Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki mikrofon do nagrywania wokalu w domu?

diamentica 23 Lut 2015 19:05 28290 84
    alojzy7719
    Poziom 35  
    diamentica napisał:
    Znalazlam Avid Fast Track Solo w fajnej cenie.

Czyli?

Dodano po 1 [minuty]:

diamentica napisał:
    Czy ja (prawie zielona) dalabym sobie rade z obsluga proTools'a?

Bez problemu, tym bardziej że w internecie (m.in. na YouTube) jest sporo materiałów szkoleniowych.
    diamentica
    Poziom 9  
    300 zł uznałam za dość dobra ofertę. A z ProTools'em jest juz za ok. 540. Nie wiem też do czego służy ten cały iLok który często pojawia się w zestawach.
    diamentica
    Poziom 9  
    Witam wszystkich ponownie!

Otóż mam już w domu mikrofon MXL770 oraz interface Avid Fast Track Solo. Podłączyłam mikrofon do interfejsu, interfejs do komputera i... NIE DZIALA :) włączyłam Reapera ale nie pokazują się nawet te zakresy nagrywanej częstotliwości czyli program/komputer nie widzi sprzętu. Mimo że wyswietlila się informacją ze obydwa urządzenia są gotowe do użytku. Próbowałam bawić się wszystkimi możliwymi pokretlami i przyciskami ale nadal głucha cisza. Czy jest coś jeszcze czego mogłabym spróbować aby uruchomić sprzęt? Może coś pominelam... Z góry dziękuje
    b00l3r
    Poziom 23  
    Włączyłaś zasilanie phantom +48v ?
    diamentica
    Poziom 9  
    Tak. Włączyłam opcje 48 V, niestety też nie podzialalo. Musze poszukać w pudełku bo może potrzeba jakiejś płytki ze sterownikami...
    alojzy7719
    Poziom 35  
    Czy podczas mówienia do mikrofonu zapala się zielona dioda, sygnalizująca obecność sygnału na wejściu? Przewód XLR - XLR jest sprawny?

Dodano po 53 [sekundy]:

diamentica napisał:
    Tak. Włączyłam opcje 48V

Czy zapaliła się czerwona dioda 48V?
    diamentica
    Poziom 9  
    Tak, na interfejsie palą się dwie diody. Zielona i czerwona.
    alojzy7719
    Poziom 35  
    Czy podczas mówienia do mikrofonu, zapala się dioda sygnalizująca obecność sygnału na wejściu? Podłącz mikrofon, ustaw GAIN na "godz. 12.00". Jeżeli posiadasz słuchawki, to podłącz i sprawdź czy po wciśnięciu "Direct Monitor" i otwarciu "Output" usłyszysz siebie.
    diamentica
    Poziom 9  
    Sluchawki dzis maja przyjsc, wiec podlacze i dam znac. Zmartwilam sie nieco stanem rzeczy, bo troszke kasy na to wydalam i mam nadzieje ,ze wszytsko o.k ze sprzetem ... Dam znac popoludniu. Pozdrawiam i dziekuje
    b00l3r
    Poziom 23  
    @diamentica a wybrałaś w programie kanał z którego chcesz nagrywać? Czy w mikserze systemowym pojawia się jakiekolwiek wysterowanie na kanale pod który masz podłączony mikrofon i jest włączone zasilanie phantom? (czyli lata pasek :)).
    Jeżeli nie to problem jest z interfejsem lub mikrofonem - lub kabel jest niesymetryczny. Jeżeli wskaźnik pokazuje wysterowanie to problem jest z konfiguracją kanału nagrywającego w programie.
    diamentica
    Poziom 9  
    Tak, wszystko kupilam nowe :) widzialam kilka uzywanych mikrofonow ,ale nie zaufalam na tyle zeby sprawdzac na 'wlasnej skorze' czy na pewno sprawnie dzialaja...

Dodano po 32 [minuty]:

Jest pierwszy sukces - NAGRYWA.

Przekrecilam pokretlo na dwunasta jak doradzil przedmówca, ale jakos nagrania kaszaniasta.

Zalaczam probke odśpiewaną przez kolezankę (plik wav)

Mikrofon jest w odleglosci ok 20 cm od moich ust a slychac wyrazne trzaski i charczenie .
    Ktore z pokretelek moze pomoc ? ... że się tak kolokwialnie wyrażę :)

Ktos wczesniej pytal o zielona diodkę (sygnal na wejsciu) wiec przy cichym mowieniu zapala sie (zaczyna swieciec jak tylko pojawia sie dzwiek) a gdy zaczynam mowic glosniej zapala sie rowniez dioda czerwona. Sa to diody przy wpięciu mikrofonu.

Wkleję również moze wyglad zewnatrzy Avid'a aby ulatwic sprawe. A moze mam zle ustawionego Reapera ? chyba za ciezkie to wszystko dla mnie ...

P.S na samym mikrofonie jest przelacznik ktory zwą chyba BASS CUT. Mam go włączyć ? wyłączyć ? zostawić w spokoju ? :)
    b00l3r
    Poziom 23  
    No przesterowany jest ten sygnał więc cofnij tą gałkę wzmocnienia. Jak masz wskaźnik wysterowania w programie to nie powinien wchodzić wyżej niż -10 db i co za tym idzie wchodzić na czerwone pole. Bass cut jak sama nazwa wskazuje - aby obcinać podczas nagrania najniższe częstotliwości. Wyłącz, do wokalu.
    diamentica
    Poziom 9  
    Gałkę wzmocnienia czyli tą oznaczona na rysunku numerem 1, tak ? Ja w zestawie do tego Avida dostalam ProTools'a. Ponoc dobry program, ale tez skomplikowane to wszystko. Jest tam tez iLok. Nie wiem czy musze sie nim zajmowac czy tez nie. Chyba nie dam rady tego wszystkiego poinstalowac :)
    b00l3r
    Poziom 23  
    Tak gała nr 1. Może przeczytasz najpierw instrukcje obsługi...
    alojzy7719
    Poziom 35  
    diamentica napisał:
    w zestawie do tego Avida dostalam ProTools'a.

To dlaczego zawracasz sobie głowę jakimś "raperem"?

Dodano po 2 [minuty]:

diamentica napisał:
    Jest tam tez iLok. Nie wiem czy musze sie nim zajmowac czy tez nie.

Wysyłałem już Tobie link z opisem do czego służy ów iLok. Z tego wynika, że nie czytasz co się do Ciebie pisze. Nie oszukujmy się, dopiero zaczynasz (na chwilę obecną nie ogarniasz podstaw), staramy się Tobie pomóc jak możemy, więc czytaj co się do Ciebie przesyła.

Dodano po 1 [minuty]:

diamentica napisał:
    Chyba nie dam rady tego wszystkiego poinstalowac.

Dasz radę bez problemu, tylko zmień nastawienie z negatywnego na pozytywne i... czytaj posty.

http://zakamarkiaudio.pl/2015/03/osla-laczka-autoryzacja-i-instalacja-pro-tools.html

http://zakamarkiaudio.pl/2012/03/co-to-jest-ilok-i-do-czego-sluzy.html
    diamentica
    Poziom 9  
    Witam wszystkich ponownie,
    Dziekuje serdecznie za wszystkie odpowiedzi i podpowiedzi.
    Jednoczesnie, przepraszam że nie czerpalam wiedzy z wszystkich podpowiedzi, ale poprostu ich nie widzialam. I nie chodzi tu o jakies moje zamotanie ,ale wychodzi na to ,ze mialam ewidentnie problem z komputerem. Czytajac forum w domu widzialam jedna (ostatnia) odpowiedz lub pusty post, a gdy dzis otworzylam to samo forum w pracy , zobaczylam cala mase odpowiedzi ktorych wczesniej nie czytalam.
    Przepraszam, moja wina :)

Wracajac do tematu - wczoraj posiedzialam do poznych godzin nocnych "siłujac sie" z Avidem, Pro Tools'em i iLokiem :) Poniewaz moj chlopak od ponad 2 miesiecy przebywa w szpitalu, wszystko musze robic sama. Zalezy mi na czasie wiec czasem bladze po omacku ale probuje doprowadzic wszystko do stanu używalnosci.

Dziekuje za porady dotyczace logowania do iLoka i Avida - bardzo przydatne wyjasnienie dzieki ktoremu udalo mi sie wszystko poinstalowac.

Efekt jest taki, ze jestem zalogowana do stron Avida, iLok'a , sciaglam sterowniki do ProTools'a (dla swej wersji Windowsa) i samego PT tez.
    Problem jets natomiast chyba z samym PT. Nie widze zadnego skrotu na pulpicie, ktora odpalalaby program. Skrot to nie problem wiec postanowilam poszukac samego PT w programach i tam go tez nie widze.
    Gdy wpisalam w wyszukiwaniu komputera frae "pro tools" wyswietlilo mi sie bardzo duzo wynikow, z czego jeden mial taka ikonke jaka powinien miec program PT. Klikalam w to kilka razy ale nic sie nie odpala. Czytalam na internecie ,ze moge miec za malo ramu...

Powiem wprost ze zalezy mi tylko na tym aby mikrofon zadzial z Avid'em i nagral wokal bez charczenia i trzaskow, ktore jednak ciagle sa obecne w nagraniu.

Czy cala ta instalacja Pt jest mi potrzebna ? wiem ,ze to bardzo dobry program ,ale moje nagranie bedzie bardzo proste, bez instrumentow i nie wiem czy tracic czas na zabawe , w ktorej sie tak naprawde malo orientuje ...

Sam avid nie wymaga chyba instalowania niczego szczegolnego oprocz sterownikow ze strony Avida a to juz zrobilam wiec powinno zadzialac.

Zrobie probe dzis jak tylko wroce z pracy, ale PT nie odpali mi sie ,to wiem juz na pewno...

Jesli bede miala jeszcze jakies pytania, pozwole sobie zwrocic sie do Panstwa o wskazowki.

Pozdrawiam
    alojzy7719
    Poziom 35  
    Z tego wynika, że masz "konkretny" kipisz w systemie. Zalecam ponowną instalację systemu (z tego co pamiętam masz Windows 7), oczywiście w wersji 64 bitowej. Pamięć RAM owszem ma znaczenie, jednak Pro Tools uruchomi się również w przypadku 2GB, jedynie pojawi się komunikat, że zalecane jest rozszerzenie pamięci...
    Sterowniki są dla interface-u (w Twoim przypadku M-Audio Fast Track Solo), a nie dla Pro Tools-a.

http://avid.force.com/pkb/articles/download/fast-track-solo-drivers

Czy ściągnęłaś Pro Tools 11.3.1 wersja dla Windows (1.08 GB)? Po zalogowaniu się do Avida, klikasz na "My Products and Subscriptions", następnie po pojawieniu się "Product Details and Download Links" klikasz na "Show" i rozwijasz listę dostępnych programów. Warto też doinstalować plug'iny AIR Creative Collection (2,59 GB). Pytasz czy warto instalować Pro Tools-a? Oczywiście że warto (pomijając fakt, że zapłaciłaś za ten program). Fajnie się na nim pracuje, w internecie jest sporo filmów instruktażowych, sporo informacji znajdziesz również w "Zakamarkach Audio". Tak jak pisałem, doprowadź najpierw komputer do porządku, następnie instaluj "zestaw do nagrywania" (interface, iLok, Pro Tools).

Dodano po 14 [minuty]:

diamentica napisał:

Zalaczam probke odśpiewaną przez kolezankę (plik wav)

Ewidentnie za wysoko ustawiony GAIN, do tego stopnia, że słychać "otoczenie"...
    gradek83
    Poziom 38  
    Sam mikrofon to za mało jeśli ma pani słaby sprzęt rejestrujący czyli kartę dźwiękową to za wiele pani to nie da. Nie będę się rozpisywał aczkolwiek mogę tylko polecić mikrofon ECM-MS907 Firmy sony. Co do nagrywania dźwięku warto zakupić dobry sprzęt rejestrujący polecam Recorder SONY Hi-MD MZ-NHF800 albo jakiś przenośny rejestrator cyfrowy firm SONY ,Tascam, ZOOM
    alojzy7719
    Poziom 35  
    Co za bzdury wypisujesz? Ten sprzęt jest do zupełnie innych zastosowań.

Dodano po 13 [minuty]:

gradek83 napisał:
    Polecam Recorder SONY Hi-MD MZ-NHF800

Gdzie Rzym, gdzie Krym. Komputer vs minidysk (do tego "walkman")...
    gradek83
    Poziom 38  
    alojzy7719 napisał:
    Gdzie Rzym, gdzie Krym. Komputer vs minidysk (do tego "walkman")...

To tańsza alternatywa nagrywania dźwięku w wysokiej jakości jeśli w ogóle jej zależy na nagraniach w tak wysokiej jakości bo jak nie to wiadomo może ta jej karta dźwiękowa wystarczy. Ale widzę że już się zaopatrzyła i cos tam testuje więc na pewno sobie poradzi.

Dodano po 34 [minuty]:

diamentica napisał:
    Powiem wprost ze zalezy mi tylko na tym aby mikrofon zadzial z Avid'em i nagral wokal bez charczenia i trzaskow, ktore jednak ciagle sa obecne w nagraniu.

