Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki mikrofon do nagrywania wokalu w domu?

19 Lut 2015 08:40 28629 84
  • Poziom 9  
    Witam wszystkich (po raz kolejny).
    We wcześniejszych postach prosiłam o porady w temacie Nagrywanie Wokalu w Warunkach Domowych. Zakupiłam mikrofon Snowball marki Blue jednak z jakichś powodów nie wytrzymuje natężenia mojego głosu , nawet jeśli stoję w ogległości 40 cm. Pop filtr nie pomaga. Próbowałam już wszystkich sztuczek z tym mikrofonem i nadal dźwięczy jak dzwoneczek lub buczy i charczy podczas głośniejszego śpiewu. Z tego, co pisali forumowicze, robi się tzw. przester ...

Wobec powyższego , chciałabym prosić o poradę w temacie - jaki mikrofon (usb) polecacie do nagrania naprawdę mocnego, damskiego wokalu ?
    Nie znam się na tych wszystkich oznaczeniach mikrofonu więc po jego specyfikacji nie jestem w stanie stwierdzić, który się dla mnie nada, a który nie.
    Być może ktoś ma doświadczenie z takimi mikrofonami i nagrywaniem wokalu (chodzi o najzwyklejsze wykonanie 'a capella' ).

Część forumowiczów pytała również czemu uparłam się na wersję USB.
    Chodzi o to, że zapoznałam się z zasadami nagrywania za pomocą mikrofonu i miksera i nie jestem pewna czy potrafiłabym to wszystko podłączyć i "obsłużyć" .... a nie mam chwilowo nikogo do pomocy.

Tak więc reasumując , proszę o polecenie mikrofonu (najlepiej) USB który wytrzyma mocny głos i nie będzie charczeć i buczeć przy głośniejszych dźwiękach, bo nagranie brzmi beznadziejnie ...

Z góry bardzo dziękuję za odpowiedzi :)

pozdrawiam !
  • Poziom 23  
    diamentica napisał:

Wobec powyższego , chciałabym prosić o poradę w temacie - jaki mikrofon (usb) polecacie do nagrania naprawdę mocnego, damskiego wokalu ?
    Nie znam się na tych wszystkich oznaczeniach mikrofonu więc po jego specyfikacji nie jestem w stanie stwierdzić, który się dla mnie nada, a który nie.
    Być może ktoś ma doświadczenie z takimi mikrofonami i nagrywaniem wokalu (chodzi o najzwyklejsze wykonanie 'a capella' ).

Z całym szacunkiem Proszę Pani, ale nigdy nie polecałem i nie będę polecał mikrofonów "USB". Dla mnie są to zabawki do rozmowy na skajpie lub lektorki na youtube - nie do nagrań wokalu. Miałem parę modeli do testowania i nie było takiego, który by do czegoś innego mógł się nadać.

Podłączenie najprostrzego zestawu "nie USB" to tylko - mikrofon - kabel - interfejs - kabel - komputer. Nie ma tutaj skomplikowanych rzeczy.
  • Poziom 9  
    Rozumiem :) ale jesli to nie problem to czy moglabym poprosic o przyklad mikrofonu + interfejsu , w miare dobrego ale niedrogiego ? moze jakis link ? lub poprostu nazwy. Chcialabym poprzegladac oferty. Ten kabel podlacza sie normalnie do komputera do wejsica mikrofonowego ?
  • Poziom 23  
    Dobry i niedrogi to dwa często wykluczające się pojęcia.

Jeżeli chodzi o zestawik z najniższych cen to można celować np w PreSonus AudioBox USB + MXL 990.
    Są ludzie zachwyceni funkcjonalnością zestawu w tak małych pieniądzach.

