Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Antena UKF FM. - Budowa anteny UKF - dipol półfalowy czy pętlowy

Coremeil 17 Feb 2015 19:01 13344 11
 • #1
  Coremeil
  Level 15  
  Witam,
  zamierzam zbudować antenę UKF strojoną na ~100MHz z rurek miedzianych.

  Chciałbym się dowiedzieć czy zamiast dipola pętlowego z symetryzatorem mogę zastosować dipola półfalowego bez symetryzatora?

  Antena docelowo będzie 3 lub 5 elementowa.
 • #2
  sp4olh
  Level 22  
  Witam. Można stosować dipol otwarty ale może lepiej z transformatorem gamma.
 • #3
  sq3evp
  Level 26  
  sp4olh wrote:
  Witam. Można stosować dipol otwarty ale może lepiej z transformatorem gamma.


  Myślę, że to niewiele pomoże :)


  @Coremeil - to ma być antena do DX ??
 • #5
  sq3evp
  Level 26  
  Spróbuj poszukać coś co się nazywało FM Batwing Antenna - ok 10dB zysku


  Tutaj mam ciekawą antenę:
  Link

  a tutaj inną do DX'ów:
  Link

  i zupełny wypas (jeżeli materiały reklamowe nie kłamią - 19 dB zysku w paśmie 88-108 MHz):
  Link

  i tutaj:
  Link

  Popatrz, poczytaj i buduj, testuj.
  Powodzenia.
 • #6
  Coremeil
  Level 15  
  Jest w internecie dużo poradników i instrukcji, wymiarów jak zbudować antenę ale we wiekszosci anten yagi stosuje sie dipol pętlowy.

  I teraz jeśli zbuduję taką antenę np yagi 3 elementową według np:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=9575199#9575199

  Czy zastosowanie dipola półfalowego bez symetryzatora pogorszy jej charakterystyke względem takiej anteny z dipolem pętlowym oraz symetryzatorem wg opisu?
 • #7
  Yarko74
  Level 12  
  Zabieram się za zrobienie dipola pętlowego na pasmo FM, ale nurtuje mnie taki "drobiazg":
  Niektóre opracowania podają długość dipola od połowy do połowy łuku, jak np w książce "Anteny odbiorcze TV-UKF wykonanie i instalowanie" Autora M.Zarembiński

  w gdzie indziej jest to długość dipola od skraju do skraju jak np w yagi kalkulatorze (tip to tip) , czy innej książce "Anteny telewizyjne i radiowe" - Janusz Pieniak

  więc jak jest prawidłowo ?
 • #9
  Yarko74
  Level 12  
  Z całym szacunkiem ale w przytoczonym temacie nie ma odpowiedzi na moje pytanie. Są przykładowe anteny z wymiarami ale nie wyjaśnienie w jaki sposób prawidłowo wymiaruje się dipol pętlowy.
 • #10
  Jerzy Cieślański
  Level 21  
  Dla Pana, ta różnica w wymiarze dipola pętlowego nie będzie miała praktycznie znaczenia. Wystarczy wymiar od skraju do skraju.

  Dla ciekawości przykłady anten UKF-FM 87.5÷108MHz do wykonania samodzielnie:
  link1;Wymiary anteny Kerner 9.2
  link2;budowa własnoręcznie Körner 9.2
  link3; budowa własnoręcznie Körner 19.3
  link4;wymiary anten UKF-FM 87.5-108MHz
 • #11
  zworys
  Level 39  
  Tak jak kol. Cieślański zaznaczył ta różnica jest absolutnie nieistotna. Proszę sobie sprawdzić procentowo ile to jest w stosunku do długości dipola. Jeżeli jeszcze dipol będzie miał dostateczna grubość ( "smukłość dipola" ) to będzie to praktycznie bez znaczenia. Znacznie większę będzie miała jakość wykonania, pewność połączeń jakość symetryzacji.
 • #12
  Jerzy Cieślański
  Level 21  
  UWAGA PRAKTYCZNA


  Obecnie najpraktyczniejszym, najpewniejszym, przyszłościowyn, rozwiązaniem gwarantującym doskonały odbiór audycji radiowych, w miejscach gdzie brak zasięgu ukf fm 87.5 ~108MHz jest "radio cyfrowe", z internetu bezprzewodowego UMTS/LTE.

  W takich miejscach, np. działka wypoczynkowa w lesie, i tak z reguły do zadawalającego dostępu dosieci internetowej, nadal konieczne jest zastosowanie dobranego modemu z zewnętrzną anteną nadawczo-odbiorczą

  "
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3784585.html

  Obecnie, w Polsce, "pookrycie" nternetu bezprzewodowego z sieci bts/gsm poza dużymi ośrodkami miejskimi jest lepsze niż nadajników radiowych UKF-FM. Z przepustowością (danych} wystarczającą do doskonałego odbioru internetowych i naziemnych audycji radiowych z kraju i całego świata retransmitowanych "w internecie".

  To nadal działa.
  https://komorkomat.pl/darmowy-internet-mobilny/

  Zasięg Bezpłatnego Dostępu do Internetu pokrywa się z zasięgiem internetu Plusa. Ale mogą być miejsca gdzie zamiast BDI, bardziej przydatna będzie przedpłatowa miesięczna karta sim do sieci jakiegoś innego operatora internetu bezprzewodowego.

  Przykładowy zestaw "oszczędnościowy"
  1. Karta sim do Aero2 BDI darmowy ca~40 pln
  2. Router wi-fi (używany) Edimax Lt 6408n, ca~40 pln,
  3. Modem używany, Umts/Lte, E 3272, ca~110 pln
  4. Pojedyncza antena pol. H (szerokopasmowa aby nie bawić się w eksperymenty z różnymi typami) 700, 800, 900,1800, 2100, 2500, 3000MHz, z 10m przewodu antenowego 50 ohm i odpowiednią przejściówką pig-tail na wejście antenowe modemu. ca~150 pln

  W zastosowaniu tylko do 700, 800, 900 MHz można spożytkować zwykłą telewyzyjną antenkę "siatkową" z odpowiednio skróconymi elementami czynnymi, symetryzatorem UHF- IV-V 300/75Ω, przewodem antenowym sat/tv 75Ω i transformatorkiem impedancji falowej 75/50Ω przy przjściu z "koncentryka" 75Ω na pig-tail 50Ω przed gniazdem antenowym modemu 50Ω.

  Kupcze", szerokopasmowe profesjonalne 0÷3GHz
  Tłumienie mocy sygnału ~6dB czyli czterokrotne W/W
  https://www.kabeltechnika.pl/grupa/431

  Lub wykonany własnoręcznie wąskopasmowy: według
  Tłumienie pomijalne.
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=16717848#16717848

  Ze względu na stały rozwój sieci nadajników bts internetu bezprzewodowego, wymieniony wyżej sprzęt jest do osiągnięcia wręcz za darmo od znajomych, czy rodziny którzy anten zewnętrznych, modemów, i starszych routerów już nie potrzebują.

  W lesie, najważniejsze, jest umieszczenie anteny nada2czo/odbiorczej gsm, jak najwyżej. Zysk sygnału, z tego powodu z reguły zawsze przekracza straty sygnału na dłuższym przewodze antenowym od anteny do modemu UMTS/LTE.

  W sytuacji gdy potrzebny jest długi i droższy małostratny przewód antenowy ekonomiczniej (może się okazać) będzie umieści modem zabezpieczony przed wpływem warunków atmosferyczny(ewentualnie modem z routerem LAN, Wi-Fi wyłączone) na maszcie, drzewie, tj. pobliżu anteny nadawczo/odbiorczej ~3÷5m. Nie bliżej i nie dalej. A doprowadzenie zasilania i transmisji danych up/down skrętką, (najlepiej, ekranowaną) od routera w domku.

  Przy mocowaniu wysoko pozostaje jeszcze kwestnia zabezpieczenia odgromowego i anty-przepięciowego takiej instalacji antenowej. I rozłączania (ewentualnego) jej na czas nieobecności na działce tj. W celach "antyzłodziejskich" i antyporażeniowych/odgromowych.

  Nie doradzam stosowania wi-fi na "tej drodze" , poza domem/domkiem, bo może być to NIEDOZWOLONE, wymaganiami RADIO-Technicznymi. I z czasem spowoduje "śmietnik" nie do ogarnięcia jeśli podobnie zrobią sąsiedzi z najbliższych działek.

  Wi-Fi w budynku bez problemu z drugiego routera, (już w domku) też np. Edimax Lt 6408n połączonego skrętką z tym na naszcie przy antenie zewnętrznej.

  2x Edimax =60 pln
  Przesyłka ~ 8÷15 pln

  Antenka mała i lekka więc wystarczy lekki składany maszcik aluminiowy 4~10m, który na działce wypoczynkowej łatwo schować przed złodziejami.

  Więce praktycznych informacji znajdziecie państwo w dziale elektrody o bezprzewodowym internecie.
  Nie gwarantuję, że muszą one być w 100% zgodne z moimi skromnymi sugestiami.
  Tam to jednak Oni są bardziej "oblatani" 😉

  https://www.elektroda.pl/rtvforum/forum440.html