Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

stal nierdzewna czy "zwykła" stal?

17 Lut 2015 10:34 6348 4
 • Poziom 7  
  witam - jak odróżnić w warunkach budowlanych stal od stali nierdzewnej? Problem dotyczy istniejącej wentylacji w obiekcie przemysłowym - wentylacja ze względu na miejsce ulokowania musi być zrobiona ze stali nierdzewnej - istnieje podejrzenie iż wentylacja jest zrobiona ze zwykłych kanałów jak to sprawdzić?wykonawca jest niedostępny - nie ma dokumentacji.
  Analiza chemiczna bez odczynników typu kwas azotowy jest niemożliwa w dodatku skrajnie niebezpieczna to oczywista oczywistość (http://www.stalenierdzewne.pl/porady-ekperta/jak-za-pomoc%C4%85-odczynnik%C3%B3w-chemicznych-odr%C3%B3%C5%BCni%C4%87-stal-nierdzewn%C4%85-od-innych-stali). Labolatorium Uniw. Wroc. nie robi takich rzeczy a metoda "na magnes" nie zawsze działa.
  Czy ktoś miał podobny problem?
 • Poziom 15  
  z kąd te podejrzenie? powiem cos co wyda ci się głupie ale ze stala nierdzewna mam do czynienia na codzień więc weź sól (bez śmiechu proszę) rozrób ją w wodzie i nanieś na powierzchnię i zostaw do swobodnego wyschniecia nie podgrzewaj ma wyschnąć i zobaczysz.
 • Poziom 18  
  Witam.
  Spróbuj magnesem, do "kwasiaka" nie złapie.
  Pozdrawiam.
 • Specjalista - urządzenia lampowe
  raudek napisał:
  Spróbuj magnesem, do "kwasiaka" nie złapie.


  Sa różne "kwasiaki", do austenitycznej stali magnes nie złapie a do innej nierdzewki złapie, więc od magnesu można zacząć - jeśli blacha będzie niemagnetyczna to dalsze badania można sobie odpuscić (chyba że ktoś zrobił te kanały np. z poniklowanej blachy mosiężnej).
 • Moderator Projektowanie
  Z magnesem jest tak, że "nie łapie" on żadnej stali chromowo-niklowej typu 0H18N9-1H18N10, natomiast może słabo łapać zwykłe stale chromowe typu 1H13-4H13 (te ostatnie są też nazywane nierdzewnymi, chociaż potrafią złapać niewielki nalot rdzy). O ile mi wiadomo z tych stali nie produkowano blach, poza tym przy odrobinie wprawy można też łatwo stwierdzić że to taka "nierdzewka" (magnes słabo łapie - wystarczy porównać jak łapie zwykłą stal węglową).
  Metoda z solą czy kwasem solnym też da efekt.