Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Testo
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Multimetr stołowy Vichy VC8145 Voltcraft VC650BT Mastech MS8040

Herman85 15 Lut 2015 23:43 5484 30
  • #1 15 Lut 2015 23:43
    Herman85
    Poziom 11  

Witam

Chciałbym zakupić multimetr stołowy. Mój budżet wynosi 800pln max. Nie potrzebuję sprzętu z najwyższej półki. Proszę nie pisać o multimetrach przenośnych bo takie posiadam, potrzebuję tylko i wyłącznie stołowy ze względu na zasilanie sieciowe i ergonomię (specyfika warsztatu, w którym na półce mam wygospodarowane idealne miejsce na taki sprzęt)
    Podstawowe wymagania:

- szybki pomiar ciągłości (! proirytet !)
    - automatyczny zakres (z jak najszybszym przełączaniem)
    - wartości max, min

mile widziane:
    - peak
    - bargraf
    - podłączenie z PC + rejestracja pomiarów
    - true RMS
    - świadectwo kalibracji

*mierzone będą przeważnie niskie napięcia do 30VDC
    *częsty pomiar ciągłości
    *pomiary półprzewodników
    *pomiary prądów do 5A max

Wybrałem kilka modeli spełniające moje oczekiwania:

Vichy VC8145 to raczej mój nr 1
    zalety:
    wyświetlacz: 80000
    barfraf 23 segmenty, aktualizacja 40x/s
    generator prostokąt z ampl.3V do 5kHz
    pomiar 3x/s
    pomiar wypełnienia PWM

Pozostałe:
    Mastech MS8040 ten też jest ciekawy

Voltcraft VC650BT

Ostatni jest UniT ale nie wiem co o nim sądzić ponieważ jest dużo niepochlebnych opinii o tej firmie
    UniT UT804

Proszę kolegów o pomoc w wyborze
    Pozdrawiam

0 29
  • Testo
  • #2 16 Lut 2015 01:51
    freebsd
    Poziom 35  

Z tych, które wymieniłeś to kup najtańszy :-)

UniT 804 - tak, jak piszesz, odpuść go, nie ta marka. Zdjęcie z http://forum.atnel.pl/topic2904.html:

VC8145 - zobacz poniższe zdjecie pochodzące z tego forum: http://www.eevblog.com/forum/testgear/vc8145-thread-it's-here-finally/60/
    Multimetr stołowy Vichy VC8145 Voltcraft VC650BT Mastech MS8040 Multimetr stołowy Vichy VC8145 Voltcraft VC650BT Mastech MS8040
    Pomiar pojemnosci: 10nF-100μF - słabo; za to rozdzielczość i dokładność całkiem przyzwoita. Plusem jest pomiar aż do 20A, chociaż napisałeś, że potrzebujesz do 5A.

MS8040 - można go kupić w dobrej cenie z certyfikatem wzorcowania.

VC650BT - chyba przekracza założony budżet.

1
  • Testo
  • #3 16 Lut 2015 08:15
    Herman85
    Poziom 11  

Dzięki za zainteresowanie tematem.
    Zdjęcia jak i wątek, który przytoczyłeś widziałem oczywiście.

Co do cen to rozbieżności są do 100pln max (ok 550 - 650pln)

Jeśli chodzi o VC650BT to jest na znanym polskim portalu aukcyjnym w dość atrakcyjnej cenie poniżej 600pln. Podobno leżak magazynowy.

Wracając do kalibracji w MS8040 - czy to świadczy o jakości tego urządzenia? Przyznam szczerze, że zdziwiło mnie to w sprzęcie poniżej 2k pln.

Szkoda, że są to u nas mało popularne modele i nie sądzę żeby na ten wątek trafił ktoś kto miał do czynienia z tymi modelami (poza UniT)

Pozdrawiam

0
  • #4 16 Lut 2015 09:24
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  

@Herman85 Czy, może to być używany dobrej klasy miernik?

0
  • #5 16 Lut 2015 10:05
    freebsd
    Poziom 35  

[quote="Herman85"]Wracając do kalibracji w MS8040 - czy to świadczy o jakości tego urządzenia? Przyznam szczerze, że zdziwiło mnie to w sprzęcie poniżej 2k pln.

Herman85 napisał:
    najprostszy miernik (typu DT-830) może być wzorcowany. Ba, nawet nieźle będzie trzymać parametry - sprawdzałem :-)
    Lecz certyfikat daje prawdziwą informacje o poprawności (i błędzie) konkretnego przyrządu. Do tego jak dają go w cenie...

[quote="Herman85"]Podobno leżak magazynowy
    - wrócił z naprawy? :-)

0
  • #6 16 Lut 2015 13:39
    Herman85
    Poziom 11  

ciasteczkowypotwor napisał:
    @Herman85 Czy, może to być używany dobrej klasy miernik?

Jeśli jest w dobrym stanie, mieści się w podanym przedziale cenowym i sprzedawca wystawi mi fakturę to chętnie rozważę taki zakup.

freebsd napisał:
    najprostszy miernik (typu DT-830) może być wzorcowany. Ba, nawet nieźle będzie trzymać parametry - sprawdzałem :-)
    Lecz certyfikat daje prawdziwą informacje o poprawności (i błędzie) konkretnego przyrządu. Do tego jak dają go w cenie...

No właśnie między innymi dlatego ten Mastech mnie zainteresował :)

freebsd napisał:
    - wrócił z naprawy? :-)

Wszystko możliwe, tym bardziej, że są 3 takie aukcje od różnych sprzedawców i nie wiem doprawdy co o tym myśleć skoro wszyscy sprzedają multimetr wart ponad 1k pln za połowę tej sumy.

A tak zupełnie przy okazji: co powiecie na zakup/wykonanie możliwie najdokładniejszego źródła napięcia odniesienia? To da jakiś obraz i umożliwi sprawdzenie multimetrów oraz porównanie wskazań. Ew. ogniwo westona ale ciężko z dostępnością i nie orientuje się w ogóle jak wypada cenowo w porównaniu np. do kalibratorów.

0
  • #7 16 Lut 2015 14:04
    freebsd
    Poziom 35  

Herman85 napisał:
    A tak zupełnie przy okazji: co powiecie na zakup/wykonanie możliwie najdokładniejszego źródła napięcia odniesienia? To da jakiś obraz i umożliwi sprawdzenie multimetrów oraz porównanie wskazań. Ew. ogniwo westona ale ciężko z dostępnością i nie orientuje się w ogóle jak wypada cenowo w porównaniu np. do kalibratorów.

Koszt kalibratora to około 30 000 EURO (np. Fluke 5502A) - za 4,5cyfry.

Ogniwo westona - jeśli już to tylko nowe i nie jest aż tak precyzyjne :-)
    Precyzyjne źródło napięcia to od kilkudziesięciu złotych do kilkuset złotych - za sam układ. LTZ1000ACH w TME kosztuje 1/2 ceny Mastecha. Gotowe źródła napięcia i natężenia z pomiarem to np. seria Ketley 2400 to cena powyżej 17000zł.

1
  • #8 16 Lut 2015 14:22
    Herman85
    Poziom 11  

Tego się spodziewałem :)
    Koszt kalibracji w NDN to ok 150-200 PLN jeśli u nich kupuje się sprzęt, jeśli jakiś inny lub no-name to drugie tyle ale i tak się opłaca bardziej niż zakup własnych urządzeń.

Wracając do tematu - z nowych urządzeń zostaje Mastech i Vichy
    Jeśli chodzi o Mastech'a to zastanawiają mnie 2 rzeczy jeszcze: pomiar pojemności do 200mF!!! oraz "tylko" II kategoria bezpieczeństwa. W związku z tym czy przed pomiarem sprzęt sam rozładowuje kondensator? Raczej nie sądzę. A naładowany wysokim napięciem kondensator o dużej pojemności może być bardzo niebezpieczny.
    UniT chwali się się CAT IV ale jak jest z konstrukcją każdy wie na EEV jest dużo filmików pokazujących jak małe są odstępy między ścieżkami, brak warystorów lub jakiegokolwiek innego zabezpieczenia. Idąc tym tropem skoro UniT łże i jest słabo wykonany mając na papierze CAT IV to czy Mastech mówi prawdę i rzeczywiście ma rzetelną CAT II, czy też może łże jak inni i ma jeszcze gorsze parametry niż UniT?

0
  • #9 16 Lut 2015 15:25
    freebsd
    Poziom 35  

Herman85 napisał:
    eśli chodzi o Mastech'a to zastanawiają mnie 2 rzeczy jeszcze: pomiar pojemności do 200mF!!! oraz "tylko" II kategoria bezpieczeństwa. W związku z tym czy przed pomiarem sprzęt sam rozładowuje kondensator? Raczej nie sądzę. A naładowany wysokim napięciem kondensator o dużej pojemności może być bardzo niebezpieczny.

Co do kondensatorów to nie spotkałem się do tej pory, by przyrząd sam je rozładowywał przed pomiarem. Niezależnie czy był to miernik RLC czy uniwersalny. Za to w każdej instrukcji urządzenia lojalnie uprzedzali, że podłączenia naładowanego kondensatora uszkodzi miernik i najczęściej dopuszczalne napięcie przyłożone do złącza pomiarowego pojemności to np.: 30V.

Chodzi CI o kategorię: "Kategoria przepięciowa: CAT II 1000V"?
    Podążaj za bezpiecznikami... :-D
    Sprawa jest bardzo prosta: miernik użyty w instalacji, gdzie źródło ma dużą wydajność prądową musi potrafić rozłączyć zasilanie (i zgasić łuk elektryczny) jeżeli operator się pomyli - prawda?. Dlatego trzeba patrzeć na bezpieczniki: dobry przyrząd ma porządne zabezpieczenia - a koszt takiego bezpiecznika dochodzi do 35zł.

Zobacz jakie bezpieczniki ma: współczesny, dobry, multimetr 1000V CATIII / 600V CAT IV:
    http://jackiewiczowie.blogspot.com/2014/12/gossen-metrawatt-metrahit-outdoor-m240o.html

lub stary, ale firmowy, multimetr analogowy:
    http://jackiewiczowie.blogspot.com/2014/08/chauvin-arnoux-gi83-konserwacja-i.html

oraz współczesny, tani multimetr (też mój, "samochodowy"):
    http://jackiewiczowie.blogspot.com/2014/12/uni-t-ut-33b.html

a tu zdjęcie starszego multimetru, zapewne też już pełnoletniego:
    Stary multimetr po lewej, a unit-t po prawej.

W dobrych multimetrach bezpieczniki potrafią rozłączyć 20kA-100kA. Po bezpieczniku go poznacie :-D
    "Zwykły", szklany bezpiecznik 5x20mm potrafi rozłączyć zazwyczaj... 35A, choć są i takie do 1,5kA. Zobacz jakie bezpieczniki są w danych multimetrach i od razu wiadomo jak producent się postarał.

Dodano po 9 [minuty]:

Na stronie: http://cwispy.com/archives/107
    widać bezpieczniki Mastech'a: Multimetr stołowy Vichy VC8145 Voltcraft VC650BT Mastech MS8040

0
  • #10 16 Lut 2015 15:35
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  

@freebsd Bezpiecznik w stacjonarnym multimetrze nie jest wyznacznikiem jakości, profesjonalne mierniki maja zwykłe, albo i wcale nie mają bezpieczników, bo producent zakłada, że operator, wie co się na jakim zakresie mierzy.

0
  • #11 16 Lut 2015 16:00
    freebsd
    Poziom 35  

@freebsd Bezpiecznik w stacjonarnym multimetrze nie jest wyznacznikiem jakości, profesjonalne mierniki maja zwykłe, albo i wcale nie mają bezpieczników, bo producent zakłada, że operator, wie co się na jakim zakresie mierzy.
    Prawda. Pisząc o instalacji i rozłączeniu zasilania nie napisałem jasno, że miernik dobieramy do tego co mierzymy.

0
  • #12 16 Lut 2015 20:53
    Herman85
    Poziom 11  

Hmm czytając instrukcje przeglądając fora oraz parametry zadecydowałem, że kupię raczej MS8040 od Mastech'a. Ciekawe, że na jednej z aukcji jest napisane, że dołączone jest świadectwo wzorcowania a na innej nie ma o tym słowa. No cóż - sprawdzimy w praktyce.
    Postaram się w osobnym temacie (o ile multimetr przejdzie pomyślnie test sprawdzania ciągłości) zamieścić kilka fotografii wnętrza i opiszę pierwsze odczucia.

Pozdrawiam

0
  • #13 16 Lut 2015 21:06
    freebsd
    Poziom 35  

Herman85 napisał:
    Ciekawe, że na jednej z aukcji jest napisane, że dołączone jest świadectwo wzorcowania
    Nie dostarcza tego producent (jak np.: w sanwia 5000), tylko sprzedawca i faktycznie przeprowadza badania danego przyrządu. Nie dostajesz więc karteczki stwierdzającej, że jest ok, tylko wynik badania konkretnego urządzenia.

Herman85 napisał:
    Postaram się w osobnym temacie (o ile multimetr przejdzie pomyślnie test sprawdzania ciągłości) zamieścić kilka fotografii wnętrza i opiszę pierwsze odczucia.

Było by super!

0
  • #14 16 Lut 2015 23:10
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  

@freebsd Producent również dostarcza świadectwo kalibracji. Tylko nie chiński :)

Niemniej jednak, @Herman85 skoro ktoś oferuje miernik ze świadectwem, w tej samej cenie, to warto. Chyba, że to świadectwo, na zasadzie, papier wszystko przyjmie.

0
  • #15 16 Lut 2015 23:14
    Herman85
    Poziom 11  

Może to niezbyt mądre z mojej strony ale zostanę dobrowolnym testerem. W razie czego oddam i kupię inny ;)

0
  • #16 16 Lut 2015 23:33
    freebsd
    Poziom 35  

Kup przez internet - możesz teraz oddać w ciągu 14 dni - jeżeli dobrze pamiętam.

Dodano po 5 [minuty]:

@freebsd Producent również dostarcza świadectwo kalibracji. Tylko nie chiński
    Z tych omawianych tu mierników? Który?

Niemniej jednak, @Herman85 skoro ktoś oferuje miernik ze świadectwem, w tej samej cenie, to warto. Chyba, że to świadectwo, na zasadzie, papier wszystko przyjmie.

W Łodzi jest firma sprzedająca MS8040, a badania wykonują kalibratorem Fluke (dają wydruk).

0
  • #17 16 Lut 2015 23:33
    Herman85
    Poziom 11  

Właśnie kupiłem :D w firmie z Łodzi
    hmm a nie 30 dni na zwrot?

0
  • #18 16 Lut 2015 23:42
    freebsd
    Poziom 35  

http://marketmoney.pl/artykuly/zmiany-w-zakupach-przez-internet,67,0,1697859.html
    "Jedną ze zmian jest wydłużenie terminu zwrotu bez podania przyczyny. Dotąd zwrot towaru zakupionego poza lokalem przedsiębiorcy wynosił 10 dni, obecnie został wydłużony do 14 dni. Bieg terminu liczymy od dnia następującego po dniu dostawy (np. towar otrzymaliśmy 10 stycznia to 11 stycznia będzie pierwszym dniem terminu zwrotu). Sprzedający powinien zwrócić klientowi wszystkie dokonane przez niego płatności, niezwłocznie w przeciągu 14 dni od momentu otrzymania oświadczenia o odstąpieniu od umowy. Należy pamiętać jednak, że przepisy dopuszczają wstrzymanie się ze zwrotem przez przedsiębiorcę do momentu otrzymania towaru lub potwierdzenia jego odesłania. Ponadto sprzedający ma bezwzględny obowiązek poinformowania konsumenta o 14-dniowym prawie do odstąpienia i zwrotu towaru, jeśli tego nie zrobi termin ten z mocy ustawy wydłuża się do 12 miesięcy.

Według przepisów nowej ustawy odstąpić od umowy możemy na wiele sposobów, poprzez formularz odstąpienia wysłany pocztą, e-mailem, możemy również odręcznie napisać oświadczenie o odstąpieniu. Każda z tych form będzie poprawna i pamiętajmy, że nie musimy podawać przyczyny rezygnacji. Natomiast sprzedający ma obowiązek potwierdzenia otrzymania takiej informacji. Dodatkowo oprócz zwrotu pieniędzy za towar, sprzedawca pokrywa także koszty wysyłki produktu, oczywiście do wysokości najtańszej z możliwych opcji wysyłki. Jeśli konsument wybierze droższą opcje wysyłki, to nie otrzyma zwrotu całości poniesionych kosztów. Na przykład najtańsza opcja przesyłki to koszt 10 złotych, my wybierzemy kuriera za 18 złotych, to niestety różnice wysokości 8 złotych pokryjemy z własnych środków."

Dodano po 4 [minuty]:

Herman85 napisał:
    Właśnie kupiłem w firmie z Łodzi
    hmm a nie 30 dni na zwrot?

Ja kupiłem u nich oscyloskop i przy mnie (w tamtym roku) zadzwonił ktoś, kto właśnie otrzymał paczkę z DT-9979. Nadstawiłem ucha, ponieważ sam byłem zainteresowany tym miernikiem. Okazało się, że klient spodziewał się, że świadectwo będzie łącznie na "multimetr z sondą temperatury". Nie sprawdził, że certyfikat wzorcowania jest tylko (albo aż) na multimetr. Rozmowa była krótka: "jak Panu ten multimetr nie odpowiada to proszę odesłać". Konkretnie. Mam nadzieję, że nie zmienili podejścia.

1
  • #19 18 Lut 2015 13:24
    Herman85
    Poziom 11  

Dziś otrzymałem paczkę.
    Pierwsze wrażenia odnośnie MS8040 niezbyt pozytywne - tanie plastiki i krzywo naklejone tabliczki opisowe. Przewody pomiarowe z PCV a nie z silikonu (do tego za krótkie moim zdaniem).

Co do pomiarów: jest dokładny, ale niestety wolny. Test ciągłości wypada niepomyślnie, przy szybkim "strzelaniu" z sond wyłapuje co trzecie zwarcie. Przy bardzo szybkim w ogóle nie rejestruje.

No i kolejna kwestia - nie da się na stałe włączyć podświetlenia!!! W multimetrze stacjonarnym to kpina jakaś albo ja tego nie potrafię, instrukcja milczy na ten temat.
    Jak już przy LCD jestem to rażą marne kąty widzenia. O ile na boki jest ok, to nie da się patrzeć lekko z dołu, kontrast spada już przy patrzeniu na wprost (mam tak zorganizowany warsztat, że półka z zasilaniem i przyrządami pomiarowymi jest dokładnie na wprost, na wysokości głowy/oczu). Czytelność jest akceptowalna jedynie przy patrzeniu lekko z góry.

Dlatego prawdopodobnie multimetr zwrócę.
    Pobawię się jeszcze do jutra ale jeśli nie uda mi się włączyć na stałe podświetlenia to na 100% odsyłam. Bo jeśli mam trzymać multimetr na blacie roboczym to wolę kupić kolejny przenośny, w tej cenie już jest w czym wybierać.
    Boję się, że inne sprzęty "stacjonarne" w tym przedziale cenowym będą miały podobne przypadłości.

Pozdr.

0
  • #20 18 Lut 2015 14:19
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  

@Herman85 nie da się włączyć podświetlania, gdyż w przypadku tanich multimetrów stacjonarnych, są to multimetry przenośne, włożone w inną obudowę.

Dodano po 2 [minuty]:

Porównaj: Mastech MS8240D

0
  • #21 18 Lut 2015 14:20
    Herman85
    Poziom 11  

@Herman85 nie da się włączyć podświetlania, gdyż w przypadku tanich multimetrów stacjonarnych, są to multimetry przenośne, włożone w inną obudowę.
    Rozumiem, tylko że UniT i Voltcraft świecą na 230VAC ciągle, nie sądziłem że to w ogóle możliwe żeby było inaczej.

