Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Deimic Smart Home
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Siłownik Super Power Jack - wyłącznik przeciążeniowy.

Poldek90 19 Lut 2015 20:13 6033 31
  • #1 19 Lut 2015 20:13
    Poldek90
    Poziom 14  

Dzień dobry. Chciałem zabezpieczyć bramę przed zgnieceniem lub przed przeszkodą. Jeśli przed bramą będzie stał samochód a ktoś włączy bramę lub będzie stał człowiek to brama powinna się wyłaczyć ale sterownik niema takiego wyłącznika. Czy w handlu jest jakiś układ który moge zastosować?

0 29
  • Deimic Smart Home
  • #2 19 Lut 2015 20:59
    andrzej lukaszewicz
    Poziom 38  

Dobrze Ci Kolega napisał, power jack nadaje się do zamykania furtki dla psa w boksie ( robiłem :D ) Do bramy bym się nie odważył, a gdzie nawet były zamontowane, to nieraz widze odpięte od skrzydeł "wraki" na słupkach, a brama cały czas otwarta...
    Porządna centrala ma taka funkcję, ta oryginalna chińska - nie.
    Teraz możesz sie pobawić i zbudować układ pomiaru prądu pobieranego przez siłownik, do tego komparator, + przerzutnik+ układ odwracający kierunek siłownika.

0
  • Deimic Smart Home
  • #3 19 Lut 2015 21:09
    Poldek90
    Poziom 14  

Nie wiecie jaki mam sterownik i nie jest chiński. Wiele ludzi ma zamontowane Power Jack'i i nie narzekają. Siłownik kosztował tylko 150 zł, centralka mniej a cena napędów firm renomowanych jest bardzo wysoka.

Niema gotowego układu ?

1
  • #4 19 Lut 2015 21:12
    208885
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 19 Lut 2015 21:16
    Poldek90
    Poziom 14  

Ale ja pytam o coś innego. Nie chcę kupować nic innego. Po pierwsze oryginały są drogie, a po drugie jeżeli chciałbym wydawać kilka set złotych na inne urządzenia to bym kupił razem z montażem nową bramę z napędem ale tak nie jest i muszę mieć to co mam i z tego się cieszyć.

Chciałem tylko dołożyć układ zabezpieczający.

Może taki sterownik chociaż zastosować ?
    Sterownik do bramy przesuwnej STB24VM1-HET firmy Elmes.

0
  • #6 19 Lut 2015 22:03
    kotbury
    specjalista -automatyka bramowa

Ten Elmes trochę bez sensu - to gotowa centralka do bramy przesuwnej a ty napisałeś że masz już sterownik - na upartego się da (dobra cena - i sprząc oba siłowniki razem) o ile amperometryka nie będzie za słaba na dwa siłowniki na raz.

Jeśli jechać po gotowych sterownikach do skrzydłówek z wbudowaną przeciążeniówką to raczej takie (ale tu już wchodzimy na 250 -350 zł):

http://www.kilog.pl/?268,centrala-24v-12v-do-bramy-2-lub-1-skrzydlowej-el13qv3
    http://www.elektrobim.pl/sklep/centrala-sterujaca-hb5/ - ta z trafem zasilającym.

Co do przeciążeniówki to mam schemacik (część sterownika bramy) - w załączniku.

PS do kolegów komentujących - wyborem świadomym autora tematu jest takie a nie inne potraktowanie sprawy automatyzacji bram. Jeden -bogatszy- wyda 10 tysi na siłowniki podziemne i kolejne 40 na bezsensowny inteligentny dom (którego do emerytury bez pomocy specjalisty nie ogarnie a będzie potrzebował sporo wizyt do psujących się komponentów) a drugi czerpie radość ze zmontowania z czegoś taniego czegoś użytecznego - i nawet jeśli by miał to naprawiać 10 razy częściej ale za to 100 razy taniej niż sprzęt pro.... .
    Sam wyszedłem z nurtu DIY - pomimo ilości zelektryfikowanych bram idących w parę setek do tej pory od 10 lat moja własna brama jeździ na silniku od pralki automatycznej i pętli łańcucha (i nie psuje się częściej niż raz na rok... :) ), jeden z garaży jest uchylny pędzony co prawda FAACem 414 long ale centralką własnej produkcji a drugi garaż z drzwiami skrzydłowymi jest otwierany mocno przerobionym napędem ML500 MotorLift. I wszystko działa bardziej niż zadowalająco.

