Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Moc sygnalu (dB) w Tv kablowej

Portal 18 Lip 2005 22:20 34866 52
  • #31 18 Lip 2005 22:20
    klopacinski1
    Poziom 14  

Jak by operator miał sie tłumaczyć klilientowi ze syg jest poprawny i miesci sie w granicy normy np. 80 dB/miv to juz 1/4 tv nie działa poprawnie chociaż przejdzie norme

• #32 18 Lip 2005 22:26
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

Normę dla klienta - ale nie dla URT - akurat ten poziom ich najmniej interesuje ;)

Pzdr

koledze chodzi zapewne o dBµV --- dB/miv???

• #33 21 Lis 2005 17:34
    Portal
    Poziom 16  

Witam Ponownie

Zauwazylem u sibie ostnio spadek poziomu sygnalu - tzn przez dluzszy czas byl on w granicach od 0.0 dBmv 0.8 dBmV na modemie internetowym Tv kablowej ( juz po zwortnicy multimedialnej) - teraz jest w granicach - 4.0dBmV ( wartosc ujemna minus)
    Odpiolem wiec zwortnice i podlaczylem wprost pod modem - sygnal wynosil 7.2dBmV ale zrobilem jeszcze jedna sprawe podlaczylem modem internetowy tuz przy wejsciu sygnalu do domu ( bez zwortnicy) i sygnal wyniosl 9.5 dBmV wiec mnie zaskoczyly ten spadek z 9.2dBmV do 7.2 dBmV na dlugosci kabla okolo 5m ktory idzie w domu
    Wiec mam pytanie czy to mozliwe ze jest az taki duzy spadek na 5 metrach ( z 9.5dBmV na 7.2dBmV) - czy moze ten 5 metrowy kabelek sie uszkodzil gdzies ? ( dodam ze w pewnym miejscu w przedpokoju ten kable idzie pod grubym dywanem i jest czasami deptany - czyzby ktos za mocno podeptal i zmienily sie wlasciwosci kabla) ?

• #34 21 Lis 2005 17:59
    klopacinski1
    Poziom 14  

2,3 dB to nie błąd jak downstrem jest na około 600 MHZ to tłumienność
    dla 600 Mhz- (załozenie) Będzie około 16dB-100 m(dobry kabel budynkowy) kabel starzejąc się tłumi bardziej
    wysokie częstotliwości + tłumienie złącza, + błędy wskazania modemu

• #35 21 Lis 2005 18:01
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

Witam

Wpiełeś na wejściu do mieszkania - ciąłeś tam przewód czy jest on tam beczkowany?

Jeśli to drugie - to wszystko ok - złączki + przewód w normie.

Co do poziomu sygnału - na zimę sygnały się podnoszą - więc powinno być odwrotnie - możliwe, że nastapiła przeróbka Twojego pionu i sygnał został zmniejszony - ale nadal w normie.
    Pzdr

• #36 21 Lis 2005 18:14
    Portal
    Poziom 16  

kasprzyk napisał:
    Witam

Wpiełeś na wejściu do mieszkania - ciąłeś tam przewód czy jest on tam beczkowany?

Jeśli to drugie - to wszystko ok - złączki + przewód w normie.

Co do poziomu sygnału - na zimę sygnały się podnoszą - więc powinno być odwrotnie - możliwe, że nastapiła przeróbka Twojego pionu i sygnał został zmniejszony - ale nadal w normie.
    Pzdr

na wejsciu do mieszkania jest zlaczka typu F ( tulejka ) ktora laczy dwa kable - wchodzacy i biegnacy po mieszkaniu. Kiedy zamiast zlaczki byl rozdzielacz ale wywalilem go i zastosowalem zwykla tulekowa zlaczke typu F a rozdielacz multimedialny jest obok TV i modemu

dziwi mnie ze sygnal na 5 metrowym kablu ktory idzie w domu ( zima nie ma nic tu do tego) ma takie tlumienie - sygnal spada z 9.5dBmV na 7.2 dBmV - czy to normalne ? - moc sygnalu mierzylem podlaczajac modem w zlaczke w miejsce kabla biegnacego po domu

• #37 21 Lis 2005 19:59
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

Portal napisał:

.................dziwi mnie ze sygnal na 5 metrowym kablu ktory idzie w domu ( zima nie ma nic tu do tego) ...............

