Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

mały i tani transformator

18 Lut 2015 09:54 1419 13
  • Poziom 14  
    Witam, juz sporo czasu siedzę w elektronice, ale jeszcze nigdy nie wykonałem układu poprzez wbudowany transformator. Zawsze używam gotowego zasilacza ze stabilizowanym napieciem. Teraz chciałbym pierwszy raz użyc transformatora, który zamieni zmienne 230V na np 9V. Wiem jak wyprostować te napiecie za pomocą mostka i kondensatora (dalej może nawet stabilizator), ale na temat rodzajów i podłączenia transformatorów jestem zielony.
    Znalazłem np cos takiego za 6zł.:
    PRI 230V 40/60Hz
    SEC1 9V 1,15VA
    SEC2 9V 1,15VA

Czy te sec1, sec2 dotyczy takiego podłączenia jak zaznaczyłem na czerwono?
    a pod piny 1 oraz 5 podłączam 230V?
    i czy tam gdzie jest kropka to ma byc przewód fazowy?

Dodano po 2 [minuty]:

aha i co oznacza 1,5VA, czy jest to volt x amper czyli moc?
  • Relpol przekaźniki
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    madiz08 napisał:
    Czy te sec1, sec2 dotyczy takiego podłączenia jak zaznaczyłem na czerwono? a pod piny 1 oraz 5 podłączam 230V?

Tak.
    madiz08 napisał:
    i czy tam gdzie jest kropka to ma byc przewód fazowy?

Niekoniecznie musi tam być przewód fazowy. Kropkami zaznacza się początek uzwojenia. Ta informacja ma znaczenie w przypadku łączenia ze sobą wielu uzwojeń.
    madiz08 napisał:
    aha i co oznacza 1,5VA, czy jest to volt x amper czyli moc?

VA to moc dla prądu zmiennego, odpowiednik W dla prądu stałego.
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    1,5VA przyjmij jako 1,5W.
    1-5 to pierwotne a 6-7 i 9-10 to wtórne.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Relpol przekaźniki
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Ale tu co rysunek, to inne numerki, po prostu trzeba pomierzyć omomierzem, sieciowe ma dużo większy opór, a te dwa mniejszy, przy okazji sprawdzisz czy są rozdzielone od siebie. Kropka oznacza początek uzwojenia.
    W [VA] podaje się moc pozorną, czyli iloczyn watości skutecznej napiecia i prądu S=U*I, a więc 1,5VA, to to samo co 1,5W, w przypadku gdy mamy do czynienia z odbiornikiem czysto rezystancyjnym, gdyż wtedy cosφ =1 więc P=S.

Jeżeli pomogłem kliknij +
  • Poziom 14  
    Dziękuję za tak szybkie odpowiedzi, już teraz wszystko jasne (dla pewności jeszcze pomierzę omomierzem)
  • Poziom 14  
    Faktycznie, pomyliłem się, tam jest 1.15VA. Zamówiłem na allegro 3szt. tych transformatorków, także jak przyjdą to przetestuję. Pamietam, ze na pierwszym roku studiów na laborkach robiliśmy ćwiczenia z doborem kondensatora elektrolitycznego jako filtra juz po mostku prostowniczym i tam wychodziło chyba, że im wieksza pojemność tym napięcie bardziej wygładzone, ale jak doszliśmy już do pewnej pojemności gdzie "wygładzenie" było najlepsze z mozliwych do uzyskania, to dalsze zwiększanie pojemności kondensatora już nic nie dawało.
    Tak z ciekawosci chciałbym zapytać: czy jest jakiś wzór na dobór kondensatora filtrujacego, czy też poprostu powinienem wstawić tam możliwie jak największy, np. 470uF minimum?
  • Poziom 14  
    Super, dzięki waszym informacjom wszystko poszło mi gładko, także jeszcze raz podziękował Panowie. Ogólnie chciałem to wykorzystać do mojego tematu
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=2977239&highlight=
    i zbudowałem (na razie prowizorycznie dla sprawdzenia) coś takiego:
    Nie miałem niestety żadnej lampki, także włączyłem radyjko (sterowane z Atmega8 przez dwa przekaźniki bistabilne), troche cicho, bo bardziej słychać przeskoki przekaźnika niż muzykę, ale działa uruchamiane za pomocą nie używanych przycisków pilota TV.

Tak jak wspomniałem, wcześniej nigdy nie robiłem nic pod napięciem 230V, dlatego chciałbym zapytać, czy pod względem bezpieczeństwa takie połączenie jest ok? Wiadomo, ze docelowo jak znajdę odpowiednia obudowę to jedynie gniazdo będzie wystawać, ale czy ogólnie takie połączenie przewodów jest poprawne?
    Przepraszam za trochę nie poprawny schemat, ale robiłem na szybko
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    Podłączenie est ok. Gratuluję układu :)

Pozdrawiam.
  • Poziom 14  
    Dokładnie tak, do niczego więcej. Fajnie, to jeżeli wszystkie podłączenia są ok, można chyba zamknąć temat. Jeszcze raz dziękuje za odpowiedzi :)
  • Poziom 29  
    goldi74 napisał:
    VA to moc dla prądu zmiennego, odpowiednik W dla prądu stałego.
    To nie tak.
    Woltoamper jest jednostką mocy pozornej, a wat czynnej. Owszem, w obwodach prądu stałego istnieje tylko moc czynna. Natomiast przy prądzie przemiennym występuje: moc czynna mierzona w watach [W], moc bierna mierzona w warach [var], oraz ich suma - moc pozorna mierzona w woltoamperach [VA].
    Małe transformatory, zwłaszcza niedociążone, mają dość niski współczynnik mocy. A więc pobierana ilość VA i W może różnić się znacząco.