Wspominałeś o używanym sprzęcie, miałeś coś konkretnego na myśli?

0
  • #22 18 Lut 2015 15:32
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  

Miałem na myśli Fluke, Agilent/HP, Keithley.

0
  • #23 18 Lut 2015 15:43
    Herman85
    Poziom 11  

Przeglądałem portale polskie i zagraniczne ale w tej cenie naprawdę ciężko coś znaleźć :/

0
  • #24 18 Lut 2015 17:18
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  

@Herman85 niestety, jakość i trwałość kosztuje.
    Poza tym laboratoryjny miernik, zazwyczaj nie ma np testu ciągłości, czy diody.

Ten nowsze owszem mają, tu można by polecić Rigola, bo tańszy jak Agilent, a możliwości podobne.

0
  • #25 18 Lut 2015 18:23
    Herman85
    Poziom 11  

ciasteczkowypotworRigol jest jak najbardziej ok, ale cena niebezpiecznie zbliża się do 2k pln. A w tej kwocie wolałbym zastąpić wysłużonego HP54201A na DS1054Z i jeszcze by mi zostało dość gotówki na dobry multimetr przenośny.

0
  • #26 18 Lut 2015 18:46
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  

@Herman85 no taka zamiana lepsza, bo HP bardzo leciwy.

0
  • #27 23 Mar 2015 00:20
    Herman85
    Poziom 11  

Witam ponownie.
    Po przeczytaniu połowy Internetu zapadła ostateczna decyzja: DS1054Z + Sanwa5000a

Wrażenia jak najbardziej pozytywne.
    Rigol'a pewnie odblokuję na 100Mhz ale póki co dopiero poznaję sprzęt. Cieszy mnie duża liczba funkcji wyzwalania. Dekodowanie magistrali też na plus, trochę irytuje brak funkcji wyświetlania przebiegu na pełnym ekranie. Poza tym rozdzielczość ekranu powinna być co najmniej 2x większa.
    W Sanwie plusem są miękkie przewody, szybki test ciągłości, przyzwoity autorange no i rozdzielczość pomiarów. Jakość użytych materiałów jest wysoka. Pokrywa baterii z metalowym insertem na śrubę. Minusem jest brak podświetlenia.

Ogólna konkluzja z mojej strony jest taka: do ok 2kPLN ciężko wybrać średni multimetr stacjonarny. Do 1500 ciężko znaleźć jakikolwiek - tańsze to słabe imitacje. W Internecie pojawia się wiele pytań odnośnie takiego sprzętu w niskich cenach ale jeśli szukacie nowych urządzeń to albo dajcie spokój ze stacjonarnym segmentem albo zbierajcie gotówkę :)

0
  • #28 23 Mar 2015 08:21
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  

@Herman85 Bardzo dobry wybór, dobry Rigol i przereklamowana Sanwa, ale no lepsza jak UNI-t :)

0
  • #29 23 Mar 2015 22:16
    Herman85
    Poziom 11  

Na Sanwę nie mogę narzekać, sprawdza się w moich zastosowaniach :)
    Co do jakości to byłem miło zaskoczony - naprawdę dobre tworzywa zostały użyte. Nic nie trzeszczy, bryła jest zwarta i sprawia solidne wrażenie.

Docelowo jeszcze pojawią się: SDM3055 + SDG1025 jako uzupełnienie warsztatu + rozbudowa zasilacza widocznego po lewej, ale to plany dość dalekosiężne :]

Pozdrawiam i dziękuję za zainteresowanie tematem

0
  • #30 29 Mar 2015 00:00
    freebsd
    Poziom 35  

Nie było problemów ze zwrotem MS8040? Szkoda, że tak fatalnie wypadł. Czyli nie ma w dobrej cenie, nowych, multimetrów stołowych?

Jak sie sprawuje Sanwa jako multimetr stołowy w tak ładnym warsztacie? Super, że zamieściłeś tyle jej zdjęć - dzięki! Masz jakieś uwagi, spostrzeżenia do pracy 5000a?

0