Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz Hitachi HA-2500 pali bezpiecznik

19 Lut 2015 11:18 2367 41
  • Poziom 8  
    Witam wszystkich.
    Tak jak w temacie, wzmacniacz Hitachi pali główny bezpiecznik. Teraz rozwinięcie całej historii: po pewnym czasie od zakupy tegoż wzmacniacza, doszło do spalenia bezpiecznika odpowiadającego za któryś z kanałów (nie pamiętam dokładnie który...). Bezpiecznik wymieniłem i przez jakiś czas(miesiąc, może dłużej) wszystko było ok. Później sytuacja się powtórzyła, wymieniłem oba bezpieczniki (kanał lewy i prawy) i na jakiś czas wzmacniacz bezproblemowo pracował, sytuacja znów się powtórzyła. Po konsultacjach z kolegami wymieniłem końcówki mocy (sterujących nie wymieniałem). Po tej naprawie, po włączeniu wzm. przepaleniu uległ główny bezpiecznik. Zaznaczę, że wyprowadzenia tranzystorów nie są nigdzie zwarte, żadnych innych napraw/modyfikacji nie dokonywałem. Czy ktoś ma pomysł co może być nie tak?
    Schematu niestety nigdzie nie mogę znaleźć - temat kilkakrotnie poruszany na elektrodzie.
  • Poziom 19  
    Wyjmij i zmierz tranzystory, uruchom wzmacniacz bez końcówek i zobacz czy dalej pali bezpiecznik.
  • Poziom 29  
    Jest możliwe, że nic nie było uszkodzone tylko miałeś włożony błędny typ bezpiecznika (np. szybki zamiast zwłocznego). Właściwy typ bezpiecznika jest podany na płytce drukowanej obok bezpiecznika. Natomiast po wymianie tranzystorów może być jednak zwarcie. Niepotrzebnie to robiłeś, bo najpierw diagnozuje się co jest zepsute i dopiero wtedy przystępuje się do wymiany. Tu, jak widać, tranzystory wyjściowe nie były uszkodzone. Być może coś innego jest uszkodzone, a może nic nie jest uszkodzone. Sprawdź najpierw, czy masz włożony prawidłowy typ bezpiecznika.

Marek
  • Poziom 8  
    @norek1991:
    aktualnie nie mam mozliwości sprawdzenia czy wzm bedzie palil bezpiecznik po wylutowaniu tranzystorów. Tranzystory zmierzyłem i wyszły bardzo dziwne wartości... czy możliwe jest aby uległy awarii w momencie włączania wzm (po wlutowaniu), wtedy kiedy spalił się bezpiecznik?

@Marek2006
    bezpiecznik chyba był dobry, bo był w nim od nowości. Na płytce nie znalazłem żadne informacji, gdyż bezpiecznik umiejscowiony jest na tylnej ściance wzm., jednak nad bezpiecznikiem znajduję się fabryczna naklejka "T800mA", odpowiadająca modelowi bezpiecznika.

Wymienione tranzystory (stare) okazały się być dobre... Chciałbym je z powrotem wlutować, tylko mam jeden problem: okazało się, że dwa tranzystory to NPN, a dwa PNP... Nie zwróciłem na to wcześniej uwagi, bo nie miałem pojęcia, że mogą być różne. W związku z czym nie wiem, gdzie znajdowały się NPN, a gdzie PNP. Jest jakaś zasada, gdzie mają być zamontowane?
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    Typ tranzystora nie ciężko wyjaśnić . Kolektor tranzystora N - P - N podłacza się na plus zasilania , kolektor P - N - P na minus . Przy zamianie tranzystorów koncowek mocy należy mieć na myśli że ich parametry powinny być bardzo bliskie , a w ideale - jednakowymi .
  • Poziom 19  
    Pewnie w stopniu końcowym masz wzmacniacz przeciwsobny, więc na kanał lewy jedna para NPN + PNP i na prawy analogicznie.
    Który opór u twoich głośników ? On musi być nie mniejszy, wskazanego w instrukcji do wzmacniacza.
  • Poziom 8  
    @norek1991
    nie ma znaczenie w którym miejscu wmontuje tranzystory? wazne jest tylko aby na jednym kanale były dwa tranzystory (NPN i PNP)?
    @aksakal
    nie rozumiem pytania... mógłbyś językiem prostego smiertelnika? ;)
    Instrukcji i papierów jak również schematu nie posiadam niestety... :(
  • Poziom 19  
    Ma znaczenie, tak jak napisał:

aksakal napisał:
    Kolektor tranzystora N - P - N podłacza się na plus zasilania , kolektor P - N - P na minus

Dodano po 2 [minuty]:

aksakal napisał:
    Który opór u twoich głośników ? On musi być nie mniejszy, wskazanego w instrukcji do wzmacniacza.

