Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Szkolenia elektronika Udemy
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy do bycia elektrykiem jest potrzebna znajomość fizyki?

hubot 19 Lut 2015 13:16 1278 19
  • #1 19 Lut 2015 13:16
    hubot
    Poziom 7  

Jak w temacie.

0 19
  • Szkolenia elektronika Udemy
  • #2 19 Lut 2015 13:38
    Mer_86
    Poziom 15  

O fizyce kwantowej pewnie za wiele nie musisz wiedzieć, ale prawo Ohma jest na przykład podstawą, więc sam sobie odpowiedz na postawione przez Ciebie pytanie. :)

0
  • #3 19 Lut 2015 13:44
    hubot
    Poziom 7  

Mam książkę do fizyki. Ja zawsze chciałem się uczyć przede wszystkim elektroniki i informatyki. Na pewno jeżeli chodzi o mechanikę kwantową to mam taką wypożyczoną książkę rosyjską i szczerze powiem, że niczego nie rozumiem. Na pewno przydałaby się znajomość prawa Ampere'a, równań Maxwella, prawa Faradaya, prawa Ohma, optyki (jeżeli chce się np. zrobić panel słoneczny), trochę z mechaniki relatywistycznej no i żeby to wszystko pojąć to znajomość mechaniki klasycznej. Fizyka kwantowa, teoria strun to dla mnie jest taka ciekawostka, do której warto zajrzeć, tylko muszę wpierw podstawy poznać.

0
  • #4 19 Lut 2015 13:49
    Mer_86
    Poziom 15  

Z elektroniki możesz sobie zajrzeć np. do czasopisma Elektronika dla Wszystkich, można też dostać układy do przedstawionych tam ćwiczeń (z lutownicą albo bez), jest też dużo literatury dla początkujących, coś na pewno dla siebie znajdziesz; fizykę powinieneś poznać, jeśli lubisz takie rzeczy, nie będziesz miał z tym większego problemu.

0
  • #5 19 Lut 2015 13:57
    hubot
    Poziom 7  

Jeżeli chodzi o fizykę to od jakiego działu mam zacząć? Mechaniki klasycznej uczę się już od 2 lat jeśli nie więcej i już dużo razy słyszałem o tych wahadełkach, bloczkach, równiach. Matematyka jest w tym wszystkim najważniejsza. Od jakiego działu matematyki zacząć? Obecnie uczę się kombinatoryki, prawdopodobieństwa i układów równań z macierzami.

0
  • #6 19 Lut 2015 14:12
    Mer_86
    Poziom 15  

Lepiej napisz, w jakiej szkole i na jakim poziomie jesteś obecnie i dokąd się wybierasz dalej, chyba że edukację już skończyłeś i uczysz się na własną rękę?

0
  • Szkolenia elektronika Udemy
  • #7 19 Lut 2015 14:17
    hubot
    Poziom 7  

Jestem w 2 kl. gimnazjum. Bardzo mnie interesuje fizyka, elektronika, matematyka i informatyka i planuje studiować w przyszłości informatykę i fizykę lub elektronikę. W szkole przerabiam twierdzenie Pitagorasa i skończyłem przerabiać układy równań. Z fizyki w szkole się uczę o elektrostatyce. Na informatyce uczymy się robić proste strony www w frontpage. Lubię się samemu pouczyć bo wtedy się ma większą wiedzę, a w szkole jest mało godzin fizyki i informatyki.

0
  • #8 19 Lut 2015 14:24
    Mer_86
    Poziom 15  

Tu masz link do gry, co prawda nie ma w niej ujętego elektronika, ale jest przeznaczona dla gimnazjalistów, zawsze to jakaś ciekawostka;)

http://gra.spolecznerzemioslo.pl/

Mój prof. na studiach od elektrotechniki mawiał, że jeśli będziesz znał podstawy danej dziedziny, to całej reszty będziesz w stanie się nauczyć. W gruncie rzeczy dziedziny, o których napisałeś takie są, więc myślę, że metodą drobnych kroczków będziesz mógł sporo wiedzy i umiejętności nabyć.

0
  • #9 19 Lut 2015 14:34
    hubot
    Poziom 7  

Czy takie książki będą dobre:
    * Fizyka Karol Hercman WSIP dla technikum na podbudowie zsz
    * Fizyka Jay Orear tom 1
    * Fizyka Jay Orear tom 2
    * Mechanika kwantowa A.S.Dawydow
    * Elektronika Od praktyki do teorii Helion O'reilly Charles Platt
    * C++ dla każdego Helion Jesse Liberty
    * Astronomia ogólna Eugeniusz Rybka
    * C#. Programowanie. Wydanie VI Jesse Liberty Helion
    ?
    Z informatyki mam całą masę książek od PHP, Java, C++ do tych z kompletnymi podstawami.

0
  • #10 19 Lut 2015 14:52
    Mer_86
    Poziom 15  

Co do książek z fizyki, jest taka stara książka pt. "Fizyka: podręcznik dla studentów wyższych technicznych studiów zawodowych dla pracujących". Autorem jest Marta Skorko. To takie kompendium ale napisane w bardzo przystępny sposób. Mnie polecano jeszcze książki Resnick Halliday. Generalnie każda dobra, ale musisz sobie dobrać, taką książkę, która będzie napisana w atrakcyjny sposób, żeby chciało Ci się uczyć nawet tych bardziej zaawansowanych rzeczy. Z informatycznymi nie pomogę, bo to nie moja działka;)

0
  • #11 25 Lut 2015 19:59
    hubot
    Poziom 7  

Teraz już doszedłem do elektrostatyki i obwodów prądu stałego książka dla szkoły średniej. Im więcej wiem z fizyki tym bardziej sobie uświadamiam jak mechanika klasyczna odgrywa wielką rolę w naszym codziennym życiu. Te równania a=F/m (II zasada dynamiki newtona), x=vt (odległość), a=dv/dt (przyspieszenie chwilowe) to później przydają się przy obliczeniach z elektrostatyki, termodynamiki, elektromagnetyzmu i pozwalają zrozumieć kolejne dziedziny fizyki.

Dodano po 5 [minuty]:

Powiedzcie mi bo mam w książce Fizyka Jay Orear równania różniczkowe i całki - czy warto się ich uczyć? Mam taki kurs na yt. Jak się powinienem uczyć matematyki? Macierze, liczby zespolone, logarytmy, wektory umiem. Z funkcji to wiem trochę o dziedzinach, argumentach, parzystości, nieparzystości, oś rzędnych i oś odciętych co to jest oraz umiem rysować wykresy. Umiem liczyć infimum, maximum, minimum i supremum zbiorów. Wiem z prawdopodobieństwa co to symbol newtona, co to permutacje, wariacje, kombinacje, silnia, schemat Bernoullego. Czy mogę przystąpić do całek i rachunku różniczkowego czy coś jeszcze się powinienem nauczyć?

0
  • #12 25 Lut 2015 22:53
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Cytat:
    Czy do bycia elektrykiem jest potrzebna znajomość fizyki?
    Do bycia elektrykiem w ogóle nie wiele potrzeba bo przeciętny elektryk niczego nie wymyśla ani nie konstruuje, tylko podłacza gotowe urządzenia, zgodnie z zaleceniami producenta. Musi znać połączenie równoległe, szeregowe i przepisy BHP ;)

Do tego żeby być elektronikiem trochę fizyki trzeba umieć, i matematyki też trochę, ale prawda jest taka że nawet genialny fizyk nie będzie automatycznie dobrym elektronikiem, gimnazjalista nie mający nawet 1/10 "podstawowej" wiedzy o działaniu elementów moze z powodzeniem konstruować proste układy elektroniczne, więc wiedza z fizyki nie jest ani warunkiem koniecznym ani wystarczającym żeby być (lepszym lub gorszym) elektronikiem.
    Oczywiście zawodowiec musi znać podstawy swojego fachu.

Cytat:
    Powiedzcie mi bo mam w książce Fizyka Jay Orear równania różniczkowe i całki - czy warto się ich uczyć? Mam taki kurs na yt. Jak się powinienem uczyć matematyki? Macierze, liczby zespolone, logarytmy, wektory umiem. Z funkcji to wiem trochę o dziedzinach, argumentach, parzystości, nieparzystości, oś rzędnych i oś odciętych co to jest oraz umiem rysować wykresy. Umiem liczyć infimum, maximum, minimum i supremum zbiorów. Wiem z prawdopodobieństwa co to symbol newtona, co to permutacje, wariacje, kombinacje, silnia, schemat Bernoullego. Czy mogę przystąpić do całek i rachunku różniczkowego czy coś jeszcze się powinienem nauczyć?
    Całkowanie i różniczkowanie jest przydatne, więc warto umieć, elektronik nie liczy takich skomplikowanych całek i równań różniczkowych jak matematyk, ale czasem trzeba coś policzyć, czasem przydaje się transformacja Laplace'a czasem transformacja Fouriera.

Ale jeśli chcesz zająć sie elektroniką to zrób już teraz, łatwiej zrozumieć jak działa układ całkujący RC niż to jak matematyka to opisuje.

0
  • #13 27 Lut 2015 12:53
    hubot
    Poziom 7  

Właśnie sobie przerabiam kurs Analiza matematyczna i będę się uczył pochodnych i całek. Póki co się uczę funkcji. Potem będą granice... Polecisz mi książkę do całek i rachunku różniczkowego?

0
  • #14 27 Lut 2015 18:35
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Cytat:
    Polecisz mi książkę do całek i rachunku różniczkowego?
    Ja sie tego uczyłem dopiero na studiach przez to byle jak i w pośpiechu :) trudno mi powiedzieć która dobra.

0
  • #15 27 Lut 2015 18:41
    nasty_photon
    Poziom 22  

hubot napisał:
    Właśnie sobie przerabiam kurs Analiza matematyczna i będę się uczył pochodnych i całek. Póki co się uczę funkcji. Potem będą granice... Polecisz mi książkę do całek i rachunku różniczkowego?

Krysicki, Włodarski - tom I i II.

0
  • #16 28 Lut 2015 13:39
    hubot
    Poziom 7  

Chciałbym wzór na superpozycję. Uczę się funkcji, granic ciągów, granic funkcji, równań różniczkowych, pochodnych i całek aby zrozumieć superpozycję na kursie Analiza matematyczna kurs na YouTube. Przy okazji uczę się liczb zespolonych.

Dodano po 2 [minuty]:

Póki co jestem przy funkcjach i mnie jakoś zaciekawiła superpozycja a zarazem elektronika i mechanika kwantowa. Generalnie mnie ciekawią takie tematy jak: mechanika kwantowa, elektronika i informatyka. Matematykę po prostu muszę umieć, żeby się zorientować w dziedzinach technicznych i ścisłych.

Dodano po 2 [minuty]:

Nawet sobie czasem piszę w Perlu (z wykorzystaniem bibliotek Quantum::Superposition, Quantum::Entanglement) czy QCL programy z ciekawości jak to wygląda - przygotowuję się na rewolucję kwantową. Chyba każdy z was pamięta te czasy, kiedy komputery były wielkości szaf. Teraz jest wszystko cyfrowe aż w pewnym momencie nastąpi kwantyzacja elektroniki a zarazem obwody kwantowe.

0
  • #17 28 Lut 2015 14:22
    nasty_photon
    Poziom 22  

hubot napisał:

Nawet sobie czasem piszę w Perlu (z wykorzystaniem bibliotek Quantum::Superposition, Quantum::Entanglement) czy QCL programy z ciekawości jak to wygląda - przygotowuję się na rewolucję kwantową. Chyba każdy z was pamięta te czasy, kiedy komputery były wielkości szaf. Teraz jest wszystko cyfrowe aż w pewnym momencie nastąpi kwantyzacja elektroniki a zarazem obwody kwantowe.

W historii już kilka razy były obwieszczane rewolucje (pamięci holograficzne, kryptografia kwantowa, etc.), jak na razie nic z tego nie wyszło.

0
  • #18 28 Lut 2015 16:29
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Cytat:
    Nawet sobie czasem piszę w Perlu (z wykorzystaniem bibliotek Quantum::Superposition, Quantum::Entanglement) czy QCL programy z ciekawości jak to wygląda - przygotowuję się na rewolucję kwantową.
    Jest wiele ciekawych tematów ale zajmowanie sie wszystkimi na raz do niczego dobrego nie prowadzi.

0
  • #19 02 Mar 2015 10:49
    SebastianO7
    Poziom 2  

Warta polecenia jest strona wolframalpha.com, kalkulator matematyczny o potężnych możliwościach. Przyda się do sprawdzania różnych obliczeń :-)

0
  • #20 02 Maj 2015 12:58
    hubot
    Poziom 7  

Czy ElektroPrzewodnik to dobry kurs elektroniki?

0