Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz do płytki stykowej

8kamil8 19 Lut 2015 01:41 1911 15
  • #1 19 Lut 2015 01:41
    8kamil8
    Poziom 8  

Mam taki zasilacz jak na zdjęciu. Chciałbym go użyć do zasilania płytki stykowej na 9V. I tu pojawia się moje pytanie czy on się do tego nadaje? Wiem, że zasilacz powinien być stabilizowany ale osobiście nie znam się na oznaczeniach zasilaczy, więc nie wiem czy ten taki jest. I drugie pewnie głupie pytanie po prostu odcinam tą końcówkę i jeden kabelek to + a drugi - i moge sie wpinac do płytki tak? Z góry dziękuję za odpowiedź. Zasilacz do płytki stykowej

0 15
  • #2 19 Lut 2015 03:51
    miroix
    Poziom 20  

Witaj. jeśli ci jest potrzebne napięcie 9V to się nadaje ale nie zawsze, bo samo napięcie to nie wszystko jest jeszcze wydajność czyli ile taki zasilacz może dać prądu w twoim zasilaczu jest podane że ma 700 mA czyli (miliamper) jest to mniej niż 1A (amper).
    Znaczek który oznacza prąd stały to DC lub symbol w postaci kreski i pod nią druga przerywana jaką masz właśnie na zasilaczu.
    Więc jeżeli potrzebujesz napięcia 9V stałego to się nadaje pozostaje tylko pytanie jaki układ chcesz tym zasilić, czy wydajność tego zasilacza będzie wystarczająca.
    Druga odpowiedz na pytanie - tak rozcinacz kable i masz plus i minus.
    Musisz też wiedzieć że taki zasilacz jest słabo filtrowany a nawet w większości nie posiada porządnej stabilizacji napięcia więc dlatego nie zawsze się nadaje.
    To że jest zasilaczem 9V prądu stałego nie oznacza że ten prąd jest stabilizowany.
    Większość zapewne układów potrzebuje oprócz prądu stałego jeszcze prąd stabilizowany i wygładzony kondensatorami który też pełni role filtracyjną.
    Jak zajrzysz do środka tego zasilacza to zobaczysz jego budowę, czy ma sam mostek prostowniczy diodowy czy ma stabilizator i kondensator wygładzający.
    Lepszym rozwiązaniem był by zasilacz prądu stałego ciut mocniejszy i z ciut większym napięciem wtedy dobudowujesz sobie prosty prostownik ze stabilizatorem napięcia na jakie potrzebujesz a składał by się z mostka Graetza kondensatora i stabilizatora na przykład 7809 czyli 9V, takim zasilaczem zasilił być więcej układów.
    Dla tego dobrym rozwiązanie na przyszłość będzie zrobienie zasilacza z regulowanym napięciem na przykład na LM317.

1
  • #3 19 Lut 2015 05:05
    lotnygaz
    Poziom 12  

Moc tego zasilacz to mniej niż 9W (9V*0,7A=6,3W) Podana moc pozorna 14VA.
    Podana wartość napięcie 9 V, to wartość skuteczna i napięcie nie jest idealnie równe 9V a w jakimś zakresie pulsuje. Można przypuszczać, że wewnątrz znajduje się transformator i mostek diodowy i prawdopodobnie kondensator filtrujący - zmniejszający to pulsowanie. Prawdopodobnie urządzenie zasilane tym zasilaczem miało w sobie stabilizator albo przetwornice napięcie które dostosowywało poziom napięcia do wymaganego.
    Jeżeli do zasilania płytki wymagane jest napięcie stabilizowane 9 V- czyli równe 9 V cały czas.Koniecznym wydaje się użycie stabilizatora napięcia lub przetwornicy na tejże płytce stykowej.
    Jeżeli jakieś słowo jest niezrozumiałe proponuje poszukać jego znaczenie.
    Proponuje poczytać coś w tematyce - zasilanie urządzeń elektronicznych, zasilacze, stabilizatory.
    Biegunowość obciętych kabli sprawdź diodą LED z rezystorem.

1
  • #4 19 Lut 2015 06:32
    lechm56
    Moderator

8kamil8 napisał:
    po prostu odcinam tą końcówkę

Proponuję nie odcinać tylko w płytkę stykową wpiąć gniazdko.

0
  • #5 19 Lut 2015 14:12
    8kamil8
    Poziom 8  

Dziękuje za dotychczasowe odpowiedzi. Może sprecyzuje: na płytce stykowej montuje proste obwody elektryczne, bo dopiero zacząłem zabawę z elektroniką. Tak więc póki co taki prąd myślę, że mi starczy. Rozumiem, że z informacji na obudowie nie można stwierdzić czy jest to zasilacz stabilizowany. Po zdjęciu obudowy stabilizatora nie widzę, ale moja wiedza jest znikoma w tym temacie wiec dołączam zdjęcie.

Nie mogę w tej chwili znaleźć tematów o zasialczach, o których piszecie ale poszukam lepiej zaraz. Na razie składam układy z "Oślej łączki". Więc pytanie czy w tej postaci zasilacz się nada czy trzeba go "poprawić", kupić lepszy?