Chodziło o impedancję kolumn podłączonych do wzmacniacza bo jeżeli jest mniejsza niż znamionowa we wzmacniaczu to będzie paliło ci bezpieczniki zabezpieczające stopień końcowy.
  • Poziom 8  
    Rozumiem, a można w jakis prosty sposób dotrzeć, do czego podlączony jest kolektor ("+" czy "-"). Próbowałem patrzeć na ścieżki ale nie moge dojść co jest do czego...
    Jeżeli chodzi o opór to wyjscia wzmacniacza opisane sa : od 4 do 16 ohm, impedancja kolumn to 8 ohm, wiec chyba nie powinno być problemów
  • Poziom 19  
    Miernik, sprawdź testem ciągłości obwodu czy od któregoś z kolektorów jest przejście do ujemnego bieguna zasilania.
  • Poziom 8  
    dobrze rozumiem? jedna końcówka miernika do kolektora, a druga do np. czarnego przewodu na wyjsciu transformatora?
    Czy funkcja sprawdzania diod zda egzamin? poniewaz moj miernik nie ma opcji testu ciągłości.
    Ci jest potrzebny woltomierz. Minus woltomierza na masę (GND). Plus woltomierza na piny plytky drukowaney, do których były przylutowane wyprowadzenia tranzystorów.Zawiadom które tranzystory były wykorzystane w koncowkach mocy.
  • Poziom 19  
    Racja, tam jest zasilanie symetryczne. Zmierz napięcia względem masy (np. obudowy wzmacniacza) i sprawdź gdzie napięcie ma wartość dodatnią, a gdzie ujemną.
  • Poziom 8  
    Jak rozumiem, pomiar ten przeprowadzic mam na włączonym zasilaniu (z założonym nowym bezpiecznikiem)?
    Pierwotne tranzystory to D726, zamienniki które zastosowałem do BD234c.

Oki rozumiem juz co mam zrobić, jutro musze dostać bezpiecznik i zrobie pomiary ta jak mówicie :)
    Zawiadomiłeś , że tranzystory P - N - P i N - P - N , zawiadamiasz tylko D 726 Jak to zrozumieć ?.

Dodano po 4 [minuty]:

Przed ten czas , jak nie ustalisz słuszność włączenia tranzystorów , włączać wzmacniacz nie należy owak możesz ich spalić .

Dodano po 8 [minuty]:

Tranzystor D726 (2SD726 ) - Typ N - P - N. Para komplimentarna dla tego tranzystora B690 ( 2SB690 ) - typ P - N - P.
  • Poziom 19  
    rafalek19bse napisał:
    Po konsultacjach z kolegami wymieniłem końcówki mocy (sterujących nie wymieniałem). Po tej naprawie, po włączeniu wzm. przepaleniu uległ główny bezpiecznik.

A jak wlutowałeś te zamienniki skoro nie wiesz teraz jak wlutować stare?

Wymiana starych sprawnych tranzystorów to był zasadniczy błąd. Bardzo możliwe, że te nowe które kupiłeś nie są oryginalne, tylko zwykłe podróby jakich wiele i dlatego poleciały natychmiast po włączeniu. Tak czy inaczej, przed ich wlutowaniem należało wyzerować prąd spoczynkowy, a potem poprawnie go ustawić.

Jeśli wzmacniacz pracował miesiąc i dopiero wtedy palił bezpieczniki, to tak jak koledzy radzili, dać zwłoczne, albo lekko mocniejsze.
  • Poziom 8  
    Tak masz racje, tranzystory to D726 (dwie sztuki), i B690 (dwie sztuki), przepraszam za pomyłkę i niepotrzebne zamieszanie. W tym momencie chyba wyjaśniła się sprawa dlaczego bezpiecznik uległ przepaleniu - wszystkie wlutowane tranzystory były takie same...

Pytanie odnośnie bezpiecznika, oryginalny to T800mA/250V, jaki proponujecie aby nie pojawiał się problem?
    Power type and voltage Alternating Current supply (AC) / 220 Volt . Jak widzisz, wzmacniacz przeznaczony dla sieci 220V. Obecnie w Polsce sieć na 230V, a faktyczno napięcie w sieci dochodzi do 237V.Napięcie zasilania wezbrało, wezbrał i prąd, pobierany wzmacniaczem, to i wywołuje przepalanie się bezpiecznika. Jeśli wzmacniacz funkcjonuje bez problemów spróbuj zwiększyć nominał bezpiecznika do 1А.
  • Poziom 8  
    Za powyższymi radami sprawdziłem, gdzie mają znajdować się tranzystory NPN, a gdzie PNP. Wlutowałem stare tranzystory i wzmacniacz działał przez chwile, w momencie zmienienia źródła sygnały (z "Phono" na "Tuner"), awarii uległy dwa tranzystory (sterujące?? nie końcówki mocy). W załączniku przesyłam zdjęcia uszkodzonych tranzystorów Wzmacniacz Hitachi HA-2500 pali bezpiecznik Wzmacniacz Hitachi HA-2500 pali bezpiecznik

