Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uniden ubc355clt czy RTL SDR RTL2832U & R820T ?

19 Lut 2015 19:29 7602 17
  • Poziom 8  
    Witam, na wstępie powiem, że nigdy nie miałem do czynienia z urządzeniami do nasłuchu ani z krótkofalarstwem w praktyce, ale od dłuższego czasu ten temat zaczyna mnie fascynować do tego stopnia, iż postanowiłem zakupić sobie skaner nasłuchowy. Zależy mi, żeby kupić coś do 300zł. Najbardziej chciałbym móc słuchać pasma lotniczego, CB, a w dalszej kolejności pasm 2m i 70cm a także iss czy NOAA. Po wyczerpujących poszukiwaniach czegoś odpowiedniego (chodzi o skaner bazowy)natrafiłem na Unidena ubc355clt, na którego właściwie byłem już zdecydowany jednak coś zmusiło mnie, żeby jeszcze raz przeszukać internet w poszukiwaniu czegoś na temat tego sprzętu. Moje obawy nasiliły się kiedy przeczytałem, iż ten skaner nie będzie nic efektywnie oprócz CB i lotnictwa odbierać ze względu na rodzaj modulacji (z tego co wyczytałem AM tylko w CB a reszta wąskie FM). Tak jak pisałem zależy mi na nasłuchu lotnictwa cywilnego, ale nie chciał bym kupić czegoś co znudzi mi się szybko ze względu na brak możliwości. Przechodząc do sedna. Wyczytałem, że z małym kapitałem najlepiej inwestować w tuner USB, który podobno przebija takiego unidena o stokroć. Proszę o pomoc, co warto kupić bardziej. Na razie nie zapowiada się przynajmniej do wakacji na większe fundusze a mam nieziemską chęć coś nasłuchiwać.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    fortitude123 napisał:
    Wyczytałem, że z małym kapitałem najlepiej inwestować w tuner USB, który podobno przebija takiego unidena o stokroć.

RTL SDR jest to jakieś wyjście mieć za małe pieniądze prawie wszystkie pasma amatorskie i nie tylko z wszystkimi emisjami analogowymi, ale by posłuchać pasm KF w tym i CB trzeba zrobić lub kupić odpowiedni konwerter. Wtedy możesz słuchać od 100KHz (0,1MHz). Zamiast robić konwerter można zrobić drobną modyfikację, ale jeśli nie masz doświadczenia to możesz łatwo uszkodzić sobie świeżo zakupiony SDR. Bez konwertera ten SDR poprawnie zaczyna odbierać od około 45MHz w zależności od egzemplarza. Oczywiście, bo to trzeba powiedzieć że taki SDR nie dorówna np. ubc355clt tylko że nie masz w tym wypadku tak szerokiego pasma odbioru. Musiał byś kupić drugi odbiornik na zakres fal krótkich, ale skoro jesteś początkującym to wystarczy taki sdr by oswoić się z pasmami. I tak podstawowy problem jaki Cię czeka to anteny. Na pasma UKF są inne, a na KF też inne. Najlepiej jak ktoś mieszka w swoim domu i ma duży ogród wtedy może rozwiesić jakieś dipole na KF, a jest tam czego posłuchać w dodatku na odległość tysięcy km. Proponuję lekturę na temat tego SDR tam też możesz zadać pytania dotyczące tego tematu. Są tam także różne rozwiązania techniczne dotyczące anten aktywnych i konwerterów. Życzę ciekawej lektury :D .

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2353101-0.html

Pozdrawiam
  • Poziom 8  
    @Kriss51

Dzięki za szybką odpowiedź. Napisałeś, że sdr nie dorówna ubc355. Jakie są więc zalety tego skanera wobec skanera usb?. Jeśli chodzi o antenę o raczej na dzień dzisiejszy nie mogę kombinować za bardzo ponieważ mieszkam w bloku ze współlokatorami i nie chciał bym stawiać na balkonie dużo żelastwa. Szukam raczej jakiegoś uniwersalnego rozwiązania choć nie wiem czy takie istnieje, więc raczej w KF bawić się na razie nie bede ;p (chociaż bardzo mi się podoba- websdr.org codziennie ;) ). Co zatem warto kupować ?. Czy taki Uniden starczy pomimo braku różnych modulacji do nasłuchu pasm 2m i 70 cm?. Czy kroki strojenia nie będą stanowić problemu?. Jak ma się jakość dźwięku z obu urządzeń do siebie?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    fortitude123 napisał:
    Napisałeś, że sdr nie dorówna ubc355. Jakie są więc zalety tego skanera wobec skanera usb?

Od razu widać że jesteś początkujący :D . Jako tako nie ma skanera USB. Chodzi o rodzaj modulacji. Np. w paśmie CB możesz przełączyć się do AM, FM i to usłyszysz na skanerze o którym wspominałeś, ale jeśli ktoś przełączy się na tzw. wstęgi czyli górną wstęgę USB lub dolną wstęgę LSB to już sobie nie posłuchasz. Będziesz tylko słyszał taki "bełkot". Tak np. na CB, a i np. w paśmie 2m 144-146MHz można pracować w FM i SSB. Na wspomnianym skanerze posłuchasz stacje pracujące tylko emisją FM w paśmie 2m. W SDR możesz sobie przełączać rodzaje modulacji na dowolnej częstotliwości na jaki Ci się podoba. Już nie wspomnę że tego typu skanery jeśli np. przełączysz się na pasmo lotnicze to automatycznie przechodzi w AM z odpowiednim skokiem między kanałowym i do FM go nie przełączysz. Ja tam wolę wszystko mieć pod kontrolą i sam przełączyć rodzaj modulacji i krok między kanałowy, szerokość filtra itd. Generalnie jest tak że gdybyś miał kupić odbiornik z wszystkimi bajerami które posiada SDR to musisz wydać parę tysięcy, bo tam wszystko robione jest sprzętowo, a w SDR za wszystko odpowiada soft, a sam odbiornik to tylko parę elementów. Gdybym nie wiedział co to jest, a pokazał by mi ktoś bebechy takiego SDR to przyznam się że nie domyślił bym się że może to być odbiornik. Chyba tylko po gniazdku antenowym :D .

fortitude123 napisał:
    Czy kroki strojenia nie będą stanowić problemu?

W SDR absolutnie nie, bo ustawisz sobie jak chcesz.
  • Poziom 8  
    Pozwolę zapytać się jeszcze jaką antenę musiał bym zakupić (ile mniej więcej by kosztowała), w miarę dyskretną, abym mógł postawić ja na balkonie? (pasmo lotniczne-przelotówki). I drugie pytanie, czy jeśli podłączył bym tą samą antenę (obojętnie jaka) najpierw do Unidena a potem do Sdr, to kiedy jakość dźwięku była by lepsza. Nie jestem jak już wiadomo specjalistą :P w tej dziedzinie, więc żeby nic nie przekręcić po prostu powiem iż jestem świadom iż każde z tych urządzeń się różni pod wieloma względami, jest to zlepek różnych podzespołów i jakoś mam takie wrażenie, że po prostu taki Uniden jest porządniejszy pod tym względem. Więc jak to będzie z tą jakością? czy jakieś urządzenie będzie miało powiedzmy więcej szumów czy mówiąc kolokwialnie śmieci w eterze, zniekształcenia itp. :D ?
    Jeśli chodzi o krok strojenia to edytowałem swój ostatni post i tam masz na dole napisane.

fortitude123 napisał:
    Pozwolę zapytać się jeszcze jaką antenę musiał bym zakupić

Nie ma cudownych anten na wszystkie pasma, a już na pewno takiej która by dobrze pracowała na UKF i KF. Na 2m proponuję zrobić jakąś GP lub dipol pół falowy. Możesz też poczynić próby ze zwykłą anteną siatkową ze wzmacniaczem.

fortitude123 napisał:
    czy jeśli podłączył bym tą samą antenę (obojętnie jaka) najpierw do Unidena a potem do Sdr, to kiedy jakość dźwięku była by lepsza.

