Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] HPdv7 1040ew Vista 32b - Czyżby błędne pomiary stanu baterii ?

15 Lut 2015 19:25 1683 8
  • Poziom 16  
    Mam problem. W moim HP dv7 1040ew z Vistą Home Pr, 32b. wskutek mojego niedbalstwa padła bateria. Była cały czas w lapku a ja również prawie cały czas pracowałem na zasilaniu AC. Bateria (zamiennik) była kupiona ponad 2 lata temu i od początku dobrze trzymała (ponad 2,5h) co jak na 17" monitor i na planie "zrównoważonym" zasilania przy niewiele zmniejszonej jasności monitora ,było wynikiem dobrym. Najpierw pojawił się komunikat w biosie o słabej baterii a potem przestał się pojawiać. No ale jak przestał się pojawiać to komputer z zasilania bateryjnego już nie odpalił. Co dziwne ikonka baterii w zasobniku wskazywała pełne naładowanie 100% a dioda ładowania nie świeciła. Więc zamówiłem nową baterię, starą wyjąłem z lapka , w folię i do zamrażarki. Na drugi dzień do laptopa i stał się cud. Odpalił z baterii ale dosyć szybko zaczęła mu znikać energia. No to 3 razy kalibracja baterii i teraz komp chodzi na niej ponad 1,5h. I tu zaczyna się ciekawie. Program BatteryBar Pro v3.6.6 pokazuje pojemność 4 752 mWh !!! Przecież to jest ok 15% pojemności nominalnej, więc jak może laptop chodzić na niej 1,5h? Aha bateria 14,4V , pojemność 5200mAh. Program BatteryInfoView pokazuje to samo i Everest też to samo. Narzędzie "sprawdzanie baterii HP" po swoim teście już nie pokazuje, że bateria jest zła, tylko że słaba i należy rozważyć zakup nowej.
    Przedwczoraj przyszła nowa bateria więc ją skalibrowałem zgodnie z załączoną instrukcją i z przerażeniem stwierdziłem, że wyniki we wszystkich w/w programach są identyczne (oprócz przewidywanego czasu pracy) jak w starej baterii z tą różnicą, że narzędzie HP stwierdza, że bateria jest dobra, a na zasilaniu bateryjnym mogę pracować ok 2,5h, przy włączonym Wi-Fi i swobodnym serfowaniu w internecie, jakieś filmiki na YT. I jeszcze jedno, napięcie podawane przez programy testujące ,wynosi 10800mV, stan zużycia 0 %. Czy ktoś z mądrych może mi wyjaśnić o co tu chodzi?

• Poziom 23  
    Nie szukaj mądrych, tylko zacznij czytać podwieszone tematy na tym forum, gdzie znajdziesz wiele odpowiedzi na swoje pytania. Jak już się zapoznasz z tymi informacjami, to załącz na forum screen'y z BatteryMon z obu baterii.

Inna sprawa, że w zamrażarce trzyma się jedzenie, a nie baterie. Taki pobyt w zamrażarce baterii, a później w laptopie mógł łatwo uszkodzić układ ładowania.
  • Poziom 16  
    Bardzo dziękuję za okazaną pomoc!!! Na jakie pytania znajdę w podwieszonych. Że wszystkie programy diagnostyczne pokazuję energię obydwu baterii 4752 mWh, a mimo tego wielki jak kobyła laptop pracuje na nich od 1,5 do 2 h. Przecież to niedorzeczność. Po co screen, wszystko jest napisane. Nie wiem skąd te programy pobierają informacje do wyliczenia energii baterii i oczekiwanego czasu pracy z mojego HP-ka. Przewidywany czas pracy na bateriach w programach, mniej więcej zgadza z rzeczywistością (sprawdzałem), natomiast bzdurna moim zdaniem jest wyliczana energia baterii. Proste, jeżeli wierzyć tym pomiarom: en. 4,752 Wh, napięcie 10,8 V czas pracy 2,5 h to średni prąd pobierany przez laptop wyniósłby 174mA ?
    Nie wiem, czy kolega przeczytał dokładnie mój post. Stara bateria była trupem, komp z niej nie ruszał ani też się nie ładowała. Więc czy do pojemnika na odpady, czy do zamrażalnika to wsio ryba. Ale po zamrażalniku ona przecież ożyła i w tej chwili normalnie pracuje, więc co piszesz bzdury o uszkodzonym układzie ładowania. Stara ponad 2 letnia bateria w tej chwili wyciąga ponad 1,5h, to co można jeszcze od niej chcieć? Gdybym nie był nerwowy to przecież nie kupowałbym nowej baterii. Teraz mam dwie chyba dobre.
    Uprzejmie proszę o rzeczowe podpowiedzi co to może być a nie szukaj w Google lub w podwieszonych, bo ja od 20h szukam w internecie i nie tylko na tym zacnym Forum i odpowiedzi na moje pytania nie znalazłem.

