Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Współpraca komputera i projektora (mruga obraz)

16 Lut 2015 13:59 5808 16
  • Poziom 8  
    Dzień dobry.

Od wielu lat mam projektor Benq W500. Gniazdo HDMI uległo uszkodzeniu, naprawa jest nieopłacalna. Teraz podłączam go pod VGA do komputera.

Dobrze pracował z kartą graficzną Radeon HD 4850. Był podłączony kablem VGA-VGA (ok. 10 m długości, filtry ferrytowe na końcach) do przejściówki VGA-DVI i do gniazda DVI w karcie graficznej. Ustawienie domyślne w ustawieniach wyświetlania Windowsa 7 to 1280x720, 60Hz. W tym ustawieniu obraz mrugał. W ustawieniach ekranu (Win7) odznaczałem opcję "Ukryj tryby, których ten monitor nie może wyświetlać". Zmieniałem 60Hz na (o ile mnie pamięć nie myli) 59Hz. W takich ustawieniach wszystko działało dobrze.

Kupiłem kartę graficzną Geforce GTX 750, Asusa. Podłączam projektor VGA-VGA do gniazda w karcie graficznej. Nie mam możliwości wyboru innego trybu, niż 60Hz. Obraz projektora mruga. W Panelu Sterownia NVIDIA ustawiam tryb niestandardowy - 1280x720, 59 Hz - obraz dalej mruga. Mruganie ustaje w trybie 1280x720, 50Hz. Wszystko byłoby super, ale obraz jest ucięty z prawej lub lewej strony (pulpit nie mieście się na wyświetlanym przez projektor obrazie). Nie mogę nigdzie go zmniejszyć ani dostosować.

Proszę o pomoc.
  • Poziom 16  
    Po pobraniu i zainstalowaniu sterowników NVIDIA jeśli nie wykrywa projektora spróbuj ustawić tryb wielu monitorów i projektor jako ekran podstawowy. Może wtedy będzie więcej możliwości do wyboru rozdzielczości lub też spróbować rozszerzenia obrazu
  • Poziom 8  
    Po wejściu w rozdzielczość ekranu (Win7, prawym na pulpicie) w rozwijanej liście projektor wykrywa jako W500 (prawidłowo), jednak po wejściu w ustawienia zaawansowane jest on jako Standardowy Monitor PnP. Ustawienie go jako ekranu głównego, jedynego, ani pulpitu rozszerzonego nie zmienia sytuacji.
  • Poziom 16  
    Komp wykrywa ale nie dostosowuje rozdzielczości do urządzenia. To trochę dziwne ale może być związane z połączeniem VGA zamiast DVI.
    Czy w projektorze nie ma żadnych opcji zmiany rozdzielczości lub częstotliwości?
  • Poziom 8  
    Mogę zmieniać rozdzielczość w komputerze, ale dla każdej rozdzielczości jedyna możliwa częstotliwość to 60Hz.
    W projektorze nie mogę zmienić rozdzielczości ani częstotliwości odświeżania sygnału źródłowego. Trzeba to zrobić w komputerze.
  • Poziom 16  
    Próbowałeś to robić w Panelu sterowania NVIDIA czy tylko we właściwościach monitora
  • Poziom 8  
    I tam, i tu. Tylko w ustawieniach NVIDIA mogę wymusić własne ustawienia 1280x720 i 50Hz, przy których obraz nie mruga, ale pulpit jest za szeroki, nie mieści się na projektorze. Ucina prawą lub lewą jego część. Nie można go nigdzie zmniejszyć.
  • Poziom 16  
    Lewym klawiszem myszki na ikonkę Nvidi na pasku zadań i po rozwinięciu Ustawienia ekranu nView spróbuj odznaczyć KLON lub Tryb zwielokrotniony DualView i któryś z rodzajów połączeń. W takiej konfiguracji spróbuj ustawić we Panelu nVidi/ Konfigurowanie wielu monitorów/Monitory skonfigurowane niezależnie DualView.
    Następnie w zmianie rozdzielczości może ci się pojawić więcej opcji i masz do wyboru swój monitor oraz osobno zmianę dla projektora lub osobnego urządzenia np. HDTV, jeżeli to nie pomaga to w zakładce "Dostosowania rozmiaru i pozycji okna" możesz dostosować rozmiar i położenie ekranu także dla obciętych boków.
  • Poziom 8  
    Sprawdziłem, że mam najnowsze sterowniki, ale nie ma w nich zbyt wielu opcji. Nie mogę znaleźć tych, które miałbym pozmieniać. Może coś źle robię?

