Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czujka PIR w garażu - Jaki typ reakcji

grejfrutek 17 Feb 2015 16:26 2982 15
Optex
 • #1
  grejfrutek
  Level 16  
  Witam,
  Proszę o pomoc w ustawieniu typu reakcji czujki PIR w garażu.
  Obecnie czujki w domu i garażu - reakcja natychmiastowa, wyjątek wiatrołap -linia wejścia/wyjścia, czas na wejście/wyjście 20sekund

  1) Włączam czuwanie we wiatrołapie , wychodzę z domu, otwieram garaż z zewnątrz, wyjeżdżam samochodem, zamykam garaż.
  Analogicznie:
  2) Otwieram garaż, wjeżdżam, zamykam, wchodzę do domu, wyłączam czuwanie.

  Jedyne co przychodzi mi do głowy, to zwiększenie czasu na wejście/wyjście we wiatrołapie do 3 minut, a czujka w garażu również linia wejścia/wyjścia z również z dłuższym czasem na we/wy.

  Można to jakoś inaczej, bezpieczniej i logiczniej rozwiązać?
  Bo w 3 minuty to można znaleźć centralę i odłączyć alarm. Mogę ewentualnie pilotem zał/wył czuwanie, ale to ostateczność.
 • Optex
 • Optex
 • #3
  grejfrutek
  Level 16  
  A bez pilota?
 • #4
  wotik
  Level 20  
  Ne masz możliwości skonfigurowania garażu jako drugiej strefy?
 • #6
  jkm73
  Level 21  
  No tak,ale nadal zostanie problem przy opuszczaniu domu. Najlepsze wyjście to dodatkowa klawiatura w garażu.
 • #7
  Lukasz3232
  Level 19  
  Przy włączaniu alarmu sprawa jest łatwiejsza. Czas na wyjście można ustawić na trzy minuty, kontaktron bramy garażowej ustawić jako "finalna" i najpierw otwierać bramę garażową, załączać system i po zamknięciu nastąpi uzbrojenie. Można też w garażu zamontować przycisk do załączania alarmu zamiast klawiatury i kontaktron jw na bramie garażowej, albo moduł internetowy i aplikacja w komórce. Był też omówiony na Elektrodzie patent na sterowanie przez internet za pomocą złącza USB w routerze, który był przyłączony poprzez przejściówkę do RS-a w manipulatorze, jeśli masz system oparty o Integrę.
 • #8
  suworow
  Admin of Property security
  Lukasz3232 wrote:
  jeśli masz system oparty o Integrę.

  I na tym bym na razie poprzestał, póki autor nie poda modelu centrali
  Pozdrawiam
 • #9
  grejfrutek
  Level 16  
  Dziękuję za zainteresowanie. Centrala Satel Versa. Nie mam możliwości zamontowania dodatkowego manipulatora. Proszę o informacje dotyczącą przycisku załączającego alarm w garażu.
 • #10
  bhtom
  Level 38  
  Witam,

  Jeśli masz Versę, dokup do niej moduł MCU i zrób garaż w drugiej strefie sterowanej pilotem. Na pewno będzie to lepsze rozwiązanie niż 3 min czas na wejście. Jeszcze jedno pytanie, czy garaż do osobny budynek (z możliwością wejścia jedynie przez drzwi garażowe) czy też jest połączony z domem?
  Ilu żyłowy przewód masz podciągnięty do czujki w garażu?
  Kolejne rozwiązanie to zakup manipulatora bezprzewodowego, zaktualizowanie fw centrali do wersji 1.04 oraz zakup odpowiedniego modułu Abax.

  Pozdrawiam.

  PS: Tak aby wszystko było OK, to powinieneś mieć kontaktrony na drzwiach do domu i garażu i wtedy czujka we wiatrołapie nie wejścia/wyjścia, a opóźniona wewnętrzna. Kontaktron na drzwiach wejściowych do domu jako wejścia/wyjścia.
 • #11
  grejfrutek
  Level 16  
  Mam 6-żyłowy przewód. 2 żyły wolne bo czujka 2EOLNC. Prawie na kontaktron w garażu. Do garażu wejście tylko z zewnątrz. Będzie problem z kontaktronem w domu...musiałbym kuć.
 • #12
  jkm73
  Level 21  
  Można 6 żyłowy przewód od czujki wykorzystać na magistrale,podłączyć dodatkową klawiaturę i moduł rozszerzeń int-e a potem dodać czujkę ,kontaktron i sygnał z napędu.
 • #13
  Lukasz3232
  Level 19  
  Na tym przewodzie można dołożyć przycisk załączający czuwanie (wejście załączające czuwanie), wtedy po włączeniu guzika system uzbrajałby się standardowo jak po wpisaniu kodu z manipulatora. Na upartego można dołożyć jeszcze wejście odblokowujące opóźnienie sprzężone z pilotem bramy, wówczas można czas na wejście można dopasować do czasu jako jest potrzebny na dojście do manipulatora, przy czym siłowe otwarcie garażu powodowałoby alarm natychmiastowy.

  To wszystko można spokojnie zrobić na 6 żyłach, przy założeniu, że masa dla wejść będzie wspólna, a na drugiej żyle będzie masa do zasilania czujki PIR. Prąd w obwodzie zasilania czujki PIR nie będzie mieć negatywnego wpływu na obwody wejść.
 • #14
  suworow
  Admin of Property security
  wotik wrote:
  Ne masz możliwości skonfigurowania garażu jako drugiej strefy?


  A co to da, poza utrudnieniami w obsłudze?
  Grejfrutek, masz dwie wersje rozwiązania problemu. Jedną nazwijmy to profesjonalną ( JKM) i budżetową przedstawioną przez Lukasza, i ich proponuję się trzymać.
  Co do kucia to tak już jest. Tu na forum do znudzenia wszystkim przypominamy wszystkim o dawaniu kontaktronów na drzwi. oraz o tym że do okablowania warto zatrudnić profesjonalistę, bo on nie tylko bezmyślnie " rozłoży kabelki" ale też zaprojektuje na tym etapie nasz system.
  Pewnie najbliżej będziesz miał do kontaktronu z klawiatury.
  Pozdrawiam
 • #15
  bhtom
  Level 38  
  Witam,

  suworow wrote:
  Pewnie najbliżej będziesz miał do kontaktronu z klawiatury.


  Versa nie posiada linii w manipulatorze (jak CA-6)... No chyba, że myślałeś o wolnych żyłach przewodu manipulatora ;)

  Wracając do tematu, kto daje do garażu tylko 1 przewód 6-cio żyłowy...!
  Najbardziej rozsądne jest zastosowanie ekspandera i manipulatora. Chociaż moje rozwiązanie też nie jest "głupie". Pamiętajmy, że MCU obsługuje również czujki systemu Micra. W garażu chyba nie ma złota i czujki "Micry" by wystarczyły. Autor mógłby również zastosować bezprzewodowy kontaktron na drzwi wejściowe.

  Pozdrawiam.
 • #16
  suworow
  Admin of Property security
  bhtom wrote:
  Versa nie posiada linii w manipulatorze (jak CA-6)... No chyba, że myślałeś o wolnych żyłach przewodu manipulatora :wink:
  A napisałem że posiada? Ale rozumiem i jak najbardziej przyznaję ( wybacz zwykłe przeoczenie), że oczywiście Twoja wersja też jest warta rozważenia. :). No to mamy chyba komplet.
  Pozdrawiam