Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Alan 109 - Wysoki SWR duża moc nadawania

bodzio1 17 Feb 2015 16:21 5088 33
    bodzio1
    Level 13  
    Witam serdecznie mam nietypowy problem z radiem Alan 109, zakupione tydzień temu wraz z anteną President florida export, jak mnie poinformowano wystarczy podłączyć i nie trzeba stroić tej anteny, bo niby jak ?? wersja export nie ma na bacie żadnej beczki.

Po pary dniach zauważyłem że z radiem dzieje się coś niedobrego odbiór w miarę ok na 3 - 4 km, nadawanie - jak kogoś widziałem to mnie słyszał , dalej już nie.

Zdenerwowany podjechałem do zakładu zajmującego się sprzedażą i i strojeniem anten. Miły człowiek podpiął jak mi się wydaje profesjonalny cyfrowy miernik swr i tu zaskoczenie sprawdzanie mocy :
    od 5 do 7 wat ,
    swr na kanale 1 - 4,65,
    kanale 20 - 2,30
    kanale 40 - prawie 5

Pierwsze skojarzenie, antena , kabel, wymiana na inną nową President georgia

swr : kanał 1 - 5,20
    kanał 20 - 3,90
    kanał 40 - prawie 6

Koledzy czy to może oznaczać uszkodzone radio ?? dodam że wskaźnik mocy nadawania na floridzie nie zapala się cały tylko kończy na 4 diodzie czyli o oznaczeniu 9 / 3

Co jeszcze można sprawdzić czy lepiej od razu oddać na gwarancji ??
    MDD
    Level 29  
    Do sklepu, zwrot pieniędzy albo gwarancja.
    robson42
    Level 19  
    bodzio1 wrote:
    Witam serdecznie mam nietypowy problem z radiem Alan 109, zakupione tydzień temu wraz z anteną President florida export, jak mnie poinformowano wystarczy podłączyć i nie trzeba stroić tej anteny, bo niby jak ?? wersja export nie ma na bacie żadnej beczki.

Jest to typowe wprowadzanie w błąd klienta,tą antenę czy inną nową ,zakupioną w sklepie musisz zestroić,producent specjalnie wprowadza na rynek za długie "baty",żeby można było skorygować jej długość a co za tym idzie doprowadzić ją do rezonansu i WFS w danym paśmie.
    User removed account
    User removed account  
    rnb_bolii
    Level 38  
    Troche to dziwne że na obu antenach podobny swr. Ja bym nie kupował odrazu anteny. Może najpierw podjechać do sklepu i zainstalować (sprawdzić miernikiem swr jaki jest) tak jak koledzy radzą, dłuższą.
    bodzio1
    Level 13  
    Witam serdecznie dziękuję za informację, co do radia udało i się przed godziną podjechać i wymienić bez żadnych problemów na kolejne takie samo, jutro podjadę do serwisu i będziemy mierzyć choć coś mi się nadal nie podoba bo niby zaraz po wymianie podpiąłem floridę i nadal wskaźnik mocy sygnału działa identycznie, antena sprawdzona miernikiem pod sklepem nie ma zwarcia, niby odbieram dobrze po podaniu testu radyjka odezwał się człowiek z odległości około 1 km, słyszał mnie dobrze ja jego też.

Jutro testy opiszę co dalej..
    zpx
    Level 15  
    Jeszcze mogło się zdarzyć, że w zakładzie, gdzie byłeś sprawdzić radio, mieli uszkodzony miernik SWR. To się zdarza przy częstym używaniu miernika. Miły pan kapnie się przy drugiej lub trzeciej z rzędu antenie, że ma coś nie halo z miernikiem. W takim przypadku dobrze by było, żeby sprawdził antenkę z innym radiem.
    Może być też tak, że bolec wtyczki (od kabla od miernika SWR) idealnie się centruje w gnieździe antenowym radia i mając trochę mniejszą średnicę nie ma z nim kontaktu elektrycznego - wtedy trzeba lekko podgiąć blaszki w gnieździe antenowym.

Niestety, zdarzyło mi się kilka razy spotkać z radiem (także Alanem 109), z którym antenki nie chciały współpracować.
    Co do wskaźnika mocy - nie ma szału z nim - działa mniej więcej - zależnie od ustawienia podkówki wewnątrz radia. Nim się nie przejmuj.
    kriss51
    VIP Meritorious for electroda.pl
    bodzio1 wrote:
    od 5 do 7 wat ,
    swr na kanale 1 - 4,65,
    kanale 20 - 2,30
    kanale 40 - prawie 5

Pierwsze skojarzenie, antena , kabel, wymiana na inną nową President georgia

swr : kanał 1 - 5,20
    kanał 20 - 3,90
    kanał 40 - prawie 6

Więc z tego wynika że promienniki obu anten mają dobrą długość, bo jest wyraźny dołek na środku czyli na 20 kanale aczkolwiek za wysoki. Podjedź pomierzyć antenę do kogoś innego, a dla sprawdzenia samego radia trzeba podłączyć sztuczne obciążenie i na nim zrobić pomiar mocy.
    bodzio1
    Level 13  
    Jutro podjadę do tego zakładu i poproszę o sprawdzenie kilku anten oraz o zmianę miernika swr bo jak widziałem ma na stanie także takie analogowe wiec może bardziej prymitywnym wyniki będą całkowicie inne , a może faktycznie jego cyfrowy miernik jest uszkodzony.

Z góry dziękuję za odpowiedzi, jutro dalsza część - nie omieszkam napisać...
    c2h5oh
    Moderator
    bodzio1 wrote:
    ...podjechałem do zakładu zajmującego się sprzedażą i i strojeniem anten. Miły człowiek podpiął jak mi się wydaje profesjonalny cyfrowy miernik swr i tu zaskoczenie sprawdzanie mocy :
    od 5 do 7 wat ,
    swr na kanale 1 - 4,65,
    kanale 20 - 2,30
    kanale 40 - prawie 5
    Pierwsze skojarzenie, antena , kabel, wymiana na inną nową President georgia...

Proponuję zacząć od zmiany "fachowca" od pomiarów.
    Pomiar mocy radiotelefonu z niedostrojoną anteną zamiast na sztucznym obciążeniu dyskwalifikuje jego wszystkie dalsze poczynania.
    Jeżeli są jakieś wątpliwości co do anteny to należy dokonać pomiaru analizatorem antenowym. Dopiero gdy mamy pewność, że radiotelefon ma odpowiednią moc i antena jest sprawna możemy dokonać pomiaru współczynnika WFS.
    bodzio1
    Level 13  
    Witam serdecznie jestem po wymianie radia i po wymianie anteny. Do rzeczy :

Jak się okazało poprzednie radio było najprawdopodobniej w pełni sprawne. Po sprawdzeniu nowego na sztucznym obciążeniu 50 ohm 10W miernik pokazał 1 na SWR, moc nadawania w granicach 4 wat. Ok podłączona została moja antena president florida, niestety na nowym radiu to samo :

1 kanał 4,6
    20 kanał 2,8
    40 kanał 4,5

przestawianie anteny na dachu w niewielkim stopniu zmniejszało SWR ale wartości i tak były zawyżone.

Podłączyliśmy kolejną także nową antenę President florida wskazania podobne :

1 kanał 3,8
    20 kanał 2,1
    40 kanał 3,6

Kolejna próba tym razem z anteną President georgia i kolejna porażka wartości podobne jak w pierwszym poście tragiczne, więc założyliśmy Hustler IC-100 wstępnie położona na środku dachu pierwsze pomiary :

1 kanał 1,2
    20 kanał 1,5
    40 kanał 2,4

Jako iż antena była trochę za duża wybór padł na Presidenta Montana po podłączeniu, regulacji i pomiarach :

1 kanał (dziwne 2 szybko spada na 1.1 i tak stoi)
    20 kanał 1,2
    40 kanał 1.5

Tak zostawiłem chyba wartości w porządku ??

Teraz zagadka czemu mniejsze anteny presidenta nie chcą się zestroić z radiem na samochodzie Ford focus hatchback. Pan z serwisu napomknął coś o słabej masie karoserii ??

Z góry dziękuje za odpowiedzi
    User removed account
    User removed account  
    kriss51
    Do anten o podstawie magnesowej często trzeba podłożyć dodatkową podkładkę. Ostatnio miałem taki sam przypadek i wystarczyło antenę postawić na kartce z bloku. Czasem trzeba 2 i 3 kartki oczywiście dla próby. Sądzę że w tym problem, albo już czymś są podklejone i jest za grubo.
    User removed account
    User removed account  
    Novile
    Level 34  
    Paniszer wrote:
    Masa tu nie ma wielkiego znaczenia w antenie na podstawie magnetycznej, jedynie gabaryty auta.(osobówka-duży bus, wyjątkiem jest Trabant.).
    Pan w serwisie chciał zabłysnąć wiedzą.

Masa ma tu kolosalne znaczenie.Tego typu anteny mają umasowienie przez sprzężenie pojemnościowe z karoserią auta. Liczy się tu nawet grubość powłoki lakierniczej, ilość powłok a nawet rodzaj samego lakieru. Podstawowym wskaźnikiem jest tu odległość okładzin "kondensatora" którego jedną okładziną jest metalowa karoseria auta a drugą oplot kabla antenowego. Dlatego tu rację ma "kriss51" pisząc
    kriss51 wrote:
    Do anten o podstawie magnesowej często trzeba podłożyć dodatkową podkładkę. Ostatnio miałem taki sam przypadek i wystarczyło antenę postawić na kartce z bloku. Czasem trzeba 2 i 3 kartki oczywiście dla próby. Sądzę że w tym problem, albo już czymś są podklejone i jest za grubo.
    . Podłożenie gumowej podkładki zmieni sprawę, inne pomiary wyjdą przy samej tylko nalepce. Zmienia się odległość między okładzinami a tym samym pojemność tego układu. Ponadto taka antena to układ RLC, ale L jest tu stała, R stała . Ja osobiście przestrajałem odpowiednika Floridy marki Quer( też miała być super i bez strojenia :) ) Nie było szans tego dostroić. Aby nie grzebać w korpusie dowinąłem helikal i przedłużyłem antenę o 23mm .Efekt był powalający, antena odbierała lepiej niż dostrojony Hustler IC-100 stojący na tym samym dachu. Ja jestem w stanie każdą Floridę dostroić do auta. Jak mi ktoś ją sprzeda za 1/5 ceny zakupu, to na 100% ją sobie dostroję. Ale nie dziwcie się, że facet nie będzie się "bawił" za 20zł kilka godzin w przerabianie anteny. Zwyczajnie mu się to nie opłaca.
    Jak bym to ja kolego autorze pojechał do takiego stroiciela i miał takie wyniki pomiaru, to na drugi raz bym go odwiedził z rezystorem 50Ω kieszeni. Przed pomiarem bym mu zaproponował test miernika GRATIS z mojej strony. Już by było wiadomo czy jest sens mierzyć antenę tym przyrządem.
    Poza tym pomiaru SWR dokonujemy przy takich antenach z zamkniętymi wszystkimi drzwiami nadwozia, w miejscu bez bliskości metalu wkoło i nie stojąc pod linią elektryczną. Wszystko ma tu znaczenie. Jak ktoś stroi antenę w garażu blaszaku, z otwartymi drzwiami auta i podniesioną klapą bagażnika, to mu "na bank" wyjdzie super SWR:) .
    User removed account
    User removed account  
    bodzio1
    Level 13  
    Witam serdecznie powtórka z rozrywki niestety podjechałem wczoraj na pomiar tak przy okazji i co się okazuje :

1 kanał 4,20
    20 kanał 4,05
    40 kanał 5,20

Załamałem się już nie wiem co może być przyczyną tego wysokiego SWR.

Dodam że po przestawieniu anteny i postawieniu jej z powrotem z mocniejszym "puknięciem" magnesem wartości zeszły do :

1 kanał 1.9
    20 kanał 1.3
    40 kanał 1,8

ale po krótkim nadawaniu i odbiorze wartości SWR skoczyły do mniej więcej poprzednich wartości.

Kupiłem miarkę SWR podałem sztuczne obciążenie 50 ohm miarka wydaje się być sprawna wartość nie mierzalna "1" na kanale 1,20,40, po podaniu 100 ohm wartość 2 na tych kanałach.

Co do anteny Presidenta sprawdzone :

- masa na folii pod magnesem jest
    - brak zwarcia pomiędzy masą a gorącą żyłą
    - cewka rozkręcona i profilaktycznie przelutowana ponieważ oryginał jest zgrzewany nie lutowany.

Niestety nic to nie pomogło , czy mój samochód to jakieś pole rażenia ??