Przepraszam, że pytam o takie rzeczy, ale całe życie korzystałem z oprogramowania ATI Radeon. Ten panel sterowania Nvidia jest beznadziejny.
  • Poziom 16  
    Skoro to już masz to to twój monitor iyama ma format 16:9 natomiast Benq ma format chyba 4:3 a według rozdzielczości 1280 x 720 to Benq też powinien być 16:9 i dlatego chyba obcina boki. Spróbuj przejść wyżej do rozdzielczości tak jak na obrazku i dostosować rozdzielczość osobno dla każdego z urządzeń Iyamy oraz Benq osobno klikając na urządzenie Współpraca komputera i projektora (mruga obraz)
  • Poziom 8  
    Wiem, jednak nie ma tam wyboru.

Mogę ustawić 1280x720, 60Hz (czyli obraz nieucięty, ale mrugający) albo wpisać własne ustawienia niestandardowe (jak na screenie) 1280x720, 50Hz (obraz niemrugający, ale ucięty).

• Pomocny post
    Poziom 16  
    Jeśli tak nie poszło to zamiast trybu DualView uzyj opcji Klonowania tego samego obrazu na obu monitorach a obcięcie wyreguluj poprzez ekran: Współpraca komputera i projektora (mruga obraz)
    + i - Rozmiar reguluje obcięcie obrazu natomiast + i - Pozycji reguluje położeniew centrum.

Jeśli to nadal nie pomaga to spróbuj wysyłania obrazu przez zwykły kabel VGA ale krótki 1 - 1,5m. Migotanie może być też wynikiem długości kabla i poziomu sygnału który twoja stara karta miała większy
  • Poziom 8  
    Też podejrzewam, że po części wina leży w długości kabla. Obraz jest tak bardzo obcięty, że regulacja jego obcięcia, regulacja położenia jest za słaba.

Wieczorem jeszcze coś pokombinuję.
  • Poziom 16  
    Długość kabla nie jest powodem obcięcia ale raczej migotania
  • Poziom 8  
    Co za beznadziejne oprogramowanie Nvidia. Ustawiam 50Hz. Jest obraz dobry, ale ucięty. Przechodzę do "dostosuj rozmiar i pozycję pulpitu" wybieram jakikolwiek tryb skalowani i daję zastosuj. Automatycznie przechodzi do trybu 60Hz. Zmieniam na 50Hz. Nie można zastosować (brak przycisków). Zmieniam cokolwiek, zmieniam na 50Hz i daję zastosuj. Zastosowuje to, co chciałem i zmienia na 60Hz.
    Trzeba było kupić Radeona.
  • Poziom 16  
    Faktycznie Nvidia może i nie jest szczęśliwa pod względem rozwiązań regulacji.
    Próbowałeś z krótkim kablem.
    Jeśli nadal jest źle to spróbuj zrobić próbę tylko z projektorem bez monitora.
    Jeśli po tych próbach jest źle to w menu Nvidia jest kreator który krok po kroku dostosowuje obraz na wyjściach.
  • Poziom 8  
    Zaraz się wkurzę i sprzedam tę beznadziejną kartę graficzną.
    Nie istnieją przejściówki DVI-VGA do mojego, tylko cyfrowego, wyjścia w karcie graficznej (stara miała taką możliwość). Pozostaje mi tylko podłączanie projektora pod VGA.
    Żadna opcja nie jest dobra. Sam projektor (Monitor odłączony) też albo mruga albo obraz jest ucięty.
    Nie wiem tylko, gdzie znaleźć ten kreator w menu nVidia.
    ----------------------------------------
    edit:
    Skoro nie znajduję innego rozwiązania, jestem skazany na program DisplayFusion (jakiś trial 30 dniowy), w którym obciąłem niewyświetlany na projektorze fragment ekranu i dopasowałem pulpit na projektorze do wyświetlanej części ekranu. Lepsze to niż, mruganie.

----------------------------------------
    edit:
    DisplayFusion działa, ale tylko na pulpit i dopasował okna w trybie zmaksymalizowanym do zadanej wielkości. Ja jednak na projektorze oglądam filmy w trybie pełnoekranowym, który i tak jest obcięty. <rwie włosy z głowy>