Uszkodzone tranzystory to B647 i D667.
    To że ile należy było czasu, żeby tak spłowiała plytka drukowana pod tym tranzystorem? Stan plytky niezbyt jest dobry. Wszystkie miejsca utlenienia należy przemyć spirytusem czy benzyną. Sprawdź napięcie symetrycznego prostownika i prąd spokoju koncowek mocy.Sprawdź stan kondensatorów elektrolitów. Kondensatory pod którymi są ślady utlenienia zamień.
  • Poziom 8  
    Wzmacniacz pracował około minuty, w momencie zmiany źródła sygnału doszło do zwarcia z tranzystorów się zadymiło, przepalił się bezpiecznik. Prosiłbym o wytłumaczenie jak sprawdzić napięcie symetryczne prostownika i prąd spoczynkowy końcówek mocy.
    Napięcie symetryczne można wymierzyć na kolektorach tranzystorów D726 i B690.Na czas wszystkich eksperymentów, żeby uniknąć uszkodzenia włącz wzmacniacz do sieci przez żarówkę 60-75W. Prąd spokoju tranzystorów koncowky mocy można wyznaczyć po spadku napięcia na rezystorach w emitere.

Dodano po 30 [minuty]:

Rekomendacji po ustawieniu prądu spokoju koncowek mocy.Podłaczyć woltomierz do rezystora R720L ( L - lewy kanał) 0,22Ohm.Obiegiem potencjometra R710L otrzymać napięcie 8,8mV, co będzie odpowiadało prądowi spokoju 40 mA. Analogicznie ustalić prąd spokoju w kanale R.
  • Poziom 33  
    kolega aksakal napisał bardzo ważną uwagę - żarówka włączona szeregowo ze wzmacniaczem. Tylko druga ważna rzecz - najpierw sprawdź wszystkie tranzystory, wylutuj i chociaż omomierzem ogarnij. Potem uszkodzone zmieniaj na nowe i dopiero uruchamiaj.
    Moim zdaniem gdzieś obsmarkane cyną jest i dlatego Tobie popaliło te tranzystory... Przypatrz się uważnie, czy gdzieś cyna nie spłynęła i nie zwarła pól.
  • Poziom 8  
    Przepraszam z góry za moją ostatnią "nieobecność" ale miałem problemy z internetem...
    Odnośnie propozycji, które się pojawiły: jak mam rozumieć włączenie wzmacniacz przez żarówkę? Jak fizycznie to mam zrobić?

Co do tego, że przyczyną jest nadmiar cyny (który może coś zwierać), to nie ma takiej możliwości bo to sprawdzałem ale zauważyłem, ze w jednym miejscu ścieżka "odkleiła" się od płytki - jest cała ale odklejona.
  • Poziom 33  
    rafalek19bse napisał:
    jak mam rozumieć włączenie wzmacniacz przez żarówkę? Jak fizycznie to mam zrobić?

Wylutowanie przewodu na zasilaniu trafa i wlutowanie pomiędzy ów kabel i odczep - oprawy z żarówką.

Dodano po 52 [sekundy]:

rafalek19bse napisał:
    Co do tego, że przyczyną jest nadmiar cyny (który może coś zwierać), to nie ma takiej możliwości bo to sprawdzałem ale zauważyłem, ze w jednym miejscu ścieżka "odkleiła" się od płytki - jest cała ale odklejona.

Sprawdź czy ma przejście omomierzem od pola lutowniczego za odklejonym miejscem do pola przed.
  • Poziom 8  
    Po dokonanych zabiegach sytuacja wygląda następująco: wzmacniacz działa, święcą się kontrolki, żaden z bezpieczników nie pali się ale w kolumnach słychać tylko buczenie... Co tym razem mogłem zepsuć? :)
  • Poziom 19  
    rafalek19bse napisał:
    Po dokonanych zabiegach sytuacja wygląda następująco: wzmacniacz działa, święcą się kontrolki, żaden z bezpieczników nie pali się ale w kolumnach słychać tylko buczenie... Co tym razem mogłem zepsuć?

Jakich zabiegów dokonałeś? Jeżeli wlutowałeś żarówkę, to normalne, że nie spali Ci bezpieczników, żarówka powinna się co najwyżej lekko żarzyć, jeżeli świeci mocniej masz gdzieś zwarcie.
  • Poziom 8  
    Wymieniłem tranzystory (dwa spaliły się podczas wcześniejszego uruchomienia), tak jak napisałeś, żarówka delikatnie się żarzy. Co teraz? Odlutować żarówkę i normalnie uruchomić wzmacniacz?
  • Poziom 19  
    Buczenie jest głośne? Ustawiłeś prąd spoczynkowy? Podłączyłeś jakieś źródło sygnału?