Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oprawa Kanlux - jaki kondensator

szon 15 Lut 2015 19:17 897 6
  • #1 15 Lut 2015 19:17
    szon
    Poziom 17  

Witam. Kupiłem stateczniki Kanlux MB5-11 plus świetlówki zintegrowane z zapłonnikiem Na stateczniku jest schemat podłączenia i widnieje tam kondensator włączony na zaciskach gdzie jest podłączone zasilanie. Moje pytanie jest czy ten kondensator musi być a jeżeli tak to jakiej wartości. Pozdrawiam.

Oprawa Kanlux - jaki kondensator

• #2 15 Lut 2015 19:41
    MDD
    Poziom 25  

Kondensator jest w środku . Podłączaj .

Moderowany przez retrofood:

W którym miejscu? Proszę zaznaczyć na fotografii.

• #3 15 Lut 2015 22:03
    Adam9hg
    Poziom 12  

Takie kondensatory w oprawach podłączone równolegle do zacisków zasilania służyły zawsze do poprawy współczynnika mocy z uwagi na to że dławik (statecznik) stanowi obciążenie o charakterze indukcyjnym. Działać powinno bez tego kondensatora.

• Pomocny post
    #4 15 Lut 2015 22:05
    januszx3
    Poziom 30  

MB 5-11, jest dławikiem indukcyjnym (Magnetic Ballast- MB), przeznaczonym do świetlówek (5-11)W.

Oprawa Kanlux - jaki kondensator Oprawa Kanlux - jaki kondensator
    Dołączenie równoległe zewnętrznego kondensatora, służy kompensacji składowej biernej prądu pobieranego z sieci zasilającej (zmniejszenie wartości prądu pobieranego) i stosowanie jego nie jest warunkiem "sine qua non" działania obwodu świetlówki. Wartość pojemności kondensatora równoległego można określić znając wartość prądu (a dokładniej jego 1-harmonicznej; 50Hz) w obwodzie dławika o znanej indukcyjności "L". Wartość prądu z kolei będzie zależała od mocy zainstalowanej świetlówki. Przy mocach (5-11)W, pominięcie dodatkowej instalacji kondensatora, będzie dla Ciebie ułatwieniem.

• #5 16 Lut 2015 18:09
    szon
    Poziom 17  

Witam ponownie, dziękuję za odpowiedzi za wyjątkiem pierwszej która była bez sensu. Przed zadaniem pytania świetlówkę podłączyłem bez kondensatora i oczywiście działa tylko moim zdaniem dość solidnie się rozgrzewa i dlatego zadałem właśnie to pytanie. Posiadam świetlówkę 11W. A jeżeli ten właśnie kondensator powoduje zmniejszenie pobieranej mocy to może by coś jednak wstawić. Pozdrawiam.

• #6 16 Lut 2015 21:06
    Adam9hg
    Poziom 12  

Podłączenie kondensatora spowoduje zmniejszenie pobieranej mocy biernej indukcyjnej. Pobór mocy czynnej nie zmieni się. Co do nagrzewania świetlówek to dołączenie równolegle kondensatora do układu nic na to nie pomoże.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME