Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prostownik do akumulatorów żelowych 16A.

18 Lut 2015 12:21 3084 18
 • Poziom 19  
  Witam,
  Potrzebuję zbudować prostownik do 2 akumuatorów żelowych 28Ah połączonych równolegle (producent podaje prąd ładowania 8,5A na akumulator). Zrobiłem schemat na podstawie kitu AVT2309 ale z końcem mocy na 5 sztukach 2N3055. Schemat wydaje mi się, że jest dobry, ale prosiłbym o sprawdzenie poprawności: Prostownik do akumulatorów żelowych 16A.
  całość ma być zasilana z toroida 250-300W 16V. Pozdrawiam Nowakus.
 • Poziom 18  
  Witam, układ wydaje się dobry podłączałeś go już np: pod żarówkę, brakuje amperomierza i wtedy dokładnie sprawdzisz. Nie przesadzaj z prądami ładowania, lepiej ładować mniejszym dłużej niż większym szybko. Bo narobisz sobie szkody, napisz o efektach i pomiarach. Pozdrawiam, Robert.
 • Poziom 19  
  Witam,
  Więc tak układ to narazie plan, chciałem skonsultować schemat i niedługo biorę się do realizacji. Amperomierz oczywiście będzie oraz bezpieczniki i termik. Mam już jeden AVT2309 na stabilizatorze 5A i zwieranie, zasilanie tym czegoś (silników, żarówek) nie rozbi na nim większego wrażenia. Jeszcze mam pytanie 16V toroid wystarczy prawda? Większe napięcie i tak nie jest potrzebne, a i tak nadmiar zamieni się w ciepło. Jeszcze mam pytanie odnośnie montażu obudów TO3 na radiatorze. Gdzieś w fabrycznych wykonaniach widziałem taki sposób: Prostownik do akumulatorów żelowych 16A.
  Czy w moim wypadku (5 tranzystorów) taki montaż się nada? Czy nie powstanie "gardło" cieplne na tym kątowniku i tranzytory nie oddadzą ciepła na żeberka?
 • Specjalista elektronik
  Co do napięcia, to w https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=14270424#14270424 podałem link do programu, który zamieściłem, żeby je wyliczać - zauważ, że masz spadek napięcia na LM317, na złączu emiter-baza tranzystora, na oporniku w emiterze - to wszystko są straty. Poczytaj wypowiedzi tego, kto użył tego programu, żeby nie powtórzyć jego błędów. A jak będzie działać taki radiator, trzeba policzyć - sprawdzić (np. w Wikipedii) współczynnik przewodnictwa cieplnego aluminium...
 • Poziom 32  
  nowakus napisał:
  prostownik do 2 akumuatorów żelowych 28Ah połączonych równolegle

