Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

INTERNET - Ile download i upload?

17 Lut 2015 16:33 2682 13
  • Poziom 2  
    Witam.
    Czekam do czerwca na nowy internet od światłowodu. Teraz mam z neostrady i mam 10mb download i 1mb upload.
    Ile będę mieć jeżeli mam w umowie 60mbps?
  • Specjalista Sieci, Internet
    A umowa nic o tym nie mówi? Chyba powinna.
    To operator decyduje. Nie ma jakiegoś uniwersalnego wzoru na to.
  • Poziom 2  
    Bo czytalem, że dzieli sie na 8 coś i wychodzi, ale wtedy bym miał mniej niż mam teraz...
  • Poziom 35  
    Wojciech. napisał:
    hiubixx napisał:
    Bo czytalem, że dzieli sie na 8 coś i wychodzi, ale wtedy bym miał mniej niż mam teraz...

no jak masz przykładowo 1mb to wtedy wychodzi Ci 125kb/s

Poprawię 1Mb to 128kB. B-bajt, b-bit. Jeden bajt to 8 bitów. Małe i duże literki mają znaczenie.
  • Poziom 2  
    To wiem, że max do 60mbps, ale jest jakaś szansa że bede mieć większy download niż mam teraz?
  • Poziom 28  
    Niestety świadomość ludzi jest jeszcze dość mała, FTTH czy inaczej światłowód do domu kojarzy się od razu z super dostępem itd ... Mało kto rozumie że światłowód to po prostu kabel w którym za medium służy włókno szklane. Jeżeli ISP będzie miał kiepskie styki z resztą świata - internet będzie kuleć. Jęzeli ISP postawi na kiepski sprzęt - internet będzie padać.

Oczywiście że dostęp światłowodowy daje spore możliwości, ale musi być firma która umie to wykorzystać.

Dodano po 57 [sekundy]:

hiubixx napisał:
    To wiem, że max do 60mbps, ale jest jakaś szansa że bede mieć większy download niż mam teraz?

A na jakiej podstawie ktoś ma Ci odpowiedzieć? Poczekaj niech położą kable podłączą pierwszych klientów i wypytaj co i jak działa.
  • Poziom 28  
    Wojciech. napisał:

To się odnosi do routerów z modemem ADSL to raz, a dwa jest to tylko szacowana maksymalna możliwa prędkość naszej linii. Inaczej mówiąc maksymalna możliwa prędkość (na poziomie sprzętowym) na linii DSLAM <-> MODEM. I może nawet nie wspomnę iż prędkość na poziomie IP będzie się od tego różnić. Nie wspominając o tym co jest za DSLAM, lub jaki jest uplink do DSLAMu. Tak więc filmik tak na prawdę jest jedną wielką pomyłką.
  • Poziom 2  
    To tak. Ile downloadu i uploadu zależy przede wszystkim od technologii sieci i medium. W technologii ADSL występuje nierównomierny podział pasma. Stąd też zawsze będzie tak że katalogowo download powinieneś mieć 8 razy szybszy on uploadu. W praktyce bywa z tym różnie.

Kolejna sprawa to medium. Jeśli miałeś linię na miedzi i przechodzisz na światłowód to sytuacja może gwałtownie ulec polepszeniu w przypadku gdy Twoje gniazdko znajduje się daleko od centrali czyli tam gdzie są wspomniane przez kolegę wyżej DSLAM-y... Przez kabel przechodzi sygnał. Wraz z długością kabla wzrasta tłumienie. Im większe tłumienie tym zniekształcenia sygnału są większe. Tutaj właśnie światłowód dominuje, ponieważ jego tłumienie jest znacznie mniejsze od przewodu miedzianego, stąd też może przesyłać informacje bez większych zniekształceń na dłuższych odcinkach.

Dodatkowo na szybkość składa się sprzęt montowany w centralach. W DSLAM-ach instaluje się karty liniowe pracujące w różnych technologiach. Każda technologia ma swoje ograniczenie prędkościowe. Jeszcze nie tak popularny VDSL obsługuje około 50 Mb "przy dobrych wiatrach".

Podsumowując, nikt Ci tu nie jest w stanie powiedzieć jak prędkość się poprawi i czy w ogóle tak się stanie. Wg mnie na pewno stabilność łącza powinna ulec polepszeniu.
  • Poziom 21  
    hiubixx napisał:
    Teraz mam z neostrady i mam 10mb download i 1mb upload.
    Link pokazuje coś innego, pokazuje to w innych jednostkach, które warto znać by przeliczać (bo z twoich jednostek wychodzi to tak 60 mbps : 10 mb = 6 ps).
    hiubixx napisał:
    60 : 10 = 6
    (60 : 8) : (10 : 8) = 6

A czy będzie 60 Mb/s to się okaże, światłowód ma o wiele większą przepustowość niż kable telefoniczne więc na pewno będzie możliwość na pełne 60 Mb/s (a nawet dużo dużo więcej, tyle że żaden operator nie pozwoli zapchać swojego światłowodu w 100% jednej osobie).
  • Poziom 31  
    W GPON jeden user nie jest w stanie zapchac port w OLT nawet jesli limitu predkosci nie bedzie mial. Jest to technicznie nie mozliwe.

Autor moze miec rownie dobrze 60Mbit download i 1000Mbit upload albo 60Mbit download i 0.5Mbit upload. Wszystko zalezy od wyobrazni operatora

Podejrzewam ze bedzie gdzies kolo miedzy 6-10Mbit uploadu