Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elektronarzędzia Milwaukee...

t0m3kj 18 Lut 2015 02:34 16227 32
  • #1 18 Lut 2015 02:34
    t0m3kj
    Poziom 6  

Witam,
    Dostałem dotację z unii na narzędzia do firmy (elektryk-instalacje elektryczne domowe w halach, namiotach itp). Chciałbym coś z górnej półki żeby pochodziło parę lat. Najbardziej zwróciłem uwagę na Milwaukee, wiele osób polecało, czy ten sprzęt jest warty swojej ceny ? Poczytałem trochę internetu o tej firmie i nic wiarygodnego nie znalazłem (jeden chwali a post niżej, że to nic nie warte) Ogólnie potrzebuje:
    -Młotowiertarkę kalsy 2-3kg (tu akurat już kupiłem PLH 32 xe niedawno ale chciałbym poznać opinie o reszcie bo dla pracownika będę jeszcze 1 musiał dokupić a 2300 mi szkoda na pracownika bo nie będzie szanował jak nie jego)
    -Młot udarowo obrotowy sds-max 7-8kg do przebić, większego kucia,
    -myślałem o jakimś młocie udarowym (z samym udarem) do "masowego kucia" puszek, bruzd najlepiej 4-5.5kg żeby był poręczny jak trzeba cały dzień kuć
    -szlifierki kątowe 125 i 230mm
    -wiertarka bez udaru (może być z udarem mechanicznym)(600-900w) najlepiej 2-biegowa
    -wiertarko-wkrętarka min 12v i klucz udarowy (wkrętarka udarowo-obrotowa)
    -odkurzacz przemysłowy
    -Osprzęt (wiertła, dłuta, bity itp). Makita wygląda przyzwoicie cenowo, jak jest z jakością? Lepsze niż np bosch, milwaukee ?
    Proszę o pomoc wyboru tylko elektronarzędzi z uwagi na to, że narzędzia ręczne, mierniki itp już wybrałem.
    Każda opinia, rada będzie pomocna! :) Pozdrawiam.

• #2 18 Lut 2015 07:26
    mlewan
    Poziom 20  

Osobiście używam w pracy wiertarko-wkrętarki Milwaukee oraz ... kurtki ;) Obie solidne i godne polecenia. Czy Makita jest alternatywą z półki cena/jakość? Myślę że tak. Używam młoto-wiertarki akumulatorowej tej firmy i także jestem zadowolony.

• #3 18 Lut 2015 09:21
    andrzej lukaszewicz
    Poziom 38  

Mam cięzką wkrętarke 28V milwaukee używana regularnie od 2,5 roku. Bardzo dobry sprzet, solidny uchwyt, bobre wyważenie i niezły udar ( oczywiście mechaniczny). jedyna wada to dziwne mocowanie akumulatora - po wsunieciu jest lekki luz, co nieco irytuje na tej klasy sprzet za 2200...Ale mozna się przyzwyczaić. Wymieniałem szczotki, do wymiany cały szczotko-trzymacz za 50 zł.
    Mam młot SDSmax 8,5kg, dobrze kuje i wierci, ale ma głupkowate mocowanie przedniego uchwytu na opaskę, która permanentnie się obraca podczas zablokowania przy wierceniu i jest tak skonstruowana, że zajmuje sporo miejsca powiększając znacznie szerokośc młota z przodu- czasem ciasno w trudnych miejscach. Stary dawalt tej klsay słąbiej kuł, ale ergomomia na 5-ke. Lepszy uchwyt przedni, i dwa poziomy momenty 40/80Nm- rewelacja.
    Ogólnie sprzet bardzo trwały, w średniej klasie cenowej, produkcja made in Germany, choć parę rzeczy można by ulepszyć.
    Na pewno nie kupuj wszystkiego z jednej firmy.
    Z małych młotków makita, milwaukee,metabo kątówki raczej makita. Duże i ciezkie 11kg może być hitachi - kupisz 20J ( EPTA) za 3,5 tys.
    Osprzęt sds makita to chińszczyzna lepszej jakości. Mam komplet małych wierteł, tanie i w miare dobre. Za te duże SDSmax chcą chyba za dużo w stosunku do jakości.
    Szukaj abraboro, metabo, hawera, wiertła tylko quatro i naajlepiej o zmiennym skoku slimaka- dużo wydajniejsze i trwalsze, mniejsze ryzyko zablokowania.
    Dla wiekszości marek wiertła robi 1-2 firmy i tylko je "brandują", a to wszystko to samo, wiec lepiej kupic hawerę, niz to samo ze znaczkiem bosch/makita za 20% drożej.
    Koronki abraboro, 3-cześciowe- koronka /wiertło/trzpień SDS ( rozkręcasz ręką po kilku tygodniach pracy) bez głupkowato mocowanych wierteł prowadzacych za śrubke.

