Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Brak dźwięku po HDMI Samsung 40H6400 + Philips MCD5110/12

Gokart 15 Lut 2015 22:59 2040 15
  • #1 15 Lut 2015 22:59
    Gokart
    Poziom 14  

Witam.

Dwa urządzenia podłączone do siebie kablem HDMI.

Samsung 40H6400 i miniwieża DVD Philips MCD5110/12. Oba urządzenia posiadają funkcję ARC z której chciałbym korzystać i oglądać TV ale z dźwiękiem wydobywającym się z głośników wieży.

Przetestowałem wszystkie możliwe konfigurację, każda opcja czy w TV czy w wieży jest aktywna/włączona. Dźwięku na głośnikach wieży brak.

Sprawdzałem na trzech przewodach za kilkadziesiąt złotych na pewno są 1.4 itd więc na przewody raczej bym winy nie zrzucał, podłaczone są też do dobrych wejść/wyjść zarówno w wieży jak i w TV.

Wiem na pewno, że jak uaktywni się funkcja ARC to na wyświetlaczu wieży taki napis będzie widniał i wtedy popłynie dźwięk.

Podczas wielu godzin prób uaktywnienia ARC raz udała sie ta sztuka ale nie mam pojęcia jak to zrobiłem, ani nie auaktywniłem żadnej funkcji ani nic nie przestawiłem albo mi się tak wydaje nagle zaczęła funkcja działać od tak sobie i nagle mam dźwięk z głośników wieży ale było to tylko raz a później pomimo moich prób już się nie udało.

Podczas wyszukiwania wieży w TV bez problemu wyszukuje nowy sprzęt. Jak włącze wieże TV automatycznie przestawia się na HDMI 2 i mogę oglądać film z wieży gdyż jest też ona odtwrzaczem DVD jednoczesnie itd.

Więc oba sprzęty są niby ze sobą kompatybilne więc gdzie tkwi szkopuł ?

Moze ktoś wpadnie na jakiś pomysł. Dziękuje

Instrukcję obsługi do obu sprzętów :

http://download.p4c.philips.com/files/m/mcd5110_12/mcd5110_12_dfu_pol.pdf

http://downloadcenter.samsung.com/content/UM/201407/20140728152214250/%5BPOL%5DX14DVBEUH-1.113-0626.pdf

0 15
  • #2 16 Lut 2015 05:08
    Polon_us
    Poziom 41  

Gokart napisał:
    Oba urządzenia posiadają funkcję ARC

Mam zastrzeżenia co do tego stwierdzenia.

Przejrzałem instrukcję tej mini-wieży i nie udało mi się znaleźć informacji o ARC. Mógłby kolega wskazać stosowny fragment w instrukcji tej wieży, który mówi o ARC?

Są w instrukcji wzmianki o EasyLink, HDMI-CEC czy sterowanie dźwiękiem, ale to nie oznacza, że mini-wieża wspiera tę funkcję.

0
  • #3 16 Lut 2015 08:08
    Gokart
    Poziom 14  

Możliwości połączeń
    HDMI 1
    HDMI-ARC (zwrotny kanał dźwiękowy)
    Wyjście wideo – analogowe
    Kompozytowe CVBS (żółty cinch)
    Złącza audio
    Analogowe wejście audio (L/R)
    USB
    Host USB
    Mikrofon
    Gniazdo mikrofonowe
    Gniazda z tyłu
    Wejście AUX
    Wyjście subwoofera
    1

Poza tym tak jak piszę raz funkcja zadziałała więc jakby jej nie było nie mogło by mieć to miejsca.

Faktycznie w instrukcji zero wzmianki a tym, że obsługuje ARC ale w każdych danych technicznych podawana jest ARC. Również rozmawiałem z pomocą techniczną firmy Philips i też facet twierdzi, że funkcję ARC ten model miniwieży posiada.

0
  • #4 16 Lut 2015 15:56
    Polon_us
    Poziom 41  

Hmm, faktycznie, w specyfikacji wieży jest pokazane, że wspiera ARC. To pierwszy zestaw stereo, który wspiera ARC jaki widzę. Trochę to dziwne. Ale cóż ...

Gokart napisał:
    rozmawiałem z pomocą techniczną firmy Philips i też facet twierdzi, że funkcję ARC ten model miniwieży posiada.

Przy okazji kolega nie spytał, jak poprawnie włączyć tę funkcję w wieży?