  Nie powinno się ładować akumulatorów połączonych równolegle, ten temat był wielokrotnie poruszany na elektrodzie.
 • Poziom 19  
  Czytałem elektodę i arbiter.pl na tematy ładowania. I zdania są podzielone. Ja moje ekspoloatowałem dotychczas tak: rozładowanie szeregowo (silnik 24V), ładowanie równolegle. Nigdy nie ładowałem szeregowo. To może inaczej czy jakby zrobić dwa AVT2309 po 8A osobne, i zasilać je z transformatora 300W z dwoma uzwojeniami wtórnymi (każde dla oobnej ładowarki) wtedy wyzły by "quasiosobne" dwa prostowniki. I ładować tak:
  Prostownik do akumulatorów żelowych 16A.
  Ładowarkę podłączać 3 pinową wtyczką do zabudowanej w urządzeniu baterii.
 • Moderator Projektowanie
  Jesteś pewien, że producent podaje prąd ładowania akumulatora żelowego 28Ah o wartości 8,5A ?
  Dla prądu 16A zbyt małe pojemności filtrujące - będą duże tętnienia.
  Można ładować połączone równolegle akumulatory o ile są identyczne.
  Co do napięcia - potrzebujesz około 18V przed LM317. Do tego spadki napięcia na diodach oraz tętnienia, co oznacza że przy odpowiednio dużych pojemnościach filtrujących transformator powinien dawać ok. 16VAC (pod obciążeniem).
  Będzie dużo ciepła - taki sposób montażu tranzystorów to dodatkowy opór cieplny samego kątownika a następnie złącza kątownik-radiator. Najlepiej bezpośrednio na radiatorze (gładka powierzchnia !), z pastą, ewent. nadmuch.
 • Poziom 19  
  Czyli tak jak mówłem. Aprpop ładowania zdania są podzielone. A jak lepiej jest dla akumulatorów? bo wg mnie, nie ma różnicy. Jak baterie są w jednakowym stanie, od nowości równocześnie używane i prosces rozładownainia rozpoczynją od tego samego napięcia. Alumulatory mam takie Prostownik do akumulatorów żelowych 16A.
  i jest max initial current 8,4A (maksymalny prąd początkowy). A to rozwiązanie z quasioddzielnymi ładowarkami ma szanse bytu? bo w sumie to było by dla mnie wygodniejsze - podłączam jedną wtyczkę i cześć, a tak musze mieć przełącznik wysokoprądowy szeregowo-równolegle. Co do pojemności to zasialcz był przeklejony z innego projektu, pojemność czywiście dużo za mała. Myślę żeby wstawić 3 lub 4 x 22000uF lub coś koło tego.
 • Poziom 32  
  Akumulatory można ładować równolegle,mogą się nienaładować w tym samym czasie.Przy ładowaniu szeregowym istotny jest stan naładowania i któremuś można zaszkodzić .
 • Poziom 19  
  Czyli z tego wszystkiego wniosek płynie jeden: najlepszą opcją jest wykonanie prostownika składającego się z dwóch ładowarek po 8A, akumulatory połączyć szeregowo z dostępnym punktem mostkowania i tam podpiąć ładowarki. I niezależnie od stanu/napięcia/czasu ładowania będzie dobrze. Jak jedna skończy przejdzie do pracy podtrzymującej w czasie której ewentualnie druga dokończy ładowanie. Założyć dwa amperomierze, aby widzieć co i jak. Tylko czy wspólny przewód (na schemacie zaznaczony jako różowy :) post #7) nie zakłóci w jakiś sposób pracy ładowarek?
 • Poziom 32  
  Jak akumulatory podpiąć ?
  Niepokoi mnie prąd ładowania,podaj typ aku i producenta.
 • Poziom 32  
  Przy ładowaniu akumulatora żelowego nie ma potrzeby stabilizacji napięcia ani tym bardziej jego filtracji,wystarczy prosta ładowarka na tyrystorze i układ który odłączy akumulator po naładowaniu,np.ładowarka pana Józefa
 • Poziom 19  
  Dane akumulatorów na obrazku kilka postów wyżej. Akumulatory do ładowarek podpiąć jak na rysunku z postu z góry #7. Co do filtracji to nie wiem, ale co do stablilizacji miał bym pewne wątpliwości. Wszędzie gdzie czytałem o ładowaniu aku żelowych jest mowa o tym aby napięcie było stabilizowane oraz ograniczane prądi i napięcie by nie powodować "gotowania aku".
 • Poziom 32  
  nowakus napisał:
  napięcie było stabilizowane oraz ograniczane prądi i napięcie by nie powodować "gotowania aku".

  Akumulator żelowy jest to akumulator kwasowo -ołowiowy tylko zamiast roztworu kwasu siarkowego ma żel powstały ze zmieszania kwasu siarkowego z krzemionką,nie paruje a inne parametry ma podobne do tzw.zwykłych akumulatorów poza relatywnie mniejszą mocą podczas rozładowania dużymi prądami powyżej C/3. Z tego powodu akumulatory żelowe nie są na ogół stosowane do zastosowań wysokomocowych ani w bardzo niskich temperaturach
 • Poziom 19  
  Dobrze to inaczej: mam dwa akumulatory wyprodukowane w technologi AGM (elektrolit zawarty w separatorach z włókna szklanego).
  Prostownik do akumulatorów żelowych 16A.
  Pracują połączone szeregowo zasilając silnik 24V. Teraz potrzebuję je naładować. Jak najlepiej to zrobić:
  1) łącząc równolegle w baterię 12V 56Ah i ładować jedną ładowarką 12V prądem ok. 6A
  2) łącząc szeregowo, z dostępnym punktem mostkowania i ładować dwoma ładowarkami 12V każda po ok. 3A w taki sposób: Prostownik do akumulatorów żelowych 16A.
  3) łącząc szeregowo w baterię 24V 28Ah i ładować ładowarką 24V 3A?
 • Poziom 32  
  Najlepiej 2 ładowarki 14,2V z ograniczeniem prądowym 3A. Potraktuj je jako osobne, tak jak na rysunku.
 • Poziom 35  
  Witam.
  Akumulatory tego typu należy ładować stałym napięciem.
  Co jest zresztą napisane na akumulatorze.
  Po prostu - musisz mieć ładowarkę z napięciem wyjściowym 14,5 V ( w zależności od trybu pracy - opisane na akumulatorze ) z ograniczeniem prądowym na poziomie 8 - 8.5 A.
  To jest prąd początkowy.
  W miarę ładowania prąd spada - a napięcie ustala się na poziomie 14.5V.
  Pozdrawiam.