Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mikrofon pojemnościowy (lampowy) własnej produkcji.

18 Lut 2015 19:26 2172 29
  • Poziom 7  
    Witam wszystkich.

Mam zamiar zbudować własny mikrofon pojemnościowy na bazie lampy.
    Posiadam lampy 12AX7 firmy Electro-Harmonix oraz Ruby. Wybiorę pewnie ta pierwszą ze względu na lepsze wzmocnienie (podobno), chodź mam ją trochę zużytą ponieważ była używana w przedwzmacniaczu basowym.
    Jeśli chodzi o kapsułę to jest duży problem... wiadomo są one drogie i raczej nie kupię oryginalnej jak do Neumann'owskich mikrofonów (koszt 200-300$). Najtańsza podróbka jaką znalazłem to: http://www.aliexpress.com/item/Microphone-34m...uble-sided-Large-K67-K870-Pro/1674342518.html . Może myślicie, że zamiast podróbki Neumann'owskiej kupić w tej samej cenie oryginalną ale tańszych modeli bo takowe też są?
    Na razie nie myślę o obudowie do mikrofonu czy grillu na kapusłę...

Największym moim zmartwieniem jest schemat samego mikrofonu ponieważ kompletnie nie mam pomysłu a na internecie nie znalazłem żadnego ciekawego. Do mikrofonu lampowego trzeba też osobny wzmacniacz gdyż nie jest on zasilany Phantomem i tutaj też leży to u mnie. Myślałem przerobić schemat klasycznego Neumann'a U87i pod lampę ale jak to zrobić...
    W każdym razie poszukuje jakiegoś ciekawego schematu, który zastosuję bądź przerobie. Sam nie jestem doświadczonym elektronikiem żeby zbudować na ten moment sam coś takiego od podstaw. Jeśli chodzi o sprzęt audio to robiłem na razie tylko efekt delay do mojego basa...

Macie jakieś doświadczenia w budowie takowych mikrofonów? Bo na forum nic nie znalazłem. Czy ktoś poleca jakieś schematy mikrofonu/wzmacniacza?

Czekam na jakąkolwiek pomoc w tej sprawie bo na razie jestem trochę zielony :)

Pozdrawiam
  • Poziom 41  
    Co rozumiesz, poprzez ciekawy schemat?
  • Poziom 7  
    Schemat jakikolwiek na początek. Jeśli ktoś się zna lub robił coś podobnego to proszę aby coś podrzucił. Nie wiem kompletnie jaki zastosować, na internecie nie znalazłem takiego sprecyzowanego projektu/schematu dlatego proszę o jakąkolwiek pomoc :)
  • Poziom 7  
    Gdyby chodziło mi o schemat U47 to nie zakładałbym tematu :)
    Ale dzięki za pomysł bo jakoś nie myślałem żeby budować mikrofon na bazie U47, raczej myślałem nad nowszym rozwiązaniem tylko właśnie nie wiem co można by było zastosować innego..

Ale ok, a ma wie ktoś jak zastosować tutaj lampę 12AX7, po prostu zastąpić tą lampą VF14M? No i jaki zasilacz do takowego mikrofonu?

Na prawdę nikt nie robił z forumowiczów coś podobnego? Nie mogę uwierzyć :)
  • Poziom 41  
    @kalosz12. Pentodę triodą chcesz zastąpić?
  • Poziom 7  
    No nie sorry, chodzi mi żeby na triodzie zrobić ten mikrofon bo to chyba będzie lepsze rozwiązanie.

Dodano po 12 [minuty]:

Chodzi mi żeby zrobić coś miedzy właśnie U47 Fet a U87 na triodzie. Wiem, że to wydaje się nie możliwe i nie wyjdzie to idealnie ale może da się jakoś wkleić tam triodę, zwłaszcza że oba mikrofony nie są lampowe. Tylko zwykły U47 ale jest na pentodzie tak jak kolega zaznaczył.
  • Poziom 41  
    @kalosz12. Młodsze U47 były na nuwistorze, potem już na tranzystorach jeśli dobrze pamiętam.