• Poziom 23  
    skoro to dla Ciebie "wsio rybka", to wsadź obie baterie znowu do zamrażarki, może wtedy wskazania będą prawidłowe.

Podtrzymuje to co pisałem poprzednio - załącz screen z Battery Mon.
  • Poziom 16  
    Kolejna "dobra rada"!!! Kolego! Jak nie masz nic mądrego do powiedzenia, to lepiej nic nie mów. Zauważyłem, że tylko nabijasz sobie ilość postów, w większości pisząc w nich podobnie jak w tym przypadku "dobre rady " lub odsyłasz do podwieszonych lub wyszukiwarki. Jesteś niezwykle "pomocny". W moich postach zamieściłem wszystkie informacje jakie są do odczytania w programach diagnostycznych a ty się do nich nie odnosisz tylko uczepiłeś się zamrażarki. Nieważne co Ty myślisz. Faktem niezaprzeczalnym jest jednak to, że nieżywa bateria odzyskała jakąś tam sprawność i aktualnie pracuje ponad 1,5h a w przeciwnym wypadku bym ją pewnie utylizował. Więc pewnie wejdę na inne forum i podziękuję gościowi, który mi to doradził. A nowej baterii nie mam zamiaru mrozić, zgodnie z Twoją "poradą", bo jak wreszcie dojdę, że ona jest wadliwa to ją oddam na gwarancję. Ale mnie się wydaje, że ona jest dobra tylko jest jakiś problem z hardware i stąd te porypane wyniki pomiarów. I na koniec, żeby Cię zadowolić to zamieszczę te screeny i jestem ciekaw co tym razem mądrego napiszesz. Ale jestem przekonanym że wdasz się w pyskówkę z której nic nie wyniknie bo widzę, że sam nic konkretnego nie masz do powiedzenia w tym temacie.
    Obym się mylił.

HPdv7 1040ew Vista 32b - Czyżby błędne pomiary stanu baterii ?

• Poziom 16  
    Na Twoje dwukrotne żądanie zamieściłem screeny i czy masz coś konkretnego do powiedzenia po ich obejrzeniu. Nic Ci nie przychodzi do głowy?
  • Poziom 16  
    Problem błędnych pomiarów rozwiązany! Mój HP Pavilion dv7 1040ew to 8 lat temu był bardzo porządnym multimedialnym laptopem. Zawsze o niego dbałem, tzn Live Update cały czas załączone, antywir i zapora, regularnie czyszczony CCleaner'em, regularnie defragmentowany O&O defrag, sprawdzany SpyBot Search&Destroy. Nigdy nie było z nim żadnych problemów. Na początku sprawdziłem Bios a tam praktycznie nie ma żadnych możliwości zmiany ustawień konfiguracyjnych, więc dałem sobie z nim spokój. Ponieważ do tej pory nie było żadnych problemów sprzętowych to o Biosie zapomniałem. Teraz jak pojawiły się problemy z idiotycznymi pomiarami stanu baterii, obojętnie starej czy nowej, to pomyślałem, że może tu tkwi problem. Strzał w dychę. Od nowości zainstalowany był w nim Bios F.OA. Zacząłem szukać jakiegoś nowszego i znalazłem w/g mnie chyba najnowszy F.2DRev.I. Bateria na full naładowana i flash Biosu. Wszystko poszło gładko, odpałka komputera i szok. Pomiary jak najbardziej prawidłowe. Widać zdecydowaną różnicę pomiędzy starą i nową baterią. Napięcie nie 10,8V a 16V , energia baterii nie 4,7Wh a 61WH, no i zużycie baterii nie "0" dla wszystkich, tylko faktyczne. W moim przypadku nowa bateria: 1,6%, stara: 36%.
    Tak więc dla wszystkich użytkowników tych komputerów: zmieńcie Bios.
    Temat można zamknąć.
  • Poziom 16  
    Zmiana Biosu w laptopie załatwiła sprawę.