Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Osprzęt kablowy
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomiar modułu Younga metodą tensometryczną

lisssek 16 Lut 2015 17:08 474 0
 • #1
  lisssek
  Poziom 8  
  Witam,
  proszę o pomoc osób, które mają doświadczenie w montowaniu tensometrów.
  Chciałbym przeprowadzić kilka badań sztywności kompozytów węglowych 1D. Tutaj maszyny wytrzymałościowe do których mam dostęp nie spisują się zbyt dobrze z racji niedokładnego pomiaru małych odkształceń - jakie występują w bardzo sztywnych materiałach. Chciałbym tu zastosować pomiar metodą tensometrii oporowej. Mam dostęp do urządzenia pomiarowego TMX-0108E i szeregu tensometru.
  Spędziłem już trochę czasu nad literaturą i pomiarami. Na początek wybrałem po prostu stalową blachę, przylutowałem z każdej strony blachy po układzie półmostka i uzyskuję niezrozumiałe wyniki. Pomiar przeprowadzam w następujący sposób: włączam zasilanie tensometrów, zaciskam próbkę w szczękach, odczekuję kilka sekund, obciążam próbkę siłą rozciągającą ponad 1 kN, czekam kilka sekund, obciążam do ponad 2 kN, czekam i zwalniam obciążenie. Wygląda, że wszystko robię poprawnie ale niestety otrzymuję różne wyniki.
  W złącznikach podaję pliki:
  1)ustawienia wprowadzane do urządzenia
  2) wynik pomiaru - tu dla górnej linie E wychodzi 307 MPa, dla dolnej 280 MPa
  3) wynik pomiaru II - tu dla górnej linie E wychodzi 270 MPa, dla dolnej 225 MPa
  Proszę o pomoc w znalezieniu błędu. Chodzi może o kompensację ? Do klejenia używam Cyjanopanu M do połączeń sztywnych. Dane: k=2,15, wymiary blachy 27,8x3 mm.
  Dodaję jeszcze zdjęcia układów tensometrów.
 • Osprzęt kablowy