Ogólnie lampa VF14M nie jest już do kupienia, to co jest na ebay to są malowanki VF14 z demobilu wojskowego.
  • Poziom 7  
    A widzisz nie wiedziałem tego.
    Ogólnie mało się znam na lampach muszę się. Elektroniki jaką mnie uczyli nie było już miejsca na lampy.
    Jednak mam te triody 12AX7 i wiem że je można by użyć do takiego projektu. Tylko problem jest ze samym schematem a później ze wzmacniaczem do mikrofonu.

ciasteczkowypotwor a co myślisz o kapsule? Dobrze zastosować taką podróbkę U87 czy szukać lepiej coś innego? Bo nie ma się co oszukiwać to podstawowa rzecz, która będzie na pewno najdroższa w całym tym mikrofonie.
  • Poziom 41  
    @kalosz12. Potrzebujesz zrobić przedwzmacniacz o stosunkowo dużym wzmocnieniu.
    Poszukaj schematów Rode, Oktavy, jest mnóstwo teraźniejszych produktów, głownie na triodach.
  • Poziom 7  
    Czyli wzmacniacz i mikrofon polecasz zrobić na lampie?
    Najpierw muszę poszukać i zrobić schemat do mikrofonu.
  • Poziom 41  
    @kalosz12. widzę, że bierzesz się za to, a kompletnie nic nie ogarniasz.

W mikrofonie masz już wzmacniacz, właśnie jego wnioskuję, że chcesz wykonać.
  • Poziom 7  
    Wiem. Chodzi mi o to że mikrofon pojemnościowy potrzebuje osobnego zasilania (Phantom) jednak mikrofony lampowe nie można tak zasilać i trzeba osobny zewnętrzny zasilacz.
    Chyba że chodzi Ci o to że ten osobny zewnętrzny zasilacz jest już wbudowany w mikrofon na zasadzie tej lampy?
    Sorry ale trafiłem na różne artykuły gdzie mikrofon na lampie jest zrobiony swoją drogą a zasilacz do niego osobno. Może źle Cie zrozumiałem :)
  • Moderator Akustyka
    Sama kapsuła potrzebuje zasilania do jej polaryzacji. Na schemacie u47 możesz to zobaczyć, przez rezystor R1 idzie +63V na jedną okładzinę kapsuły i przez R2 do masy.

Lampa powinna być umieszczona stosunkowo blisko kapsuły żeby minimalizować powstawanie zakłóceń. Natomiast zasilacze generują trochę pola elektromagnetycznego oraz są objętościowo duże. Dla tego montuje się je zewnętrznie.

Phantom ma za małą wydajność prądową żeby zasilić lampę.
  • Poziom 41  
    @kalosz12. Zasilacz mikrofonu lampowego, wytwarza napięcie do żarzenia lampy, oraz anodowe, które zazwyczaj jest większe jak 48V. Oczywiście są miniaturowe lampy które pracują przy niższym anodowym i fantom wystarczy. Ale prościej jest wykonać osobny zasilacz, niż wykorzystać nietypową lampę.

Natomiast zasilanie kapsuły potrzebne jest w pojemnościowym mikrofonie, w dynamicznym już nie, a również może mieć lampowy preamp.
  • Poziom 7  
    No i właśnie o to mi chodziło. Dlatego oprócz wykonania schematu zawartego w mikrofonie muszę jeszcze zbudować odpowiedni wzmacniacz żeby ten mikrofon zasilić tak jak piszesz.

Myślicie że to obojętnie jaki wybiorę zasilacz ważne żeby tylko miał odpowiednie napięcie zasilania?
    Czy raczej robić jakiś "specjalny"?

