Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Balkancar EV 717 - Silnik jazdy, przełącznik kierunku jazdy

16 Lut 2015 18:02 2727 16
 • Poziom 9  
  Witam, posiadam wózek widłowy tj. balkancar ev 717. Jak wiadomo oryginalnie jest to elektryczny wózek, gdy doszedł do mnie został zmodyfikowany kilkukrotnie... Mianowicie jest tam teraz wsadzony silnik FSO od Fiata 125p, połączony z tym całym silnikem jazdy (bodajże 80V, 7,5-10kW dokładnie nie wiem) za pomocą pasków klinowych. Największą moją bolączką jest przełącznik kierunku jazdy (przód-tył), do przełącznika przychodzi 6 przewodów, następnie poskręcane są tak, że to przełącznika trójkąt-gwiazda wchodzą 4 przewody. Bez przerwy palą mi sie styczniki w tym przełączniku... Mogę zrobić dokładne zdjęcia lub pomiary jeśli byłoby to pomocne, poradźcie mi czym zastąpić ten przełącznik? Cała instalacja w wózku to 12v.

  Tak wygląda cały wózek:
  http://img6.hyperinzerce.cz/x-cz/inz/8169/8169424-vysokozdvizny-vozik-balkancar-ev-717-33-2.jpg

  A tak cały silnik jazdy:
  http://img29.olx.pl/images_tablicapl/170356617_1_644x461_silnik-jazdy-z-wozka-widlowego-bulgar-chelm.jpg
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 9  
  Jutro zrobię zdjęcia i wrzucę dziś już za ciemno na zdjęcia. Za cenę złomu pomyślałem, że może uda się coś z tego zrobić...
 • Poziom 31  
  Jeżeli silnik spalinowy napędza prądnicę która jest połączona przewodami z silnikiem elektrycznym od napędu to grubymi (jak do spawarki) przewodami łączymy wirniki prądnicy i silnika. Sterujemy wzbudzaniem tu płynie mniejszy prąd. Na prądnicę dajemy przemiennie plus i minus w zależności od kierunku jazdy na silnik dajemy sam plus, minus łączymy na stałe do masy. Napięcie wzbudzania 12V to za mało w Stillu jest 24V i do sterowania używa się tranzystorów mocy.
 • Poziom 9  
  Udało zrobić mi sie pare zdjęć. Balkancar EV 717 - Silnik jazdy, przełącznik kierunku jazdy Balkancar EV 717 - Silnik jazdy, przełącznik kierunku jazdy Balkancar EV 717 - Silnik jazdy, przełącznik kierunku jazdy Balkancar EV 717 - Silnik jazdy, przełącznik kierunku jazdy Balkancar EV 717 - Silnik jazdy, przełącznik kierunku jazdy
 • Użytkownik usunął konto  
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 31  
  Czy w tym wózku pedał gazu steruje silnikiem spalinowym i elektryką czy tylko samym silnikiem spalinowym ?
 • Poziom 9  
  Art.B - nie neguję, musiałbym rozebrać przełącznik być może masz rację

  Megawe - pedał gazu steruje wyłącznie silnikiem spalinowym

  Miejcie na uwadze, że jest to jakaś rzeźba. Chciałbym doprowadzić to wszystko do stanu takiego jak powinno być to prawidłowo zrobione.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 9  
  A gdyby wywalić wirówkę i wstawić coś zamiast tego? Ma to jakieś prawo działania? Pedał gazu przy takim zestawieniu powinien działać w elektryce i silniku spalinowym jednocześnie? Prościej może byłoby zastosować jakiś hydromotor? Jestem zielony w temacie, szukam jakiegoś pomysłu na to...
 • Pomocny post
  Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 9  
  Podpowiesz mi jaką opornice i styczniki zastosować? Oraz jak to mniej więcej podpiąć, spróbuje może nóż będzie jakoś działać. Dzięki wielkie za zainteresowanie tematem!
 • Poziom 31  
  ile jest wyjść ze stojana prądnicy ?
 • Poziom 9  
  cztery grube wyjścia z czego podłączone są dwa, jeden do przełącznika a drugi do silnika jazdy (szpilki 12) i dwa małe z których jeden jest zmasowany a drugi idzie na jakiś czujnik w okolicy koła pasowego do silnika spalinowego (szpilki 6)
 • Poziom 14  
  Witam. Raczej taki układ nie będzie działał poprawnie gdyż prądnica spawalnicza ma wysokie napięcie jałowe(ok 80V) ale niskie napięcie robocze(20 - 30V), ponadto nie da się "wyłączyć" wzbudzenia prądnicy i generowanego przez nią napięcia, a że jest to duża indukcyjność, to napięcie przy rozłączaniu stycznika pod obciążeniem potrafi polecieć na kilkaset voltów, co powoduje wypalanie styków stycznika. Nie bardzo też da się regulować wzbudzenie, gdyż były to prądnice szeregowe ze zmienną szczeliną magnetyczną w obwodzie wzbudzania. Szkoda czasu i pieniędzy, to, co władujesz w wózek, po sprzedaży go na złom i dołożeniu tej kwoty pozwoli ci kupić sprawny wózek. A jeśli bardzo chcesz poeksperymentować, to wsadź pomiędzy zaciski wyjściowe prądnicy rezystor dużej mocy, np z opornicy spawalniczej, żeby nie dochodziło do gwałtownego przerywania obwodu prądowego, to powinno ograniczyć wypalanie styków stycznika.