• #4 18 Lut 2015 09:31
    mlewan
    Poziom 20  

andrzej lukaszewicz napisał:
    po wsunieciu jest lekki luz, co nieco irytuje na tej klasy sprzet za 2200.

A jak się zachowuje po zapyleniu? Da radę bez problemu wyciągnąć akumulator? W Makicie czasem bardzo trudno wyjąc akumulator, bo się zaciera. Może ten luz jest celowy?

• #5 18 Lut 2015 10:54
    andrzej lukaszewicz
    Poziom 38  

Luz jest tylko na szynie, na mocowaniu mechanicznym, styki sa dobrze ukryte.
    Nigdy nie było problemu z wyjęciem akumulatora, może własnie po to jest ten luz. :idea:

• #6 18 Lut 2015 11:25
    Thunder55
    Poziom 12  

Wiertarko-wkrętarki są dobre z milwaukee, godne polecenia.

• #7 18 Lut 2015 11:43
    t0m3kj
    Poziom 6  

Czyli wkrętarki z milwaukee :) Znalazłem fajny zestaw wkrętarka z kluczem odarowo-obrotowym. Wkrętarki już mam :)

• #8 18 Lut 2015 14:50
    andrzej lukaszewicz
    Poziom 38  

Makita też jest dobra, ale droższa. Milwaukee mozna kupic taniej , w promocji- mało znany sprzet u nas i wszyscy kupuja to co znane ( jak passaty, golfy).
    Mam tez z wyższej półki starszego boscha GSR VLI 36V- bardzo trwała, (wysokie napięcie =małe zużycie szczotek) ale milwaukee HD28 jest mocniejsza.

• #9 18 Lut 2015 18:41
    pawelradomsko
    Specjalista Automatyk

Witam!
    Używam zestawu, o którym pisał t0m3kj tylko powiększonego o lisi ogon - sprawuje się doskonale od ok czterech lat. Oprócz tego nieco tańszą alternatywą (również nierozpowszechnioną)
    jest Rybi np tu: http://www.jula.pl/catalog/narzedzia-i-maszyn...narzedzia-i-maszyny/?f.category.code=A-031200
    Kupiłem duży zestaw 18V i jestem zadowolony.
    A jeżeli cięższe warunki to AEG np: http://wkretarka.com.pl/aeg-2/ i też raczej 18V.
    Pozdrawiam.

• #10 18 Lut 2015 19:32
    t0m3kj
    Poziom 6  

Czyli zakup wkrętarek milwaukee powinien być udany :)
    Myślałem o młotku dla pracownika co sądzicie panowie o tym? Jak robiłem jeszcze jako uczeń to szef miał Makite HR2470 i bosche 2-26 DFR też ładnie i długo śmigały ale może milwaukee lepsze to spokojnie dołożę (może inny model lepszy/sprawdzony?).
    @mlewan rzeczywiście fajne te kurtki chyba też sobie sprawie bo czasami na rusztowaniu zima trochę daje o sobie znać :)
    Co do młota udarowego znalazłem:
    BOsch GSH 388
    Makita HM871C
    HIlti TE-500 (tutaj trochę cena przeraża ~3tys 7.5J / 5.6KG z AVR duzo ponad 3tys ale jak będzie kuł wszystkie puszki może się zwróci)
    Mam jeszcze pytanie odnośnie młotów hilti. Słyszałem, że mają bardzo dobry udar czy to może się przełożyć na wydajność/szybkość kucia w porównaniu do np boscha przy tej samej sile udaru w J (w końcu cena x2) ?

• #11 18 Lut 2015 22:06
    andrzej lukaszewicz
    Poziom 38  

Hilti to już nie to co kiedyś ( dotyczy chyba wszystkich marek) i moim zdaniem nie warto. Za 3 ty kupisz 2 dobre młoty makity, a 2 zawsze zrobią wiecej niz jeden, a w razie awarii nadal pracujesz, a drugi w serwisie.

• #12 18 Lut 2015 22:41
    t0m3kj
    Poziom 6  

W młotku makity hm nie podoba mi się włącznik: albo cały czas włączony albo wyłączony, chyba wybiorę GSH 388 bo tam mogę "klikać" jak chce i opcjonalnie zablokować włącznik (wiem, że powinno się kuć cały czas na włączonym silniku ale czasami tak jest po prostu niewygodnie albo trudniej).
    Jakie polecacie szlifierki kątowe / sds-max i wiertarkę do drewna/metalu (najlepiej 2 biegi)?