Odnośnie schematu, pentoda w U47 działa jak trioda więc może po prostu ten schemat przerobić jakoś?
    I co myślicie o tej podrobionej kapsule, czy się nadaje?
  • Poziom 41  
    @kalosz12. Wzmacniacz, to wzmacniacz, zasilacz to zasilacz. Zacznij od podstaw elektroniki zanim zaczniesz robić mikrofon, bo w kocu porazi Cię prąd.
  • Poziom 7  
    @ciasteczkowypotwor Podstawy elektroniki znam spokojnie...
    Może mylnie pisałem wzmacniacz zamiast zasilacza jednak chodzi mi o wzmacniacz (w mikrofonie) i zasilacz zewnętrzny do niego, wybacz.
    Po prostu nigdy nie wgłębiałem się w samą konstrukcje takiego mikrofonu i nie wiem czy ma to jakieś znaczenie jaki zasilacz wybiorę. Bo tu nie liczy się tylko zasilenie czy wartość wzmocnienia ale przede wszystkim jakość sygnału bo jest to mimo wszystko sprzęt audio.
  • Poziom 23  
    @kalosz12. , tak z ciekawości.. Jaki Cel Ci przyświeca? Chodzi ogólnie o podjęcie tematu budowy mikrofonu.
  • Poziom 7  
    Po prostu chce to zbudować. Interesuję się tym.
    Chce zbudować mikrofon i sprawdzić go np. z ciekawości w komorze bezechowej lub w studio bo mam takie możliwości.
    Wiem, że będzie on daleki od ideału nie tylko przez brak mojego doświadczenia czy wiedzy w tym temacie ale i braku funduszy. Ale za te parę stówek można zrobić coś dobrego jak za swoją cenę.

Liczy się głównie jakość sygnału dlatego dopytuje czy nawet zasilacz musi być specjalny. Czytałem dużo już na ten temat itd. ale chce też waszych opinii, zwłaszcza kogoś kto ma jakieś doświadczenie w tym.
  • Moderator Akustyka
    kalosz12. napisał:
    czy nawet zasilacz musi być specjalny.

Zasilacz musi być dedykowany do rozwiązania jakie zastosujesz w preampie. Musisz podać odpowiednie żarzenie lampy, spolaryzować siatki itp.
  • Poziom 7  
    Właśnie o to mi chodzi. Bo tutaj to sam nie wiem jak połączyć ze sobą mikrofon z zasilaczem na takiej zasadzie.

Czyli jak to np. miałoby się do wzmacniacza dla U47? Tak w skrócie jak by mi ktoś wytłumaczył bo tam na wejście jest wprowadzane 105 V i wystarczy zrobić wzmacniacz tylko na wyjściu z takim napięciem na kablu?
  • Poziom 41  
    @kalosz12. napisze jeszcze raz, wzmacniacz, to wzmacniacz, a zasilacz to zasilacz. Wzmacniacz wzmacnia sygnał, zasilacz zasila wzmacniacz.

Co widzisz na schemacie U47?
  • Poziom 7  
    Chodzi mi jaki zasilacz mam tu przyjąć dla tego wzmacniacza.

@adambyw mówisz że dedykowany, czyli podanie 105 V na zasilaczu czy oprócz tego o czymś powinienem pamiętać?

@ciasteczkowypotwor wybacz, znowu napisałem wzmacniacz zamiast zasilacz w ostatnim zdaniu. Wybaczcie moje przejęzyczenia :)
  • Poziom 41  
    @kalosz12. Tak, wymaga on napięcia 105V do zasilania.

Dodano po 3 [minuty]:

Lampę możesz zastąpić EF80, lub jak chyba to było w późnej fabrycznej wersji 13CW4.
  • Poziom 7  
    A może przerobić jakoś ten schemat żeby zastąpić tą lampę triodą 12AX7?

Jak myślicie lepsza pentoda tutaj czy trioda?

No i jeśli mam się wzorować na U47 to może od razu kopułkę lepiej wybrać taką jaka była w U47 bo są i takie podróbki niż te do U87?
  • Poziom 7  
    No tak bo dużo się na schemacie zmieni.

Polecasz w ogóle zrobić to na triodzie 12ax7?
  • Poziom 41  
    Ja to bym polecił ECC88. Lub jej tanim odpowiedniku 6N23P.
    Z resztą na czas eksperymentów jakiej być tam triody nie włożył, to powinno zadziałać.
  • Poziom 7  
    To na czas eksperymentów postaram się coś wymyślić na tej triodzie co mam.

Chodziło mi czy będzie tam lepsza trioda czy podobna pentoda jaka była zastosowana.
    Zostanę pewnie przy triodzie.