Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Fiat/Seicento 1.1 MPI - Jak sprawdzić czujnik temperatury w seicento 1.1 MPI

gkmaster 16 Lut 2015 08:43 7590 5
  • #1 16 Lut 2015 08:43
    gkmaster
    Poziom 17  

Witam
    czy ma ktoś pomysł jak sprawdzić czujnik temperatury w seicento 1.1 MPI - mam wrażenie, że wentylator się nie włącza podczas jazdy (a chyba nie jest na tyle zimno, żeby się nie musiał uruchamiać) - niestety wentylatorem steruje centrala a czujnik jest w przy termostacie w bloku silnika. Jak zrobiłem zwarcie na tej wtyczce która jest wpięta do tego czujnika to wentylator się nie włączył a na 100% jest sprawny ponieważ zwarcie przy przekaźniku powoduje włączenie wentylatora, przekaźnik też sprawny, bezpieczniki za akumulatorem też sprawne.
    Teraz pytanie - czy ten czujnik podaje informację o bieżącej temperaturze (czyli jest termometrem) czy jest tylko czujnikiem typu włącz/wyłącz i przy kreślonej temperaturze robi zwarcie.

4 5
  • #3 16 Lut 2015 13:14
    gkmaster
    Poziom 17  

No i o to mi chodziło - wieczorkiem zabieram się za sprawdzanie.

0
  • #4 17 Lut 2015 15:48
    gkmaster
    Poziom 17  

Sprawdziłem wczoraj czujnik który jest wkręcony w blok - po podłączeniu miernika (ohm) rozgrzewając się zmniejszała się wartość oporu - jak doszła do wartości 362 Ohm to odłączyłem miernik i podłączyłem oryginalne złącze aby sprawdzić czy wentylator się włączy - niestety się nie włączył mimo, że jeszcze trochę "pogazowałem" auto.
    Odpiłem ponownie wtyczkę z tego czujnika i tym razem zapiąłem potencjometr 1k do wtyczki która idzie do komputera i sprawdziłem czy komputer reaguje na niską wartość oporu i uruchamia wentylator - wentylator się uruchomił ale dopiero przy wartości 185ohm:
    1. czy zatem taka wartość jest poprawna?
    2. czy nie jest to za niska wartość przy której się uruchamia ten wentylator?
    3. czy czujnik wmontowany w blok wogóle osiągnie tak niską wartość Ohm?

1
  • #5 17 Lut 2015 17:01
    Javoreczek
    Poziom 22  

A tak zasadniczo to w czym jest problem? Przegrzewa Ci się silnik, czy tak szukasz dziury w całym?
    Jeśli potrzebujesz mieć świadomość tego, że wszystko działa poprawnie, to trzeba podłączyć auto pod komputer i zobaczyć jaką temperaturę "widzi" sterownik silnika, przy jakiej włączy się (lub do jak wysokiej się nie włączy) wentylator i dopiero wyciągać ewentualne wnioski.

0
  • #6 17 Lut 2015 17:07
    gkmaster
    Poziom 17  

Właściwie szukam dziury w całym - generalnie nie słyszałem aby podczas jazdy włączał się wentylator a chyba nie jest aż tak zimno aby się nie uruchamiał dla tego też szukam aby się upewnić ze wszystko jest ok - autko kupiłem więc nie wiem czy wszystko jest sprawne a chciał bym uniknąć sytuacji, że się przegrzeje.
    Zatem może ktoś poleci jakiegoś speca który podepnie mi to pod kompa i sprawdzi. Tylko może nie ASO Fiata bo pewnie mnie za to skasują jak za zboże.

1