Życzę zatem powodzenia. Zakładając, że ta funkcja faktycznie jest zaimplementowana w tej wieży, to skupiłbym się na :
    - menu -> Ustawienia HDMI ->
    -> Sterowanie dźwiękiem
    -> Mapowanie audio

Również z faktu, że wieża jest stereo, to ustawiłbym cyfrowy sygnał audio z telewizora na PCM.

Powodzenia :)

0
  • #5 16 Lut 2015 23:02
    Gokart
    Poziom 14  

Polon_us napisał:
    Zakładając, że ta funkcja faktycznie jest zaimplementowana w tej wieży, to skupiłbym się na :
    - menu -> Ustawienia HDMI ->
    -> Sterowanie dźwiękiem
    -> Mapowanie audio

Powodzenia :)

Doszedłem do tego gdzie leży problem otóż właśnie mapowanie audio.

Wchodzę w mapowanie audio i widzę hdmi ARC, aux, inne, inne ustawiam zamiast inne TV cofam sie ARC sie włącza wieża ładnie odtwarza dźwięk wieże wyłączam całe mapowanie muszę zaczynać od początku. Jakby to co zrobiłem się nie zapisywało. Będe z tym walczył może w końcu się uda

0
  • #6 17 Lut 2015 00:09
    Polon_us
    Poziom 41  

Życzę powodzenia :_)

Proszę zobaczyć opinie o tej wieży w linku, który podaję - jeden z nich dotyczy ARC -> Link

0
  • #7 17 Lut 2015 07:32
    Gokart
    Poziom 14  

Znam tą opinię tylko żałuje, ze nie mogę się skontaktować z tą osobą która ja napisała bo być może wizyta w serwisie pomogła na tą dolegliwość.

Metodą prób będę coś próbował wskurać, zacznę od ponownego kontaktu z philipsem.

A jakbym podłączył to innym sposobem a mianowice do TV w wyjście Euro a do wieży chinchami w wejście AUX

Np taka przejściówka dwukierunkowa http://www.neo24.pl/?p=gembird_ccv_4415&gclid=CPHVqoG86MMCFafItAodJjkAqw
    i do tego oczywiście chnche i do wejścia AUX.

Jak to będzie działało ? oczywiście przewodem HDMI będzie nadal podłączone, żeby można oglądać filmy z płyt DVD ale dźwięk mogłby być podłaczony właśnie tym sposobem. Co myślicie.

0
  • #8 18 Lut 2015 08:39
    Polon_us
    Poziom 41  

Gokart napisał:
    A jakbym podłączył to innym sposobem a mianowice do TV w wyjście Euro a do wieży chinchami w wejście AUX

Nie polecałbym tego rozwiązania. Telewizory nie przenoszą analogowej wersji dźwięku cyfrowego na wyjście Euro. Na pewno nie działa to na SmartTV czy innych aplikacjach. Może zadziałać z wbudowanym dekoderem, ale mam wątpliwości.
    Jeżeli kolega chce wykorzystać wejście analogowe w tej mini-wieży, to są dwa rozwiązania:
    - ekonomiczne -> wykorzystać wyjście słuchawkowe w TV i podłączyć je do wejścia AUX - wystarczy przewód mini-jack - 2 x CINCH
    - eleganckie i jakościowo (dźwięk) lepsze - konwerter cyfrowo-analogowy np. FiiO D3 Do jego podłączenia wykorzystuje się wyjście optyczne w telewizorze.

0
  • #9 19 Lut 2015 08:21
    Gokart
    Poziom 14  

W końcu po kilkunastu godzinach udało mi się uruchomić na stałe ARC.

Działa poprawnie, nie resetują się ustawienia itd. Wina leżała tak jak wcześniej
    napisałem w mapowaniu trzeba było nieźle się napocić żeby zatwierdzić ustawienia na stałe. Jest to niewątpliwe błąd w oprogramowaniu który został już zgłoszony do philipsa i podobno jeszcze w tym roku mają wypuścić aktualizację softu która ukaże się na stronie producenta.

W związku z tym tematem coś mnie jeszcze ciekawi a mianowicie poziom dźwięku przez HDMI. Puszczając stację radiową z wieży praktycznie nigdy nie rozkręcam głośności na max a przy słuchaniu muzyki z jakiejkolwiek stacji przez dekoder oczywiście przez ARC mogę na maxa dać zarówno głośność w wieży jak i na dekoderze.

Przy pełnej głośności przez HDMI w wieży ze stacji radiowych mam rozkręcone na jakieś 60% dopiero.

Taki urok tego sposobu podłączenia ?