• #13 19 Lut 2015 16:15
    Thunder55
    Poziom 12  

Jak szlifierki kątowe to Bosch. Małą polecam GWS 850 CE porządna, tania (made in china ale tylko złożona w chinach a części ma oryginalne) z regulacją obrotów przydaje się. 230mm to polecam GWS 22-230 LVI (droższa od H / JH ale warto). Z kątówkami z milwaukee nie mam doświadczeń ale słyszałem, że dobre.

• #14 19 Lut 2015 20:51
    andrzej lukaszewicz
    Poziom 38  

Thunder55 napisał:
    Jak szlifierki kątowe to Bosch.

Tu sie nie zgodze. Miałem porównanie 10 at temu , gdzie w firmie mieliśmy porównywalne: makite i boscha. Kultura pracy boscha duzo gorsza od makity. I chyba do tej pory tak zostało, choć dawno boscha nie miałem w ręku, unikam tej marki.
    Model , który podałeś jest niweygodny w chwycie, bo jest gładko korpus i stosunkowo gruby. Weź w rękę GA5030 ( słabsza 700W) to zobaczysz różnicę. mam tez mocniejsza makitę 125 1200W z systemem sjs ( taka sprzeżynka na wałku silnika pomiedzy wirnikiem, a małym kółkiem zębatym) nie powoduje gwałtownych zaklesszczeń tarczy, płynna praca pod duzym zmiennym obciażeniem

• #15 19 Lut 2015 23:38
    Topolski Mirosław
    Specjalista AGD

andrzej lukaszewicz napisał:
    . Kultura pracy boscha duzo gorsza od makity. I chyba do tej pory tak zostało, choć dawno boscha nie miałem w ręku, unikam tej marki.

Jeśli nie miałeś dawno danej marki w ręku to lepiej nie wypowiadaj się w ten sposób.
    w Boschu weszło wiele nowych maszyn i praca nim jest naprawdę wygodna lecz zdaję sobie sprawę z tego że każdy ma swoje przyzwyczajenia dlatego warto skupić się na zaletach maszyn których się używa a opinię o innych maszynach zostawić tym którzy nimi pracują od dłuższego czasu.

• #16 20 Lut 2015 18:23
    t0m3kj
    Poziom 6  

Jednak przez te 10 lat marki pozmieniały się o 180° i nie są już takie same jeżeli chodzi o osiągi, funkcjonalność i wytrzymałość przede wszystkim. Technologia idzie do przodu coraz szybciej (kto by pomyślał o wiertarce z 4j uderzenia na aku 36v 5 czy 10 lat temu ?!).Dzięki za odpowiedzi. Więc dużą kątówkę mimo wszystko wezmę z boscha, ciekawi mnie jak ten anti-vibration się spisuje :D. Co do małej... Milwaukee ma fajną opcje dokupienia osłony przeciwpyłowej do każdego modelu 125mm. Nie kupuję bruzdownicy i może to być ciekawa opcja, która zastąpi bruzdownice w ostateczności. Może ktoś coś o nich powiedzieć ?

• #17 24 Lut 2015 13:00
    t0m3kj
    Poziom 6  

Witam, pooglądałem trochę elektronarzędzi milwaukee w sklepach i zaniepokoiła mnie jedna rzecz. Na tabliczce znamionowej na sprzęcie tej klasy (podobno "Made in Germany") powinno być napisane "Made in Germany" a jest tylko jakiś niemiecki adres. Słyszałem, że to oznaka iż może to być chińszczyzna. Czy to prawda ? Jak poznać oryginalne milwaukee made in germany od jakiejś chińszczyzny ? Proszę o pomoc, nie chciałbym stracić kilku tys na chińszczyzne jeszcze duużo droższą od konkurencji.

• #19 28 Lut 2015 17:15
    2568294
    Usunięty  
  • #20 01 Mar 2015 11:02
    Thunder55
    Poziom 12  

Sam ostatnio kupiłem wiertarkę bezudarową Milwaukee (HD2E 13 R) swoje waży ale jestem z niej bardzo zadowolony. Tylko szkoda, że nie ma do niej walizki bo przydało by się gdzieś osprzęt schować ale będę coś kombinował z varioboxem, jakąś formę z pianki czy styroduru, żeby ładnie, sztywno leżała z osprzętem :)

• #21 01 Mar 2015 12:01
    2568294
    Usunięty  
  • #22 01 Mar 2015 19:36
    andrzej lukaszewicz
    Poziom 38  

Jacek-od-palnika napisał:
    Z praktyki wygląda to tak, że jak w zakładzie są boshe, hilti, graphity, metabo to wszyscy przychodzą po moje makity.

