Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
MetalWork
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłogówka mocno obniża wodę na powrocie do pieca, do 23, 24 stopni.

15 Lut 2015 20:30 6054 21
  • Poziom 13  

Gdzie i jak najlepiej pozmieniać tą instalację aby podnieś temperaturę na powrocie. ?
    moje obserwację...
    - wstawić zawór trójdrogowy na powrocie tam gdzie dochodzi ciepła woda z pieca,do powrotu (z podłogi i CWU)
    - wstawić czterodrożny w tym samym miejscu...
    Które rozwiązanie lepsze... zwracając uwagę że powrót to woda z podłogówki w granicach 24 stopnie ( 900 metrów rury).
    Piec na ekogroszek...

Może ktoś zasugerować coś?
  • MetalWork
  • Poziom 10  
    Wydaje mi się,że przy takiej długości podłogówki i niedostatecznej izolacji np od chudziaka to normalne.Sprawdź na której pętli najwięcej ciepła ucieka
  • MetalWork
  • Poziom 13  
    Izolacja chyba nie najgorsza pod spodem jest 20 cm styropianu.. w podłogę max 32 stpnie jest puszczane wraca 25, 26 stponi, ale jak sam powrót podnieś... ? Przy piecu...
  • spec od auto-elektro
    Podnies temp zasilania to i porwot bedzie wiekszy
  • Poziom 10  
    Przepraszam- nie do końca Cię zrozumiałem.Myślałem,że dziwisz się spadkiem temperatury przy tak dużej pętli.Zawór trójdrożny zabezpiecza właściwie tylko piec
    przed szybszym zużyciem.Wydaje mi się,że coś tu jest żle zaprojektowane i piec nie jest w stanie w danym czasie dostarczyć odpowiedniej ilości gorącej wody lub przepływ tej wody jest na tyle szybki,że bardzo się wychładza
  • Poziom 13  
    Temperaturę zasilania mam 70 stopni... potem zawór obniża przy rozdzielaczu do 31 max..
    Proszę spojrzeć na schemat ...
    co lepiej dać trój czy czterodrożny
    na powrocie mam zwór kulowy jak go prawie przymknołem to temperatura była bardzo ładnie na piecu 70 i spadała góra do 67 , 68 i tak w kółko...
    A gdyby tylko tak przydławić powrót jakimś zaworem np. klapowym ?
  • spec od auto-elektro
    Podnies temperature na rozdzielaczu do 35-40, powrot tez bedzie wiekszy
  • Poziom 39  
    Zamontuj zawór herz 1" TS90 +głowica z kapilarą 40-70 st. kpl. kosztuje 190 zł.
    Wstaw go za pompa kotła pomiędzy zasialniem i powrotem. Kapilarę montujesz na rurze powrotu przy kotle i ustawiasz na 50-55 st.
    Pozwala na szybkie nagrzanie kotła przy rozruchu i utrzymuje nastawiona temp. powrotu. Stosuje go od lat z powodzeniem- bezobsługowy.
  • Poziom 24  
    Ze schematu nic nie wynika...
    Generalnie instalacje mieszane (kocioł, grzejniki, bojler i podlogówka) powinny być podzielone.
    1. Kocioł +zawór np. 4-ro drogowy do zabezpieczenia temp. powrotu kotła.
    Przy dobrze dobranych przekrojach rur, grawitacja wymiesza wodę...
    2. Boiler +pompa wpięte miedzy kocioł a zawór 4D.
    3. Za zaworem 4D układ "kaloryferów" +pompa.
    4. Podłogówka +pompa.

Podlogówka (rury, pompa i zawór 3 drogowy) to nic innego jak kaloryfer. Różnica jest w tym, że zawór mieszający pozwala zassać do podłogówki wodę bądź to z zasilania (kotła) albo z powrotu podłogówki, ale właściwie pompa podłogówki zasysa z obu, jeśli zawór 3D otwarty do połowy, mieszając to wszystko do odpowiedniej temp.
    900m. rur podłogówki to nie jest wskaźnik poboru mocy przez ogrzewanie podłogowe. Trzeba przeanalizować, ile ciepła oddaje podłoga o określonej powierzchni. Do tego trzeba dopasować przekroje rur już od kotła w zależności, w którym miejscu będzie pętla ogrzewania podłogowego wpięta.