Zima ma do pracy całej sieci - i także bezpośredni wpływ na Twój poziom sygnału dochodzący do mieszkania - i to miałem na myśli - co do Twojego "kawałka przewodu" - oczywiście nie.
    Portal napisał:

a takie tlumienie - sygnal spada z 9.5dBmV na 7.2 dBmV - czy to normalne ? - moc sygnalu mierzylem podlaczajac modem w zlaczke w miejsce kabla biegnacego po domu

Jest to tylko 2dB - wszystko jest ok! - tak jak pisałem złącza także wprowadzają stratę sygnału około 1dB - tutaj dochodzi beczka-efka - efka - czyli wszyskto w normie
    pozdrawiam

• #38 21 Lis 2005 21:21
    Portal
    Poziom 16  

kasprzyk napisał:
    Portal napisał:

.................dziwi mnie ze sygnal na 5 metrowym kablu ktory idzie w domu ( zima nie ma nic tu do tego) ...............

Zima ma do pracy całej sieci - i także bezpośredni wpływ na Twój poziom sygnału dochodzący do mieszkania - i to miałem na myśli - co do Twojego "kawałka przewodu" - oczywiście nie.
    Portal napisał:

a takie tlumienie - sygnal spada z 9.5dBmV na 7.2 dBmV - czy to normalne ? - moc sygnalu mierzylem podlaczajac modem w zlaczke w miejsce kabla biegnacego po domu

Jest to tylko 2dB - wszystko jest ok! - tak jak pisałem złącza także wprowadzają stratę sygnału około 1dB - tutaj dochodzi beczka-efka - efka - czyli wszyskto w normie
    pozdrawiam

tylko ze ja wczesniej ( kilka tygodni temu ) mialem moc sygnalu okolo 10dBmV tuz przed zwrotnica ) a na modemie po zwrotnicy mialem okolo 0.0 - 1.0 dBmV
    Dlatego tez czy na tych 5 metrach moglo nagle tyle spasc? czy moze kabelek sie uszkodzil? ( czesc kabla idzie pod dywanem _ po ktorym sie chodzi

• #39 21 Lis 2005 22:37
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

Tak - zgadza się zwrotnica tłumi 10dB - sprawdź na naklejce.
    A obniżenie ogólne o 4dB może być wynikiem róznych przeróbek sieci.
    Teraz się dogadaliśmy czy jeszcze o coś innego chodzi? ;)

Pozdrawiam

• #40 22 Lis 2005 05:34
    Portal
    Poziom 16  

kasprzyk napisał:
    Tak - zgadza się zwrotnica tłumi 10dB - sprawdź na naklejce.
    A obniżenie ogólne o 4dB może być wynikiem róznych przeróbek sieci.
    Teraz się dogadaliśmy czy jeszcze o coś innego chodzi? ;)

Pozdrawiam

Najwazniejsze pytanie - czy 5 metrowy kabel po ktorym w pewnym miejscu sie chodzi ( bo lerzy pod dywanem) moze sie uszkodzic i mocniej tlumic ?

• #41 22 Lis 2005 08:51
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

Witam

Tak - teoretycznie oczywiście przewód może się uszkodzić - wszystko zależy jakie siły na niego działają, czy jest zgnieciony, załamany całkowicie spłaszczony - w praktyce w wielu mieszkaniach przewody antenowe idą na "szagę" pod dywanami i nie pamiętam, żeby zdarzyła nam się taka usterka.