Nie bredź, nagle pojawia sie fala elektromagnetyczna i wszystko nagle zamiera na czas Twojej obecności... :D
    Tak sie ma ja się dba szczególnie w zakładach, gdzie sprzęt należy do wszystkich, gdy jest potrzebny, a do nikogo, jak trzeba coś naprawić, albi coś zaczyna chrupać.
    Mam od wielu lat elektronarzędzia boscha, makity, dewalta, milwaukee, metabo, AEG, i nawet parkside'a i jak dbasz o sprzet ,wymieniasz smar, to konczy sie na wymianie łożysk, szczotek, uchwytów sds.
    Trzeba też wiedzieć co do czego i jak tego można użyć. Jak ktoś używa2,8J młotka sds+ do koronek 80mm w betonie ( a znam takich), to później narzekanie, że to czy tamto dziadostwo.

• #23 01 Mar 2015 19:56
    2568294
    Usunięty  
  • #24 02 Mar 2015 20:35
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  

@t0m3kj mam Milwaukee PLH 32 QEX, naprawiałem, bo kupiłem używaną. Urządzenie niezbyt szanowane przez poprzedniego właściciela.

Znalazłem w sumie jedną wadę, słabej jakości uszczelniacz na końcu wałka silnika przed zębatką przekładni kątowej. Oraz najprawdopodobniej znikoma ilość smaru w tejże przekładni. Finał był taki, że pomimo, iż wiertarka miała góra półtorej roku, tryb jest już znacznie zużyty. Moim zdaniem należało by rozebrać nową i nałożyć tam odpowiednia ilość smaru. Plusem jest to, że tryb da się wymienić.

Dolne łożysko również mogło by być uszczelnione, bo wentylator wtłacza doń pył.

Poza tym, wykonanie naprawdę dobre, warte tej ceny.

Milwaukee to amerykański producent. A gdzie jest wyprodukowany, tam gdzie taniej.

• #25 03 Mar 2015 21:27
    t0m3kj
    Poziom 6  

Wielkie dzięki :) Zdecydowałem się na wiertarkę Milwaukee PD2E 22 R. Tylko dziwiło mnie to, że ww model HD2E 13 R jest słabszy, lżejszy, bez udaru, bez walizki a wyraźnie droższy.

• #26 04 Mar 2015 18:26
    Thunder55
    Poziom 12  

Ja ją (HD2E 13 R) kupiłem ze względu na "starą, dobrą" konstrukcję ponieważ takie narzędzia milwaukee cieszyły się dobrymi opiniami. Większość produktów z tą konstrukcją wycofali z produkcji wg mnie dlatego, że za długo wytrzymywały i klient nie musiał kupować następnej po gwarancji :) Nie wiem jak z jest z tą nową ale mnie nie przekonała.
    @andrzej lukaszewicz, @Jacek-od-palnika Mieliście kiedyś model PD2E 22/24 R/S ? Chciałbym usłyszeć o nich jakąś opinie. Są dosyć ciężkie w stosunku do mocy ale czy idzie z tym w parze trwałość ?

• #27 04 Mar 2015 21:04
    2568294
    Usunięty  
  • #28 04 Mar 2015 21:38
    t0m3kj
    Poziom 6  

@Jacek-od-palnika To prawda :D tylko w zawodzie elektryka naprawdę rzadko się wierci więcej niż 13mm, potrzebuję wiertarki głównie do wiercenia puszek w regipsach, przewiertów przez belki drewniane, stelaże no i czasem koronką diamentową w murze puszkę wywiercić się zdarzy. 850w/60Nm do tego styknie :)
    Widzę, że AEG ma nawet identyczną konstrukcję co milwaukee (PD2E i SB 20/22) powinno być w porządku skoro obie firmy tej klasy z niej korzystają :) Wybrałem model z udarem dlatego, że powinny być one bardziej pyłoszczelne od tych bez udaru a bez tego się nie obejdzie.

• #29 04 Mar 2015 23:25
    Topolski Mirosław
    Specjalista AGD

AEG jest teraz firmą wchodząca w skład Milwaukee a wcześniej była w Atlas Copco zresztą wystarczy porównać wyroby i wszystko jest jasne.

• #30 05 Mar 2015 05:02
    2568294
    Usunięty  
 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME