Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki mikrofon do nagrywania wokalu w domu?

diamentica 23 Kwi 2015 13:01 28692 84
    helmud7543
    Poziom 43  
    Ale ja też nie to miałem na myśli. Mamy do dyspozycji profesjonalne interfejsy, Cubase, mikrofony pojemnościowe, zdarzało się korzystać ze sprzętu klasy Yamaha 01V96VCM ale to nie znaczy, że mam nie korzystać z Audacity. Wiele rzeczy można wykonać na tym programie. Ważne jest to, żeby wiedzieć co się robi i po co się to robi. Ani program, ani sprzęt rejestrujący, ani mikrofon klasy S nie pomoże, jeśli się nie umie skorzystać z jego możliwości. Tym bardziej że autorka raczej sama się tym zajmuje, więc obsługa hipotetycznego kompresora wprowadziła by dodatkową komplikację. Tak samo, gdyby autorka wiedziała co to jest przester i za co odpowiada głębia bitowa przy kwantyzacji to albo w ogóle by nie było tego wątku, albo rozmowa toczyła by się na zupełnie innym poziomie.
    alojzy7719
    Poziom 35  
    helmud7543 napisał:
    nie znaczy, że mam nie korzystać z Audacity.

Jeżeli ten program spełnia Twoje oczekiwania i jesteś zadowolony z rezultatów, to faktycznie nie ma sensu wpędzać się w koszty (to samo dotyczy mikrofonu z wbudowanym interface-m audio).

Dodano po 1 [minuty]:

helmud7543 napisał:
    ani mikrofon klasy S nie pomoże, jeśli się nie umie skorzystać z jego możliwości.

Zgadza się, ale z przysłowiowego piasku bicza nie ukręcę (to udało się jedynie diabłu w "Panu Twardowskim"...).

Dodano po 11 [minuty]:

helmud7543 napisał:
    gdyby autorka wiedziała co to jest przester i za co odpowiada głębia bitowa przy kwantyzacji to albo w ogóle by nie było tego wątku, albo rozmowa toczyła by się na zupełnie innym poziomie.

Ponownie się zgadzam, ale jeżeli posiada lepszy program, to niech się na nim uczy. I tak jest w lepszej sytuacji (m.in. mając do dyspozycji internet i zawartą w nim "skarbnicę wiedzy"), bo kiedy ja zaczynałem, oprócz kilku czasopism nie było nic, a Pro Tools kosztował fortunę (do tego interface-y, dyski SCSI, komputer Mac G4, potem pojawił się Digi001 z Pro Tools LE, kosztujący ponad 5000 zł). Zewnętrzne karty też kosztowały krocie. "Szumblaster" Live! był na porządku dziennym, aczkolwiek ja zaczynałem na karcie PCI Terratec DMX X-Fire 1024, (do której dorobiłem śledzia z gniazdami jack 1/4") i dołączonym do niej WaveLab Lite. A teraz? Za 489 zł kupujesz zewnętrzny interface z Pro Tools-em (oczywiście w wersji lajtowej, niemniej jednak w pełni funkcjonalnej).
    b00l3r
    Poziom 23  
    Chłopaki, zobaczcie: jeżeli zgrywa się 32 bitowy plik audio do sesji 24 to może braknąć dynamiki i powstawać przester. I teraz analogicznie (ja sie nie spotkałem z takim problemem osobiśćie) Co by było jak by przetwornik w interfejsie wymuszał "nagrywanie" w 24 bitach a sesja by była ustawiona w 16? Też by się przesterowało na siłę. Ja sobie nie wyobrażam u mnie takiej sytuacji ale podczas konwersji plików czasem zdarzają się takie sytuacje...
    Może tu jest jakiś problem - sterowniki? Nie kompatybilność oprogramowania DAW ze sterownikiem? Złe parametry sesji? Co myślicie?
    alojzy7719
    Poziom 35  
    Jak przetwornik może coś "wymuszać"? Jeżeli ustawisz w sesji 16 bit w przypadku karty umożliwiającej zapis 24 bitowy, to mimo tych 16 bitów, jakość będzie lepsza, niż w przypadku karty (multimedialnej) z 16 bitowymi przetwornikami. Swego czasu konwertowałem plik WAV 32 bit (float) do 16 bit (używając UV22) i nie było żadnych przesterów. Jeżeli chodzi Tobie o powyższy temat, na bank problem ze zbyt wysoko ustawionym GAIN-em, ale na razie autorka zamilkła...
    b00l3r
    Poziom 23  
    Ja jak ustawie w urządzeniu cyfrowym 24 bit na wyjściu - wchodzi to do interfejsu, nagrywa się w sesji 16 bit to w niektórych miejscach jest przester (w pewnych momentach nawet wszędzie) więc pomyślałem, że podobny konflikt może być u autorki tematu. No ale nie czuje się w tym autorytatywny więc możesz mieć racje.
    diamentica
    Poziom 9  
    Witam wszystkich ponownie :)
    Faktycznie zamilkłam , za co przepraszam, ale teraz to juz leze jak długa :))
    Przyszedl kolega, ktory twierdzil ze w mikserze trzeba zmienic ustawienia bo zapewne mam ustawione wejscie liniowe a nie mikrofonowe czy jakos tak i trzeba to zmienic.
    Przyszedl, zmienil cos i wyjechal :) Weszlam wieczorem, podlaczylam wszystko jak zawsze a tu gorzej niz bylo. Teraz juz nawet nie zapala sie ta zielona kontrolka pod pokretlem GAIN , o nagrywaniu nie wspomne. Nie bede juz wolac zadnych kolegow tylko kogos z fachowa wiedzą zeby faktycznie zrobil mi system a potem pomogl wszystko poinstalowac, bo ProTools nadal się nie odpala mimo , ze robilam wszytsko krok po kroku , wersje rowniez wybralam poprawnie, dla swojego systemu wiec teoretycznie wszystko powinno grac.
    Mysle ,ze ktos z konkretna wiedza poradzi sobie ,bo nie chce juz zajmowac czasu ludziom ktorzy chca pomoc, a nie moga :) W razie jak bym miala jesczze jakies pytania po instalacji, pozwole sobie podpytac o tamto-siamto :)
    Poki co to musze dojsc co kolega zrobil z mikserem ze jest gorzej niz bylo :)
    b00l3r
    Poziom 23  
    Ręce opadają.
    Co to znaczy że PT się nie odpala? Wyskakują błędy jakieś czy po prostu klikasz na ikonę i nic. Może masz system zaśmiecony.

Jak byś miała wejście liniowe, a nie mikrofonowe to byś nie mogła na nim prawdopodobnie zasilania phantom włączyć.. Pewnie zmienił na wejście liniowe stąd brak sygnału (brak zielonej lampki sygnalizującej ten sygnał).

Instrukcje do swojego urządzenia czytałaś w ogóle?

Zamiast czekać na cud, usiądź przy tym komputerze, znajdź trochę czasu, przeczytaj manual i napraw to. Co z tego, że weźmiesz kolegę który Ci w magiczny sposób załatwi problem, jak za parę dni może być podobnie albo gorzej i nie będziesz wiedziała co jest nie tak.
    diamentica
    Poziom 9  
    Klikam w PT i nic sie nie dzieje. Bardzo mozliwe ze mam zasmiecony system i stad caly problem. Systemu sobie sama nie przeinstaluje dlatego potrzebuje kogos "z zewnatrz".

Wlasnie mialam chyba wejscie liniowe i z tego co widzialam to on je wylaczyl. Nie widzialam opcji wejscia mikrofonowego kiedy sama probowalam sie bawic mikserem.

Z tym cudem to przesada. Nie czekam na niego ,ale po co bladzic po omacku i zajmowac ludziom czas jak ktos moze miec wiedze rowną waszej wiedzy i moze mi zwyczajnie , po ludzku pomoc. To nic wielkiego.
    gradek83
    Poziom 39  
    Kolega alojzy7719 jest w miarę ogarnięty poproś go aby połączył się z tobą np przez skype i poprowadził cię za rączkę tam na skype jest opcja udostępniania pulpitu a jak nie to poprzez TeamViewer też można już bezpośrednio sprawdzić ustawienia systemu i tego całego programu o ile kolega znajdzie czas i się zgracie w czasie.
    alojzy7719
    Poziom 35  
    gradek83 napisał:
    Kolega alojzy7719 jest w miarę ogarnięty.

Dziękuję za uznanie :)

Dodano po 3 [minuty]:

diamentica napisał:
    Bardzo mozliwe ze mam zasmiecony system i stad caly problem.

Dlatego napisałem: zainstaluj ponownie Windowsa, a następnie "system nagraniowy". Jeżeli nie potrafisz sama tego zrobić, zanieś komputer do serwisu. Jeszcze jedno, czy masz zainstalowaną wersję 64 bit (Windows)? Na 32 bitowej Pro Tools nie odpali...
    diamentica
    Poziom 9  
    No wlasnie mam wersje 32-bitowa ... Czytalam wlasnie ,ze na tej wersji moze nie odpalic.
    Na razie musze sie skupic na powrocie do poprzednich ustawien miksera,bo nie widzi sprzetu. Jak wroce z pracy to przesle zdjecie jak to u mnie wyglada z tymi ustawieniami, bo w pracy mam zupelnie inne opcje ustawien z tego co widze.
    b00l3r
    Poziom 23  
    Na pewno jest jakaś opcja aby przywrócić ustawienia do fabrycznych, to może być dobry punkt wyjścia.
    alojzy7719
    Poziom 35  
    diamentica napisał:

Na razie musze sie skupic na powrocie do poprzednich ustawien miksera.

Przede wszystkim skup się na zainstalowaniu 64 bitowej wersji Windowsa, chyba że odpuszczasz Pro Toolsa...
    diamentica
    Poziom 9  
    Powiem szczerze ,ze jeszcze nie wiem co zrobie, bo na instalacje Winodwsa musialabym poczekac na tego mojego chlopaka, ktory wyjdzie ze szpitala nie predzej niz za 2 miesiace. Zalezy mi na czasie. Na razie moge chociaz pocwiczyc chocby na Audacity. Pocwiczyc w sensie obyc sie z mikrofonem bo to bardzo wazne. A pozniej nagram co mam nagrac na ProToolsie. Chyba tak bedzie najlepiej. Moze uda mi sie spotkac z kolega ktory przeinstalowalby mi system. To by wiele przyspieszylo...
    alojzy7719
    Poziom 35  
    diamentica napisał:
    Powiem szczerze ,ze jeszcze nie wiem co zrobie, bo na instalacje Winodwsa musialabym poczekac.

Czy to aż taki problem zanieść komputer do serwisu, żeby zainstalowali 64 bitową wersję Windowsa 7, ew. poszukać w lokalnych ogłoszeniach osób, które instalują systemy w domu u klienta?

Dodano po 6 [minuty]:

[quote="diamentica" Wlasnie mialam chyba wejscie liniowe i z tego co widzialam to on je wylaczyl. [/quote]

Nie mógł wyłączyć, ponieważ w panelu kontrolnym Avida (Fast Track Solo Control Panel) jest tylko ustawienie latencji (którą docelowo ustawiasz w Pro Tools).

Mikser "windowsowski" nie ma tu znaczenia, chyba że chcemy słuchać muzyki z WMP przez Avida.

W Pro Tools wejście 1 jest mikrofonowe, a 2 instrumentalne. Jak już doprowadzisz komputer do porządku i zainstalujesz Pro Toolsa, wyślę Tobie plik konfiguracyjny wejść, wyjść oraz wysyłek aux (żebyś w razie potrzeby mogła słyszeć siebie z pogłosem podczas nagrywania, a później dodawać go przy miksie).

P.S. Z ciekawości zainstalowałem Reapera 64 bit i też bez problemu współpracuje z Avidem.

P.S.2 Szkoda, że się nie odezwałaś w... 2008 roku :) Byłem w pobliżu (Dzierżoniów)...
    diamentica
    Poziom 9  
    No faktycznie szkoda ,ze w 2008 roku nie instalowalam tego wszystkiego :))) Zrobilam tylko zrzuty tego co widze w moich ustawieniach dzwieku na kompie. W mikserze nie ma nic oprocz glosnosci glosnikow ale w panelu sterowania byly informacje na temat wyjsc, nagrywania i czestotliwoasci. Nie wiem czy tam sie mozna dopatrzec jakiejs nieprawidlowosci ,ale mysle ze jesli komputer na znow widziec mikrofon, tak jak to bylo pare dni temu, to chyba jest to kwestia ustawien w panelu sterowania .
    b00l3r
    Poziom 23  
    W urządzeniach nie ma Twojego interfejsu. Klinik prawy przyciskiem i zaznacz aby pokazał CI wszystkie urżądzenia - nie aktywne również. Podłącz dobrze interfejs zainstaluj sterowniki i wyłącz w ogóle tego Realteca. Kliknij potem prawy przyciskiem myszy na Twoj interfejs w pokazanej przez Ciebie liście i ustaw jako domyślne urządzenie dla nagrywania i odtwarzania.

W pierwszej kolejności Twoj interfejs musi się znaleźć na liście aktywnych urządzeń - sprawdź kabel usb może się odpiął.
    gradek83
    Poziom 39  
    Nie no niech kliknie na zakładkę Nagrywanie i tam interfejs jej powinien być a jak nie to niech pokaże ukryte urządzenia i zaznaczy go i ustawi jako podstawowy aktywny.
    diamentica
    Poziom 9  
    Dziekuje wszytskim kolejny raz :) Mikrofon działa, sprobowalam cos nagrac w Reaperze i udalo sie :) oczywiscie, na razie to wszystko na próbę.

Przede mna nauka "obchodzenia sie" z mikrofonem. Faktycznie , wczesniej GAIN byl za wysoko ustawiony. Mikrofon jest bardzo czuly, bo chwilke temu ustawilam GAIN na niemalże minimalny próg i dopiero teraz przestalo "harczec".
    Musze tez wyczuc z jakiej odleglosci ust od mnikrofonu najlepiej nagryac bo przy glosniejszych "momentach" bedzie to zapewne kluczowe.

Dziwi mnie tylko zakres pokretla GAIN . Nie wiem co trzeba by bylo nagrywac aby pokretlo bylo ustawione na maksa skoro ja przy nawet cichym spiewaniu musze ja przekrecac prawie do minimum...

P.S gdybysmyt mieszkali wszyscy w tym samym miescie, chetnie postawilabym wszytskim odpowiadajacym wielkie piwo za cierpliwosc i "uzeranie sie" z niecierpliwym gamoniem ;P
    gradek83
    Poziom 39  
    A tak jeszcze zapytam jak wyłączysz to 48V to mikrofon działa ale ciszej czy w ogóle nie działa nawet na gain na maxa ?
    A i podeślij jakąś próbkę nagrania ciekaw jestem jak teraz słychać.
    b00l3r
    Poziom 23  
    @diamentica Interfejs jest dla wielu rodzajów mikrofonów, które oferują różną czułość. Jak byś podpięła mikrofon wstęgowy w ten czas zakres "gain" mógłby nawet nie wystarczyć.

Dobrze myślisz z tymi najgłośniejszymi fragmentami. W pro świecie stosuje się kompresor / limiter w torze nagrania który eliminuje konieczność dobierania odpowiedniej odległości - dźwięk po przekroczeniu pewnego progu jest hmm trzymany w ryzach - tzn czy mówisz cicho czy drzesz się trzymany jest ten sam poziom głośności :-) No ale to niestety byłby do kupienia kolejny klocek.

Generalnie można nagrywać ciche i głośne partie osobno (z różnym ustawieniem wzmocnienia) to po zlepieniu daje spoko rezultaty.

@gradek83 To mikrofon pojemnościowy który musi mieć polaryzację więc jak wyłączy się Phantom - mikrofon nie działa w całości. To tak jak byś wyłączył wzmacniacz audio z sieci i kręcił pokrętłem głośności i chciał coś usłyszeć :-).
    alojzy7719
    Poziom 35  
    diamentica napisał:
    Zrobilam tylko zrzuty tego co widze w moich ustawieniach dzwieku na kompie.

Jak pisałem, mikser "windowsowski" nie ma w tym przypadku znaczenie (ew. jak chcesz słuchać muzyki z WMP lub radia internetowego przez Avida). Wszystko ustawiasz we właściwościach audio w Pro Tools lub "raperze"...

Dodano po 1 [minuty]:

diamentica napisał:
    gdybysmyt mieszkali wszyscy w tym samym miescie, chetnie postawilabym wszytskim odpowiadajacym wielkie piwo

Możesz wysłać UPS-em... :) :) :)
    gradek83
    Poziom 39  
    b00l3r napisał:
    @gradek83 To mikrofon pojemnościowy który musi mieć polaryzację więc jak wyłączy się Phantom - mikrofon nie działa w całości. To tak jak byś wyłączył wzmacniacz audio z sieci i kręcił pokrętłem głośności i chciał coś usłyszeć :-).

Nie działa w całości ale jednak działa coś dla tego właśnie ciekaw byłem bo skoro ledwo pod głośni to wzmocnienie i już jej charczy to tak jak by to wzmocnienie było za duże albo sam nie wiem może mikrofon taki czuły. Nie miałem styczności z tymi mikrofonami wolałem zapytać. Ale grunt że koleżanka już obczaiła co i jak.
    b00l3r
    Poziom 23  
    @gradek83 Mikrofon pojemnościowy bez polaryzacji nie działa całkowicie - może to stwierdzenie przemówi bardziej. Tak jak byś odłączył kabel.
    gradek83
    Poziom 39  
    Nie działa w cale przemawia do mnie ostatecznie XD