Sama jakość dźwięku może i być podobna, ale SDR będzie bardziej szumiał, bo już sam komputer potrafi skutecznie zakłócać poprawny odbiór, a SDR wymaga komputera. Z tym że tego typu zakłócenia emitują komputery, rutery, ładowarki, telewizory. Mieszkając w mieście w bloku nie unikniesz takowych. To są tzw. zakłócenia cywilizacyjne. Od sąsiada za ściany też przeciekną. Trzeba z tym jakoś nauczyć się żyć.

fortitude123 napisał:
    czy jakieś urządzenie będzie miało powiedzmy więcej szumów czy mówiąc kolokwialnie śmieci w eterze, zniekształcenia itp

Śmieci z eteru nas otaczają jak już pisałem. Oczywiście że są lepsze czy gorsze radia.
    Żeby nie bić piany po darmo to proponuję kupić na znanym portalu aukcyjnym tego SDR za jakieś 40zł chyba i pobawić się. Jak się spodoba to będziesz w miarę jedzenia w przyszłości kupował lepsze urządzenia, ale będziesz już bardziej doświadczony. Pozdrawiam

Ps.
    Wykasuj link w twym pierwszym poście, bo to nie zgodne z regulaminem. Chodzi o przemijające aukcje.
  • Poziom 8  
    Dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Rozumiem, że w razie potrzeby bez obaw mogę brać sdr. Ceny takich układów wahają się na allegro pomiędzy 40 a 120 zł. Czy warto brać jakąś lepszą wersję, np RTL2832u R820T2 SDR , w cenie 120 zł na allegro?. Mam jeszcze jedno pytanie, może okazać się dziwne. W każdym razie, dlaczego jest taki duży popyt na skanery typu uniden (bazowe) w tym przedziale cenowym?, jeśli taki prosty tani układ zastępuje takie urządzenie. Czy jest w tym może jakiś techniczny haczyk ? :D
    Zapomniałem napisać że są już jakieś nowsze modele i w podanym linku jest ten wątek poruszony. Osobiście nie wiem czy są lepsze od swych poprzedników. Trzeba poszperać i poczytać lub kupić i samemu sprawdzić :D .
  • Poziom 34  
    Ja o RTLu nie mam i nie będę miał dobrego zdania, ale ma on mnóstwo zwolenników. Oprócz powyższej lektury proponuję: http://sp7pki.iq24.pl/default.asp?grupa=3538&temat=136325

Na UBC355CLT też szkoda pieniędzy, gdyż:

a) w tym urządzeniu nie ma możliwości zdefiniowania własnych zakresów skanowania (jak to jest w UBC-69XLT-2 [5], UBC-72XLT [10], UBC-92XLT [10], USC230 [10], UBC-125XLT [10], UBC-3500XLT [10], BCT15X [10], BC346XT [10]) przez co dużo rzeczy Cię omija, gdyż trzeba skanować zakresy podane przez Producenta, tj. 118-136, 136-144, 144-146, 146-148, 148-154, 154-156, 156-158, 158-60, 160-162, 162-174. Oczywiście w danej chwili można skanować tylko jeden z tych wycinków.

b) wbudowany głośnik emituje coś czego nie można nazwać dźwiękiem i od razu należy zaopatrzyć się w głośnik zewnętrzny (z tyłu jest port do podłączenia).

Tu możesz kupić jego klona za 200 zł: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2989436.html
  • Poziom 8  
    @up

Dzięki za odpowiedź. Mam kilka pytań. Powiedz mi dlaczego nie masz dobrego zdania o sdr?. czy testowałeś ubc355clt skoro wiesz jak brzmi głośnik?. Na lepsze skanerki na razie nie mam kasy. Wiem, że Uniden ma tylko am/fm, więc nie będzie to zbytnio uprzykrzać mi życia? tzn. jaki jest najpopularniejszy rodzaj modulacji w pasmach amatorskich 2m i 70cm oraz CB, ponieważ chciałbym słuchać również przemienników i nie wiem czy to się do tego nada. Sdr ma w tym lepsze możliwości? Jeśli miałbyś wybierać spośród tych dwóch to na który byś postawił?

P.S

Czy ten albrecht jest lepszy czy jest to identyczna kopia?

P.P.S

http://www.mwf-service.com/shop/uniden-bearcat-ubc-355-clt-funkscanner-25-960-mhz.html

znalazłem bandplan do niego. Czy na Polskie realia będzie wystarczający. Szczególnie do lotnictwa?. Słyszałem, że krok 8.33 będzie stwarzał problem w Polsce
  • Poziom 34  
    fortitude123 napisał:
    ...dlaczego nie masz dobrego zdania o sdr?...

Jestem przyzwyczajony do pracy na porządnych antenach. Podłączenie takiej pod dongla daje tyle przekłamań, że początkujący może się nie połapać czy korespondencja jest we właściwym paśmie czy to lustrzanka. Winą są oczywiście filtry, których nie ma jak upchać w tak małym urządzeniu.