• #42 23 Lis 2005 23:23
    Paweł Sq6dxp
    Poziom 16  

"Zauwazylem u sibie ostnio spadek poziomu sygnalu - tzn przez dluzszy czas byl on w granicach od 0.0 dBmv 0.8 dBmV na modemie internetowym Tv kablowej ( juz po zwortnicy multimedialnej) - teraz jest w granicach - 4.0dBmV ( wartosc ujemna minus)"

Witam,w naszej sieci staramy się tak operować zwrotnicami aby ten sygnał oscylowal od -4.0dbmv do +4.0dbmv,a upstrem do 49dbmv,nie ma problemu wszystko pracuje prawidłowo,najczesciej uzywamy zwrotnic telmor gm 240 i 350,sygnał moze się zmieniać z uwagi na regulacje i prace modernizacyjne prowadzone wewnatrz sieci.

• #43 24 Lis 2005 05:39
    Portal
    Poziom 16  

Paweł Sq6dxp napisał:
    "Zauwazylem u sibie ostnio spadek poziomu sygnalu - tzn przez dluzszy czas byl on w granicach od 0.0 dBmv 0.8 dBmV na modemie internetowym Tv kablowej ( juz po zwortnicy multimedialnej) - teraz jest w granicach - 4.0dBmV ( wartosc ujemna minus)"

Witam,w naszej sieci staramy się tak operować zwrotnicami aby ten sygnał oscylowal od -4.0dbmv do +4.0dbmv,a upstrem do 49dbmv,nie ma problemu wszystko pracuje prawidłowo,najczesciej uzywamy zwrotnic telmor gm 240 i 350,sygnał moze się zmieniać z uwagi na regulacje i prace modernizacyjne prowadzone wewnatrz sieci.

upstream (Power Level) wynosi u mnie zas 33.x dBmV ( x - to liczba ktora sie zmienia sobie) - czy to nie za malo ?
    Powiedz mi tak ze czy u sibie na bazie macie oprogramowanie ktore pokazuje wam ( monitoruje) ze jakis modem ma za slaby sygnal ( sygnalizuje wam o tym) ?

• #44 24 Lis 2005 09:30
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

Witam

Poziom pracy modemów zależy od budowy sieci, jeżeli modem nie jest "wyrzucany", pingi są poprawne , oznacza to, że jest wszystko dobrze.

Najważniejszy jest stosunek C/N - czyli sygnał/szum - ale to nie jest już na Twojej głowie.

Nie wiem, jak u kolegi - ale my mamy sieć monitorowaną - jeżeli następuje jakaś zmiana na przewodach u klienta, (do modemu) jest to odczytane i zapisane.

pzdr

• #45 24 Lis 2005 12:36
    Paweł Sq6dxp
    Poziom 16  

witam,najczęsciej sieci są monitorowane,czasami na skutek pewnych zmian modernizacyjnych serwis zagląda do klienta i jest zmuszony operować sygnałem poprzez zmianę zwrotnic itp.Parametry pracy sieci ustalone są przez operatora i póki mieszczą się w granicach pracy urządzeń nie ma problemu wszystko będzie pracowało,dla naszej sieci zakłada się poziom sygnału upstream od 45dbmv do 52dbmv(zgodnie z naszą literaturą)w praktyce jednak nie przekraczamy 49dbmv,co do downstream literatura(założenia pracy sieci)podaje próg -10dbmv do +10dbmv ale ten poziom nie jest stosowany,serwis zaleca -4dbmv do +4dbmv i tego się trzymamy,do moich obowiązków nalezy prawidłowe podłaczenie klienta i uzyskanie poziomu według wytycznych,jezeli występują inne problemy np zbyt niskie sygnały serwis dokonuje szczegółowych pomiarów i usuwa usterkę,czasami też spotykamy się z "radosną twórczoscią"klientów,niektórzy z nich dokonują po naszym wyjsciu dzielenia sygnału przed zwrotnica przy pomocy rozgałęźników 1/2,później zgłaszają uszkodzenia.Poziom sygnalu nie ma wpływu na transfer o ile miesci się w granicach pracy sieci.