0
  • #10 19 Lut 2015 08:31
    grubs
    Poziom 32  

Jeżeli już rozwiązałeś problem to dlaczego nie napiszesz jak?

0
  • #11 19 Lut 2015 09:05
    Gokart
    Poziom 14  

grubs napisał:
    Jeżeli już rozwiązałeś problem to dlaczego nie napiszesz jak?

Jak już jesteśmy w okienku mapowania widzimy 2 kolumny i 2 wiersze.

HDMI ARC i poniżej AUX a w drugiej kolumnie INNE i poniżej INNE.

I teraz trzeba tak klikać strzałkami kierunkowymi żeby AUX i HDMI ARC było podświetlone i do tego co najważniejsze obok w wierszu koło HDMI ARC musi się pojawić również podświetlone TV.

Wtedy przyciskiem wstecz należy się cofnąć i wyjść z mapowania po drodze patrząc czy ustawienia się nie przemieszały.

Może wyprowadzić to z równowagi ale już jak się wie jakie mają być ustawienia jest łątwiej.

0
  • #12 19 Lut 2015 09:36
    Polon_us
    Poziom 41  

Gokart napisał:
    Taki urok tego sposobu podłączenia ?

Moim zdaniem nie powinno tak być. Ale nie mam w tej materii doświadczenia, bo nie używam tego rodzaju połączenia. A samo zjawisko może wyglądać inaczej dla urządzeń innych producentów.

Spotkałem już parę odbiorników, które miały wbudowaną regulację poziomu wyjściowego sygnału cyfrowego audio - zwykle trzy-stopniową. Proszę przejrzeć instrukcję tego telewizora, być może on posiada taką regulację.

0
  • #13 03 Kwi 2016 23:14
    docentmarian
    Poziom 2  

Witam,

Ja walczę z tą samą wieżą. Mam tv od LG 55LM660S.

TV rozpoznaje wieże jako Phillips HTS, więc kabel hdmi działa. Próbowałem na wszystkich gniazdach HDMI. W TV wieża przestawia głośniki tv na zewnętrzne, ale jest cisza. Przy opcjach DSC lub USB mam dostęp do ustawień i mapowania. Jeśli zmieniam źródło w tv, to na wieży jest napisane muting. Tak jakby ustawienia dotyczyły tylko DSC/USB, ale niestety przy AUX opcje są niedostępne.

Mapowanie działa, ale nie podświetla się HDMI ARC. Widać tylko AUX (AUX inne, AUX tv nie zmienia sytuacji)... Ma ktoś pomysł dlaczego?

Jeśli ktoś natknął się na wspomniany nowy soft to będę wdzięczny też za cynk. Na stronie philipsa cisza... :(

Z góry dzięki za pomoc!
    pzdr.

0
  • #14 04 Kwi 2016 03:55
    Polon_us
    Poziom 41  

@docentmarian - w tym telewizorze LG ... SimpLink i ARC są włączone?

Zakładając, że ten telewizor wspiera ARC, potwierdzenia tego nie mogę znaleźć w specyfikacji telewizora.
    Kabel HDMI w wersji 1.4a lub lepszy?

0
  • #15 04 Kwi 2016 15:44
    docentmarian
    Poziom 2  

TV ARC ma, bo jest do włączenia taka opcja w dźwięku, zaraz obok wyboru głośnika TV/zewnętrznego i PDC.

Kabel na pewno 1,4+, bo sterowanie przez różne piloty działa i w tv zgłasza się simplink. Generalnie działa wszystko poza właśnie ustawieniem ARC. Wieża nawet widzi drugie urządzenie podłączone simplinkiem do tv, ale opcja HDMI ARC jest wyłączona w wieży. Sprawdzałem na 2 kabelkach. Teraz chyba nie da się kupić nic mniej niż 1,4...

0
  • #16 08 Kwi 2016 11:09
    docentmarian
    Poziom 2  

Znalazłem rozwiązanie. Wróciłem do początku i jeszcze raz wszystko sukcesywnie sprawdziłem. Okazało się, że kluczem jest odpowiednie gniazdo. Moja wersja nie ma ich podpisanych, niestety. Instrukcja jest w tym zakresie dość oszczędna.

Gniazdo HDMI ARC to pierwsze gniazdo HDMI (tzn. pierwsze od dołu). Na tym gnieździe wieża przechwyciła dźwięk! :)

Mam nadzieje, że się to komuś przyda.

Pozdrawiam!

PS. dzięki za pomoc!

0