśnie JEST AUDIOVOODOO...

• #16 06 Sty 2016 14:09
    panerai_47
    Poziom 2  

Tu poprawiony schemat, bład dotyczy kondensatora 10uF, stanowi element RLC. Focal Aria 948 zwrotnica glosnikowa

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME