Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dwa dyski, i dwa te same systemy operacyjne - pytanie.

habrozaurus 16 May 2005 16:55 3011 16
    habrozaurus
    Conditionally unlocked
    Witam.
    Podsiadam 2 dyski z Win98 SE, podpięte są do jednego kompa. Moje pytanie jest następujące, czy idzie zrobić cos takiego, jak ma miejsce przy 2 systemach operacyjnych, tzn. wybieram dysk, który ma być uruchomiony, czy pozostaje mi przepinanie taśm ?
  • Helpful post
    coralgol
    Level 15  
    zainstaluj sobie jakis boot manager np. ranish, albo po prostu za kazdym razem przy uruchomienu kompa wybieraj w biosie odpowiedni dysk startowy :)
  • Helpful post
    User removed account
    User removed account  
  • Helpful post
    arturbor.
    Level 22  
    gdybyś miał dwa różne systemy to wtenczas podpinasz dyski pod jedną taśme odpowiednio tasmy na mastera i slejwa wraz z zworkami na dysku i w biosie wybieraszs bootowanie z dysku i wtedy przy uruchamianiu wybiera ci który system chcesz wybrać, a tym samym który dysk wybierasz.
    habrozaurus
    Conditionally unlocked
    No ta, ale mowa o dwóch dyskach, na których jest Win 98 SE.
    Jak to poprzestawiac w Biosie ? Zworki na tych dyskach pustawiać na MASTER ?
  • Helpful post
    arturbor.
    Level 22  
    Nie bo wtedy zadnego ci nie wczyta bo na kablu przucez masz slava to jak możesz podłaczyć mastera jedyne wyjscie to tak jak wczesniej pisano żeby zainstalowac program Boot Loader lub ustawiać w bosie który dysk chcesz wybrac. Ustawiasz go tam gdzie sie ustawia bootowanie z czego ma startować komp.
    habrozaurus
    Conditionally unlocked
    Dzięki bardzo za odpowiedzi. Prosiłbym jeszcze o namiar na takiego Boot Loader-a ;) , bo nie orientuję się w tym kompletnie :P
    coralgol
    Level 15  
    habrozaurus wrote:
    Dzięki bardzo za odpowiedzi. Prosiłbym jeszcze o namiar na takiego Boot Loader-a ;) , bo nie orientuję się w tym kompletnie :P

hmm, jesli nie orientujesz sie w tym kompletnie, to moze popros jakiegos kolege lub zdecyduj sie lepiej na zmiane dysku startowego w biosie. to drugie rozwiazanie jest wg mnie lepsze, 'bezinwazyjne' i bardziej niezawodne :)
  • Helpful post
    jannaszek
    Level 39  
    a nie wytrzymałem i też dożucę -ja w takiej sytuacji miałem zworki CABLE SELECT oba dyski były z partycjami primary i zainstalowany miałem boot magic
    jest to zabieg trochę karkołomny bo trzeba uniknąć sytuacji że oba dyski trafiają jako c primary i problem się zrobi wielki
    gdy się to przeforsuje[nie pamiętam czy wtedy dałem drugi na slave ,czy tez ukryłem drugi dysk ]to boot loader bootmagic opiekuję się tym i problemów nie ma ,należ koniecznie zaznaczyć w boot magic opcję ADWANCED BOOT HIDING
    bm może być na dowolnym dysku ,i tak rezyduje w mbr dysku primary
  • Helpful post
    ghost
    Level 23  
    A prosto i bez potrzeby instalacji bootmanagera - jesli jednego z systemow uzywasz rzadziej:
    na pierwszej tasmie (primary IDE) podlaczasz dwa dyski: Ten ktory uzywasz czesciej - na master, ten ktory odpalasz rzaadziej - jako slave
    W biosie dyski sa opisane jako:
    Primary master to HDD-0
    Prmary slave - HDD-1
    Po prostu jesli pracujesz na pierwszym dysku , w BIOS - ie ma byc jako "PRIMARY BOOT DEVICE - HDD-0 "
    Jesli chcesz odpalic drugi system - przestawiasz na :
    "PRIMARY BOOT DEVICE - HDD-1"
    i wszystko. MA to ten plus ze w ten sposob uruchomiony komputer bedzie zawsze widzial ta partycje z ktorej uruchamiasz komputer jako dysk "C" (niewazne czy jest to system z pierwszego czy z drugiego dysku - nawet ten z "primary slave" bedzie jako C
    jesli juz raz uruchomisz komputer przy pom ocy bootloadera to nie jest to wcale powiedziane ze bedzie to "C" - bardziej prawdopodobne ze literka zmieni sie na "D" a to spowoduje blad przy odpalaniu (przeciez system korzysta z programow i systemu zainstalowanego na C:\Windows... jesli odpalisz go z D:\ to bedzie sie ladowal czesciowo z pierwszeggo dysku.. Efekty sa trudne do przewidzenia.
    Poza tym jak nadmienil kolega bootloader czesto maskuje partycje z dysku C - co powoduje ze nie masz do niej dostepu z "drugiego" Windows
    No i niestety musisz Windows na drugim dysku instalowac od zera - a co gorsza nie odpali sie bez pierwszego dysku - samodzielnie ;)
    A dlaczego? Bo jesli domyslna partycja do instalacji jest D:\ to po wyjeciu dysku "Master" literka "D" w magiczny sposob stanie sie "C" ;) I znow klapa ;)
  • Helpful post
    User removed account
    User removed account  
  • Helpful post
    wamal
    Level 19  
    Konfiguracja mojego wspaniałego pc: płyta ASus TUSL2, 2 dyski są na stałe podpięte, trzeci jest w wyjmowalnej kieszeni HR06. Włączam zasilanie, w trakcie kiedy testowana jest pamięć naciskam <Esc>, po chwili (po przejściu testów POST) pojawia się menu bootowania i z listy mogę wybrać : albo Primary master, Primary slave, Secondary master lub Secondary slave (któwym jest akurat cdr lg52). Oczywiście systemy na każdym z dysków stawiałem od nowa, ale mam dzięki temu dwie instalacje XP na oddzielnych dyskach (jedną z SP1, drugą z SP2) i win98 na trzecim dysku. Dzięki szufladzie mój syn nie miesza mi w systemie reinstalując swoje gry bo używa kieszeni. Oczywiście dyski w HR06 są starej daty (ale przynajmiej się nie grzeją). pzdr.
    jannaszek
    Level 39  
    nie ma potrzeby stawiać 2 razy to samo ,to robi się ghostem i trwa 4 minutki
    _POCk_ee
    Level 14  
    ja tak kiedys mialem dwa dyski z tym samem systemem mam plyte MSI przy starcie naciska sie F11 wlacza ci sie boot i wybierasz ktory urzadzenie ma startwac dyski stacje dyskietek czy cd

i mam pytanie troche nie zwiazane z tematem

co do Ghost'a
    jak sie odkrywa ukryte partycje?? na win98?? fat32
    tak zeby zwiekszyc pojemnosc dysku?
    ghost
    Level 23  
    Bardziej trzeba wyjasnic PO CO sie ukrywa partycje ... system win98 nie wspolpracuje poprawnie z dwoma partycjami podstawowymi, wiec bootmanagery ukrywaja druka partycje aby uniknac konfliktu... o to ci chodzi?
    Odkrycie partycji moze spowodowac wysypanie sie systemu lub odmowienie wspolpracy (z uszkodzeniem systemu plikow wlacznie
    Nie ma potrzeby ukrywania partycji podstawowych na osobnych dyskach, mowie tu o dwoch partycjach na jednym dysku.