Generalnie jak by Cie nie ograniczał budżet to pomysł o kompresorze w torze nagraniowym, na pewno pomoże wyeliminować ewentualne przesterowania i zmniejszy dynamikę nagrywanej ścieżki.
    Ja nie wyobrażam sobie na ten moment nagrania bez włączonego w łańcuch kompresora, mimo że wielu "wielkich" piszę w swoich książkach o tym, że to słabe rozwiązanie :-) Kompresji się nie cofnie, ale po co ją cofać, jak jest dobrze ustawiona.
  • Poziom 35  
    Temat już był wałkowany, a Autorka dalej swoje... :) Napisz jakim budżetem dysponujesz, bo bez tego to takie przysłowiowe wróżenie z fusów.
  • Poziom 35  
    Wg mnie lepiej kupować oddzielnie. W wolnej chwili rzucę okiem co jest do wzięcia w sklepach i na rynku wtórnym. Czy posiadasz słuchawki?
  • Poziom 9  
    Słuchawek jeszcze nie posiadam. Na razie przeglądajac opinie użytkowników oraz po odsłuchaniu efektow nagrywania, mysle ze bylabym zainteresowana mikrofonem MXL 770 . Nie wiem czy to dobry trop :)
  • Poziom 23  
    @diamentica To bardzo źle, że nie posiadasz słuchawek. Bardzo ważne jest abyś słyszała siebie w czasie rzeczywistym podczas nagrania. Wówczas masz jakąś kontrole nad tym jak brzmisz w nagraniu - kontrola odległośći, dynamiki głosu itd. MXL jak za swoją ceną jest "w porządku". Mikrofon powinno się dobierać do brzmienia głosu oraz do oczekiwanego efektu końcowego. Tobie trudno na pewno na tym etapie w ten sposób rozmyślać, bo nie masz w szafie 20 mikrofonów i 5 przedwzmacniaczy, więc nie masz jak porównać, ale 770 na pierwszy strzał może być trafny i rozsądny.
  • Poziom 35  
    diamentica napisał:
    Nie wiem czy to dobry trop :)

Przyzwoity :) Godny uwagi jest też AUDIO TECHNICA AT2020. Będzie jeszcze potrzebny statyw mikrofonowy (z tego co wyczytałem, pop filtr masz - jaki?) oraz przewód XLR - XLR (5m).
  • Poziom 9  
    No wlasnie - ciezko mi ocenia ktory mikrofon do czego sie nada, bo nie mam ich w ilosci hurtowej, do wyprobowania ,ale musze kupic jeden ktory sie "spisze" :) Dziekuje za zrozumienie :) Ogolnie chodzi mi o to zeby dal rade z mocnym glosem, bo z tego co czytalam to duzo osob ma problem z "charczeniem" przy glosniejszym spiewie. Mysle ,ze skupie sie narazie na tym 770 . Poprzesluchuje jeszcze probki nagran na Youtube, z wykorzystaniem wlasnie tego modelu. A jaki interfejs sie do niego nada ? W tej dziedzinie tez sie jeszcze dzis rozeznam ,bo dobor interfejsu jest rowniez bardzo wazny. ale moze znacie model, na ktorym moglabym skupic swa uwage ?
    :)

Dodano po 3 [minuty]:

Jesli chodzi AUDIO TECHNICA AT2020 to ma rownie dobra opinie :) Dziekuje :) To teraz bede miala maly dylemat, ale za jakas chwilke usiade i poprzesluchuje ich brzmienia :)
  • Poziom 23  
    [quote="diamentica] Ogolnie chodzi mi o to zeby dal rade z mocnym glosem, bo z tego co czytalam to duzo osob ma problem z "charczeniem" przy glosniejszym spiewie. [/quote]

Większośc mikrofonów wytrzymuje natężenie dźwięku większe niż 130 dB więc spokojnie możesz drzeć się ile chcesz i nic nie powinno się przesterować. Kwestią jest dobór odpowiedniego wzmocnienia sygnału, aby ten wchodząc w przetwornik AD/DA się mieścił w "ramce" :-) Pisząc w skrócie - z gałką "gain" ostrożnie.

Generalnie stosując układ typu mikrofon -> przedwzmacniacz analogowy -> kompresor / limiter -> przetwornik cyfrowy (np interfejs audio) nie ma możliwości przy prawidłowej konfiguracji, aby coś się przesterowało. Możesz bombe odpalić w pomieszczeniu z mikrofonem i sygnał będzie ładnie zebrany, chyba że kapsuła mikrofonu nie wytrzyma takiego natężenia.
  • Poziom 9  
    A jesli chcialabym prostszą wersje ? :) typu mikrofon-kabel-interfejs-kabel-komputer ? :)

Dodano po 2 [minuty]:

Jesli chodzi o popfiltr to nie ma na nim zadnej nazwy ale powiem tyle, ile pamietam czyli - nabylam go na allegro za ok. 60 zł :)
  • Poziom 23  
    Jeśli będziesz miała prostrzą wersję to musisz ustawić wzmocnienie mikrofonu podczas wykonania najgłośniejszej sekcji utworu tak aby nie następowało przesterowanie.

Nazwa popfiltru jest nieważna. Jak pełni swoją funkcje to ok.
  • Poziom 9  
    Pytalam juz o to wczesniej ale pan ze sklepu internetowego zachwala mi pod niebiosa swoj zestaw, czyli - http://allegro.pl/zestaw-na-prezent-domowe-studio-do-nagrywania-i5076721576.html nie wiem ile to wszytsko warte, wyglada to na masówke i tez pewnie zalezy kto co chce osiagnac...
    No ale zalozmy ze nabędę wczesniej wspomniany MXL 770 - jaki interfejs (najprostszy) polecacie do nagrania wokalu ?
  • Poziom 23  
    @diamentica napisałem Ci odnośnie najtańszego możliwego interfejsu. W przypadku czegoś lepszego musiałabyś zwiększyć budżet, jeżeli chodzi o nowe rzeczy. Z używanych możesz również celować w Focustrite 2i2 i np Rode nt1a.

Ten komplet (allegro) jest nic nie warty. "mikser" to generator szumów, a mikrofon to dwie klasy niżej niż masz teraz (Yeti).
  • Poziom 9  
    Interesuje mnie wspomniany zestaw PreSonus AudioBox USB + MXL 990 . Sprawdzalam opinie i przyjrzalam sie wszystkiemu blizej . Co jeszcze bym do tego potrzebowala ? Kabel , statyw ... cos jeszcze ?
  • Poziom 23  
    Dorzuć do zestawu książke "Real World Digital Audio". Kupisz pozycję w której znajdziesz odpowiedzi na większośc pytań jakie Ci przyjdą kiedyś do głowy :-)
  • Poziom 41  
    @diamentica Interfejs większego znaczenia nie ma w tym przedziale cenowym. Zwróć uwagę na to, czy w gratisie jest jakiś program DAW w pełnej wersji. Oraz zasilanie fantom 48V, aby działały mikrofony pojemnościowe.

Natomiast mikrofon, lepiej Audiotechnica AT2020
  • Poziom 9  
    DZIEKUJE WSZYSTKIM ZA ODPOWIEDZI I PODPOWIEDZI :) MAM OSTATNIE PYTANIE , A WLASCIWIE TO DWA :)

Na pewno zdecyduję się na jeden z dwóch wspomnianych mikrofonów, ale prosiłabym o pomoc techniczną w zakresie podłączania i samego interfejsu.
    Znalazłam w internecie nastepującą podpowiedz odnosnie interfejsu :

"Jesteś młodym raperem lub wokalistą i pragniesz nagrywać tylko i wyłącznie swój głos.

Poza zakupem mikrofonu, pop-filtra, statywu i kabla, potrzebujesz interfejsu audio z jednym wejściem mikrofonowym (na złączu XLR). Zwróć uwagę, czy przedwzmacniacz w interfejsie podaje zasilanie fantomowe (oznaczone często jako +48v), będzie Ci to potrzebne, jeżeli używasz mikrofonu pojemnościowego. Zwróć też uwagę na obecność potencjometru do regulowania poziomu odsłuchu dla słuchawek lub monitorów. Niektóre interfejsy nie mają takich gałek i poziomy trzeba regulować wewnątrz programu do nagrywania (DAW), co bywa niewygodne.

Znajdź interfejs, który sprosta Twoim wymaganiom oraz zmieści się w założonym przedziale cenowym i gotowe. Łatwo poszło, prawda?

Jeżeli znajdziesz 2 lub 3 interfejsy o podobnych funkcjach, dokonaj głębszej analizy i sprawdź, co będzie bardziej odpowiadało Twoim potrzebom. Różnice w jakości nagrań nie są tu tematem do rozważań, bo szanse na to, że jeden będzie brzmiał o wiele lepiej niż drugi są znikome. Z reguły dostajemy to, za co płacimy i w danym przedziale cenowym nie mamy co liczyć na jakiegoś wielkiego faworyta."

W związku z powyższym, chcialabym spytac czy mielibyscie dla mnie cos takiego, spelniajacego te wymagania. Moze macie jakis wyprobowany sprzet godny polecenia ktory by mi zagral z mikrofonem?

I drugie pytanie - jak to podłączyc ? 2x kabel XLR-XLR ? czy tez interfejs jest podpinany pod USB ? nie jestem pewna ale chyba bede potrzebowala malego Jacka bo inaczej tego do komputera nie podepne ...
    Pomozcie zagubionej, nieoświeconej kobitce :P:P:P ... ale tak krok po kroku :)
  • Poziom 35  
    diamentica napisał:

I drugie pytanie - jak to podłączyc ? 2x kabel XLR-XLR ? czy tez interfejs jest podpinany pod USB ? nie jestem pewna ale chyba bede potrzebowala malego Jacka bo inaczej tego do komputera nie podepne ...
    Pomozcie zagubionej, nieoświeconej kobitce :P:P:P ... ale tak krok po kroku :)

Potrzebujesz tylko jeden przewód XLR - XLR (np 5m) za pomocą którego podłączasz mikrofon do wejścia mikrofonowego interface-u. Zaproponowany przeze mnie jest na USB, tym samym nie potrzebujesz żadnego (rachitycznego) małego jacka.
    Reasumując: MIKROFON - INTERFACE - KOMPUTER.
  • Poziom 9  
    Dziekuje, wszytsko jasne :) A jakis konkretny model interfejsu moze Pan zaproponowac ? :) bylabym wdzieczna :)
  • Poziom 9  
    przperaszam, nie zauwazylam wczesniej linka :) dziekuje !
  • Poziom 41  
    @b00l3r @diamentica Avid nie jest dobrym wyborem, bo jest się uwiązanym do protolsa i jego wtyczek. Należy sprawdzić, czy da się go odpalić z innym DAW i wtyczkami VST których jest sporo darmowych.
  • Poziom 35  
    Nieprawda, interface bez problemu działa z innymi programami, tak samo Pro Tools (nie tylko Express) współpracuje z innymi interface-ami.
  • Poziom 41  
    @alojzy7719 no to OK, jeśli działa z innymi DAW to ok.
  • Poziom 35  
    Poza tym jaki jest sens instalować "darmochy" typu Audacity czy Reaper, mając Pro Tools-a (mimo, że Express)?
  • Poziom 9  
    Znalazlam Avid Fast Track Solo w fajnej cenie, bo byl uzywany przez tydzien . Ma gwarancje itp. ale nie jest to zestaw z PRO Tools'em. Czy ja (prawie zielona) dalabym sobie rade z obsluga proTools'a ?
    Może zakupic ten interfejs i spróbować nagrać cos choćby na tym Reaperze ? Mysle ,ze różnica i tak będzie spora pomiędzy takim układem a moim dawnym , mizernym Snowballem. Co myślicie ?