PPS. Power Jack Power Jackowi nie równy - chińczyki zgoda - plastikowe przekładnie, silniki papierowe itp - ale jak się dobrze rozejrzeć to można dostać konkretne tego typu siłowniki - dawniej służyły do napędu biegunowego anten satelitarnych - metalowe przekładnie i konkretne regulowane krańcówki - i to są sprzęty niezniszczalne.

1
  • #7 19 Lut 2015 22:15
    Poldek90
    Poziom 14  

Kotbury - właśnie centralka doszła niestety nie sprawdziłem że niema zabezpieczenia oraz funkcji soft startu i stopu. Najbardziej zależało by mi na tym zabezpieczeniu. Z drugiej strony na elektronice się nie znam na tyle abym mógł zbudować ten układ samodzielnie.
    Power Jacka mam od firmy Elektrobim. Centralkę mogę odesłać z powrotem bo mam na to przecież 14dni... W handlu tez nijaki zielonybonzaj sprzedaję centralki, może ta była by też dobra?
    Te centralki co podałeś oglądałem ale szukam coś z tańszych rozwiązań ale jak nie będzie innej opcji.

1
  • #8 19 Lut 2015 22:30
    kotbury

Do czego to ma być - jeden siłownik czy dwa?
    Jak jeden - ten Elmes jest idealny - 150 zł a ma przeciążeniówkę, soft start i stop.

Jak dwa - to właśnie ELEKTROBIM ma centralkę HB5 do tych sprzedawanych przez siebie chińczyków - softy i przeciążeniówki na obu siłownikach.

PS do kolegi azibik - centralkę el... wymieniłem ją dwa linki wyżej a dokładniej - producentem jest car-tronic czy Eldrim?

1
  • #9 19 Lut 2015 22:30
    azibik
    Poziom 32  

Proponuję centralę eL13Q-24V,firmy Car-Tronic.Może pracować z mikrowyłącnikami lub bez/trzeba sprecyzować zamówienie/

http://car-tronic.pl/sterownik-el13q-12v-24v-100w-p3205e3205.html

Zrobić można wszystko,ale bezpieczeństwo jest nieodzowne.Mało kto na to zwraca uuwagę.

Ankieta

Jaki procent bram skrzydłowych ma zamontowane 2 pary fotokomórek ?

0
  • #10 19 Lut 2015 22:34
    Poldek90
    Poziom 14  

Jest to brama jedno skrzydłowa o długości 3 metry. Siłownik już mam, 24 cale.

Tzn brama teraz jest dwu skrzydłowa ale będzie zespawana jako jedno ponieważ z prawej strony niema możliwości zastosowania siłownika.

Jest jeszcze sprawa zasilania tej centralki Elmes. Mam zasilacz:
    Przemysłowy zasilacz impulsowy RS 282-502 na szynę DIN.
    A w specyfikacji tej centrali jest napisane że zasilanie 24 VAC
    Tzn że nie mogę jej zasilić tym zasilaczem ?