Dodam ze podjechał kolega i miał niedawno kupioną antenę Canex Premier Tango, na próbę podłączyłem do swojego miernika radiana moim samochodzie i co bez strojenia :

1 kanał - 1,2
    20 kanał 1,1
    40 kanał 1,3

nie było prawie żadnej różnicy jeśli antenę kładłem w innych miejscach na dachu, cały czas SWR był bardzo niski, co to może oznaczać dwie anteny President i problemy, dodam że canex ma o wiele większą średnicę podstawy (magnes) możne w tym tkwi problem ??

Dzięki za wszystkie odpowiedzi..
    User removed account
    User removed account  
    bodzio1
    Level 13  
    Ok koledzy skupmy się na antenie president montana ona nie jest ja florida helikalem więc co może być przyczyną takiego SWR, oczywiście co do mocy kupionym reflektometrem przetestowałem wstępnie tak jak pisałem wcześniej podając zamiast anteny sztuczne obciążenie 50 i 100 ohm reflektometr odpowiednio wskazał 1 i 2 więc teoretycznie jest sprawny, moc pokazywana przez reflektometr w granicach 3,6 Wat-a na nim testuję tą antenę.

Dzisiaj pod antenę dałem cienki karton SWR zmniejszył się do mniej więcej 2,5 na 20 kanale 1-40 w okolicach 3. już sam nie wiem dlaczego tak się dzieje przetestuje jeszcze dzisiaj na innym samochodzie audi a4 i dam znać.

Pozdrawiam..
    Olek II
    Moderator
    bodzio1 wrote:
    przetestuje jeszcze dzisiaj na innym samochodzie audi a4 i dam znać.

Może te anteny wrażliwe są na kolor lakieru? :D

Antena powinna się zestroić na powierzchni blachy ok. 0,7x0,7 m².
    Rozkręć tę antenę na czynniki pierwsze i sprawdź prawidłowość montażu. Może we wtyku końcówka kabla nie jest dolutowana, może pod magnesem nie styka, cudów nie ma.
    User removed account
    User removed account  
    Olek II
    Moderator
    Skasujębłędyza50zł wrote:
    trzeba "wywinąć" od góry trochę drucika w emalii i tam podłączyć końcówkę miernika. WFS poniżej 2 uznaj za zadowalający

To może będziesz wyraźniej pisał. Ja wiem w czym rzecz, skąd wiesz jak autor tematu to zinterpretuje? Kolejne pytanie będzie jak podłączyć reflektometr.
    bodzio1
    Level 13  
    Witam serdecznie przepraszam za ten "miernik".....
    Ok wstawiam zdjęcia anteny rozłożyłem ją jak tylko mogłem, luty są moje oryginalnie byłą tylko zgrzewana.
    Antena nie ma "zwarcia" pomiędzy batem a masą, czyli wynika z tego ze masa idzie w podstawkę a żyła gorąca poprzez cewkę do bata, a chyba powinno być inaczej jak kolega "c2h5oh" to narysował.

W załącznikach opisałem sposób połączenia.
    bodzio1
    Level 13  
    Koledzy problem nie został rozwiązany do końca po podmianie anteny na identyczną presidenta nic się nie zmieniło, zaryzykowałem i kupiłem Sirio Ml 145, jakie było moje zdziwienie bez strojenia na reflektometrze :

1 kanał - SWR 1.1
    20 kanał - SWR 1.2-1.3
    40 kanał - SWR 1.5

po dostrojeniu :

1 kanał - 1.2
    20 kanał - nie mierzalne więc około 1 -1.1
    40 kanał 1.3

Wskazania wręcz idealne zmiana anteny pomogła, czy to radio nie współpracuje dobrze z w/w antenami presidenta ??
    kriss51
    bodzio1 wrote:
    czy to radio nie współpracuje dobrze z w/w antenami presidenta ??

Nie ma takiej opcji. Każde sprawne radio CB musi współpracować ze sprawną, dobrze dostrojoną anteną na pasmo CB. Wniosek jest prosty. Antena źle zestrojona lub feler fabryczny anteny. Może być tak że facet w sklepie miał na stanie jakieś wybraki o których nawet sam nie wiedział. Może długość kabli była inna niż producent robi i efekt będzie dokładnie ten sam, nawet grubsza lub cieńsza podkładka podklejona pod magnesem też poważnie uniemożliwia poprawne jej zestrojenie . To tylko gdybanie. Ważne że już masz wszystko ok. Pozdrawiam