I jeszcze jedno

lechm56 napisał:
    Proponuję nie odcinać tylko w płytkę stykową wpiąć gniazdko.
    Mam rozumieć, że chodzi ci o gniazdko do tej wtyczki? Niestety takiego nie posiadam, a kabelki wydają się być dla mnie lepszym rozwiązaniem

0
  • #6 19 Lut 2015 14:28
    miroix
    Poziom 20  

8kamil8 napisał:
    czy jest to zasilacz stabilizowany

Nie nie jest, posiada tylko mostek i diody prostownicze i kondensatory wiec jest to zasilacz prądu stałego niestabilizowany.
    8kamil8 napisał:
    zasilacz się nada czy trzeba go "poprawić

Tak jak pisałem i ja i kolega @lotnygaz, możesz dołożyć stabilizator na płytce lub wykorzystać tylko transformator i cały układ zrobić na płytce, możesz też z wykorzystaniem obecnych elementów dokładając stabilizator zrobić zasilacz stabilizowany, jak dusza zapragnie.

1
  • #7 19 Lut 2015 14:39
    8kamil8
    Poziom 8  

Tylko jest mały problem przed chwilą sprawdziłem multimetrem napięcie na wyjściu i nie jest 9V tylko 14V (oscyluje ok 13,9-14,1). Nie wiem jak to możliwe.

0
  • #8 19 Lut 2015 15:03
    ziomus90210
    Poziom 35  

8kamil8 napisał:
    Tylko jest mały problem przed chwilą sprawdziłem multimetrem napięcie na wyjściu i nie jest 9V tylko 14V (oscyluje ok 13,9-14,1). Nie wiem jak to możliwe.

A no nie tylko możliwe co prawdziwe. Ten zasilacz będzie miał 9V dopiero jak go obciążysz prądem znamionowym. Dlatego proponowałbym zasilacz stabilizowany.
    Napięcie tego zasilacza będzie spadać pod wpływem zwiększania obciążenia.
    Podłącz rezystor 22Ω i zmierz wtedy. Pierwsza lekcja za tobą :)

1
  • #9 19 Lut 2015 15:13
    miroix
    Poziom 20  

Pierwsza lekcja za tobą jak pisze @ziomus90210, nie dawaj wiary w opisy jak sam nie sprawdzisz, pozostaje dostawienie stabilizatora za 2 zeta.
    Zresztą masz płytkę stykową to moja propozycja jest taka abyś najpierw spróbował może zrobić zasilacz nawet wykorzystując ten transformatorek. koszt kilka złotych i jest nauka. Elementy zgodnie ze schematem, 4x diody prostownicze lub mostek, 1 kondensator elektrolityczny, stabilizator napięcia LM 7809 (09 końcowa cyfra oznacza napięcie) a samo połączenie bardzo proste.

1
  • #10 19 Lut 2015 15:46
    8kamil8
    Poziom 8  

Szczerze mówiąc na moim etapie wiedzy nie bardzo wiem jak mam to zrobić. Nie dawno nie wiedziałem nawet jak wpinać elementy na płytkę stykową żeby wszystko działało.

Czyli mogę po prostu wpiąć do płytki kabelki od tego zasilacza i dodatkowo wpiąć do płytki stabilizator i na wyjściu będę miał stablilizowane 9V? Jeśli to nie problem mógłbyś @miroix (albo ktoś inny) narysować np. w paincie jak wpiąć ten stabilizator względem kabelków od zasialacza na płytce? Ja nie mam pojęcia jak to odpowiednio wpiąć, a stabilizator bym chętnie kupił i zamontował.
    A zasilacz ze schematu na pewno zrobie, ale najpierw muszę się trochę podszkolić w elektronice :D

Dołączam rysunek mojej płytki, a stabilizator rozumiem ma być LM 7809

0
  • #11 19 Lut 2015 16:23
    miroix
    Poziom 20  

Stabilizator-
    Dla 9V analogicznie
    Tak dla 9V ma być 7809 dla 12V 7812 itd. końcowe dwie cyfry oznaczają napięcie wyjściowe.
    Ale dałeś mi zadanie niech cie :D w paincie malarz ze mnie żaden ale jak sobie życzysz to patrz na te bohomazy :D , robisz dokładnie to samo co na schemacie czyli lecisz po kolei jak idą kreski patrząc od przodu stabilizatora.

1
  • #12 19 Lut 2015 16:30
    8kamil8
    Poziom 8  

Dzięki wielkie już wszystko wiem. Tylko Takie jeszcze małe pytanie żadnych radiatorów nie trezba to tego stabilizatora tutaj lub jeśli robiłbym ten zasilacz ze schematu?

0
  • #13 19 Lut 2015 16:33
    ziomus90210
    Poziom 35  

Nie zapomnij o kondensatorze elektrolitycznym na wyjściu ok 10-47µF /16V

1
  • #14 19 Lut 2015 16:37
    8kamil8
    Poziom 8  

@ziomus90210 czyli kondensatory wewnątrz zasilacza nie wystarczą i muszę dodatkowo podpiąć kondensator równolegle na wyjściu za stabilizatorem?

1
  • #15 19 Lut 2015 16:37
    miroix
    Poziom 20  

8kamil8 napisał:
    Takie jeszcze małe pytanie żadnych radiatorów nie trezba to tego stabilizatora

Jak będzie niewielki prąd to nie trzeba stabilizator w obudowie TO-220 to powiedzmy 1 do 1,5 A ale jak dasz kawałek blaszki nie zaszkodzi.
    @ziomus90210 napisał za stabilizatorem czyli na wyjściu, czytaj uważnej i popatrz na schemat będziesz mieć jasność.Przed stabilizatorem może być ten co siedzi w obudowie

http://pl.wikipedia.org/wiki/Stabilizator_%28elektronika%29

1
  • #16 19 Lut 2015 16:56
    8kamil8
    Poziom 8  

Dziękuje wszystkim za odpowiedzi i wskazówki. Temat uważam za zamknięty.

0