0
  • #11 19 Lut 2015 23:38
    kotbury

Możesz teoretycznie - podłącz dowolnie + i - zasilania do zacisków 24V~ centralki Elmes (ale dla świętego spokoju dryndnij do nich i zapytaj). Inna sprawa że ten zasilacz ma moc wyjściową tylko trochę wyżej niż max poboru prądu siłownika - 3-4 A taki PowerJack bierze przy starcie (te 2,5 A max to przy ciągłej pracy i dużym obciążeniu) i zasilacz może nie wydać - wypróbuj i będziesz wiedział (nic mu się nie powinno stać).
    Ogólnie zasilacz impulsowy do takich rzeczy (zwłaszcza do rzeczy z dużą mocą ) to nie najszczęśliwszy pomysł - źle znosi przeciążenia i na przeciążenie reaguje dużym spadkiem napięcia. Lepszy byłby zwykły transformator.

0
  • #12 20 Lut 2015 05:13
    Poldek90
    Poziom 14  

Ten zasilacz ma 5A a w instrukcji Power Jacka napisane jest max 4A. Druga sprawa Zasilacz ma bardzo duży prąd rozruchowy 40A. Zobaczymy. Szkoda tylko że niema dodatkowego układu. Znalazłem w sieci przekaźnik prądowy firmy F&F ale kosztuję 120zł to nie opłacalne w tym zastosowaniu.

0
  • #13 20 Lut 2015 06:56
    208885
    Użytkownik usunął konto  
  • #14 20 Lut 2015 07:07
    azibik
    Poziom 32  

Wracając do zasilacza,jaki napęd DC /fabryczny/ma zasilacz impulsowy ?

Dodano po 1 [minuty]:

Przy tak dużym skrzydle trwałość siłownika będzie niska.

0
  • #15 20 Lut 2015 08:22
    Poldek90
    Poziom 14  

Nie ma możliwości robienia bramy w inny sposób. Powtarzam: jakby mogło być inaczej to bym kupił nową bramę. Brama jest bardzo lekka bo jest pusta w środku. Siłownik jest na 24V DC.

0
  • #16 20 Lut 2015 08:34
    Zbyszek_64
    Poziom 21  

Ja też jestem na etapie budowy sterownika pod te w/w siłowniki.
    Sterownik zbudowałem w oparciu o https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2432630-30.html
    Procesor zapełniłem wsadem podanym na stronie. Program obsługuje funkcje krańcówek , przeciążenia i blokady foto. Z mojej strony uzupełniłem soft o zmienną częstotliwość migania lampy sygnalizacyjnej podczas otwierania i zamykania oraz możliwość otwarcia bramy przez przycisk rygla furtki. Na stole zachowuje się dość dobrze jest możliwość regulacji prądu w dużym zakresie. Na wiosnę myślę zamontować układ do bramy. Koszty jakie poniosłem to niecałe 500 zł.

0
  • #17 20 Lut 2015 08:36
    Poldek90
    Poziom 14  

Tak, z tym że na elektronice nie znam się na tyke abym sam to zmontował tzn sterownik. Szukam gotowego. Z drugiej steony co do zasilacza siłownika. Elekteobim sprzedaje do tych siłowników zasilacze impulsowe.

0
  • #18 20 Lut 2015 09:08
    azibik
    Poziom 32  

Jeszcze powinien być zrobiony test fotokomórek.

Zanim zrobicie napędy na Power jackach ,sprawdzcie ,czy wytrzymacie psychicznie czas 40s otwierania.

Koszty cerntrali 500 + robota + satysfakcja - niezawodność/testy/. + radiolinia
    Można kupić sprawdzoną za 300.+ piloty
    Jak już robić ,to wolałbym zrobić na śrubie trapezowej i silnik wycieraczek.

Zrobiłem ok 240szt na silniku uno i zwykłej śrubie/do satelity/,sprawdziły się.

0
  • #19 20 Lut 2015 09:16
    Poldek90
    Poziom 14  

Każdy ma swoje zdanie i inne sytuacje i myśli techniczne. A temat dotyczy układu przeciążenia. Ale widze że można zamknąć bo innego sterownika w tej cenie niż elmes to nie znajdę.

0
  • #21 20 Lut 2015 09:26
    Poldek90
    Poziom 14  

Sterownik el13q jest lepszy od tego z elmes ?