• #46 24 Lis 2005 13:15
    klopacinski1
    Poziom 14  

Cytat:
    Nie wiem, jak u kolegi - ale my mamy sieć monitorowaną - jeżeli następuje jakaś zmiana na przewodach u klienta, (do modemu) jest to odczytane i zapisane.

Czy mozan wiedziec jak to rozwiazaliscie

pytanie teoretyczne jak macie np.4000 modemów wszystkie sa monitorowane. Jak pada nitka to co z wszystkich dostajecie log

• #47 24 Lis 2005 14:09
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

Witam

Jest to pytanie skierowane do głównego informatyka - ja nim nie jestem - zajmujemy się siecią - budowa konserwacja.

Modemy stanowią zakończenie sieci - czyli odczytujemy stan - jest lub go nie ma - czyli w przypadku zgłoszenia awarii - wchodzimy na wykresy i możemy określić czy jest to lokalnie u jednego klienta - czy blok, cała nitka - magistrala.

Wykresy dzielimy - na 3dniowe, miesięczne (praktycznie dowolnie) zależy co potrzebujemy - nieraz trzeba powrócić do stanu sieci z przed kilku lat.

przykładowy wykres:

Widać na nim nieprawidłowości przy kanale dosyłowym - klient do poprawki ;)

Pozdrawiam

• Pomocny post
    #49 24 Lis 2005 18:31
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

Portal napisał:
    czy w takim razie takie parametru modemu sa dobre

http://www.ipnet.republika.pl/modem.bmp

Czysto teoretycznie - jak najbardziej.
    Jednak poprawnośc jego pracy powinna być stwierdzona w odniesieniu do innych modemów pracujących np.: na Twojej klatce.
    Ale myślę, że nie ma tutaj żadnych nieprawidłowości.

Pozdrawiam

• #50 05 Mar 2007 22:31
    fischu
    Poziom 2  

Posiadam modem kablowy Motorola SB5100, podłączony do sieci kablowej TVK. Ostatnio zauważyłem dość duże skoki prędkości w ciągu dnia. Czytając powyższe posty doszedłem do wniosku, że wina może leżeć po stronie nieprawidłowego sygnału. Pierwsze pytanie jakie mam, to czy poniższe statystyki są poprawne, czy też mogą mieć na to wpływ?

Downstream
    Signal to Noise Ratio - 39 dB
    Power Lever Downstream - -5 dBmV (skacze do -6 dBmV)
    Upstream
    Power Level Upstream - 44 dBmV

Drugie pytanie jakie mam dotyczy tego, w jaki sposób można ustosunkować powyższe wartości do faktycznych prędkości łącza. Chciałbym wycisnąć z łącza tyle ile można, jednak widząc powstałe skoki i niestabilność mam problem. Moje frequency downstream (442000000 Hz Locked), upstream (35008000 Hz Ranged). Bardzo proszę o jakieś informacje ;) Z góry wielkie dzięki za pomoc.

• #51 06 Mar 2007 08:47
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

WItam

Parametry są dobre - nie mają żadnego wpływu na szybkość przesyłu danych - czysto teoretycznie, bo jeżeli np.: SNR będą gwałtownie skakały - czyli z 39 spadną np do 20 - w tym momecnie nie wszystkie pakiety mogą dochodzić.

Problem może być gdzie indziej - zapchane łącze, zamulony system czy inne.

Pzdr

• #52 17 Paź 2007 09:26
    rez_77
    Poziom 10  

czy można jakoś przy uzyciu wzmacniaczy w domowym zakresie wzmocnić wartość sygnału ???? chodzi mi o sytuacje gdy strata jest spowodowana dzielenim sygnału z kablówki na 3 pomieszczenia+ w jednym tv+internet ????

• #53 17 Paź 2007 16:10
    pajo21
    Poziom 35  

Można użyć rozgałęźnik aktywny.

Szukaj w 5mln produktów