Jeśli mikrofon masz podpięty pod to czarne duże gniazdo z trzema otworami to pokrętło nr 1 ustawiasz na minimum kręcąc w lewo potem głośno śpiewając podkręcaj pomału pokrętło w prawo i jeśli w danym momencie nad zieloną diodą zapali się czerwona dioda to przestań kręcić pokrętłem. Czerwona dioda informuje cię o zbyt dużym natężeniu głosu. Pokrętło 2 możesz dać na minimum jeśli nie używasz wejście na instrument tego małego srebrnego. Kolejna sprawa nagrywania dźwięku koledzy pisali że masz windows 7. Tak więc po prawej stronie na dole z rogu tam gdzie masz zegarek powinna być ikonka Głośniczka klikasz na niego prawym przyciskiem myszki i wybierasz Urządzenia do nagrywania pojawi ci się okno Nagrywanie i tam powinnaś mieć mikrofon i ten twój sprzęt Fast Track Solo musisz domyślnie wybrać to twoje urządzenie jako urządzenie domyślne. Do nagrywania tylko wokalu może wystarczyć ci darmowy program Audacity w którym masz interfejs po polsku i łatwo wszystko poustawiać.
    alojzy7719
    Poziom 35  
    gradek83 napisał:
    Kolejna sprawa nagrywania dźwięku koledzy pisali że masz windows 7. Tak więc po prawej stronie na dole z rogu tam gdzie masz zegarek powinna być ikonka Głośniczka...

Nie ma takiej potrzeby, ponieważ to sobie ustawi w Pro Tools (Setup - Playback Engine).

Dodano po 56 [sekundy]:

gradek83 napisał:
    Do nagrywania tylko wokalu może wystarczyć ci darmowy program Audacity w którym masz interfejs po polsku i łatwo wszystko poustawiać.

W komplecie otrzymała Pro Toolsa, więc nie ma co zawracać sobie głowy "darmochami"...
    gradek83
    Poziom 38  
    alojzy7719 napisał:
    Nie ma takiej potrzeby, ponieważ to sobie ustawi w Pro Tools (Setup - Playback Engine).

No no ale najwyraźniej ma problem z tym programem albo ten jej system czy komputer nie wyrabia. Grunt aby skalibrowała sobie sprzęt i nie miała charczeń trzasków.
    helmud7543
    Poziom 43  
    alojzy7719 napisał:
    Poza tym jaki jest sens instalować "darmochy" typu Audacity czy Reaper, mając Pro Tools-a (mimo, że Express)?

alojzy7719 napisał:

gradek83 napisał:
    Do nagrywania tylko wokalu może wystarczyć ci darmowy program Audacity w którym masz interfejs po polsku i łatwo wszystko poustawiać.

W komplecie otrzymała Pro Toolsa, więc nie ma co zawracać sobie głowy "darmochami"...

Przy umiejętnościach technicznych autorki Audacity starczyłby... hoho i z nawiązką. Doradzanie jaki by tu mikrofon, ten lepszy, profesjonaliści używają interface a nie mikrofonu USB... Cóż, 2 płyty i kilka singli nagraliśmy na mikrofonie USB.
    Audacity używam do tej pory - 5 płyt, konferencje, spotkania, sesje, montaż, czyszczenie, mastering a nawet miksowanie. Wiadomo, nie ma tylu możliwości co choćby Adobe Audition ale...
    Cóż, lepiej zapłacić, bo "darmocha" kiepska, a przester jak był, tak jest, bo zamiast szukania jego przyczyny, w kolejnym już temacie (bodajże trzeci) to popisy wiedzy są tylko. Coś czuję, że nawet gdyby zakupił profesjonalny interface za kilka tys złotych to ten przester nadal by był...
    alojzy7719
    Poziom 35  
    helmud7543 napisał:
    2 płyty i kilka singli nagraliśmy na mikrofonie USB.

W obecnych czasach nagranie płyty to pojęcie względne, pytanie czy da się tego słuchać (pod względem muzycznym i technicznym).

Dodano po 2 [minuty]:

helmud7543 napisał:

Audacity używam do tej pory - 5 płyt, konferencje, spotkania, sesje, montaż, czyszczenie, mastering a nawet miksowanie.

W takim razie właściciele studiów nagraniowych niepotrzebnie inwestują w Pro Toolsy (zwłaszcza HD z dedykowanymi kartami)...

