Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sony Xperia T3 - Brak ładowania

Jar.son 20 Lut 2015 01:41 2739 0
    Jar.son
    Poziom 1  
    Dziś przyszła do mnie Xperia T3. Telefon nowy, prosto z salonu, żadnych śladów użytkowania.

Po włączeniu miał baterię naładowaną w ok. 50%. Zaczęła rozładowywać się w standardowy sposób, co prawda dość szybko, ale zrzuciłem to na wstępne naładowanie, które może się tak objawiać.

Poniżej 20% szybkość rozładowywania wzrosła bardzo mocno (z 10% do 2 w dosłownie kilka minut). Ponieważ byłem poza domem dopiero przy 2% podłączyłem ładowarkę. Tel. ją wykrył, choć nie zobaczyłem na ikonce baterii żadnej zmiany (w innych Xperiach zawsze pojawiał się znaczek błyskawicy i sądzę że i tu powinno tak być). Po jakimś czasie poziom spadł do 1%, potem do 0 i tel. się wyłączył.

Jeszcze trochę go ładowałem, ale w końcu doszedłem do wniosku, że to nic nie da. W tym momencie mogłem po prostu odnieść aparat na gwarancję, ale bardzo mi się spodobał póki działał, a nieco za dużo naczytałem się o Regenerisie itp. Postanowiłem przewrotnie, że nie zaryzykuję powrotu aparatu z serwisu w stanie jak po roku używania i z adnotacją o zalaniu.

Rozebrałem nierozbieralną obudowę, odpiąłem tasiemkę od baterii i zmierzyłem napięcie - 2,76V (powinno być 3,8). Sprawdziłem napięcie ładowania bez podłączonej baterii (z nie mam jak, tasiemka zasłania) - 1,63V. Czyli próbując ładować - rozładowuję.

Rozciąłem stary kabel USB do SE i podpiąłem go do ładowarki Sony, po czym ręcznie naładowałem baterię do 3,74V. Po tym włączyłem bez problemu tel. - bateria pokazała 23%. Na tej energii zdążyłem przywrócić aparat do ustawień fabrycznych i trochę w nim pogrzebać - po pół godzinie poziom spadł jednak do 13% mimo podłączonej ładowarki więc dałem sobie spokój. Przy 15% pojawił się jedynie komunikat ostrzegający, że ładowarka podaje niewystarczająco dużo energii i rozładowywanie jest szybsze niż ładowanie.

Wyłączyłem jeszcze tel. i przez 20 minut ładowałem - bez skutku, po włączeniu było 8%. Na koniec tej zabawy bateria pokazała 3,66V napięcia.

Przed napisaniem tego tematu trochę poczytałem, ale nie znalazłem jak dotąd rozwiązania. Patrząc po różnych tematach można sądzić, że może to być zarówno wina softu jak i sprzętu. Co mogę sprawdzić?

Nie wykluczam wysyłki sprzętu do serwisu, oczywiście prywatnego gdyż gwarancję świadomie zignorowałem, ale tylko w przypadku stosunkowo niewielkiej usterki która nie będzie kosztowała fortuny. Tel. jest służbowy (tak, mogłem sobie pozwolić na rozkręcenie go ;)) i jeśli mam za naprawę zapłacić połowę wartości nowego, to dam sobie spokój. Wolę jednak najpierw spróbować poradzić sobie całkiem sam.

Jak się mocno wkurzę, mogę przylutować do baterii dwa kabelki, wyprowadzić na zewnątrz obudowy, zrobić ładowarkę z jakimś prostym układem sterujący i tak ładować - taka partyzantka zdecydowanie mi się jednak nie uśmiecha :)