Z dala od miasta może i się sprawdza, ale nie w dużej aglomeracji. Silne sygnały zniechęcają do korzystania, a praca na "antenie" z zestawu to nie moja liga.

KF nie sprawdzałem. Do tego muszę się przyznać.

fortitude123 napisał:
    ...czy testowałeś ubc355clt skoro wiesz jak brzmi głośnik?...

Tak, ale nie już go nie mam, bo na buble nie mam miejsca.

fortitude123 napisał:
    ...Czy ten albrecht jest lepszy czy jest to identyczna kopia?...

Z reguły Albrecht i Uniden są wykonane jako kopia 1:1.

fortitude123 napisał:
    ...Słyszałem, że krok 8.33 będzie stwarzał problem w Polsce...

Nikt z tego nie korzysta. 12,5 kHz w zupełności się sprawdza.
  • Poziom 8  
    mantoch napisał:
    już go nie mam, bo na buble nie mam miejsca.

Czy mógłbyś wyjaśnić, co to znaczy bubel?. Twoja opinia będzie cenna, gdyż miałem zamiar kupić ten skaner. Mógłbyś opisać go w kilku słowach, bo w internecie za wiele nie ma?

mantoch napisał:
    Nikt z tego nie korzysta. 12,5 kHz w zupełności się sprawdza.

Czy pasmo lotnicze stwarzało by problem podczas nasłuchu, nie ukrywam, że na nim zależy mi chyba najbardziej. Zarówno na approach i na przelotówkach. Na stronie bodajże avantiradio znalałem informacje, że jest to jeden z lepszym skanerów lotniczych w tej cenie. Jak więc się to ma do siebie?

Jeśli miałbyś kupić w cenie tego skanera coś innego nowego, to na co padł by wybór, jeśli wgl. taki jest, zależy mi na takich pasmach jak w tym modelu..
  • Poziom 34  
    fortitude123 napisał:
    ...Czy mógłbyś wyjaśnić, co to znaczy bubel?..

Brak możliwości definiowania swoich banków i skanowania łańcuchowego, np. czterech najciekawszych. Zobacz jak wąskie są wycinki: https://spreadsheets.google.com/pub?key=pyxWa...8-CNJ2UMv7zJbw&single=true&gid=51&output=html

fortitude123 napisał:
    ...Czy pasmo lotnicze stwarzało by problem podczas nasłuchu...

Nie. Odpalasz 118 - 136 i skanujesz. Jak chcesz lotnictwo wojskowe to niestety, ale ten egzemplarz nie ma odpowiedniego zakresu (225 - 380 MHz)

fortitude123 napisał:
    ...Na stronie bodajże avantiradio znalałem informacje, że jest to jeden z lepszym skanerów lotniczych w tej cenie...

W cenie 200 zł z Bazaru na pewno. Poza tym co ma napisać handlarz? :-)
  • Poziom 8  
    mantoch napisał:
    W cenie 200 zł z Bazaru na pewno. Poza tym co ma napisać handlarz?

W sumie trudno się nie zgodzić :D

W każdym razie jak ten uniden wypada na tle innych skanerów np ezi33xlt? co lepiej kupic? co polecasz na sam początek przygody z nasłuchiwaniem ?

P.S

A Uniden UBC75XLT jak ma się do 355 clt?
  • Poziom 34  
    Z EZI33XLT jest tak samo. Ma zaszyte banki, które trzeba skanować od deski do deski.
    Dużo się przez to traci. Wyobraź sobie ile zajmuje skanowanie 5 MHz, a ile 30.
    To są dobre urządzenia, ale do skanowania zapisanych kanałów, bo do szukania nowości to niekoniecznie.
    Ze skanerami jest jak z lodówką, rowerem czy komputerem, czyli za porządny sprzęt trzeba zapłacić kupę grosza.
  • Poziom 8  
    mantoch napisał:
    za porządny sprzęt trzeba zapłacić kupę grosza

To prawda, ale niestety mam ograniczony budżet a więc mało wyboru.

Jeżeli dałbym ci ok 300 zł i kazał kupić skaner to co byś kupił. UBC 355CLT czy UBC75XLT?
  • Poziom 8  
    Dziękuje Wam za pomoc, teraz mam pełen obraz sytuacji i mogę wybrać coś dla siebie. Temat do zamknięcia,

Pozdrawiam!