Jeśli dostanę czytelny schemat instalacji, wtedy mogę pomóc.
  • Poziom 20  
    Witam
    w swojej kotłowni zastosowałem sprzęgło hydrauliczne - także świetnie daje radę :)

Jacek79
    Podniesienie temperatury zasilania nie jest rozwiązaniem. Tylko pogarsza komfort termiczny, jest za gorąco. W następstwie czego są bardzo złe opinie o ogrzewaniu podłogowym. Za gorąco w nogi, pogorszenie krążenia itp.
  • Poziom 24  
    Sprzęgło hydrauliczne, to jedno z najlepszych rozwiązań, by zapezpieczyć temperaturę powrotu kotła.
    W praktyce jednak urządzenie stosowane było tylko w dużych instalacjach (ciepłownie) do "spinania" kotłów grzewczych i mało który instalator wpada na pomysł, by stosować sprzęgło hyd. w instalacjach domowych.

Zastosowanie sprzęgła hyd. ma też zaletę taką, że poprawia funkcjonowanie źle wykonanej instalacji.

Pozdrawiam!
  • Poziom 20  
    Cytat:
    mało który instalator wpada na pomysł, by stosować sprzęgło hyd. w instalacjach domowych

zastosowanie "wymusiłem" sam na instalatorze (nie miał większych oporów)

Cytat:
    Zastosowanie sprzęgła hyd. ma też zaletę taką, że poprawia funkcjonowanie źle wykonanej instalacji.

Czyli jeszcze jeden plus :) (mam nadzieje że moja jest wykonana poprawnie)

Sprzęgło wykonałem sam koszt 0
  • Poziom 42  
    Ptak3124 napisał:
    mało który instalator wpada na pomysł, by stosować sprzęgło hyd. w instalacjach domowych.

Zobacz na ceny. od ok 500 zł wzwyż za malutki "baniak" z blachą sitową. Zawsze się zastanawiam co jest w tym sprzęgle takie drogie?
    Do tego pompa obiegu pierwotnego + pompy poszczególnych obiegów + ew. zawory 3D + ew siłowniki do nich + automatyka. Itak to powinno wyglądać. Jednak ludiki kombinują aby zapłacić mało a potem wychodzą różne kwiatki.
    Ptak3124 napisał:

Jak ktoś nie wie o co chodzi to może i pogorszyć. :cry:
    Jestem za sprzęgłami hydr., a nawet przeciw. :D
    W sytuacji rozbudowanych instalacji grzewczych: grzejniki + podłogówka + CWU cena kotła na "gubi się" w porządnie zrobionej automatyce. Kotły na paliwo stałe są szczególnie niewdzięczne do takich zastosowań. Przy kotłach gazowych spora część automatyki (szczególnie ta "myśląca") jest już w standardzie. Dla "węglaka" trzeba prawie wszystko dokupić łącznie z ew. zabezpieczeniem niskiej temp. powrotu, którego kotły gazowe nie potrzebują a nawet jest im z tą niską temp. powrotu lepiej!
    Porządna automatyka (szczególnie elementy wykonawcze) przy kotle węglowym może kosztować sporo więcej niż sam kocioł!.
    @bit512 . Masz układ zamknięty. Czy kocioł jest do tego przystosowany?
    Najtańsze rozwiązanie "ratujące" sytuację przedstawił @gersik. Jakby jeszcze napisał jak i gdzie dokładnie ten zawór 3D wpiąć, to było pięknie.
  • Poziom 32  
    Napisałem. Ma pompę na powrocie więc musi wstawić zawór bezpośrednio przed pompą, a po za tym jest wujek "Google". Dla chcącego nic trudnego. Zawór pewnie będzie zakładał hydraulik więc powinien znać jego miejsce.
  • Poziom 42  
    gersik napisał:
    Napisałem. Ma pompę na powrocie więc musi wstawić zawór bezpośrednio przed pompą, a po za tym jest wujek "Google".

Aby nie było wątpliwości. Nie czepiam się (!), tylko prosiłem abyś dla autora tematu i "ku potomności" napisał dokładnie jak zamontować ten zawór 3D.
    Google niby jest, ale wiesz jak to w życiu bywa. Poza tym może autor tematu będzi eto robił sam?
    gersik napisał:
    Zawór pewnie będzie zakładał hydraulik więc powinien znać jego miejsce.

Z tymi hydraulikami różnie bywa. Jeden wie drugi nie wie. Może ja mam pecha, ale na własnej skórze się przekonałem jacy potrafią być niektórzy hydraulicy "mądrzy".
    Sytuacja dotyczyła dokładnie takiego zaworu. Powiedziałem jak ma być zamontowany. Dobrze, że sprawdziłem przed zalaniem instalacji. Zamontowali "odwrotnie" upierając się, że tak jest dobrze. Musieli poprawiać, tylko po co podwójna robota?
    Najgorzej jest w instalacjach nagrzewnic/chłodnic wodnych wentylacji. Tam to już trafiają się kwiatki, a "walka" z hydraulikami jest chlebem codziennym. Układ bezciśnieniowy to dla mnich zupełny kosmos, a np. precyzyjne zawory 3D to rozrzutność. Będą się kwestionować poprawnośc projektu, a nie wyregulują ciśnienia w naczyniu przeponowym. Sytuacja z wczoraj: Instalacja wody lodowej(!) Zawór bezpieczeństwa 6 Bar i w naczyniu ... też 6 Bar a sterownik zgłasza błąd bo ciśnienie zbyt wysokie. Dużo by pisać.
    Niestety nie mam dobrego zdania na ich temat, a prawie codzienne słuchanie ich "rewelacji" tylko w tym złym zdaniu mnie utwierdza. :cry:
  • Poziom 24  
    (...) i pamiętać!
    Zawór różnicowy by funkcjonował prawidłowo (czyli otwierał przepływ, gdy pompa nie robi różnicy ciśnienia) musi być zamontowany pionowo.

W poziomie montujemy tzw. zawory klapowe.
  • Poziom 32  
    Tu się mylisz, co pokazał "mirzo".
  • Poziom 24  
    Tak wygląda zawór w środku.

Niestety, ale miażdżąca większość producentów tak wykonuje swoje produkty. Plastikowa kulka w obudowie. Zawór takiej konstrukcji montowany w poziomie może samoczynnie nie domknąć przepływu na skutek różnicy ciśnienia wywołany przez pompę.
    Przykład z życia wzięty.
    Inwestor decyduje się na kocioł z podajnikiem. Pompa z elektronicznym systemem adaptacji. Kaloryfery z zaworami termostatycznymi. Część instalacji c.o. działa grawitacyjnie -dla zabezpieczenia. W pokoju kominek. Efektem grzania kominka jest podniesienie temp. pomieszczeń. Zawory przy grzejnikach odcinają przepływ czynnika. Tak samo się dzieje w cieplejsze zimowe dni.
    Wszystko idealnie, tylko pompa c.o. zamiast pracować stabilnie na min. obrotach pracuje raz to wolniej a po chwili przyspiesza by znowu zwolnić, bo kulka w zaworze różnicowym przy minimalnych obrotach pompy nie dociska. Pompa taka "zapamiętuje" na jakiś czas taki tryb pracy...
    Po za tym zawór różnicowy montowany w poziomie na długim odcinku grubej rury powrotu wody z instalacji do kotła może przynieść inny problem. Prędkość wody w rurze może być na tyle mała, że powstaje osad, który wepchnięty w zawór różnicowy "wypełnia" zakamarki. Pompa c.o. przez różnice w ciśnieniu dociśnie kulkę do kołnierza i tam zostanie. Ale co się stanie, kiedy wystąpi kłopot z przegrzaniem kotła? Kowalski napalił w kominku naprawdę dobrze. Kocioł z podajnikiem stoi za długo w podtrzymaniu, do tego zrywa się wiatr i mamy alarm -pożar podajnika. Kocioł włącza podajnik, zasypuje popielnik żarem. Temperatura smaży kable i wybija przepięciówka. Mamy pół kotła żaru, dobry ciąg w kominie i wrzątek w kotle. Teraz powinien zadziałać zawór różnicowy, ale niestety grawitacja nie jest w stanie poruszyć kulki dociśniętej osadem.

Róbcie tak, jak producent zaworu dopuszcza. Ja natomiast dużo widziałem i zalecam montaż zaworu różnicowego na zasilaniu kotła na pionowym odcinku rury.
  • Poziom 24  
    Dzisiaj akurat mam zlecenie od klienta.
    Instalacja działa mało wydajnie. Kocioł rozgrzany do 80'C. Zawory grzejnikowe otwarte. Temp. powrotu obiegu grzejników ledwo 30'C. Pompa kręci na max. Filtr przed pompą czysty. Grzejniki grzeją do połowy.

Diagnoza!
    Zawór różnicowy zamontowany w poziomie jest zabrudzony i nieszczelny. Pompa tłoczy wodę przez ten zawór. (...) Tym razem kulka w zaworze stalowa.
    Instalacja ma tylko 4 lata.