Dodano po 6 [minuty]:

helmud7543 napisał:
    Cóż, lepiej zapłacić, bo "darmocha" kiepska...

Faktycznie, zestaw kosztował fortunę... Jeżeli jest możliwość pracy na lepszym programie, to trzeba to wykorzystać, a nie zawracać sobie głowę "popierdółkami". Owszem, autorka dopiera zaczyna "zabawę" z dźwiękiem, ale oznacza to że ma się uczyć na "rejestratorze dźwięku systemu Windows"...

Dodano po 1 [minuty]:

helmud7543 napisał:
    to popisy wiedzy są tylko.

Jakie popisy? Konkretnie napisaliśmy, że GAIN jest ustawiony za wysoko.
    helmud7543
    Poziom 43  
    Nieważne. Jest przester i ani ja, ani Wy, nie macie pojęcia dlaczego a autorka jakoś nie bardzo współpracuje (pierwszy temat nie rozwiązany). Może jakiś syf w systemie albo bug ogranicza dynamikę kwantyzacji, może GAIN, może mikrofon za blisko ust (przypatrzcie się jak profesjonaliści śpiewają oddalając i przybliżając mikrofon, ale nie lepiej kompresor wsadzić w tor rejestrowania) a może cokolwiek. Ale niech będzie, że to wina Audacity (pisałem gdzieś że jest lepszy od Pro Tools?). Dla niektórych pewnie sam fakt, ze ktoś używa Audacity powoduje, że poziom techniczny budzi wątpliwości. Cóż - słyszałem już "artystów" pracujących na Cubasie. No ale ma Cubasa, więc jest przefajny i w ogóle super.

Może za nerwowy jestem ale wkurzam się bo nie lubię tworzenia mitów. Autorka jest baaaardzo daleko od wykorzystania możliwości Audacity, a takiego przesteru, przy założeniu że wszystko robi się jak trzeba, nie powinien robić nawet mikrofon USB za 200 zł. No ale jak ktoś ma i chce wydać to ok. Ktoś proponował kompresor - też ok, tylko nie zdziwiłbym się, jakby dalej było beznadziejnie (przester albo drastyczne wahania dynamiki).
    alojzy7719
    Poziom 35  
    helmud7543 napisał:
    Jest przester.

Bo jest za wysoko ustawiony GAIN (sam fakt zapalania się czerwonej diody o tym świadczy). Tyle w temacie.

Dodano po 7 [minuty]:

helmud7543 napisał:
    przypatrzcie się jak profesjonaliści śpiewają oddalając i przybliżając mikrofon, ale nie lepiej kompresor wsadzić w tor rejestrowania.

Nie wszyscy wokaliści potrafią "sami się miksować", poza tym zastosowanie kompresora podczas rejestracji wokalu, nie musi oznaczać ekstremalnych ustawień, niemniej jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby już na etapie nagrywania (przy odrobinie wprawy i znając "maniery" wokalisty) ustawić odpowiednią kompresję (i de-essing; jeżeli jest możliwość), żeby potem było mniej roboty przy miksie.

Dodano po 4 [minuty]:

helmud7543 napisał:
    pewnie sam fakt, ze ktoś używa Audacity powoduje, że poziom techniczny budzi wątpliwości...

Chodzi o wygodę i możliwości. Fiatem 126p też możesz codziennie dojeżdżać do miejsca pracy, oddalonego 100 km od miejsca zamieszkania, a że w lecie wysiądziesz mokry jak przysłowiowy szczur, a w zimie przemarznięty do kości, to już inna sprawa...

Dodano po 1 [minuty]:

helmud7543 napisał:
    nie lubię tworzenia mitów.

Czyli uważasz, że na mikrofonie od Skype-a i zintegrowanej karcie można uzyskać super efekty (chyba, że mówimy o nagraniu miłosnego wyznania dla ukochanej)...
    helmud7543
    Poziom 43  
    alojzy7719 napisał:

Czyli uważasz, że na mikrofonie od Skype-a i zintegrowanej karcie można uzyskać super efekty (chyba, że mówimy o nagraniu miłosnego wyznania dla ukochanej)...

A napisałem tak?
    alojzy7719
    Poziom 35  
    Nie to miałem na myśli. Chodziło mi o rezultaty uzyskane na mikrofonie z interface-m USB (16bit/44.1 lub 48 kHz), a interface umożliwiającym zapis 24 bitowy (nawet przy 44.1 kHz).