Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

w jakiej kolejności podłączyc stycznik wyłącznik ciśnieniowy i silnik

16 Lut 2015 19:33 2547 11
 • Poziom 7  
  Witam
  Posiadam stycznik TSM-1, wyłacznik ciśnieniowy Grudziądz i chciałbym to zamontować do silnika kompresora aby stycznik był sterowany za pomocą wyłacznika ciśnieniowego.
  Prosze was o pomoc dokładny schemat jak to po podłączać

  Dodano po 2 [minuty]:

  P.S.
  Silnik, wyłącznik, stycznik jest na 400v, a cewka stycznika jest na 230v
 • Poziom 7  
  Wiem już jak podłączyć.
 • Specjalista Automatyk
  Połączenie jest proste bo jedną fazę (L1) podłączasz na zacisk wyłącznika ciśnieniowego (jeśli jest na 230V AC). Z drugiego zacisku wyłącznika ciśnieniowego podłączasz do cewki stycznika (oznaczenie A1). A2 podłączasz pod N (przewód neutralny).
  To powyższe to sterowanie.

  Z podłączeniem kompresora i zasilania do styków mocy stycznika poradzisz sobie?

  Ps. przetestuj sobie to połączenie bez załączania silnika - usłyszysz czy klika Ci stycznik. Jeśli tak to powinno być OK.
 • Specjalista Automatyk
  Może robi to sam dla siebie i lepiej żeby zrobił to z radami ludzi, którzy wiedzą coś na ten temat niż robił sam i bez głowy.

  Oczywiście, że przydałyby się zabezpieczenia itd. no ale może autor wątku pójdzie też w tym kierunku. Dla świętego spokoju można by dać też w sterowaniu wyłącznik nadprądowy B6, wyłącznik różnicowo-prądowy i zabezpieczenie silnika no ale wtedy robi się z tego mały projekt.

  Ps. tak na marginesie to przypominam sobie z zamierzchłych czasów zajęcia w pracowni elektrycznej polegające na łączeniu różnych układów i nie zawsze było ok co kończyło się zadziałaniem zabezpieczeń.
 • Poziom 39  
  gervee napisał:
  Ps. tak na marginesie to przypominam sobie z zamierzchłych czasów zajęcia w pracowni elektrycznej polegające na łączeniu różnych układów i nie zawsze było ok co kończyło się zadziałaniem zabezpieczeń.
  Zajęcia na pracowni są za wiedzą prowadzącego posiadającego odpowiednią wiedzę, który sprawuje nadzór nad bezpieczeństwem, do tego pracownia jest przygotowana (w możliwym do przewidzenia zakresie) na fantazję studentów.
  Tu autor działa sam, bez zaplecza, bez nadzoru i do tego jest laikiem. I na koniec dziwię się, że takie rady pisze spec od PLC.
 • Specjalista Automatyk
  Możesz się dziwić a możesz też zamieścić schemat połączeń ze szczegółowym opisem tak aby mógł go wykonać nawet laik. Można też dalej lać wodę a chyba nie o to chodzi na tym forum? Zgadzamy się z tym?

  Czy dobrze widzę, że wątek został przeniesiony w inne miejsce?
 • Moderator
  Jeśli potrafisz czytać schematy, to taki schemat znajdziesz w necie jeszcze w stu miejscach. Temat zamykam.