Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Amplituner - Ilość miejsca na kable

drcoola 18 Lut 2015 22:18 1263 6
  • #1 18 Lut 2015 22:18
    drcoola
    Poziom 9  

Witam,

Chcę zbudować wnękę z płyt gk na amplituner i subwoofer.
    Czy może ktoś na podstawie własnego doświadczenia, doradzić ile cm miejsca za tymi urządzeniami trzeba zostawić na kable podłączeniowe?

Pozdrawiam,
    Krzysztof

0 6
  • Sklep HeluKabel
  • #2 19 Lut 2015 09:52
    Polon_us
    Poziom 41  

drcoola napisał:
    Chcę zbudować wnękę z płyt gk na amplituner i subwoofer.

Przyznam, że umieszczenie wzmacniacza i subwoofera w jednej wnęce budzi moje opory. Moim zdaniem subwoofer powinien stać na podłodze w rogu pomieszczenia.

Ale wracając do meritum.
    drcoola napisał:
    ... doradzić ile cm miejsca za tymi urządzeniami trzeba zostawić na kable podłączeniowe?

Na podstawie moich doświadczeń (zdjęcie poniżej) zostawiłem ok 5-6 cm. Za sprzętem jest otwór, którym przewody głośnikowe wyprowadzone są dalej.
    Sugerowałbym przyjęcie tej odległości jako minimum, dodatkowo trzeba uwzględnić zasilanie tego sprzętu i chłodzenie amplitunera, czasami mają one radiatory z tyłu obudowy.
    Również trzeba zapewnić kilka centymetrów nad górną obudową - tu również chłodzenie jest istotne.
    Miejsce z boków wzmacniacza nie musi być tak szerokie, ale min. 2 cm bym zostawił. W moim przypadku miejsce z dwóch stron wzmacniacza jest celowo powiększone tak, aby zmieściły się płyty CD.

Amplituner - Ilość miejsca na kable

Ta wnęka mieści się w piwnicy. Piwnica zamieniona została w 90% na pomieszczenie socjalno-rozrywkowe - to jest moja enklawa :_)

P.S. Co to jest "płyta gk"?

0
  • Sklep HeluKabel
  • #3 19 Lut 2015 11:10
    grubs
    Poziom 32  

Polon_us napisał:
    P.S. Co to jest "płyta gk"?

Płyta gipsowo kartonowa - tzw. regips.

0
  • #4 19 Lut 2015 12:25
    Polon_us
    Poziom 41  

@Grubs

Dzięki - powinien był się domyśleć :_(

Czyli ściana (ale nie wnęka), którą widać na zdjęciu jest zrobiona z płyt gk lub sheetrock ewentualnie drywall :_) Bo to w sumie to samo.

Płyta nie utrzyma wagi tego sprzętu.

0
  • #5 19 Lut 2015 22:22
    drcoola
    Poziom 9  

Dziękuję za odpowiedzi.
    Tak, chodziło mi o ścianę z płyt gipsowo-kartonowych, oklejoną kamieniem dekoracyjnym.

Chcę zbudować taką wnękę/półkę, w której środku znajdą się obok siebie amplituner i płaski, "półkowy" subwoofer Yamaha fsw 050.
    Będzie to wyglądać mniej więcej tak jak na tym zdjęciu=>Link

Półka częściowo w głąb ściany aby nie wystawała aż 40 cm.
    Oczywiście wiem, że stelaż półki musi być solidny-będzie przymocowany do ściany z żelbetonu znajdującej się 20 cm za tą z gk.

Ok, czyli jeżeli głębokość suba i amplitunera to 35 cm, to rozumiem że 40 cm półki wystarczy?

Czy powinienem dać jakąś kratkę wentylacyjną z góry aby sprzęt się nie "zagotował" czy lepiej zostawić poprostu z 5 cm nad sprzętem?

0
  • #6 20 Lut 2015 07:23
    grubs
    Poziom 32  

Takie półki robi się z płyt mdf lub desek.
    Nie wiem jak chcesz to zamontować ale jak nie będzie nic od spodu podtrzymywać tego to mam wątpliwości co do trwałości takiej konstrukcji.

0
  • #7 20 Lut 2015 07:47
    Polon_us
    Poziom 41  

drcoola napisał:
    Czy powinienem dać jakąś kratkę wentylacyjną z góry aby sprzęt się nie "zagotował" czy lepiej zostawić poprostu z 5 cm nad sprzętem?

Kratkę wentylacyjną jak najbardziej można dodać. Jeżeli wzmacniacz będzie intensywnie używany, to jej działanie będzie nieocenione.
    drcoola napisał:
    to rozumiem że 40 cm półki wystarczy?

Prawdopobnie - zależy jak kable będą wyprowadzone. Jeżeli gdzieś do otworu z tyłu, to powinno być OK. Nie można rownież zapomnieć o zasilaniu - o miejscu na wtyczki, jeżeli kolega zainstaluje gniazda zasilające na tylniej ściance wnęki.
    drcoola napisał:
    lepiej zostawić poprostu z 5 cm nad sprzętem?

Sugerowałbym dodanie paru centymetrów. Kto wie, czy w przyszłości kolega nie będzie chciał dodać jakiś sprzęt np. odtwarzacz Blu-Ray czy DVD. W takim przypadku te 5 cm to będzie ciutuś mało przestrzeni.

Podzielam tu zdanie kolegi grubs, z powyższego wpisu. Proszę pamiętać o podstawie tej wnęki. Wzmacniacze sporo ważą, a i subwoofer też niemało.
    W moim przypadku podstawą jest gruba płyta drewniana dodatkowo wsparta deskami przymocowanymi do podłogi.

0