Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

PLC 24VAC vs 24VDC - różnice

artuino 19 Feb 2015 16:31 3273 5
SterControl
 • #1
  artuino
  Level 11  
  Witam!

  W firmie mamy maszyny z różnymi sterownikami PLC min.: Omron Sysmac, Siemens Simatic, Siemens Logo, Schneider Zelio. Wszystko zasilane jest 230VAC lub 24VDC a czujniki 24VDC i wyjścia tranzystorowe 24VDC.

  Ostatnia maszyna, która do nas dotarła sterowana jest OMRON SYSMAC CPM1A. Sterownik na wyjściach ma oznaczenie 24VDC ale na gniazda oznaczonych jako "COM" podłączone jest 24VAC. Podpięte czujniki na wejściach i styczniki na wyjściach są też na 24VAC. Rozumiem, że takie podłączenie daje nam wejścia sourcing i wyjścia sourcing 24VAC.

  Sterownik ma na wejściach kilka przycisków, czujników indukcyjnych a na wyjściach załącza kilka dużych styczników od silników przez małe przekaźniki. Do tego dochodzą jeszcze 3 lampki pokazujące stan maszyny.

  Generalnie to samo mamy na innych PLN zrobione banalnie prosto na 24VDC.

  Czy jest jakikolwiek plus takiego używania 24VAC zamiast 24VDC?
 • SterControl
 • #2
  dedito
  Level 39  
  artuino wrote:
  Czy jest jakikolwiek plus takiego używania 24VAC zamiast 24VDC?
  Nie ma większego znaczenia. Wybór napięcia jest raczej podyktowany tym jakiego napięcia wymagają odbiorniki. Jak masz styczniki z cewką 24V AC to wybór narzuca się sam. Można ewentualnie stosować przekaźniki pośredniczące pomiędzy obwodami DC/AC.
 • SterControl
 • #3
  pafciowaw
  Automation specialist
  Warto zapoznać się z typem wyjść PLC; jeżeli to tranzystory (co sugeruje oznaczenie 24 Vdc) to ze schematów w instrukcji wynika, że w jednej "połówce" 24 Vac przewodzi poprawnie - zasila odbiornik, a w drugiej połówce prąd niekorzystnie przepływa przez wbudowaną diodę zaporową. Może tam są triaki? - wtedy by to tłumaczyło zastosowanie 24 Vac.Takie zastosowanie ma plusy: wyłączanie w zerze - brak iskrzenia i zakłóceń.
  Co do wejść cyfrowych - między danym wejściem a S/S jest dwukierunkowa "bramka" kluczująca ( nie ma znaczenia w którym kierunku płynie prąd - wejście będzie działać zarówno dla Vdc i Vac. Różnica może być tylko taka, że bez ustawienia filtrowania sygnału - Vac może być odczytywany jako kolejne impulsy z częstotliwością 50 Hz...
 • #4
  artuino
  Level 11  
  Pogrzebałem jeszcze raz w szafce i okazuje się:
  - wszystkie czujniki indukcyjne są 24VDC ale NPN
  - sterownik na COM ma podpięte +24VDC czyli zrobiły się wejścia SOURCE
  - wyjścia 24VDC mają podpięte 24VAC
  - styczniki podpięte pod wyjścia są na 24VAC

  Teraz pytanie czy da się podpiąć czujniki NPN do sterownika, który ma wejścia tylko SINK (np. Siemens LOGO!)?
 • #5
  dedito
  Level 39  
  artuino wrote:
  Teraz pytanie czy da się podpiąć czujniki NPN do sterownika, który ma wejścia tylko SINK (np. Siemens LOGO!)?
  Tak, wejścia typu sink czyli tzw. pasywne wejścia mogą obsługiwać zarówno czujniki aktywne i pasywne przy odpowiednim przyłączeniu dodatkowego napięcia zasilania.
  Nie wiem czy termin wejście/czujnik aktywny/pasywny jest prawidłowym określeniem wejścia/czujnika typu sink/source, ale u mnie tak przyjęło się to określać.