0
  • #22 20 Lut 2015 09:58
    azibik
    Poziom 32  

Porównaj i wybierz który Ci pasuje.Może pracować bez mikrowyłączników.

2
  • #23 20 Lut 2015 10:10
    Poldek90
    Poziom 14  

A ten z Elmes tez może tak pracować? Wyłączniki ma siłownik.

1
  • #24 20 Lut 2015 10:25
    Poldek90
    Poziom 14  

Dzwoniłem do firmy Elmes i sterownik może być zasilany z takiego zasilacza oraz siłownik Power Jack współpracuje z tym sterownikiem.

0
  • #25 20 Lut 2015 10:35
    208885
    Użytkownik usunął konto  
  • #26 20 Lut 2015 10:50
    Poldek90
    Poziom 14  

Skrzydło będzie miało 3 metry. Wydaję mi się że lepiej oddać sterownik który już mam, (woster rsb-4k) i wziasc tego elmesa. Druga sprawa, do Elmesa mogę dołożyć fotokomórki i mam w tedy dwa zabezpieczenia a tak zawsze pozostaje jedno.

Wiem że to będzie długo ale na tym samym słupku jest płot więc albo zrobić tak na jednym siłowniku albo brama przesuwna, calkiem nowa za kilka tysięcy. Pomiędzy płotem a otwartą bramą (prawe skrzydło) niema miejsca, praktycznie wisi na płocie. Musiałbym wystawić drugi słupek albo wycinać płot do sąsiada a to nie w tym rzecz.

0
  • #27 20 Lut 2015 11:11
    kotbury

Elmes będzie OK, duże możliwości, niska cena - i jeszcze większa możliwość rozbudowy radia - piloty malutkie, bardzo trwałe, spory zasięg i cena - 35 zł za pilota a 70 za dodatkowe radio... . Jeśli w fabryce powiedzieli że pójdzie w takiej konfiguracji to montuj.

Cytat:
    Koszty cerntrali 500 + robota + satysfakcja - niezawodność/testy/. + radiolinia
    Można kupić sprawdzoną za 300.+ piloty
    Jak już robić ,to wolałbym zrobić na śrubie trapezowej i silnik wycieraczek.

Zrobiłem ok 240szt na silniku uno i zwykłej śrubie/do satelity/,sprawdziły się.

Jek już chodzi o takie DIY to kolego azibik proponuję zerknąć na ten temat: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic504473.html

Tam już wszystko co można przerobić już rozpracowali - i jak chodzi o siłowniki samoróbki to akurat silniki od wycieraczek są na końcu skali przydatności - a że najtańsze to i najczęściej spotykane (chyba że 24V od ciężarówek - takowe przeważnie mają metalowe przekładnie), zdecydowanie na pierwszym miejscu pod względem szybkości pracy i nieazwodności są napędy z wkrętarek 18V, potem silniki 12V od wspomagania kierownicy.

0
  • #28 20 Lut 2015 11:21
    Poldek90
    Poziom 14  

Wiem że są szybsze siłowniki ale i droższe. A zawsze gdy brame w nagłej sytuacji musisz otworzyć odrazu wyciągasz śube o ile robi za zawleczke i otwierasz bez siłownika. Zawsze jest jakieś wyjście ale nie żeby wycinać płot. Tak już poprzedni właściciel zrobił. Ewentualnie można przerobić sam silnik tego Power Jacka albo inny dopasować.

0
  • #29 20 Lut 2015 12:08
    azibik
    Poziom 32  

Silniki wycieraczek od Jelcza stosowała firma Datcom,były wieczne.

0
  • #30 20 Lut 2015 12:23
    Poldek90
    Poziom 14  

Poniżej link do bramy otwieranej właśnie siłownikami Jack:
    http://m.youtube.com/watch?v=XXOsXDVS6l8
    Idzie nawet w miarę szybko. Dowiedziałem się że elektrobim ma siłowniki w trzech napięciach i dopasowane do danej długości bramy.

0